Hlavní postavou je tu penzionovaný kriminalista Václav Gaudl, který si začíná všímat podezřelého chování elegantního manžela své neteře Hedviky. Požádá svého přítele, podplukovníka Mácu, aby mu zjistil, kam profesor Horáček jezdí ve vypůjčeném taxikářském autě. Horáček je finančním expertem podniků zahraničního obchodu a přednáší na vysoké škole, Hedvika pracuje jako redaktorka v nakladatelství. Žijí si nad poměry, nejen díky svým profesím, ale také díky dědictví po bohatém otci Hedviky. Bydlí ve velké vile, mají dvě auta, chatu. Žena, která se snaží udržet si manžela, netuší, že má mladou milenku, jejich podnájemnici Danielu, s níž po přednáškách odjíždí na chatu. Když se Horáček rozhodne rozvést, ztropí Hedvika hysterickou scénu při níž nejprve prohlásí, že se nikdy nerozvede a nakonec způsobí nehodu, při níž zahyne mladá stopařka. Hedvika přemluví manžela, aby z místa nehody ujel. Muž to udělá protože netuší, že ho žena vyfotila, když táhl mrtvolu do křovin. Profesor Horáček se rozhodne pro radikální řešení. Chladnokrevně připraví a provede vraždu... (oficiální text distributora)

mh.mail

40% — Kromě Pilotů jsem viděl všechny filmy Otakara Fuky a v jeho prvotině jsou vidět společné rysy. Námět by to nebyl až tak nezajímavý, ale zpracování je takové ponuré, mdlé, nezáživné. Navíc je to ten typ kriminálních filmů, který se mi většinou nelíbí – pachatele známe od začátku a jde spíše o psychologickou studii než o napětí z odhalení vraha. Pokud se koukáme na tvorbu O. Fuky, tak zjistíme, že podobně stavěných kriminálních filmů má více. Ono by to samo o sobě nemuselo být za každou cenu špatné, jeno by bylo potřeba, aby to bylo podáno víc atraktivně a záživně. Slávka Budínová a Jiří Adamíra předvádějí velmi dobré výkony, u ostatních už je to horší. ()

MickeyStuma

Celovečerní debut režiséra Otakara Fuky a hned v oblasti krimi. Snímek je natočen podle románu Jiřího Brabence a Zdeňka Veselého ´Pozlacené mříže´ a jedná se o vkusný kriminální příběh se všemi svými aspekty daného žánru. Pro film byl samozřejmě mírně upraven, ale na myšlence a vkusu to nijak neubralo. V hlavních rolích Jiří Adamíra, který je ve svém výkonu prostě svůj a Slávka Budínová, která tu naopak předvedla úctyhodný herecký výkon. Černobílý obraz dodává na atmosféře a společně se širokoúhlým formátem vykresluje každičkou situaci ve své plné podstatě. Děj má přirozené tempo, takže vytváří odpočinkovou podívanou zanechávajíc filmový zážitek. Otakar Fuka věděl co dělá a tak se zdařilo se. Česká kriminálka tak, jak má být. ()

GMVajgl

Lidsky a dost uvěřitelně napsaný příběh, kde se chvílemi napětí dá krájet a pořád se šroubuje výš a výš, až jsem si říkal, kdo koho zabije - motiv by měl skoro každý na každého. Zajímavá mi přijde scénografie. Měl jsem zvláštní pocit z kulis a rekvizit, prostě ze života, který film ukazuje - takový pocit hojnosti - všichni jsou bohatí, mladí a sexy, mají obchodní kontakty se západem, jezdí západními auty a bydlí v luxusním baráku. Přitom byl film natočen za normalizace. Hudba se povedla - úvodní znělka mě zaujala tak, že jsem se rozhodl vidět celý film. ()

BigBang

Film jsem viděl nejméně pětkrát a na červeném tlačítku si ho občas k vínkendovému lenošení rád znovu pustím. Líbí se mi pořád víc. Pohled do života socialistické smetánky na pozadí věčného tématu muž středního věku a vysokého statusu vs atraktivní mladá žena. Nemám ve filmech moc rád p. Šmerala, ale zde je OK. Vedle p. Adamíry film zachytil pro budoucno sexy pí Klichovou. ()

Anianna

Jedna z řady těch českých černobílých detektivek, na níž se vždy ráda podívám. Je tam dobře vykreslen vztah dvou úspěšných lidí, majetných manželů. Stále hezký žádoucí chlap a cílevědomá stárnoucí manželka. A do toho mladá holka. Manželský trojúhelník se všemi očekávanými i nečekanými zvraty včetně zabití stopařky a následně vraždy. Ač se některým klišé film nevyhne, psychologie postav mě bavila. Dominovala nad dějovou krimi linkou. ()

Pitryx odpad!

