Ukradni, co můžeš!

• Německo Buffalo Soldiers (více)

Když profesionálního vojáka nezajímá nadřízený ani armáda, je něco v nepořádku... Píše se rok 1989. Berlínská zeď už to má hodně nahnuté a doba, kdy padne nejeden totalitní stát ve střední Evropě, je velmi blízko. Na vojenské základně Theodora Roosevelta u Stuttgartu zatím bojuje svou soukromou válku specialista Ray Elwood. Rozhodně se nehodlá nudit a poflakovat někde v kasárnách, tak jako to dělá většina jeho kolegů. Svůj pobyt v armádě si hodlá pořádně užít! Oficiálně sice pracuje jako vojenský úředník, ale jinak zařizuje veškeré „zásobování“, od prodeje kradeného zboží až po obchod s heroinem. Onoho osudného podzimu ale přichází nový důstojník s rozkazem vyčistit základnu od všech nežádoucích vlivů... Značně nevybíravou satiru na poměry v americké armádě a jejích jednotkách v někdejším Západním Německu natočil režisér Gregor Jordan. Tvůrci vůbec nešetří ostřejšími výrazy a černým humorem, komikou odlehčují i dramatické scény. V neobyčejně zajímavém obsazením zaujmou zejména herecké výkony Joaquina Phoenixe (Ray Elwood) a Eda Harrise (plukovník Berman). Pro své značné kritické vyznění čekal v USA distributor delší dobu s uvolněním titulu pro kina i video. (Česká televize)

shyster

Na deštivé nedělní odpoledne ideální. Herci vám tu hrají slabší nadprůměr, občas se tam objeví nějaká režisérská vychytávka a vy si po shlédnutí budete říkat, že to nebyla ztráta času. ()

Wormboy

Drama? Komedia? Cierna komedia? Hm... nevyrazna zalezitost, ktora ma v mojich ociach hlavne pozitivum v kratkej stopazi a teda ma nestihla zacat nudit. 2,5/5* ()

Juto

Scenár je mimoriadne dobre napísaný, réžia bezchybná a výkony najmä fantastickýho Joaquina Phoenixa sú výborné. 6/10 ()

TomPrusik1

Ukradni, co můžeš (český překlad je poměrně nepřesný, ale na druhou stranu vystihuje o čem film je), je snímkem, který pořádně neví, čím chce být. Pravděpodobně chce být válečnou komedií a válečným dramatem, bohužel ani jedna stránka filmu nefunguje dobře. Najde se pár vtipných scén (např. když američtí vojáci řídí tank pod vlivem drog a tankem projíždějí město, nebo některé hlášky Joaquina Phoenixe). Bohužel, valná většina ,,vtipných momentů" už nezabírá tak dobře (nebo aspoň nezabírala tak dobře na mě). Mnohem lepší komedií o studené válce je Kubrikův Dr. Divnoláska. V některých částech film nasadí vážnou tvář, což mu ale také moc nejde. Hodně to zvedá Joaqiun Phoenix, který svou postavu zahrál hodně dobře. Ostatní herci mu ale také dobře sekundují. Celkově je to průměrný film, místy celkem nudný (výhoda je, že má jen 1,5 hodiny, tak se to dá vydržet). Nemastných, neslaných 5/10 ()

angel74

Docela obstojný protiválečný film, který s nebývalým nadhledem kritizuje poměry v americké armádě. Z celého toho dějového mišmaše mě asi nejvíc zaujala romantičtější linka příběhu, kdy hlavní hrdina v podání již tradičně skvělého Joaquina Phoenixe usiluje o dceru svého nadřízeného, s nímž zrovna moc dobře nevychází, a tak se rozhodne pro sladkou pomstu, která se mu malinko vymkne z ruky, když velmi záhy zjistí, že mu dotyčná není lhostejná. (75%) ()

tom88

Nenápadný no celkom zaujímavý počin, od ktorého som čakal o niečo viac (teda niečo iné). Námet je dobrý inak je film priemerný po všetkých stránkach. Joaquin Phoenix s Edom Harrisom potešia, no neoslnia. 65% ()

