Hlavní postavou je tu penzionovaný kriminalista Václav Gaudl, který si začíná všímat podezřelého chování elegantního manžela své neteře Hedviky. Požádá svého přítele, podplukovníka Mácu, aby mu zjistil, kam profesor Horáček jezdí ve vypůjčeném taxikářském autě. Horáček je finančním expertem podniků zahraničního obchodu a přednáší na vysoké škole, Hedvika pracuje jako redaktorka v nakladatelství. Žijí si nad poměry, nejen díky svým profesím, ale také díky dědictví po bohatém otci Hedviky. Bydlí ve velké vile, mají dvě auta, chatu. Žena, která se snaží udržet si manžela, netuší, že má mladou milenku, jejich podnájemnici Danielu, s níž po přednáškách odjíždí na chatu. Když se Horáček rozhodne rozvést, ztropí Hedvika hysterickou scénu při níž nejprve prohlásí, že se nikdy nerozvede a nakonec způsobí nehodu, při níž zahyne mladá stopařka. Hedvika přemluví manžela, aby z místa nehody ujel. Muž to udělá protože netuší, že ho žena vyfotila, když táhl mrtvolu do křovin. Profesor Horáček se rozhodne pro radikální řešení. Chladnokrevně připraví a provede vraždu... (oficiální text distributora)

topi

Zajímavá detektivka, v níž dojde k nešťastnému sražení mladé stopařky automobilem, ve kterém jede manželská dvojice Adamíra/Budínová, která má před rozvodem, jelikož manžel udržuje styk s mladou dívkou, která bydlí v podnájmu u nich v domě. Události naberou rychlý spád a další vražda je v očekávání...Konec snímku zůstává otevřený je na divákově představivosti, jak by si sám přál, aby příběh skončil. Otakar Fuka tímto svým debutem jasně naznačil, že filmařina, zejména kriminálky mu budou osudné. ()

Martin741

Velmi dobra ceskoslovenska detektivka zo 70. rokov minuleho storocia. V roku 1971 uz normalizacia ficala naplno, ale stale sa tocili pamataniahodne filmy, a tento je jeden z nich. Vyborny je pribeh penzionovaneho kriminalistu, ktory podozrieva clena rodiny z nekalych praktik. A na tom je vystavany cely film. Reziser Otakar Fuka odviedol fakt pracu na urovni, Z hercov zaujme najma Slavka Budinova. Smeral sice uz v 70. rokoch nemal take kultove filmy ako v 60. rokoch /Kladivo na Carodejnice, Cintamani a Podvodnik/, ale hrat rozhodne vedel. Film ma velmi dobru atmosferu a otvoreny koniec. Takze ako mylovnik ceskoslovenskej kynemtagorafyje davam vysokych 77 % ()

zette

Ja videl nadstandartni kriminalni drama s otevrenym koncem. Vynikajici namet a netradicni zpracovani. Vyborny Adamira v hlavni roli. Na to, ze se jedna o celovecerni prvotinu Otakara Fuky hodnotim velice pozitivne a moc nechapu tak nizke hodnoceni. ()

otík

To ani nebyla pořádná kriminálka. Šlo spíše o to, kam může zralého ženatého muže zavést láska k mladé dívce a to, že s ní čeká dítě. Půl filmu se budují vztahy, pak to sice už jde ráz na ráz, ale to nic nezmění na tom, že film je pomalý a vlastně se v něm nic pořádného za 100 minut neodehraje. Co ale překvapí, je na tu dobu několik odvážných záběrů na krásnou mladou slečnu. Hudba: Jiří Šust ()

dr.fish

V jádru slušný příběh, jen mi tam chyběla energie, dramatizace, nebo něco takového. Bylo to trochu unylé. Nicméně konec posunul laťku nahoru...70% ()

