V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

pjotr76

Váhám mezi třemi a čtyřmi. Respektive, když jsem ten film viděl prvně, to je dost let zpátky, a bylo mi tak asi 16, tak bych hodnotil jednoznačně za pět, dnes jsem ho viděl kus v televizi (nedokoukal jsem) a to hlavní, co mě tenkrát ohromilo tj. moment překvapení, trikové scény a skvělé podvodní záběry, mě prostě, jednak tím, že jsem to už věděl dopředu a jednak to mohlo být televizí, a řekněme trochu i mým jiným náhledem na svět, tentokrát nijak výrazně nezaujalo. Přesto 4 hvězdičky, protože tahle sci-fi si je určitě zaslouží. ()

abysser

Ach jo, poslední dobou dávám samé pětky :( A tady si nemohu pomoci. Výborná sci-fi, kterou můžeme položit do rovnice pouze s Koulí. ()

Haymar

Jedno z toho mála optimistických-alien-sci-fi, kde nejsou mimozemšťanům opět trapně podsouvány typicky lidské vlastnosti (tj.: touha ničit, dobývat, pokořit), navíc perfektně natočeno a zrežírováno! Film mého mládí, jenž jsem poprvé viděl v kině před 18ti lety a už tehdy mě to dostalo (a dodnes to neztratilo nic ze svého kouzla). Nadčasový film s výbornými herci, efekty, zajímavým námětem a správně depresivním prostředím, kde není žádné hluché místo... navždy to bude pro mě jeden z nejlepších filmů vůbec! ()

Ještěřák

Pozoruhodný snímek, lavírující někde mezi poutavým béčkem a dramatem, s několika pasážemi (a že jich není málo), kde se Cameron vyrovnal síle Aliens. Zhodnotit ale film jako celek na úrovni Vetřelců IMHO určitě nehrozí, i když je parádní konec hodným prokousání se několika hluchými místy prostřední pasáže. Mary Elizabeth Mastrantonio herecky mnohem méně protivná, než je u ní obvyklé. ()

Standito

Pre mňa skoro najlepší Cameron, možno už len preto, že ma tak trochu fascinujú hlbiny oceánov. Navyše som to mal možnosť vidieť niekedy v desiatich rokoch a vtedy som to považoval za najlepší film a na to sa nezabúda...predĺžená verzia mu len pridáva na sile. Porovnaniam s Vesmírnou Odyseou nechápem, sú to dva úplne odlišné filmy a pochybujem, že to Cameron točil s úmyslom zrovnávať sa s Kubrickom. ()

ThomasCrown

Skvelá atmosféra počas celého filmu, doslova som cítil ten tlak vody. Oceňujem Camerona, že svet oboznámil s takou úžasnou technológiou, akou je dýchanie "tekutého kyslíka", o ktorej ešte aj dnes málokto vie. Skvelý záver, vždy ma poteší niečo podobné. A spomenúť musím aj trikovú stránku. Občas triky akoby verne kopírovali tie z pôvodného Súboja Titanov, ale to je len na prospech, lebo tie sú tak nejak rozprávkovo dokonalé. ()

Schuldiner

Dobrý, na svou dobu perfektní film, ale teď po letech, co jsem ho viděl na mě působil přeci jen už poněkud mdle a v některých scénách nelogicky až hloupě. Nemůžu si pomoci, je to klišé, ale prostě je to americký film, místy z toho tento fakt přímo stříká. Nejhorší na tom všem je hrozně zkratkovitý konec...kdy se spousta zajímavých a zásadních dějových událostí odehraje v několika minutách.. Škoda! Krom toho, ti pohádkově pohádkoví mimozemšťané mi prostě dnes přijdou moc pohádkoví:-) A ještě jedna věc mi tam vadí. Stává se, že ve filmech jako tento, je vždy jeden zloduch, který je moc moc zlý a záludný a naprosto šílený.. Je to přesný prototyp moc moc zlého a záludného a naprosto šíleného zloducha a to na mě působí prostě směšně... ()

Hanes88

Tomu říkám sci-fi thriller! Tohle se Cameronovi opravdu povedlo. Ed Harris a Mary Elizabeth Mastrantonio v hlavních rolích skvělí, bylo to parádně natočeno a mělo i skvělý děj. Kdyby nebylo pár chybiček, dal bych i 5 hvězd. 85%. ()

