Série(2) / Epizody(8)

Zlověstné dopisy, podivní sousedi a děsivé výhrůžky. Rodina se konečně nastěhuje do vysněného domu na předměstí, kde na ně ale čeká hrůzostrašná noční můra. (Netflix)

tron

Neviem, koľkým z vás sa naskytne príležitosť navštíviť New Jersey v USA, ale na Street View si dotyčný dom s priľahlým pozemkom a okolitými ulicami môžete bez problémov pozrieť. Ja som to urobil tesne po dopozeraní a bolo to veľmi atmosférické stalkovanie. Tento seriál totiž vznikol podľa skutočných udalostí. To je žiaľ jedna z mála vecí, ktorá sa o ňom dá nahlas povedať. Všetko ostatné je spoilerové kráčanie po tenkom ľade. Ja to každopádne skúsim. Rodina si kúpi vysnený dom, avšak už krátko po nasťahovaní ju začal niekto záhadný stalkovať, posielať im divné listy, ktoré museli pochádzať jedine z chorej hlavy (alebo od niekoho, kto chcel, aby to tak pôsobilo) a podľa všetkého sa premyslenou sieťou podzemných tunelov dokázal nepozorovane kedykoľvek dostať do domu i z domu. Je to fakt nechutná, hnusná predstava s tým rozdielom, že to vlastne nie je predstava, ale udalosti, ktoré sa naozaj stali. Podozrivý je prakticky každý. Od istého bodu dosiahne paranoja takej vysokej miery, až som začal premýšľať, či do toho nejakým rafinovaným spôsobom nie je namočená fretka z prvej časti. Akonáhle sa začneme blížiť k šokujúcemu odhaleniu, ukáže sa, že to bola slepá ulička. Pripadne možno aj nie, ťažko povedať (napr. vyjde najavo, že postava XYZ je herec z reklám a vy si poviete „ahááá, no jasné, už to mám“, ale okamžite je s tým konfrontovaná, povie, že sa živí ako reklamný herec a vy ste opäť na začiatku). Podozrivých je veľa, motívov ešte viac. Ku koncu sme v čoraz väčšom napätí, keďže čakáme šokujúce rozuzlenie a napokon... Niekoho to naštve, niekto povie, že je to podvod, inému to bude fuk a ďalší prehlási, že ukončenie, aké zvolil kontroverzný Ryan Murphy (producent American Horror Story alebo Telefónu pána Harrigana), je v danej situácii asi to jediné možné a v neposlednom rade logické. Chápem, že koniec mnohých sklamal, ale ja si myslím, že lepšie sa to asi vážne v dane chvíli urobiť nedalo. Seriál si držal od prvého dielu vysokú latku napätia a mrazivej atmosféry, podporenej kvalitnými hereckými výkonmi v čele so súkromnou detektívkou Nomou Dumezweni a hlavou rodiny Bobbym Cannavaleom, o ktorom by som byť na miestne kompetentných začal uvažovať ako o novom Bondovi. Mínusy? V predposlednej časti tempo povážlivo upadá (namiesto toho, aby začalo bombasticky smerovať do veľkolepého finále), postava syna je tu zjavne len preto, lebo sa vyskytoval aj v realite,  fungovanie polície a FBI je poňaté tak nepravdepodobne, že úprimne neverím, že presne takto bezpečnostné zložky fungovali v realite (možno v slovenských reáliách začiatkom 9O. rokov) a nápad s tunelom mi napadol behom prvej časti, takže keď s tým „veľkolepo“ tvorcovia prišli ku koncu, ťukal som si prstom po čele. A nesedel mi moment v poslednej časti, keď predtým postava X povie, že dianie okolo domu pozrela z archívu bezpečnostných kamier a vyhlási, že sa žiadna postava do domu nedostala a na konci sa ukáže, že sa dostala oknom, ktoré nebolo „až tak“ pod drobnohľadmi kamery. Aha, OK, no, díky Broňa. Inak hlásim spokojnosť. Život píše najšialenejšie príbehy. () (méně) (více)

