Americké psycho

American Psycho

Americké Psycho

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2000, 102 min

Americké psycho je v mnohém zvláštní film. Nejedná se o obyčejnou psychologickou sondu do duše jednoho narušeného jedince, ale celkový výzkum chování tohoto člověka v jednotlivých situacích. Nejen díky tomu je tento snímek velmi emočně odstředěný, nesnaží se útočit na diváka, ba dokonce se jej nepokouší ani zainteresovat do samotného příběhu. Patrick Bateman je obyčejný člověk, někteří možná namítnou, že se jedná o neurotika, ale s tím bych zásadně nesouhlasil. Nemyslím si, že se jedná o labilního jedince, právě naopak, uvažuji ho jako úplně obyčejného muže s normálními návyky a snahou o to být nejlepší, cool a in. Jeho chování není skoro v ničem výjimečné, alespoň jisté společenství osob se kterými se vídám prokazují stejné náviky a cíle, tedy s jedním rozdílem, nikoho nemusí pro uklidnění vraždit, daleko od toho ale nejsou. Zajímavý příběh a pohled na hrdiny však není všechno! Mary Harron se totiž svého úkolu zhostila s neskutečnou bravurou. Způsob jakým invertovala noc a den, její neskutečný pohled na detaily a další, to jsou prvky, které musí očarovat snad každého. Soudím, že publikum, kterému je tento film určen by jistě ocenilo mnohem citlivější vazbu s divákem, určitou práci s pocity a samozřejmě i vykreslení atmosféry, v tom všem je snímek naprosto sterilní, což můžeme svést na smysl jeho vyprávění, je totiž pozorován skrze hlavní postavu, která ve filmu dokonce sdělí, že není schopna jakéhokoli emotivního vztahu krom nenávisti. Dokonalý film podle dokonalé knihy, je fascinující, jak se tvůrcům podařilo tolik důležitých prvků z předlohy vynechat (či zajímavě pospojovat) a přesto zachovat tu její výtečnou atmosféru. Kdo by kdy čekal, že i film může být tak vysoce popisný a soustředit se na absurdní detaily, přičemž stále zládá zvýrazňovat podobnost všech prvků... [TOP 19/10 64%](23.8.2006)

Jako fanoušek spisovatele Breda Eastona Ellise prostě nemůžu tento film hodnotit záporně. Ten, kdo četl knihu, najde ve filmu plno narážek a to, že si filmoví tvůrci přeměnili původní materiál jak chtěli (a v mnoha situacích by se dalo i docela úspěšně pochybovat nad tím, zda udrželi autorovu hlavní myšlenku), mně tolik nevadilo. Patrick Bateman je satira v hmotné podobě a Baleovo herecké podání je prostě bezchybné.(16.1.2003)

Moc jsem si nedokázal představit, co od filmu s takovým názvem očekávat. Vlastně sem ani moc nepobral ten závěr, který ani moc jako závěr nefunguje, ale to byl asi záměr. Je to prostě takové celé noir, děsivé, avšak k mému překvapení se tvůrci, co se týče vražd, celkem drželi zpátky. Ono je to ale asi takhle lepší, už tak to na mě zanechalo nějaké následky. A ano, samozřejmě, Christian Bale je boží...70%(15.3.2014)

Christian Bale coby novodobý Ted Bundy (a jehož rovněž neopomene zmínit v jednom ze svých hloubavých proslovů:) exceluje v jedné ze svých prvních velkých výrazných rolí. Jeho kreace narcistického, metrosexuálního, chladnokrevného a psychopatického fešáka Patricka Batemana je úchvatná a pro mě se jedná o jednu z jeho nejvýraznějších a nejlepších rolí. Bateman je charakterní chlapík s osobitým stylem. Spousta nezapomenutelných brutálních a černým humorem obdařených scén (Bateman obdařuje okolní osoby svou hudební naukou či rezolutními názory, divoká honička s motorovou pilou, Paul Allen v bytě a "akce" s pláštěnkou a sekerou či kultovní scéna s vizitkami). To vše je doplněno o stejně laděné vtipné hlášky. Podmanivá hudební stránka i songy, zejména parádní "Hip To Be Square" od Huey Lewis and The News dodává filmu ten správně krvavý "říz." Jako Batemanovi kolegové z Pierce & Pierce skvělí Jared Leto, Josh Lucas či Matt Ross. Zde jsem také prvně zaznamenala zajímavou tvář Chloë Sevigny. Ale dost věcí pro mě zůstalo nepochopeno, zvláště závěr. Dle internetových reakcí je zřejmě na samotném divákovi, aby si příběh i jeho závěr interpretoval vlastním způsobem."Zatmělo se mi před očima. Ten typ, ten tisk, ten papír. Ježišmarja, on má i vodoznak!", "Musím vrátit videokazety." :)(8.5.2006)

• ScreamJay

Pod rouškou ulízaného a až slizky puntičkářského právníka se skrývá úchylák pár exceláns. A nebo spíš pod rouškou dobrého thrilleru se skrývá celkově nepříliš originální hovadina, co si na dobrý thriller pouze hraje? Vlastně se dá děj označit jako dlouhé čekání na něco co ve svém důsledku nakonec neznamená vůbec nic. První polovina jest nudná a překvapivá asi jako rolička toaleťáku na záchodku. Až ke konci filmu se začne něco byť malého dít. Když Balemu rupne v škebli a vydá se naporcovat tu roztomile křičící dívku. Po spoustě recenzí co sem si na Americké psycho přečetl jsem čekal slušně našlápnutou hororově laděnou podívanou, ale tu sem jaksi ve výsledku neobjevil. Herecky film je sice na vysoké úrovni, i kamera je dost dobrá, ale přeci jen při takovém názvu můžeme očekávat trocha více psychologie či alespoň psychopatologie a třebas i trocha více krve. Hororovým fandům nedoporučuji, thrillerofilům když na to přijde a fandům „bez vyznání“ pokud chtějí zabít čas a je jim jedno jestli bude umírat pomalu a v bolestech.(30.7.2004)

• - Časopis Empire zařadil snímek v žebříčku nejlepších filmů všech dob na 435. pozici. (Folky)

• - Bateman se ve filmu omluví, jelikož má setkání s Cliffem Huxtablem. Tak se jmenovala postava Billa Cosbyho v Cosby Show. (Ai.ma)

• - Do role Batemana byl původně zvažován Leonardo DiCaprio. Ten si za chtěl za ztvárnění role přijít na 20 milionů amerických dolarů, s čímž nesouhlasila režisérka Mary Harron, která prosazovala Christiana Bala a která proto dokonce odstoupila od smlouvy. K filmu se později vrátila poté, co DiCapria Gloria Steinem přesvědčila, že je po filmu Titanic (1997) idolem dívek a role pro něj není vhodná. Sama Steinem si pak přála ve filmu ztvárnit Batemanovu matku. (Danny F.)