Radiq

Tohle není obyčejnej armádní film, tohle je film o armádních gangsterech. Ani tak o kradení to je spíš o drogách, hromadách drog, smažení, vaření, prodávání. V hlavě mi zůstává hlavně scéna s vysmaženou posádkou tanku, která vjede do města a zničí benzínovou stanici. Ale celé to bylo takové strašně chytlavé a dobře vymyšlené - každá postava tam měla "to svoje" a hereckým obsazením ta kvalita ještě stoupla. Spíš než české "Ukradni, co můžeš!" bych to nazval spíše "Sjeď se, co můžeš!", ale taky by to znělo trapně. Nemůžu si pomoct, ale tohle mě prostě neskutečně bavilo. Černý humor dominuje. Když k tomu připočteme nadmíru povedenou hudbu od Davida Holmese + ostatní songy v soundtracku, má to celé vlastně jedinou chybu. Je to taková blbost, ale hned ze začátku mě to ohromilo svou zbytečností - je to ta scéna, kdy nad základnou přeletí letka vrtulníků. Trapných digitálních vrtulníků, jak kdyby je někdo animoval zadarmo. Navíc nechápu, proč jich tam dali tolik a proč je tam vůbec dávali. Ale to je jen jedna piha na jinak originálním a skrytém klenotu. ()

Decker

Spojte Tankovej prapor s Kamaradem do deste a osolte Trainspottingem a mate Buffalo Soldiers, avsak cely tento slepenec nedrzi celou dobu pospolu a to mu ubira na hodnoceni. Stale se vsak jedna o velmi zdarily snimek ve kterem predevsim zaujme zdarila zapletka, herecke vykony Phoenixe a jeho rivala Glenna a take vyborny soundtrack, ktery vsemu dava dobre tempo. ()

andrii

... aneb když povolí, poleví na povely. Na západní frontě "hrozí" generální úklid. Četo, nástup. Na rajóny. Armáda dává ti. Naverbovaný tankuje, dokud zbraně hodností nad nezraní svoje. Bohabojné ego zelené bouchne. Kánon kanónů disciplíny. Rudě. ()

lennyd

Americké posádce v západním Německu sice na první pohled šéfuje plukovník Berman (Ed Harris), ale ve skutečnosti zde vládne specialista Ray Elwood, hlavně díky své schopnosti sehnat komukoliv cokoliv, od nového mercedesu až po tvrdé drogy. Všechno se ale mění příchodem seržanta Lee, který na základně nastolí tvrdý režim, ale hlavně jeho dcery (Anna Paquin), do které se Elwood bezhlavě zamiluje ... Tři čtvrtiny mi film připomínal americkou (a hlavně méně vtipnou) kopii našeho Copak je to za vojáka. Vojín potížista si nabrnkne dceru nadřízeného, což mezi nimi rozpoutá vražedný boj. Buffalo Soldiers k tomu sice přidává atmosféru Západního Německa pár dní před pádem Berlínské zdi, a dalších vážnějších témat (obchod s drogrami, rasimus a šikana), ale trochu mi zde chyběly vtipné scény (pár jich zde bylo, ale působily trochu prvoplánovitě - tank řízený zfetovanými vojáky či Elwoodův mercedes jako cíl cvičné střelby). Za to si ale vůbec nestěžuju na herecké obsazení - Joaquin Phoenix zde má jeden z nejlepších svých hereckých výkonu, a Ed Harris, Scott Glen či Anna Paquin mu zdatně sekundují. Obecně jsem vcelku spokojený.. ()

fabecc1222

Těžce uchopitelný i stravitelný film. Komedie? - Ani ne, i-když jízda tankem přes město je teda nářez... Drama? - Ani ne, nezajímavý děj i postavy.... Válečné krimi? - Ani ne. Všude se fetuje, ale nikdo to vlastně pořádně nevyšetřuje. ()

