Tajný agent

Philip Glass

Norma Heyman

Kostýmy:

Anushia Nieradzik

Výtečně - ač klasicky (dá se říci až staromilsky - což v tomhle případě vůbec není na škodu) natočená adaptace novely Josepha Conrada Tajný agent. Na takovýto film (v dobrém smyslu slova) až neobvykle hvězdné herecké obsazení s výbornými a velmi uměřenými výkony v tomto tragickém příběhu na pozadí věčného londýnského deště skvěle podkresluje hudba Phillipa Glasse (jež si zaslouží i samostatný poslech na soundtracku).(8.12.2005)

Tak si takhle jdu po Levných Knihách a padne mi do oka Depardieu. Zaujme mě to, podívám se na název filmu Bomba pro Greeeenwich. Hmm... neznám, chci jít dál, ale poté se podívám na cenovku a vidím 19,-. Tak to si vezmu, říkám si a dávám do košíku ke zbylým 6 Kurosawům, co mi ještě chybí a mířím k pokladně. Doma vkládám do přehrávače s mírnou nedůvěrou - režiséra také neznám. V titulkách je hodně známých jmen. Zaujme mě dobrý scénář a špičkový výkon Christiana Balea - On prostě zahraje vše a na jedničku třikrát podtrženou. Jeho filmová ségrina je taky skvělá, hlavně od doby co je v černém. Konec výtečně uzavře Williams a já poslouchám nádherný Glassův soundtrack, píši komentář a říkám si "hodně muziky za málo peněz :)) a myslím to celkově.(19.2.2008)

• ripo

Šialene pomaly plynúca prvá polhodina ma vytočila takmer do vývrtky, najmä po "degenerátových" výstupoch ... Čakal som, kedy sa dej posunie aspoň o milimeter vpred ... Ale Pattex to nepustil. Uprostred filmu sa niečo udeje a ja som očakával od toho "hviezdneho" obsadenia mystický výkon, hodný ich mien, ale dostalo sa mi len zriedenej polievky z vývarovne Armády Spásy ... Williams, Depardeu i Bale boli snáď len v titulkoch. Ich druhoradé postavy tam hídam boli len kvôli titulkom .... Nechutne nudný film. Konradiewskeho (aka Conradove) adaptácie ma nikdy nepostavili do pozoru.(6.9.2009)

Filmová verze Conradova Tajného Agenta je pro mě jeden z případů, u kterých hodně zvažuju, jestli si přečíst předlohu. Proč? Protože film byl hodně dobrý (sestava Hoskins, Patricia Arquette, Williams a Depardieu je výborná) a trochu se obávám, že román by byl tak trochu zklamáním...proto (prozatím) **** a pokud mě kniha nezklame, pouvažuju i o páté hvězdě.(11.9.2003)

• mm13

Buď mi niečo podstatné ušlo alebo... Alebo je to veľmi slabý film! Nechápem, čo v ňom robí tá kopa vynikajúcich hercov. Scenár to mohol byť zaujímavý (nehovoriac už o predlohe - tá asi rozhodovala), chcelo by to ale preboha poriadnu réžiu. Dráma s ironickým podtextom sa takto určite netočí! Z tejto adaptácie vážení a milí nesála nič - ani zápal, ani intelekt, ani len náznaky kumštu. Ako podnet siahnúť po Conradovej novele uchádzajúce, však tí, ktorí ju čítali skutočne nemusia - pravdepodobne budú ešte sklamanejší než ja, ktorý si ju ešte len ide pozháňať, lebo tuší, že to bude ono!(27.12.2005)