Tanečnice Paula, která má v životě i v lásce už tak dost smůly, marně hledá uplatnění v některém z broadwayských muzikálů. Na konkursu si většinou vyberou mladší kolegyně. Nikoho nezajímá, že musí živit osmiletou dcerku Lucy a platit nájem bytu, ve kterém zůstala sama po odchodu dalšího ze svých povedených partnerů. Ten navíc svůj byt výhodně pronajal svéráznému herci Elliotu Garfieldovi, aniž by se postaral o dvě "podnájemnice". Vynucené soužití nového nájemníka se dvěma přívažky začíná dramaticky uprostřed noci a lijáku. Uslyší Paula i tentokráte tolik známé "loučím se, děvče", nebo půjde o něco víc? O tom vypráví americká romantická komedie, těžící z vtipného scénáře zkušeného autora Neila Simona, nominovaného na Cenu Akademie za nejlepší původní scénář. Role Pauly byla ostatně "šitá na míru" jeho tehdejší ženě Marshe Masonové, tanečnici a především divadelní herečce, která za roli Pauly získala svou druhou oscarovou nominaci. Její herecký partner Richard Dreyfuss dopadl podstatně lépe - svým přesvědčivým výkonem v těžké roli talentovaného herce a představitele Richarda III. získal ve svých 29 letech Oscara za herecký výkon v hlavní roli. (oficiální text distributora)

otík

Vynikající konverzační komedie ve stylu starých klasických amerických komedií s Kathrine Hepburn a Spencerem Tracym. Oba dva hlavní představitelé mají břitký jazyk a skvěle se doplňují. Především Dreyfuss má skvělé hlášky. Film snad nemá chybu. Výtečná zábava. ()

kocik1

Hledám děvče na neděli, aby mi klamarádi záviděli..../ Tohle Děvče pro zábavu je opravdu jenom pro zábavu, ale i když má člověk pocit, že jeho příběh viděl už asi stokrát, není na škodu se zamyslet, kdo od koho vlastně opisoval. :-)) Neil Simon prostě napsal příjemnou oddychovku, která narozdíl od stovek jeho následovníků neurazí a dokáže udržet dobrou náladu. 70% ()

klima777

Některé filmy stárnou do šedi; některé do zarudlé šmouhy slzavého údolí. The Goodbye Girl se nachází někde mezi dvěma zmíněnými extrémy. Každopádně příliš nepotěšila. Je mi líto.------------------------------------------------------------------- P.S. Existují samozřejmě filmy, jimž roky nikterak neubírají na kráse; filmy, které zrají (a divák s nimi), ale Děvče pro zábavu do této vybrané společnosti (IMHO), žel, nepatří. ()

Pavlík

19. 11. 2011 (359.); pan Dreyfuss je známý americký herec a že v té době byl nejmladší držitel Oscara, jsem nevěděl, nyní už to vím, je opět skvělý ()

Han22

Moc krásná romantická komedie. Moc tento žánr ani Simonovy konverzačky nemusím, ale když se zadaří, tak je to paráda. A tak tu máme jeho, totálně excentrického herce a ji, odkvétající tanečnici co nenávidí chlapy, protože ji každej opustí jako nedobrovolné spolubydlící (+malou holčičku k tomu). Dialogy jiskří většinu filmu, ze začátku to vypadá, že to skončí pomalu někde na policii nebo u soudu, postupem času se obrušují hrany jako oba pronásleduje smůla (děsivá gay inscenace Richarda III.) a nakonec i ta jiskra přeskočí. Vtipné to nepřestane být do konce, jen to začne být i hezké, romantické (střecha) i reálné (její strach z dalšího zbytečného vztahu). Podobné couvnutí od holky jsem zažil, jen jsem neuměl najít ta správná slova. Vynikající Dreyfuss se zápalem jaký jsem u něj v životě neviděl (a zaslouženě oskarový) a k tomu nezaostávající Masonová. Silné 4*. PS: Dreyfuss v 29ti vypadá na 40, je děsivý co s chlapem udělají šediny... bohužel znám to taky. ()

dopita

Mírně nadprůměrná romantická komedie. Film obsahuje několik skvěle vypointovaných scén a díky tomu je chvílemi doslova strhující. Bohužel taky obsahuje scény víceméně průměrné, které kazí jinak výborné tempo vyprávění (a taktéž moje hodnocení). Richard Dreyfuss dostal za roli Elliota Oscara, i když to na můj vkus pojal možná až moc živelně (i když se nedá říct, že by nebyl sympatickej). Marsha Masonová mě nijak nezaujala, naopak Quinn Cummingsová (malá Lucy) byla naprosto famózní, i když svoji roli asi sehrálo i to, že byla výborně nadabovaná. ()

quixote

Výborně natočený film, který se všechna ta ocenění plně zaslouží. Ty dialogy! Paráda! Oba hlavní představitelé + herečka, co hraje dceru, jsou výborní. Je to tak vynikající, že ani remake z roku 2004, ani muzikál neměli šanci tento scénář "prodat" lépe. ()

Jardismo

Moc, moc milé. Richard Dreyfuss si oscara určitě zasloužil. Tak trochu mně tenhle nenápadný film připomíná Tootsie. A kdybych měl ty dva filmy porovnat, tak tenhle by byl pro mě jasně lepší. Navíc titulní píseň nazpíval můj oblíbený zpěvák David Gates. Pár chybiček by se našlo, třeba to náhlé vzplanutí mezi oběma hlavními aktéry mi přišlo až moc rychlé. Ale i tak, dávám za pět hvězdiček. ()

gizi

Vtipná komedie, založená hlavně na skvělých dialozích obou hlavních hrdinů. Taktéž dětská role je dobře podaná. Krásný příklad, jak chlap dokáže dostat každou ženu, když zná mluvit a ví co mluvit. 75% a 4*, 9.11.2011. ()

mirika39 odpad!

Dlhá a nudná blbosť, pri ktorej som netrpezlivo čakala, kedy už konečne skončí. Hold, vydržala som až do konca. Dej by sa však namiesto takmer dvoch hodín dal skrátiť do jednej. Inak typický romantický príbeh o žene s dieťaťom, ktorú opustí jej ženatý milenec a predá ich byt chlapíkovi, ktorý potom uprostred noci príde a domáha sa svojho majetku. Žena s ním uzavrie kompromis a bývajú tam obaja. Nakoniec sa do seba zaľúbia. Niektoré pasáže filmu patrili k vrcholu trápnosti a herečku mohli aspoň trocha učesať, krátke vlasy sa dajú tiež upraviť. ()