Hoši z Brazílie

• slovenský

Chlapci z Brazílie

Thriller / Drama / Sci-Fi

Velká Británie / USA, 1978, 123 min

Kdyby se ve filmu vyskytoval nějaký fiktivní doktor a ne konkrétně Josef Mengele, dal bych i 4*, protože by šlo o příjemné sci-fi drama a thriller. Takto je pro mě snímek pouhé sci-fi a nějaká alternativní historie, což mě v tomto případě moc neoslovilo. Jinak zpracování, herci, hudba, některé scény super, ovšem celkový dojem spíš slabý.(3.4.2013)

Něco tak praštěného se jen tak nevidí, stejně jako takhle neobvyklá smotanina žánrů a nevyrovnaná, mnohdy evidentně nedbalá režie. Lawrence Olivier v roli wiesenthalovského lovce nácků přehrává až za hrob (jo, přehrává DOBŘE!), Gregory Peck je coby Mengele lepší, kromě výstupů s Jamesem Masonem, kde jsou oba dřevění jako ti kašpárci v loutkovém divadle. Podivné! Nejlepší na celém filmu je ta vražda anglického gentelemana, násilíčko brutální, jinde zas kamera cudně od krve odvrátí oko (pokud to teda není vystříhaný). Pocity smíšené, jak jinak, ale za jedno vidění to stojí. Ovšem o dva roky staršímu Schlesingerovu Maratónci, kde Olivier hraje (o tolik lépe) roli opačnou, to nikdy nevidělo ani paty.(8.4.2008)

Tak tento film me fakt zaujal, vyborny pocin! Zajimava fikce o klonovani Adolfa Hitlera, Dr. Mengelem. S vyjimkou navstevy biologickeho institutu mel film spad a nedal prostor k nudeni. Olivier roli lovce nacistu zahral skvele, stejne tak Gregory Peck, poklonu bych vsak smeroval hlavne k mlademu " Hitlerovi ", ktery prokazal kvalitu sve role hlavne v zaveru filmu, vynikajici chladnokrevnost. Zaver je vubec lahudkovy, nejen kvuli smecce psu. Jsem si jisty, ze na tento film jen tak nezapomenu. Skvely namet.(3.1.2009)

Úchvatný námět zpracovaný takovým způsobem, že jsem po celou dobu projekce neobjevil žádná hluchá místa, žádné nudné pasáže. G. Peck zvládl svou snad jedinou zápornou roli ve své kariéře nepochybně na výbornou. Laurence Olivier - také vynikající. A když je vše podloženo fantastickou hudbou mistra Jerryho Goldsmithe, nelze si na tomto snímku nepochutnat.(21.11.2010)

Hochy z Brazílie jsem viděl – myslím – třikrát, a to pokaždé s odstupem zhruba deseti let. Poprvé mě ten film uhranul jako chlapce (a spolu s ním i knížka) jako skvěle vystavěný thriller s nadčasovou, etickou výzvou k jednomu každému divákovi, podruhé mě oslovil neméně silně: vracel jsem se ke známému příběhu se známým poselstvím a utvrzoval jsem se o správnosti své nastoupené cesty. Nyní, potřetí, jsem už nezažil původní úžas. Skvělý utopický snímek o naklonovaném Hitlerovi promítaný na plátno nového tisíciletí působí již poněkud naivně: dnešek si rodí své hitlery bez pomoci genetiky a naivní, hloupoučcí lidičkové si je volí do parlamentů, ba jim svěřují prezidentské funkce. Nepochybuji však, že kdybych tento snímek viděl dnes poprvé, nadchl by mě jako tenkrát poprvé.(7.5.2017)

• - V knihe, podľa ktorej film vznikol, sa hlavná postava volá Yakov Liebermann. (vander19)

• - V době natáčení se pravý Josef Mengele stále skrýval v Sao Paulu v Brazílii. Zemřel krátce po uvedení snímku v roce 1979. (Javert)

• - Film bol natáčaný v USA, Veľkej Británii, Rakúsku a Portugalsku, ktoré predstavovalo Paraguaj. (vander19)