No, jako psycho studie asi vynikající, ale jako film nekoukatelné, tedy pro mne. Dodíval jsem se do konce jen z čiré zvědavosti a hořce jsem pak litoval. Tak pitomý konec jsem už dlouho neviděl.201110278501/8501 +++ 201402178518/8518 hodnocení a koment potvrzeno. ()

Richie1

Některé filmy mi utkví v hlavě a já s údivem zjišťuji, že i po týdnu po shlédnutí na film stále myslím. Tohle se mi stalo i se Svědectvím mrtvých očí a já poté navýšil hodnocení o jednu hvězdičku. Asi proto, že příběh (nepovedené manželství, nevěra a pokusy o zoufalé řešení) je vlastně ze života a že se pravidelně odehrává v nesčetných manželstvích. A hlavní hrdina Jiří Adamíra podal opravdu skvělý výkon. ()

ostravak30

Velmi zvláštní kriminálka, u které je těžké říct, zda je vůbec kriminálkou. Vyšetřovatelé se totiž dostávají ke slovu až zhruba dvacet minut před koncem. Ale i události předtím jsou trochu podivné. Za prvé nehodu nezpůsobil Horáček, ale jeho žena. Muž se to ani nesnaží vysvětlit své milence poté, co ona objeví negativy a hned se pasuje do role oběti. Vůbec je zvláštní, že policisté při počátku pátrání hledají bílou cortinu. Pokud jsme měli šanci vidět, nikde žádný svědek nebyl a ani policisté v průběhu o žádném nemluvili. A přestože vyšetřování v podstatě začíná na konci filmu, snímek žádný ucelený konec nemá. Tohle je víc psychologické drama než kriminální film, ale díky otevřenému konci i v tomto směru selhává. ()

huzgi

Zajímavý pokus o psychologické krimi, takový předobraz Columba, kdy známe motivace i vraha předem. Bohužel režisér Fuka nedokázal držet napětí a vdechnout filmu větší dynamiku. Skvělé herecké výkony jsou pak trochu promarněnou šancí. ()

subic

Excelentní Adamíra. Tentokrát jako vrah manželky tak nějak z donucení. No jo ale co dál doktore? Nemám rád otevřené konce. ()

g.laudeo

Podivuhodně nevyrovnané. Zápletka, výběr herců, jejich výkony, dialogy a atmosféra - ok. Ale ta fotka byla vzhledem k okolnostem jejího pořízení vyděračem dost málo použitelná a také ona nastražená léčka mohla vyjít útočníkovi jen s obrovským, málo pravděpodobným štěstím. ()

cunicekb

Jak se tak rozhlížím, nacházím pouze průměrné hodnocení, což mi přijde škoda. Drama, částečně psycho, prostě krimi. které je pojato netradičně a právě ona netradičnost se myslím více než vyplatila. Pravdou je, že film vyzdvihuje do nebes herecké umění pana Adamíry a paní Budínové. Scény u kterých jsem se více rozrušila, byly s panem Adamírou, možná jsem čekala, co pěkného mi plátno nabídne, jakožto zvědavé ženské :) Možná je to opravdu tím, ale mě se film líbil na plných pět! :) ()

Aidina

Kriminalista v důchodu, kterému očividně chybí jeho bývalá práce. Pracovat na kriminálce 25 let, tak asi taky vidím v každém něco podezřelého. A což teprve, když mi není moc sympatický, jako v tomto případě. Tak trpělivě sbírá důkazy proti manželovi své milované neteře. Má výhodu, že mu bývalí kolegové z kriminálky pomáhají a tak sledování může začít. A i když si profesor Horáček (Jiří Adamíra) dává velký pozor – mění si auto, jezdí na cizí chatu, tak se na jeho mimomanželský poměr přijde. Manželka Hedvika (výborná Slávka Budínová), je natolik zhrzena, že mu nechce přistoupit na rozvod. Horáček je ale zamilovaný do mladinké Daniely (Danuše Klichová), která s ním navíc čeká dítě, tak naplánuje vraždu své ženy. A téměř by mu to vyšlo, nebýt strýčka Gaudla (Vladimír Šmeral). ()