Hoši z Brazílie

The Boys from Brazil

Chlapci z Brazílie

Thriller / Drama / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 1978, 123 min

Šílený nápad, který je šíleně dobře zpracovaný. Schaffner se s tím nemaže a jde rovnou na věc - žádné pozvolné rozjezdy, žádné počáteční rozpaky, ale skok rovnýma nohama přímo do víru dění. S takovým úvodem mě Hoši z Brazílie nemohli nezaujmout, a ani zbytek filmu se nemá za co stydět - děj graduje, nervy se napínají, pointa se rýsuje. A co je ještě lepší, rozuzlení není jako studená sprcha, ale jako třešinka na dortu - i když jsem smysl Mengeleho počínání začínala nějakou dobu tušit, podali to ti machři tak perfektně, že jsem uhádnout ani nechtěla. Místo toho jsem se kochala pohledem na herecký koncert famózního Laurence Oliviera coby stařičkého, ale náramně umanutého lovce nacistů Liebermana, a neméně excelentního Gregoryho Pecka alias Dr. Mengeleho, který mě překvapil snad ještě víc - tenhle chronický klaďák a Hitlerův nohsled? No ano, a přímo jsem mu zobala z ruky. A nemůžu opomenout ani mého miláčka Bruno Ganze (co to má ten člověk pořád s tím holocaustem?) - ty jeho kukadla fungovaly už tenkrát! Znepokojivý závěr ponechává jediné ukrutné dilema: je lepší dopustit se vraždění neviňátek, může-li to spasit planetu, nebo to přenechat náhodě? Těžko říct...(14.5.2010)

Kolegové z války, úkol, který před sebou máte je nejdůležitější operací, jaké se organizace KAMERADES kdy zúčastnila......“ Memento stvoření nového A.Hitlera u mě není na pořadu dne. Možná tenkrát v roce 1978, ale to je vlastně důvod, proč nemám rád starý filmy. A nezachrání ani fantasticky fanatický G.Peck. Já mám dneska prostě jiný starosti (což není problém filmu, ale můj). Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci se seznámit s pohlaváry ,,SS“. 2.) Uvažuji o stěhování do Paraguaye. 3.) Nevím, kdo je podle Mengeleho ,,největší muž dějin“. 4.) Přemýšlím o nějakém vynálezu. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ *(27.6.2010)

Ono by sa dalo povedať, že to nieje snímka pre všetkých, musíte mať naozaj tento štýl filmu radi, inak to pre vás ani nič moc nebude. Takže presne takej skupine ľudí by som to doporučil. Dej celkom odsýpa, ale čo na tom keď finále snímky je už vopred jasné. Ja som od toho až tak nečakal a to bolo podstatné, že moje očakávania boli v podstatne naplnené a nedostavilo sa ani nijaké potešujúce prekvapenie. Je to taká tá jasná priemerná záležitosť. Herci dobrí, ale žiadna extra sláva, rovnako tak ich podané herecké výkony. Príbeh síce celkom kvalita, ale o dialógoch by sa už dalo polemizovať. Hudba ušla ale taká tá nemastná neslaná. Ja som sa miestami nudil, miestami sa mi to naozaj páčilo, sem tam boli hluché miesta.(27.3.2020)

Šokujúci film, navyše celkom dobre natočený. Je pravda, že mladšie publikum už ťažšie osloví. Rozhodne nemusí zaujať každého, ale stojí za pozornosť. Originálne spracovanie svetovej situácie danej doby. Dobre zahraté postavy. Gregory Peck ako Mengele , Laurence Olivier ako lovec náckov, no zaujímavé. Škoda, že film nebol strhujúcejší a že nedokázal viac zaujať počas celých dvoch hodín. 73%(8.5.2010)

Jeden z filmov, ktorý sa ku mne dostal vďaka vlne kartónových DVD. Zaujal ma príbeh mäsiara Mengeleho v podaní excelentného G.Pecka a jeho mnohopočetný klon Hitlera. Hoci príbeh takmer do polovice drží tajomstvo a hlavne dôvod, pre ktorý má zomrieť 94 mužov v rôznych častiach sveta, film nenudí. Film o klonovaní je dnes stále aktuálny a ešte veľmi dlho bude. Záver je výborný a to si na staršom filme cením dvojnásobne. Filmom sa mihne aj nezabudnuteľný predstaviteľ Hitlera Bruno Ganz, ktorého som našiel až v záverečných titulkoch a spätne si ho vo filme vyhľadal ako nenápadného mladého profesora s dlhými vlasmi. Film 80%.(16.4.2009)

• Gregory Peck

• - Role Laurence Oliviera - Ezra Liebermann - je založena na opravdovém lovci nacistů Simonu Wiesenthalovi. (Javert)

• - Gregory Peck sa po ukončení filmárskej kariéry vyjadril, že postava Mengeleho mu bola zo všetkých najmenej sympatická. (vander19)

• - Ve scéně, kdy se prochází Josef Mengele (Gregory Peck) po opuštěné nemocnici, je možné ve svitu baterky spatřit obraz s nápisem "Beautiful Bavaria". Skutečný dr. Mengele se v Bavorsku narodil, konkrétně v Günzburgu. (Chegi)