Americké psycho

American Psycho

Americké Psycho

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2000, 102 min

Patrick je mladý a bohatý finančník, ktorý na zdanie vonkajšieho sveta žije dokonalý život. Má však "maličký osobnostný" problém, ktorý je príliš silný nato aby ho dokázal ovládať. Psychologický thriller s prvkami hororu s výborným hereckým výkonom Bale-a. Jeho vnútorný boj so samým seba bolo pre tento film stropom. Tu však kvalita končí. Záver patetický. Bezhlavé vraždenie hlava nehlava, ( ktoré ani nie je vyobrazené - nechápem o akom pobúrení tu podaktorí píšu ) síce niekoho potešilo viac, ako by bolo treba, no nakoľko si myslím, že sa z tohoto snímku dalo vyťažiť rozhodne viac, nemôžem inak, ako ho "len" označiť za lepšie priemerné dielo s hodnotením silnej "trojky" - 65%.(6.2.2013)

Jsem dokonalý obraz doby - úspěšný, bohatý, svalnatý, jsem skvělý milovník jsem krásný, upravený a kulturně vyspělý. Tak proč mě ty šmejdi v práci přehlížejí, proč stará pořád něco mektá a proč veknu smrdí bezďáci. Řešení je přece tak snadné, pusti cédéčko Whitney Huston a za rytmu popových songů obléknout pláštěnku. prošťourat se sekerou v šédé kůře mozkové kolegů, starou rozčtvrtit motorovkou a bezdomovce ukopat k smrti. Jsem přece dokonalý a všemocný, tak proč nezaplatit z mého bezedného konta kurvě za sex a pak jí donutit za písní Philla Colinse oblizovat další kurvě zadek, zatímco si to s ní rozdávám a do kamery, na kterou to natáčím, hodím pár amerických úsměvů. Tahle sonda do mozku Patricka Batemana, je geniální studií mysli morbidního a schizofrenického pana dokonalého, která ohromí svým přesahem a nebojí se kombinovat zvrácenou psychologii sériového vraha s temně úsměvnou satirou. Geniální a velmi podceňovaný film.(22.9.2014)

Na jednej strane skvelý výkon šialeného Christiana Baela (ktorý v podstate celé Americké psycho tiahne sám) a zopár neskutočne dobrých scén, ale na strane druhej si niesom istý, či režisér(ka) vedela, čo chce týmto crazy počinom vlastne divákom odkázať. Podľa môjho názoru bola pri natáčaní filmu zmätenejšía než samotný Patrick Bateman.(29.5.2015)

Lehce nadprůměrný horor, který mě nedokázal nějak výrazněji postrašit. Na druhou stranu je ale pravda, že to bylo dost krvelačné. Vraždy byly příme, surové a velmi drastické. Hlavní hrdina byl správný šílenec, který se na svoje oběti nebál chladnokrevně vytáhnout metrovou sekeru či motorovou pilu.(14.2.2012)

Christian Bale coby novodobý Ted Bundy (a jehož rovněž neopomene zmínit v jednom ze svých hloubavých proslovů:) exceluje v jedné ze svých prvních velkých výrazných rolí. Jeho kreace narcistického, metrosexuálního, chladnokrevného a psychopatického fešáka Patricka Batemana je úchvatná a pro mě se jedná o jednu z jeho nejvýraznějších a nejlepších rolí. Bateman je charakterní chlapík s osobitým stylem. Spousta nezapomenutelných brutálních a černým humorem obdařených scén (Bateman obdařuje okolní osoby svou hudební naukou či rezolutními názory, divoká honička s motorovou pilou, Paul Allen v bytě a "akce" s pláštěnkou a sekerou či kultovní scéna s vizitkami). To vše je doplněno o stejně laděné vtipné hlášky. Podmanivá hudební stránka i songy, zejména parádní "Hip To Be Square" od Huey Lewis and The News dodává filmu ten správně krvavý "říz." Jako Batemanovi kolegové z Pierce & Pierce skvělí Jared Leto, Josh Lucas či Matt Ross. Zde jsem také prvně zaznamenala zajímavou tvář Chloë Sevigny. Ale dost věcí pro mě zůstalo nepochopeno, zvláště závěr. Dle internetových reakcí je zřejmě na samotném divákovi, aby si příběh i jeho závěr interpretoval vlastním způsobem."Zatmělo se mi před očima. Ten typ, ten tisk, ten papír. Ježišmarja, on má i vodoznak!", "Musím vrátit videokazety." :)(8.5.2006)

• - Za celý film je luxusní restaurace Dorsia zmíněna (vyslovení jejího názvu) celkem 14krát, ale ani jednou ji ve filmu neuvidíme. (AntiasKing)

• - S pozicí režiséra byl spojován Oliver Stone. (Danny F.)

• - Kandidátem na roli Donalda Kimballa byl původně James Woods. (Danny F.)