HonzaBez

Výborná hudba Jiřího Šusta, divně předabovaný Ladislav Mrkvička... Jinak vcelku průměrná psychogizující krimi se zajímavě otevřeným koncem. Dost zvláštní mi zde přišla postava bývalého kriminalisty Gaudla, strýce zavražděné Hedviky, v podání Vladimír Šmerala, který na scéně více méně jen postavá a divák moc neví, co se mu honí hlavou. Adamíra s Budínovou pěkný standard, ačkoliv ani jedna z těchto postav není ani za mák pozitivní. ()

Master19

Chvílemi nečekaně hutná kriminálka "neakčního" typu. Jiří Adamíra je velmi dobrý a celkové vedení filmu i závěr se mi zdá nadprůměrný. ()

PollyJean

Pomalu a postupně zjišťuju po létech vyhýbání se, že tyhlety detektivky, které spíše než krimi filmy jsou psychologickými dramaty, překvapivě můžu. Docela mne proto udivuje zdejší nízké hodnocení. Dobře, film je pomalejší a "bez akce," ale to pozvolné přituhování a nahlížení pod kůži ke konci za to stojí. Že Adamíra výborně zvládá i nekladné postavy, to nepřekvapí, ale Budínová je výborná. Úmyslně zkratkovitý závěr s posledním záběrem na kouřícího Šmerala ve tmě, číhajícího na oběť jako sup, je něco mezi koncem a la noir a směšnou ironií. ()

ghatos

Trojúhelník, ve kterém Budínová slušně utahuje šrouby Adamírovi 🙃. Ten to musí řešit...jinak film bez závěru. 58%. ()

vitekpe

Zvlastni detektivka s Adamirou jako zaporakem a Smeralem jako "zvedavym stryckem"... divne zakonceni, ale jinak v pohode. Nadprumer. ()

ViktorD

Myslím, že tenhle svůj filmový debut Otakar Fuka už nikdy ničím nepřekonal, je to jeho první a zároveň poslední nejzdařilejší snímek, který kdy natočil. Hudba: Jiří Šust (jako vždy výtečná, takže pokud by to šlo dal bych 4,5) – ta mimochodem podkresluje i jednu scénu ve filmu Vesničko, má středisková, v níž předseda JZD s manželkou a Otíkovou opatrovnicí sledují americký film Harpuna, v němž zabijí Bradleyho. :))) ()

Přemek

Detektivka s obrácenými rolemi: nejsympatičtější je vrah a nejodpornější oběť a vyšetřovatel. S jakým odporem soudruh Šmeral vyslovuje sousloví "pan profesor"... ()

Disease

Hodně slušné psychologické drama s kriminální zápletkou. Ten závěr je stále působivý, Vladimír Šmeral si film "ukradl" pro sebe. ()

Haniczka

Neurazí, ale ani nepobaví. Trochu film působí jako kriminální případy z anglické školy, kdy se psychologie řadí nad akci, ale něco tomu chybí. ()

Vesecký

Průměrná a málo vzrušující detektivka, spíše to byl psychologický pohled na dva lidi, kteří spolu žijí - nežijí, jejich manželství trvá pouhou setrvačností. Náladová a nepříliš pohledná stárnoucí manželka svým vystupováním přispěla k tomu, že si pan Horáček našel krásnou mladičkou dívku, s níž čeká dítě. V hysterickém záchvatu při návratu z večírku se zahraničním zákazníkem strhne Horáčková manželovi volant ve chvíli, kdy vůz stopuje mladá studentka. Smrt této dívky vyprovokuje Hedviku, aby manžela vydírala fotografiemi, které pořídila, když se Horáček skláněl nad mrtvou dívkou... Toto vydírání nakonec vede Horáčka k průhledné vraždě manželky. Role starého strýce svěřena z úcty ke stáří panu Šmeralovi, Adamíra - to byla jeho klasika, Budínová - asi nejlépe zpracovaná figurka... Tři ¨hvězdičky. ()

crozet

Jako vždy výborný Adamíra v roli padoucha a vůbec kvalitní casting a režie; bonusem pak velmi atraktivní D. Klichová. ()