davidek

Opravdu netradiční pohled na armádu USA na základně v západním nebo východním německu? :-) Rok 1989. Sám o sobě dost zvláštní rok a v tomto roce se to celé odehrává. Začátek: při hře nešťastnou náhodou umře jeden voják, suše konstatuje Joaquin Phoenix, že je mrtvý a pak je vidět padající tělo na pozadí, vpředu si hrají děti a slyšíme citaci soustrastného dopisu rodičům mrtvého vojáka, jak zahynul při opravě antény. Po tomto velmi drsném začátku jsem očekával opravdový nářez a dočkal jsem se. ()

cross

Zatraceně černočerná protiválečná komedie s dramatickými prvky o partě amerických vojáků, kteří prostě jen dělají všechno proti tomu, aby se na zapadlé základně v Německu těsně před pádem Berlínské zdi neunudili k smrti - třebaže většina jejich aktivit je tak trochu nelegální.... Svým způsobem velmi zábavné, zvlášť pokud si potrpíte na trochu drsnější humor, s několika nezapomenutelnými scénami (sjetí vojáci v tanku demolující malou německou vesničku, vaření heroinu, apod...). Líbili se vám třeba Tři Králové, je to jasná volba;) ()

MI-380

Pohled na rok 1989 z úplně jiné strany a k tomu poučení o tom, že nuda zákonitě podkopává jakoukoli bohatou civilizaci. Tohle ale není nuda, Jordan svůj smysl pro zábavu a spád dokázal po filmu Ruce pryč! zopakovat i v prostředí americké vojenské základny na německém území. A kde to vlastně ti vojáci byli? Převahu měli ti, co byli přesvěčeni, že jsou ve Východním Německu...75%. ()

Puyi

"Ááá, přejeli jsme brouka.." - Pro mě nezapomenutelná scéna - projížďka v tanku napříč městem. Příjemná komedie, která určitě pobaví o amerických vojácích v Německu a jejich černém obchodu víceméně s čímkoliv. Asi první film, kde jsem si všiml skvělého Joaquina Phoenixe a ještě více oblíbil Eda Harrise. ()

cpt.Lynch

Svižné, vtipné, připadalo mi to podobné jako Obchodník se smrtí (jehož kvalit film nedosahuje). Ale celkově spíše taková jednohubka, která má do velkého filmu daleko. ()

U.Tarare

Komedie to nebyla, možná tak místy, drama taky ne, válečný - no budiž, byli tam chlapíci v uniformách, ale že by to bylo něco převratnýho, to rozhodně ne. Ovšem to mluvím pouze o 3/4 filmu, protože pak nastoupil grandiózní konec, který to všechno povýšil o třídu výše. U takového průměrného filmu jsem tak zdařilý konec opravdu nečekal. Za to si to zaslouží tři hvězdy. ()

xaver

Celkem vtipmá a zajímavá satira, ale člověka začne mrazit, když sio uvědomí, že to vlastně ve skutečnosti tak chodí. Sposta našich politiků v tom zřejmě našla inspiraci. ()

Hopper

Každý kto bol na vojne bude veľmi presne vedieť vo co go. Tankový prapor po americky. Možno to čo tu je prezentované je trochu extrémne, ale v princípe ak to platí v "najlepšej armáde na svete", tak v exponenciálnej miere sa s tým môžeme stotožniť aj napr. u nás. Nuda a bezcieľne zabíjanie času spolu s úletmi aké tu možno nájsť. Phoenix je v úlohe "veksláka" v armáde maximálna presvedčivý, čierny humor ma už dlho tak dobre nepobavil a niektoré hlášky sú skutočne skvostné. Aj tak najviac asi utkvie v pamäti nájazd tanku so sfetovanou posádkou na nemecké mestečko... Anna Paquin zase až tak sexy nie je, ale inak je obsadenie nadpriemerné. ()