Dunaj, k vašim službám

Slovensko, (2023–2024), 101 h 20 min (Minutáž: 20–60 min)

Série(6) / Epizody(102)

Rok 1939. Dunaj - nový obchodný dom na Slovensku, otvára svoje brány a stáva sa symbolom modernej doby. Súčasne je vyhlásený Slovenský štát a krajina je uvrhnutá do neistoty a strachu z možnej vojny. Dunaj je však plný ľudí, ktorých sny a odvaha sú silnejšie než hrozby zvonku. Tri mladé predavačky na oddelení módy – Klára Zacharová (Kristína Svarinská), Eva Dušeková (Petra Dubayová) a Alena Valentová (Lesana Krausková) tu prežívajú prvé lásky, formujú nové priateľstvá a neoblomne hľadajú cestu k svojmu šťastiu. Odvážna Klára sa pokúša začať nový život s falošnou identitou, ale temná minulosť ju neustále dobieha a stojí v ceste jej novej láske. Temperamentná Eva túži po kariére slávnej speváčky, ale cestu k úspechu jej komplikujú city. Plaché dievča z malého mesta Alena dostáva príležitosť predviesť svoj výnimočný cit pre módu, ale zamotáva sa do intríg v obchodnom dome. Ich tri príbehy sa prepletajú naprieč všetkými poschodiami obchodného domu, od brigádnikov, ktorí na skok prejdú bránami Dunaja, až po riaditeľstvo na najvyššom poschodí. Zdanlivo odlišní ľudia tu pod jednou strechou hľadajú cestu k šťastiu v jeho rozmanitých podobách a čelia nástrahám ťažkých čias, ktoré so sebou nesú neľahké rozhodnutia a nečakané životné zmeny. Dunaju vládne rodina Kučerovcov, ktorú tvoria priamočiary a zásadový otec rodu Rudolf (Emil Horváth), jeho manželka a pokojná sila rodiny Edita (Zdena Studenková), dcéra a dvaja synovia. Mužskými pokračovateľmi rodu sú Leopold (Tomáš Maštalír), pripútaný po páde z koňa na invalidný vozík, a najmladší Peter (Marek Rozkoš), charizmatický cestovateľ a magnet na ženy. Do čela riadenia rodinného klanu sa však derie predovšetkým ich sestra Irena (Barbora Andrešičová), bystrá, ostrovtipná a ambiciózna žena, ktorá žije v ochladnutom vzťahu so svojím manželom Imrichom (Ivan Šándor). (TV Markíza)

Recenze uživatele Arsenal83 k tomuto seriálu (54)

Dunaj, k vašim službám (2023)

Konečne je tu seriál o najfašistickejšom štáte na svete, lebo na svete si nikto nesype toľko popola na hlavu ako Slovensko. Ani Nemci, Španieli, Taliani, Maďari, rôzne juhoamerické diktatúry, či seppukári z krajiny vychádzajúceho Slnka nemali na ten slovenský fašizmus. Iné dejiny sme ani nemali. Aspoň teda podľa libtardov. Ale inak výborne zahrané Koleníkom, ten esesácky ksicht som mu aj uveril. Svarinská zas len neusporiadane hýbe perami, herecká poloha je na úrovni omietaní ksichtu trojcentrimetrovým gitom, no zaujať vie len ohnutým obočím buď v strachu, alebo z neželaného úniku moču. Studenková je zase presne tam, kde má byť. Nóbl matróna, čo neznáša chudobu, taká je vlastne aj naživo a vlastne ona tú druhú svetovú aj zažila. Len kameru by mali na ňu dávať len z diaľky. Samozrejmosťou sú historické chyby takého rangu, že sa proste len človek môže scenáristke typu Evita a nejakému 24-ročnému holobriadkovi Hofericovi len vysmiať, pretože majú vedomosti na úrovni leporela. Slovenský štát bol vyhlásený dopoludnia a nie večer, ako tu Filip Tůma vykríkne, pár dní predtým bol Homolov puč a situácia v Bratislave bola neistá, určite sa tam nerobili také večierky. V seriáli sa bežne rozpráva o Košiciach či Lučenci ako o slovenských mestách, pritom už patrili od roku 1938 Maďarsku. Skôr by som sa dopočítal na koniec čísla pí, než by som spočítal historické chyby tu do očí tak bijúce. Woke scenáristi ostali neprebudení a dejepisnú knihu videli maximálne tak vo výklade, ale nakoniec si aj tak radšej kúpili SMEtiarov alebo Denník Nenávisti. No a vďaka Polnišovej vieme, prečo humoristická relácia Kredenc skončila. Ona ho totiž zožrala. ()

