Hoši z Brazílie

• slovenský

Chlapci z Brazílie

Thriller / Drama / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 1978, 123 min

Boys From Brazil jsou snad prvním z výraznějších děl, které se zabývá tématem klonování. A aby toho nebylo málo, vložil Levin tuto dost možná nebezpečnou vědeckou metodu do rukou Anděla smrti, Josefa Mengeleho. A zdařila se i filmová adaptace, ačkoliv ještě aby se nezdařila, protože když máte slušný námět a k ruce taková esa, jakými jsou Laurence Olivier či Gregory Peck, nemůže to vlastně ani špatně dopadnout. V době natáčení se vše mohlo zdát jako poouhá fantasmagorie, v té dnešní však může podobná myšlenka působit znepokojivě, což filmu dodává na devíze. 80%(4.7.2014)

Kdyby se ve filmu vyskytoval nějaký fiktivní doktor a ne konkrétně Josef Mengele, dal bych i 4*, protože by šlo o příjemné sci-fi drama a thriller. Takto je pro mě snímek pouhé sci-fi a nějaká alternativní historie, což mě v tomto případě moc neoslovilo. Jinak zpracování, herci, hudba, některé scény super, ovšem celkový dojem spíš slabý.(3.4.2013)

Šílený nápad, který je šíleně dobře zpracovaný. Schaffner se s tím nemaže a jde rovnou na věc - žádné pozvolné rozjezdy, žádné počáteční rozpaky, ale skok rovnýma nohama přímo do víru dění. S takovým úvodem mě Hoši z Brazílie nemohli nezaujmout, a ani zbytek filmu se nemá za co stydět - děj graduje, nervy se napínají, pointa se rýsuje. A co je ještě lepší, rozuzlení není jako studená sprcha, ale jako třešinka na dortu - i když jsem smysl Mengeleho počínání začínala nějakou dobu tušit, podali to ti machři tak perfektně, že jsem uhádnout ani nechtěla. Místo toho jsem se kochala pohledem na herecký koncert famózního Laurence Oliviera coby stařičkého, ale náramně umanutého lovce nacistů Liebermana, a neméně excelentního Gregoryho Pecka alias Dr. Mengeleho, který mě překvapil snad ještě víc - tenhle chronický klaďák a Hitlerův nohsled? No ano, a přímo jsem mu zobala z ruky. A nemůžu opomenout ani mého miláčka Bruno Ganze (co to má ten člověk pořád s tím holocaustem?) - ty jeho kukadla fungovaly už tenkrát! Znepokojivý závěr ponechává jediné ukrutné dilema: je lepší dopustit se vraždění neviňátek, může-li to spasit planetu, nebo to přenechat náhodě? Těžko říct...(14.5.2010)

• Visáč

Mimoriadne hlúpy a naivný film, hraničiaci s paródiou tria ZAZ. Šialene prehrávajúci Gregory Peck je v úlohe Mengeleho snáď ešte komickejší ako lovec nacistov Steve "Ma-homo" Guttenberg. Nebyť dramatickej hudby, tak je to ujetá prča, kde namiesto Leslieho Nielsena vystrája Laurence Olivier s "rakúskym" prízvukom.(31.3.2013)

Něco tak praštěného se jen tak nevidí, stejně jako takhle neobvyklá smotanina žánrů a nevyrovnaná, mnohdy evidentně nedbalá režie. Lawrence Olivier v roli wiesenthalovského lovce nácků přehrává až za hrob (jo, přehrává DOBŘE!), Gregory Peck je coby Mengele lepší, kromě výstupů s Jamesem Masonem, kde jsou oba dřevění jako ti kašpárci v loutkovém divadle. Podivné! Nejlepší na celém filmu je ta vražda anglického gentelemana, násilíčko brutální, jinde zas kamera cudně od krve odvrátí oko (pokud to teda není vystříhaný). Pocity smíšené, jak jinak, ale za jedno vidění to stojí. Ovšem o dva roky staršímu Schlesingerovu Maratónci, kde Olivier hraje (o tolik lépe) roli opačnou, to nikdy nevidělo ani paty.(8.4.2008)

• Gregory Peck

• - Ve scéně, kdy se prochází Josef Mengele (Gregory Peck) po opuštěné nemocnici, je možné ve svitu baterky spatřit obraz s nápisem "Beautiful Bavaria". Skutečný dr. Mengele se v Bavorsku narodil, konkrétně v Günzburgu. (Chegi)

• - Gregory Peck sa po ukončení filmárskej kariéry vyjadril, že postava Mengeleho mu bola zo všetkých najmenej sympatická. (vander19)

• - Představitel role Ezry Liebermanna, Laurence Olivier, měl v průběhu natáčení velmi chatrné zdraví. Byl totiž zrovna krátce po operaci ledvinových kamenů. Proto je ve filmu tak pohublý. (Javert)