BoPo

Hororový seriál? Prestaňte flákať nálepku horor na všetko, čo sa občas odohráva v noci a kde nejaká postava pociťuje strach. Hodne prekombinovaná "Agatha Christie". Ku koncu je Vám už úplne jedno, koho zasa obvinia, pretože viete, že ešte musia obviniť ďalšie 4 postavy. Nikto nemôže zostať bez viny. Naomi Watts má aj po 50-ke peknú prdelku, ale čo z toho že? Nedostal som odpoveď na hlavnú otázku a odpovede na vedľajšie otázky neúplné a s dierami. ()

Yoshitsune

Ty nejlepší příběhy píše sám život a byť do tohohle příběhu, tvůrci lehce zasáhli, tak z větší části se většina věcí opravdu stala a o to je to víc děsivější. Nicméně seriálu bych vyčetl jen dvě drobnosti, která však nebudou mít vliv na hodnocení, první je věc je syn jeho postava je zde na víc a parkrát mi úplně vypadlo že v seriálu figuruje. Druhá věc a to ani neni tak kritika seriálu, ale spíš holý fakt a to že police zde je nepoužitelná a to všech směrech a bodech.....takže jako v reálném životě vlastně. Zpět ke chvále, seriál je naprosto vyikající a to v tom, že vám nedá spát, furt vás nutí přemýšlet, co se to vlastně děje nejen v domě, ale i v sousedství. Už od první epizody, je na místě strach a nervozita, a postupně se to v epizodách stupňuje a objevuje sí víc a víc otázek a ve výsledku skoro žádné odpovědi a divák si v tomhle směru, musí na ně odpovědět sám. Nejlepší na to je to, že sem opravdu měl strach o tu rodinu a jejich propad do šílenství byl větší a větší, a o tom že si rodina přestává věřit, bylo dost tíživé a znepokojivé. Ve výsledku se v tomhle seriálu, nedá věřit nikomu a všichni sou podezřelí. Naprosto vynikající a lze jen doporučit a sledovat to v noci, jenom zážitek umocní. ()

J*A*S*M

Působí to trochu jako lehce uklidněnější nová řada American Horror Story utnutá těsně před tím momentem, než se odhalí, že každá jedna postava je buď blázen, vrah a nebo strašidlo (jak tomu bývá u AHS). Tón téhle show je takový podivný. Na jednu stranu to není tak batshit crazy jako právě AHS, na druhou stranu zcela seriózně se to taky brát nedá, když řada postav je až příliš prvoplánově bizarních a některé zvraty působí scenáristicky dementně. Víceméně jsem se bavil, ale celou dobu mi na tom zkrátka přišlo něco rušivého. ()

keddy79

Minisérie evidentně cílí na notu zločinožroutů a jiných true crime fans a dělá to dobře. Nejsou zde jen motivy založené na zahadě The Watcher, ale lze zde najít i insporaci z případu John List. Dva v jednom, no neberte to! A jako perlička postava, která byla původně true crime fan a dala se na dráhu soukromého očka! ()

• V seriáli nebolo ukázané, že skutočný Derek Broaddus, ktorý je predlohou pre postavu Deana (Bobby Cannavale), si po tom, čo mu nepomohli kamery ani polícia, nechal kňazom dom vysvätiť. (Arsenal83)
  • Základom série je článok od Reevesa Wiedemana, ktorý napísal v novembri 2018 pre New York Magazine. (Arsenal83)
  • Hoci v skutočnej rezidencii 657 Boulevard vo Westfielde neboli natočené žiadne scény, po vydaní seriálu sa tejto štvrti venovala zvýšená pozornosť návštevníkov a fanúšikov. Dom bol v októbri 2022 strážený políciou a barikádovou páskou, aby sa zabránilo narušiteľom. (Arsenal83)