Episode 1 (2023) (S01E01)

Konečne je tu seriál o najfašistickejšom štáte na svete, lebo na svete si nikto nesype toľko popola na hlavu ako Slovensko. Ani Nemci, Španieli, Taliani, Maďari, rôzne juhoamerické diktatúry, či seppukári z krajiny vychádzajúceho Slnka nemali na ten slovenský fašizmus. Iné dejiny sme ani nemali. Aspoň teda podľa libtardov. Ale inak výborne zahrané Koleníkom, ten esesácky ksicht som mu aj uveril. Svarinská zas len neusporiadane hýbe perami, herecká poloha nula, bez hlasu by nikde nebola. Studenková zase presne tam, kde má byť. Nóbl matróna, čo neznáša chudobu, taká je vlastne aj naživo a vlastne ona tú druhú svetovú aj zažila. Samozrejmosťou sú historické chyby takého rangu. že sa proste len človek môže scenáristovi len vysmiať. Slovenský štát bol vyhlásený dopoludnia a nie večer, ako tu Filip Tůma vykríkne, pár dní predtým bol Homolov puč a situácia v Bratislave bola neistá, určite sa tam nerobili také večierky. Obchodný dom sa navyše nevolal v tomto čase Dunaj, ale Brouk a Babka a bol otvorený v roku 1936, teda 3 roky pred udalosťami, ktoré ukazuje seriál. No a anglické nápisy v hoteli a anglické songy, to mi tiež nepríde veľmi pravdepodobné. Vtedy svet ešte neovládali Anglosasi. ()

Episode 2 (2023) (S01E02)

Svarinská je hrozná herečka a na Studenkovú prosím kameru len z väčšej diaľky. Inak sa scenárista pohral s históriou a opäť ukázal vedomosti na úrovni leporela. Všetci Slováci boli šokovaní z vyhlásenia Slovenského štátu, všetci sa skoro utápali v slzách a tak začali rabovať resp. vykupovať obchody a všetci sa už v marci 1939 domnievali, že bude veľká vojna. Na Slovensku sa teda vedelo už to, čo ani veľmoci netušili. Pritom na druhej strane historici tvrdia, že práve vyhlásenie Slovenského štátu prijala väčšina ľudí s nadšením a na Slovensku vzplanul až nadmerný nacionalizmus, čo sa prejavilo nielen voči židom, ale aj voči Čechom. Ale scenárista, ktorý v živote neprečítal ani referát, to aj tak píše na objednávku, takže s tým len ťažko niečo robiť. Radšej nech sa venuje "krimi" stránke seriálu a ukradnutej brošni. ()

Episode 5 (2023) (S01E05) odpad!

Takto to vyzerá, keď sa slovenského seriálu z účelovo vybraného historického obdobia chytia režiséri, ktorí nemajú ani šajnu o dejinách a ani ich nenapadlo scenár konzultovať s historikmi. Čo by som aj čakal, keď tam režíruje aj nejaký progresívec Hoferica, čo má 24 rokov. A keď je scenáristka zase len blbá Evita, tak tam už len ťažko môžeme hľadať overovanie faktov. Čistým zámerom seriálu je vlastne len poukázať na to, že Slováci sú odporní rasisti a antisemiti a vlastný štát si nikdy nezaslúžili. No a to, že sa seriálu chopili nedouci krásne vykresľuje aj scéna, v ktorej sa za slovenské mestá vymenovali: Košice, Bardejov, Lučenec a Bratislava. Keby niekto z protagonistov aspoň raz otvoril dejepisnú knižku, tak by rýchlo zistil, že Košice ani Lučenec v tom čase nepatrili Slovenskému štátu, ale po Viedenskej arbitráži v roku 1938 spadali do horthyovského Maďarska. No ale to by som veľa chcel od liberálnej stoky, aby myslela. ()

