Americké psycho

American Psycho

Americké Psycho

Krimi / Drama / Thriller

USA, 2000, 102 min

„I have to return some videotapes.“ Vraždy jako prostředek k vykreslení lhostejnosti, povrchnosti a neosobnosti amerických yuppíků konce 80.let, kdy se každý krejčí stěhoval co nejblíže k Wall Street a na lačno se místo ranního panáka cvičí sedy lehy.. Bret Easton Ellis ve své novele moc jasných vodítek na rozlišení reality od představ choré mysli nedává a nedočkáme se jich ani tady. Znepokojivý film s klinicky čistým výkonem Bat(e)mana Balea.(1.3.2010)

Exploatace hra s divákem všechny brutální scény se neodehrávají před námi, ale v našich myšlenkách a i když víme, že Bateman momentálně někoho rozsekává sekerou na kousky, je to bolestné i když to není zobrazené přímo před námi. Skvělý vývoj hlavní postavy - Bale výborný. Scéna s motorovou pilou je nezapomenutelná. Zařadil bych temnější zvuky. Pod Lynchovou optikou by to bylo nejspíš 5*.(30.7.2013)

Jsem dokonalý obraz doby - úspěšný, bohatý, svalnatý, jsem skvělý milovník jsem krásný, upravený a kulturně vyspělý. Tak proč mě ty šmejdi v práci přehlížejí, proč stará pořád něco mektá a proč veknu smrdí bezďáci. Řešení je přece tak snadné, pusti cédéčko Whitney Huston a za rytmu popových songů obléknout pláštěnku. prošťourat se sekerou v šédé kůře mozkové kolegů, starou rozčtvrtit motorovkou a bezdomovce ukopat k smrti. Jsem přece dokonalý a všemocný, tak proč nezaplatit z mého bezedného konta kurvě za sex a pak jí donutit za písní Philla Colinse oblizovat další kurvě zadek, zatímco si to s ní rozdávám a do kamery, na kterou to natáčím, hodím pár amerických úsměvů. Tahle sonda do mozku Patricka Batemana, je geniální studií mysli morbidního a schizofrenického pana dokonalého, která ohromí svým přesahem a nebojí se kombinovat zvrácenou psychologii sériového vraha s temně úsměvnou satirou. Geniální a velmi podceňovaný film.(22.9.2014)

Sonda do mozku jistého živočišného druhu z Wall Streetu, který se vyžívá v drahých společenských oblecích, zásadně značkových věcí, plácá na sebe všelijaké mentolové, hydratační a peelingové masky, pravidelně navštěvuje solárka, v okruhu svých přátel žvaní o ničem a vydává to za seriózní hlubokomyslé úvahy. Jeho měřítkem úspěšnosti je mj. vzhled jeho vizitky, kterou rád poměřuje se svými stejně postiženými kámoši a aby byl free a cool, chodí na párty šňupat koks. Ve skutečnosti je tak znuděný svojí citovou prázdotou, že se baví celkem "originálním" způsobem - zabíjí. Z těch myšlenkově prázdných kravaťáků je někdy člověku tak na blití, že ty vraždy v porovnání s nimi nejsou ještě tak zhnusující. A abych řekl pravdu, ty vraždy jsou na celém filmu to nejméně zajímavé.(14.7.2003)

To je srdeční záležitost :) ---- Knižní předloha je jedna z nejdokonalejších literárních parodií, napsaná jako luxusně se tvářící časopis pro pány. To jest, během celého vyprávění je všude extrémní product placement, u každé postavy se přesně líčí, co má na sobě od kterého návrháře a co to stálo a kde se to dá koupit, je tam spousta sexu a krve a občas je text úplně mimózně proložen např. dvoustránkovou recenzí na nové album Petera Gabriela a tak... Prostě, knihu mám velice oblíbenou, takže zavděčit se mi bylo velmi těžké. Na druhou stranu, jakoby to tvůrci tušili, obsadili C. Balea, který je velmi dobrý a pro tuto roli skvělá volba. Hvězda dolů za dost kompromisní, měkkou a zmatenou režii.. Hodnotím ten film asi z jiného pohledu než většina ostatních... je mi líto, fakt :)(6.9.2006)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 18. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Nejdražší na celém filmu byl nákup autorských práv na písně, které zde zazněly.  (Angelic-77)

• - Patrick Bateman (Christian Bale) nosí hodinky Rolex Datejust ve verzi bicolor. (Liqid)