Jak prožít celý život za jediný rok? Jonáš Rebenda (R. Bahr) je velice zvláštní člověk. Žije totiž v neustálém životním cyklu a jeho chování se odvíjí od toho, jaké je zrovna roční období. Na jaře je hravým dítětem, trávící čas s dětmi, v létě je mladíkem v plné životní síle, na podzim se z něj stává unavený a nemocný muž a na zimu se uchýlí do horské salaše, kde ulehá ke spánku. Jako každé jaro i tentokrát se Jonáš vloupe do hračkářství, jelikož jej ale strážmistr i policejní lékař znají, nechají záležitost být a poradí mu, ať se uchází o místo učitele malého Albína u průmyslníka Lebducha (V. Blaho). Práci skutečně dostane a postupně navazuje kontakty s osazenstvem, zejména se svůdnou Martou (G. Hahnová), v místním baru se seznámí s exotickým zpěvákem Dambou (O. Stern) a později na večírku i s krásnou dívkou Pavlou (M. Zinnenbergová). Jenomže i přes Jonášovu snahu mu jeho odlišné životní plynutí času znemožňuje, aby plnohodnotně fungoval mezi lidmi, a točí se v neustálém kruhu nefunkčních vztahů… (Česká televize)

haluska11

skrytý poklad slovenské kinematografie. kuriózní pestrý vizuál, obskurní námět, poetické dialogy - je to jedna velká bizarní fantazie, která si definitivně zaslouží větší popularitu. ()

ElizabethBay odpad!

Nejnižší možné hodnocení jsem dala z toho důvodu, že Spáč ve zvěrokruhu je moje oblíbená kniha a film ani zdánlivě nevypovídá o tom, o čem kniha. Děj knihy je situován do velké hospodářské krize, řeší se politická situace, politika Sovětského svazu. Václav (ve filmu Jonáš) je přírodním úkazem, je člověkem rostlinou. Jeho vztah s Pavlou se křehký a pomalu se rozvíjející. Abych to shrnula. Příběh je posunut jinam, postavy úplně změněné, to nejdůležitější z knihy vynechané. Takhle sledujeme jen to, jak se eroticky vyvíjí jeden ne zrovna sympatický muž. Doporučuji všem, aby si knihu přečetli. ()

Adramelech

Jan Weiss (1892–1972), autor románové předlohy tohoto filmu, vynikal živou a poněkud bizarní imaginací. Psal texty z oboru fantasy a sci-fi v době, kdy tyto žánry u nás ještě nebyly běžné. Napsal také nějaké realistické povídky z prostředí zajateckého tábora a svou hřivnou přispěl i k oneirické literatuře. Jeho román Spáč ve zvěrokruhu (1937) není příliš čtivé dílo, ale přesto podle něj natočili koukatelný film, i když ten Asiat, který mě štval už v knize, mě tady štval úplně stejně: odporný, nechutný, primitivní chlap oplývající hloupými kecy. Nechyběly však ani pěkné scény, třeba jak chlápek jezdí ležící slečně po korzetu dětským parníčkem a houkáním napodobuje lodní píšťalu. Někde je hladina rovná, jinde se zase zvedají vlny. Její korzet je modrý jako moře, kalhotky ostatně také. Že by tam byl nějaký záliv nebo přístav? Když děvče pochopí, že nejde o svéráznou milostnou předehru, ale že chlápek je buď magor nebo si z ní dělá srandu, dá mu facku. Erotických scén je ve filmu víc, ale snad každá je nějak ujetá. Weiss měl pro tyhle věci cit a kromě toho nebyl autorem, který by se vyžíval v optimistickém pohledu na svět. – Škoda, že nebyl zfilmovaný Weissův stěžejní fantasy román Dům o tisíci patrech, který se vyznačuje vysloveně filmovým viděním. S dnešními technickými výdobytky umožňujícími ukázat na plátně nejrůznější speciální efekty by se podle něj dal natočit úchvatný film. Příznivci žánru sci-fi by možná ocenili zfilmovanou novelu Meteor strýce Žulijána. Nevybavuje se mi žádná jiná sci-fi kniha, která by měla tak příšerný konec. Slovo „příšerný“ zde používám ve významu děsivý, šokující, beznadějný apod. ()

agassi68

Veľmi zvláštny film vyvolávajúci vo mne divné pocity. Zmes veľmi známych slovenských hercov s nemeckými a reálie natočené prevažne v NSR ma donútili dať hodnotenie Π - 3,1418... ()

winstonik

Čo všetko sa dalo (a stihlo) v 1968 natočiť! Pozoruhodný film, žiaľ, málo známeho prešovského židovského tvorcu, ktorý sa dokončenia diela nedožil. Film o mužovi, ktorý sa svojim životom zase až tak nelíši od iných ľudí svojho pohlavia - na jar sa prebúdzať, v lete skotačiť, na jeseň pracovať a v zime... v zime spať pri svojej žene! ()