Episode 6 (2023) (S01E06)

Komentár Anet21 je úplne trefný. Naivnejšie to už fakt nešlo. Keď päť alebo česť gardistov prehľadáva izbu, tak ani jedného z nich nenapadne sa pozrieť pod posteľ. A sotva zavrú dvere, židovský chlapec sa odkotúľa a smeje sa... To je komédia a paródia na históriu. Tento seriál natočili absolútni diletanti. ()

Episode 7 (2023) (S01E07)

Herecký koncert našich ženských hviezd. Polnišová ľúbi papať a jej nasadenie do tohto seriálu evokovalo dojem, že zjedla minimálne tucet sedemramenných svietnikov. Na druhej strane Svarinská pokračuje v omietaní ksichtu trojcentrimetrovým gitom, no herecky vie zaujať len ohnutým obočím buď v strachu, alebo z neželaného úniku moču. O odpadovom scenári sa nedá už ani čo povedať, woke scenáristi ostali neprebudení a dejepisnú knihu videli maximálne tak vo výklade, ale nakoniec si aj tak radšej kúpili SMEtiarov alebo Denník Nenávisti. ()

Episode 8 (2023) (S01E08)

Svarinská rehliaca sa 5 minút v kuse ako keby mala akútny záchvat koncových častí črevného traktu a chcela to trápne zakryť. Ešte trápnejšia scéna s topením sa vo vode, kde je evidentne hladina nie vyššia ako meter... A potom je tu nový poznatok. Vďaka Polnišovej vieme, prečo humoristická relácia Kredenc skončila. Ona ho zožrala... ()

Episode 9 (2023) (S01E09)

To už nie je len historická nepresnosť. Scenár je plátkom nejakého scenáristu, čo mu tečie niečo biele po brade a nie je to mlieko a ten si vymýšľa príbeh v dobe, ktorej vôbec neporozumel. Aspoň historickú mapu mu mohli ukázať. Minule spomínali Košice či Lučenec ako slovenské mestá, tentokrát Komárno. Viedenská arbitráž nikomu nič nehovorí, Maďarsko neexistuje. Súčasné hranice sú podľa tohto nedouka a diletanta rovnaké ako v roku 1939. Na tomto by študent na gymnáziu prepadol a nie to nejaký scenárista, ktorému robia promo v mainstreame. ()

Episode 11 (2023) (S01E11)

Židovský odboj v roku 1939 naberá na sile. Ale len v hlavách diletantského scenáristu, ktorý slniečkársky mení dejiny dokonca aj tak, že v kabarete, kde chodia ľudáci a esesáci sa spievajú anglické šlágre. Inak súhlas s tým, že ústredné zápletky sa len tak vytrácajú a všetko sa sústredí hlavne na milenecké linky. ()

Episode 13 (2023) (S01E13) odpad!

Bavia sa o Komárne, kde prenasledujú Židov. Len zabudli spomenúť, že Komárno bolo súčasťou horthyovského Maďarska. Úmysel alebo bol scenárista nedouk? Nedouk je tutovka. ()

Episode 16 (2023) (S01E16)

Takže Slováci boli takí zaostalí, že nevedeli piecť chleba. Keby židia nepiekli, tak by sme žrali len surové obilné klasy, aspoň teda podľa týchto seriálových "historikov". To, že stále všade vyhrávajú len britské pesničky bolo určite za prvého štátu tiež bežné... ()

Episode 17 (2023) (S01E17)

Hm. Lučenec je stále na Slovensku, samozrejme v mysliach filmárov z kaviarne, no a židovský odboj sa nám nejak zosvetlil. Žeby v roku 1939 boli Židia aj prirodzene plaví až blonďáci. Pozerám na dobové fotografie, márne hľadám. ()

Season 2 (2023) (S02)