Teabag

Nadčasové sci-fi, které (vizuálně) neurazí ani dnes v době 3D podivností. Z herců je nejzajímavější asi Ed Harris. Ostatní mě nijak moc neoslovili. Určitě doporučuju spíš prodlouženou verzi. Má sice skoro tři hodiny, ale ani na chvíli jsem se nenudil. ()

Itar

A já se spálím znovu a znovu. Parádní technická stránka, výkon Eda Harrise také. Ale co je to proboha zase za scénář. Potenciál z první poloviny filmu je v té druhé rozmetán takovým způsobem, že to snad zkazit museli chtít. Jinak si to nejsem schopný odůvodnit. ()

Paldiny

“Výskyt spoilerov“ Cameron to nemal jednoduché, Votrelci aspoň pre mňa nemali a nemajú vo svete sci-fi, akcie a hororu konkurenciu, preto každý ďalší projekt musel znamenať krok späť. Priepasť si i napriek tomu viedla veľmi dobre, miesto akcie stavila na tajomno z neznámeho, ktoré sa od slávnych vesmírnych dravcov odlišuje. Zatiaľ čo potvorky z vesmíru boli zabijákmi, pri tých morských si nie ste istí či nebezpečie vôbec predstavujú. Čo nebezpečie predstavuje je ich domov, hlbiny oceánu aké bez problémov privodia pocit klaustrofóbie a keď sa do toho ešte zapletie nehostinné počasie je vymaľované. Postavy opäť sympatické a dobre napísané, naopak Biehn správne slizký a nevyspytateľný. Triky si odniesli Oscara čo vypovedá o ich úrovni a cítiť z nich kusisko trpezlivosti a chuť prekonávať hranice. Cameron navyše ovláda prácu so svetlom a kedy triky nestačia, alebo je potrebné utiahnuť opasky sa vie šibalsky vynájsť. Čo už nevoňalo bolo vyústenie deja, kedy odsúdení na smrť ožívajú a tajomstvo vytiahne z hlbín svoje odhalenie. Pripočítame k tomu ešte rozprávkový záver a dobrý pocit z thrilleru je fuč * * * * * Rozšírená verzia sa pridanými scénami detailnejšie venuje postavám čím dostávajú niektoré rozhodnutia jasnejšie kontúry. Zároveň morské príšerky disponujú novými schopnosťami, s ktorými prichádza ďalší kameň úrazu. Pre Camerona bola kritika spoločnosti už takou režisérovou značkou, ale na rozdiel od predošlých filmov to pre tentokrát prehnal. Príšerky prostredníctvom útržkov z televíznych novín vyčítajú ľudstvu najväčšie hriechy, navyše im až do kuchyne posielajú czunami, aké na povel zastavujú v hodine dvanástej. Naivita tu dosahuje vysokého stupňa ohrozenia a radí režisérsky zostrih k tým slabším. ()

janesX

Aj po tridsiatich rokoch úžasný film a to práve tak aj s jeho romantickou vrstvou. Najčarovnejší moment bol, ako sa Lindsey krásne usmievala keď prvý krát uvidela UFO. Ale podobných momentov je tam samozrejme viac. 9/10. ()

Balet

Božské! Třeba scéna s řetězem (cvakání), nebo potápějící-se ponorka (praskání), vodní stěna atd. atd... Díky Jamesi. ()

Dragonlanc

Jeden z absolútne najlepších sci-fi filmov. Cameron je génius. Dokázal, že skvelý sci-fi film môže byť aj bez rakiet, medziplanetárnach letov, mimozemských príšer, kozmických bitiek a pod. Výborné spracované triky. Možno aj tu získal povesť tvrdého režiséra, keď neváhal opakovane vykúpať všetkých hercov vo vode. Jediná fyzicky nevieryhodná vec bol ponor v skafandri do hĺbky viac ako 5000 metrov, v skutočnosti by tam človeku nepomohla ani dýchacia tekutina, skafander a ani nič iné. Jednoducho by ho to rozpučilo. ()

ottis

Po Terminátorovi a Vetřelcích natočil Cameron další skvělou sci-fi,tentokrát děj zasadil do hlubin oceánu.Snímek je velice působivý a napínavý od začatku až do konce.Přesvědčivé herecké výkony,brilantní režie a výborné vizualní efekty dělají z tohoto filmu opravdovou lahůdku.T2 mám sice raději,ale tohle je taky pecka. ()