Ronee

Prekvapujúce pre mňa bolo najmä to, že je to film z roku 1968, pretože na to vôbec nevyzerá. Je farebný a prostredie nie je také, aké poznám zo súdobých filmov, teda nie je tam cítiť komunizmus, práve naopak, je tam prítomná erotičnosť - viem, prečo ten film nechodil v televízií a teraz by aj mohol no ešte som naň nenarazila. Dokonca jeden sluha tam povedal anglické slovo! Zaujala ma kamera aj herci. ()

Amonasr

Film se dost vymyká tehdejší československé filmové tvorbě, je na něm také znát západoněmecká koprodukce, což bylo obojí evidentně dáno rokem vzniku,  kdy vrcholilo krátké společenské a tím i kulturní uvolnění. Námět je jistě zajímavý, ani zpracování není špatné, jen mi trošku uniká smysl toho všeho. Chybí mi případný přesah mimo  sci-fi rovinu knižní předlohy. Pokud má mít snímek nějaké skryté metafory, nad nimiž se měl divák zamyslet, nejsou mi nijak zřejmé. To, že se hlavní hrdina točí stále v jakémsi bludném kruhu podle ročních období, by sice mohlo být vykládáno jako narážka na to, že se i lidstvo točí neustále v bludném kruhu, ale to mi přijde jako až moc velká generalizace.  Třeba je ale moje chyba, že jsem něco úplně nedohlédl. ()

monikka87

Čo na to povedať... zvláštny film. Knižnú predlohu nepoznám, to, čo som videla, som si vyložila ako nejakú parafrázu na priebeh celého života... rozhodne zaujímavé a stojí to za zhliadnutie. Niečo mi na tom ale vadilo, nepozeralo sa mi to komfortne, hovorím, zvláštny film... ()

ostravak30

Jediný film, na kterém se Leopold Lahola podílel - konktrétně jako scénárista, a který jsem viděl byl Návrat domů. A líbil se mi. Sladký čas Kalimagdory je velmi zvláštní film. Na tu dobu určitě. Teď při hodnocení mě napadá jediný podobný snímek, alespoň co se námětu týče, Zakletý v čase. Celkově dějově je to trochu složitý film, který se opírá víc o metaforu než o děj samotný. Alespoň já celý obsah chápu jako minimálně částečné zobrazení věku člověka - muže. Na začátku je dítětem, následně dospívajícím mladíkem, ovšem záhy přichází střední věk, únava a bilancování. Konec je jasný - věčný spánek. Ovšem ve všech fázích je muž stále dítětem a stále tak trochu touží po štěstí, které někdy ale přijde když už je na něj pozdě. Film překvapí docela obsáhlou nahotou a erotikou, přičemž erotického napětí je ve snímku docela dost. Na druhé straně, přečetl jsem si zde, že tvůrci se knihou nechali jen inspirovat, jinak se moc podle jejího obsahu neřídili. Tento film je výjimečný minimálně svým námětem, který je v závěru šedesátých let něčím doslova šokujícím, když si vezmete, že dnes by film byl zařazen někde mezi sci-fi nebo fantasy. ()

BlueNeon81

Odvážne filmové dielo s vynikajúcou hudbou, natočené v západonemeckej koprodukcii, ktoré kupodivu málo ľudí pozná. Ja som ho prvýkrat videl asi v 12tich rokoch a rád si ho pozriem kedykoľvek a na mladučkú Moniku Zinnenberg sa veľmi dobre pozerá. Jediné, čo mi na tomto filme vadí, je kamera. ()

PTuranyi

Zaujímavý príbeh so zaujímavou časovou hrou o mužovi, pre ktorého je rok ako deň. Na jar je ako dieťa v lete vášnivý mladík, na jeseň unavený muž a v zime spí, Film akoby sa snažil o nejaký umelecký koncept. Herci v tomto smere robia čo môžu, ale žiaľ ani spôsob rozprávania veľmi nepomáha a príbeh pôsobí mdlo a nevierohodne. ()

charles3

O tomto filmu jsem se poprvé s úžasem dozvěděl prostřednictvím zajímavostí u mayovky Old Shatterhand. Jedním z jeho zvažovaných režisérů totiž měl být právě tento slovensko-izraelsko-německý tvůrce. Snímek samotný mě dost překvapil a upoutal už od úvodních titulků. Při sledování krásně vyčištěného obrazu mi vůbec nepřišlo, že je natočený před téměř 55 lety. Vizuál je naprosto současný a ústřední melodii už asi nikdy nezapomenu. ()

Accuphose

Mám rád ujetý filmy a tady jsou navíc krásný herečky. Jedinej problém je, že už tu nikdo nemá odvahu točit podobný filmy :-( ()