Druhá sezóna je naopak trochu lepšia než tá prvá. Samozrejme, že prznenie histórie, histórie s mäkkým i, tu pokračuje. A už si človek nejak zvykol a zasmeje sa  a pochopí. Scenáristi totiž nemajú čas prečítať si aj nejakú voľne dostupnú štúdiu či prácu, na to pri pití kávy a filozofovaní o dúhových pochodoch nemajú predsa čas. Ale mimo historických blábolov sa dobre celkom vyvinuli niektoré osobné linky a tak hlavne záverečné časti boli dosť pozerateľné. ()

Episode 1 (2023) (S02E01)

Prvá epizóda druhej série rieši vypuknutie svetovej vojny, takže doterajších 20 z prvej série bol marec-september 1939 a o to je diletanstvo scenáristov markantnejšie. Ale čo môžem čakať pri scenáristovi, ktorí písal aj Slovanov či pri Evite, ktorá píše len romány pre ľahké ženy. ()

Episode 6 (2023) (S02E06)

Dejepisná vyprahnutosť a neznalosť scenáristov sa už stali nevyhnutnou súčasťou tohto seriálu, ktorí platí hypotéky libtardom. Síce konečne po 26 častiach už prišli na to, že Lučenec je v Maďarsku, hoci je tam je už skoro rok a oni si až teraz všimli, ale napriek tomu tam idú vyrábať rovnošaty Hlinkovej gardy 🤣 Pritom ani debila by nenapadlo, že by si Hlinkova garda nechala šiť uniformy v Maďarsku, hoci už akože spojenec, ale stále veľký nepriateľ, a že by celkovo tento biznis Slovenský štát presúval do zahraničia, keď na Slovensku bolo odevných závodov až až. V skutočnosti uniformy pre Hlinkovu gardu šili firmy v Ružomberku (Trvodev) a Trenčíne (Nehera, budúca Ozeta) a jedna česká firma Rolný so sídlom v Prostějove a mnohými predajňami na Slovensku. Ale to by si museli scenáristi prečítať aj nejakú voľne dostupnú štúdiu či prácu, no na to pri pití kávy a filozofovaní o dúhových pochodoch nemajú čas. ()

Episode 7 (2023) (S02E07)

Idiotiny typu, že mamička hovorí svojmu dieťaťu v kočíku: Ak neprestaneš plakať, hodím ťa do vreca k Židovi. To fakt, toto sa bežne ako dialo na uliciach Bratislavy? ()

Episode 10 (2023) (S02E10)

Možno Ali paša v slovenskom obchode v roku 1939 je príliš veľa, ale bludár 2000_2009, čo ani gramatiku nepozná a slovo história si bežne mýli s hystériou, je úplne vedľa. Nacisti predsa boli spojenci Arabov, spájal ich spoločný nepriateľ a tým boli Židia. Navyše Hitler v prejave raz povedal: „Islamské národy nám budú vždy bližšie ako napríklad Francúzsko“. A možno pána "hysterika" prekvapím, ale Slovenský štát nikdy nebol považovaný za nacistický (dokonca ani teraz liberálnymi médiami), pretože to ani nejde - národný socializmus je niečo úplne iné než Tisov režim. Ale to je na polemiku s inteligentami a nie s "hysterikmi". ()

Episode 13 (2023) (S02E13)

Pri tom vzdelanostnom diletantizme tvorcov potešilo, že po toľkých častiach sa našiel aj priestor na jednu skvelú humornú scénku s prijímaním uchádzačiek o prácu. Scenáristi by tak radšej mali ostať pri komediantstve, pretože na viac naozaj nemajú. ()

Episode 14 (2023) (S02E14)

Veru tak, nacisti mali šoférov, ktorým nevadilo, keď sa im milenky prehrabávali vo veciach 😅 A v roku 1939 hneď na začiatku vojny už bolo skoro mega povstanie, joj, to bolo ale napätie. Len v dejepisných archívoch nič také nepíšu. Asi zabudli. ()

Episode 1 (2023) (S03E01) odpad!

Slováci húfne oslavujúci dobytie Paríža Hitlerom a potom cigáni, čo strašne chceli robiť, ale nikto im nedovolil. Samozrejmosťou sú aj gardisti, ktorí strážia jazerá, aby sa v nich nekúpali židia. A vrcholom sú katolícke mníšky, ktoré brutálne týrajú deti. Taký presne bol Slovenský štát. V mysli degenerovaného slniečkára. ()