Hoši z Brazílie

• slovenský

Chlapci z Brazílie

Thriller / Drama / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 1978, 123 min

Předlohu jsem nečetl, ale ten zlomový okamžik, kdy Laurence Olivier jako židovský lovec nacistů Liebermann zjistí, jaký ďábelský plán provádí doktor Mengele, by ve mě vyvolal pocit úžasu. Spojení klonování a do dnešní doby trvající fascinace z nacismu je záruku na bestseller (podobný úspěch se dal čekat i od Šifry Leonarda da Vinci). Jenže, to co určité funguje v knížce, zde ne. Zlomový okamžik ve mě nevyvolal ten správný úžas.(22.12.2008)

Šokujúci film, navyše celkom dobre natočený. Je pravda, že mladšie publikum už ťažšie osloví. Rozhodne nemusí zaujať každého, ale stojí za pozornosť. Originálne spracovanie svetovej situácie danej doby. Dobre zahraté postavy. Gregory Peck ako Mengele , Laurence Olivier ako lovec náckov, no zaujímavé. Škoda, že film nebol strhujúcejší a že nedokázal viac zaujať počas celých dvoch hodín. 73%(8.5.2010)

Šílený nápad, který je šíleně dobře zpracovaný. Schaffner se s tím nemaže a jde rovnou na věc - žádné pozvolné rozjezdy, žádné počáteční rozpaky, ale skok rovnýma nohama přímo do víru dění. S takovým úvodem mě Hoši z Brazílie nemohli nezaujmout, a ani zbytek filmu se nemá za co stydět - děj graduje, nervy se napínají, pointa se rýsuje. A co je ještě lepší, rozuzlení není jako studená sprcha, ale jako třešinka na dortu - i když jsem smysl Mengeleho počínání začínala nějakou dobu tušit, podali to ti machři tak perfektně, že jsem uhádnout ani nechtěla. Místo toho jsem se kochala pohledem na herecký koncert famózního Laurence Oliviera coby stařičkého, ale náramně umanutého lovce nacistů Liebermana, a neméně excelentního Gregoryho Pecka alias Dr. Mengeleho, který mě překvapil snad ještě víc - tenhle chronický klaďák a Hitlerův nohsled? No ano, a přímo jsem mu zobala z ruky. A nemůžu opomenout ani mého miláčka Bruno Ganze (co to má ten člověk pořád s tím holocaustem?) - ty jeho kukadla fungovaly už tenkrát! Znepokojivý závěr ponechává jediné ukrutné dilema: je lepší dopustit se vraždění neviňátek, může-li to spasit planetu, nebo to přenechat náhodě? Těžko říct...(14.5.2010)

Ačkoliv je film silně obsazený a má zajímavý námět, nesplňuje má očekávání. Příběh se totiž rozehrává do gigantického dramatu, aby nakonec skončil krátkou scénou v jakémsi zapádákově. Taé moc nemusím ono anglické napodobování německého přízvuku. Buď měli nácci mluvit normálně a nebo německy, jejich "Ja Herr Mengele, I´ll do it" mi prostě přijde trapné. Co mi vška přišlo mistrné, byla výprava. Vídeň je skutečně Vídeň atd. žádné papudeklové či pražské šizení.(14.4.2009)

Ďábelská myšlenka žene doktora Mengeleho, aby mohl vytvořit 4. říši. Tajná organizace bývalých nacistů naplánovala ještě horší scénář pro svět. Nebudu prozrazovat, ale významem je to horší než odpálení atomové bomby v Hiroshimě a Nagasaki. Jak promyšlený plán, německé zlo neustává ani po tolika letech a dýchá na záda další generaci. Fanatismus zlé myšlenky je dokonale ztvárněn Gregory Peckem a jeho doktorským knírkem, který bez milosti testoval, mučil a zabíjel děti. Je to Sci-Fi, ale bylo to nepříjemně aktuální. Klonování je už dnes možné a je jen otázkou času, kdy se dozvíme, že lidi už nejsou problémem. Na Německo, nacismus a zrůdnost jejich myšlenek by se nemělo nikdy zapomenout. Tento film přímo ukazuje nebezpečí jejich odkazu i v moderní době. Zlo je nesmrtelné.(13.12.2012)

• - Laurence Olivier, ktorý tu stvárnil lovcu nacistov, si zahral v roku 1976 vo filme Maratónec postavu Dr. Szella, inšpirovanú Dr. Josefom Mengelem. (MAX666)

• - Snímek byl natočen na motivy stejnojmenného románu Iry Levina. (Hans.)

• - Je to druhý film režiséra Franklina J. Schaffnera inšpirovaný 2. svetovou vojnou. (vander19)