Americké psycho

American Psycho

Americké Psycho

Krimi / Drama / Thriller

USA / Kanada, 2000, 102 min

Ctižádostivý Patrick Bateman má skoro všechno, po čem může úspěšný muž toužit. V sedmadvaceti letech je viceprezidentem velké firmy, má atraktivní snoubenku, luxusní byt, tučné bankovní konto a atraktivní vzhled, o který pečuje s téměř fanatickou důsledností. Přesto trpí pocitem bezvýznamnosti a narůstající frustrace si postupně začíná vybíjet stále brutálnějšími způsoby. Přestože navenek působí stále jako pedanticky čistotný muž, rychle podléhá vražednému šílenství, začne chladnokrevně zabíjet nepohodlné kolegy a vybíjet si vztek vraždami náhodných obětí. Kontroverzní thriller se zavilým Christianem Balem je velmi působivý hlavně ve scénách vraždění a skutečně diváka jímá hrůza při představě, že člověk, do kterého byste to neřekli, je vražedné monstrum a kolega z vaší práce. Jenže film trpí i určitou rozpolceností a některé situace nejsou právě dvakrát věrohodné. Otevřený konec zvěstující, že zabiják nebude nikdy dopaden, je vůbec z celého filmu nejkontroverznější obhajobou krutého zvěrstva. 60%(1.2.2009)

Jsem dokonalý obraz doby - úspěšný, bohatý, svalnatý, jsem skvělý milovník jsem krásný, upravený a kulturně vyspělý. Tak proč mě ty šmejdi v práci přehlížejí, proč stará pořád něco mektá a proč veknu smrdí bezďáci. Řešení je přece tak snadné, pusti cédéčko Whitney Huston a za rytmu popových songů obléknout pláštěnku. prošťourat se sekerou v šédé kůře mozkové kolegů, starou rozčtvrtit motorovkou a bezdomovce ukopat k smrti. Jsem přece dokonalý a všemocný, tak proč nezaplatit z mého bezedného konta kurvě za sex a pak jí donutit za písní Philla Colinse oblizovat další kurvě zadek, zatímco si to s ní rozdávám a do kamery, na kterou to natáčím, hodím pár amerických úsměvů. Tahle sonda do mozku Patricka Batemana, je geniální studií mysli morbidního a schizofrenického pana dokonalého, která ohromí svým přesahem a nebojí se kombinovat zvrácenou psychologii sériového vraha s temně úsměvnou satirou. Geniální a velmi podceňovaný film.(22.9.2014)

,,Jen dvě věci vás na Harvardu nenaučí. Střílet z brokovnice a vyrovnávat se s porážkou." Představte si, že máte všechno. Luxusní byt, na každém prstě milenku, kopu peněz a vaší jedinou starostí je nudit se. Energie se ve vás kypí a ani kliky ji z vás nedostanou a tak vezmete nůž a vyrazíte si na procházku, během které jen tak mimochodem někoho rozmasakrujete. Velice zajímavý životní styl. Hlavním problémem Amerického psycha je, že se snaží být za každou cenu kontroverzní, ale ve finále je to děsně nedořečená záležitost. Jako by k vám přišla sama režisérka a první půlku věty zakřičela a druhou zašeptala, tak aby jste ji nemohli slyšet. Závěrečná pointa a její pouhé naznačení mě dost zklamala. A to se mi začátek filmu líbil. První polovina mi přišla opravdu výborná. Jenže to bylo, jako bych sledoval fotbalové utkání, kdy si fotbalisté během přestávky vzali prášky na spaní a po vynikajícím prvním poločase na hřišti už jen tak polehávali. Pochválit musím herecké obsazení a hlavně Christiana Balea, který si svého magora vysloveně užívá. Americké psycho by zřejmě rád byl satirou společnosti, ale na to má nedostatek černého humoru, i když třeba u hudebních přednášek jsem se válel smíchy. Takhle to jsou jen hodně slabé 3*. Škoda té druhé poloviny filmu.(16.12.2007)

Na jednej strane skvelý výkon šialeného Christiana Baela (ktorý v podstate celé Americké psycho tiahne sám) a zopár neskutočne dobrých scén, ale na strane druhej si niesom istý, či režisér(ka) vedela, čo chce týmto crazy počinom vlastne divákom odkázať. Podľa môjho názoru bola pri natáčaní filmu zmätenejšía než samotný Patrick Bateman.(29.5.2015)

I když závěr Amerického psycha nepobírám, má pro mne zvláštní kouzlo. Je to pro mne zajímavá společenská satira se skvělým Balem v hlavní roli, kterému zdatně sekundují Leto s Defoem. Například scéna s porovnáváním vizitek je naprosto perfektní a i díky ní bude mít Americké psycho své místo v mém srdci a budu se k němu rád vracet... 90%(12.2.2014)