Život světoznámého newyorského malíře Jacksona Pollocka nebyl vždy plný úspěchů a ocenění. Jeho násilnický a radikální styl tvorby mnohé odrazoval, Pollockovo nové umění bylo považováno za obskurní, své obdivovatele si hledalo jen postupně. A autor na tom nebyl o nic lépe. Kromě zápasu s míněním veřejnosti totiž sváděl mnohem těžší, vnitřní bitvy, v nichž vyhrávají jen ti nejsilnější. Mezi ně však Pollock nepatřil. Osobní démoni, tolik přínosní pro jeho tvorbu, ho postupně sžírali a nedopřáli mu odpočinku...dokud nezvítězili. (oficiální text distributora)

dickadonna

Jackson Pollock je jeden z mých nejoblíbenějších umělců sice, ale bohužel jakkoliv jsou jeho životní fakta podávaná v realistickém hávu a celé geniálně zahráno Harrisem, ke konci už se film moc vleče, a nemá tu údernost, kterou by mít měl. ()

panmroz

Viditelně točené s láskou k "předloze", roztomilá hudba při "dripingu" dodává této malířské technice netušeně hravý rozměr. A Harris je kabrňák. Samosebou - životopisný snímek - tedy legrační "kapitoly" (kterak přestal pít, kterak začal pít, kterak odložil štětku,...), ovšem v tomto případě všechno takový decánko - kamera, hudba, střih, malíř dokonce ani nezničí svůj obraz,...žádná pecka, ale určitě ne ztracený čas. Každopádně Webberova "Dívka s berlou", jakožto nejlepší možná cesta, kterak pojmout život a dílo malíře, tedy ve zkratce - symbolicky, nepřekonána. ()

Atheas

Asi je to tak trošku mimo, ale mě ten film připomínal silou osobnosti Walk the line, což je vlastně životopis Johna Cashe. Největší umělci jsou neurotici. Protože jedině umění jím dává možnost být sám sebou. V tomto filmu to šlo nádherně vidět. Ed Harris byl opravdu velice působivý. Obrazy kterým jsem do té doby moc nerozuměl, mě teď naprosto fascinují. Dokonalý film. ()

goniss

Frida, Modigliani, Pollock...všechny filmy zaměřené na umělece v jakékoli době je dá se říct stejný... Klasičtí umělci, bu'd jsou to úchylové, nebo mají sifylis, nebo sex, drogy a chlast. Jsou prostě psychicky narušení, co je ale podstatou, že se divák musí dostat do umělcovy hlavy. Ed Harris se mi nelíbí. Není natolik přesvědčivý, i když je jeho umění geniální. Neumím se dostat do filmu. Ale některé scénky byli úžasné. Navíc konec, a celkově dech filmu je rpostě depresivní, takže za tři ()

GOREGASM

Z Pollocka je sakra cítit Harrisovo zapálení pro dané téma a právě Ed Harris je v roli osobitého malíře excelentní. Minimálně stejný kalibr ale předvádí také jeho filmová manželka, Marcia Gay Harden, jejíhož Oscara za tuto roli tímto jednoznačně stvrzuji. Pollock jako film nijak nevybočuje ze šablony životopisných snímků o umělcích, jeho hlavním triumfem je rozhodně vášeň pro dané téma, které se Harrisovi a jeho ovečkám podařilo plnohodnotně přenést i na diváka. Zajímavý člověk, úžasný umělec, tragický konec. 80% ()

agassi68

Klasicky, umelec podliehajúci svojim démonom s tragickým koncom. Harris štandardne skvelý, ale čo môžete vyťažiť z filmu, kde polovicu času robíte cákance na plátno.. ()

efim

Ed Harris podal nadpozemský výkon a ještě stál i za kamerou. V rámci životopisných filmů o slavných umělcích se Pollock v mém osobním žebříčku zařadil na druhé místo za Edith a Marcel. ()

Miany

O tom, že snímek je skvělý se bavit ani nebudu. Stručně chci jen říct: Životopisný snímek se dle mého nemusí nutně držet všech detailů, které život onoho člověka obsáhl. Důležité je vložit to podstatné a nepřevrátit to na ruby. To se povedlo, herecký i režijní výkon považuji od Eda jako jeden z jeho nejlepších. Film sám o sobě nese ono nevyřknutelné kouzlo. A já miluji životy umělců (pokud jsou dobře zpracované). Tečka. ()

TommyGun89

Dámi a pánové, je mi ctí Vám představit mistra moderního umění 20.století...Pana Jacksona Pollocka.................................víc takovýchto filmů ()

Melandrix

Ed Harris a jeho vydařený režijní debut je pro mne jasným důkazem,že dobří herci,kterým Ed bez pochyby je,mají na to,aby usedli na režijní křeslo.Samotné ztvárnění hlavní role, je fantastickým výkonem a je škoda,že nominaci na oscara za nejlepšího herce nevyhrál.Nejvíce jsem se pobavil a doslova válel smíchy u scén,ve kterých Pollock dává průnik svému vzteku,tj.scéna u oběda,když mu bratr sdělí,že bude pracovat pro armádu a dále scéna,kdy se po několika letech napije a jasně dává kameramanovi najevo,že mu jeho neustálé problémy( jednou mu dojde film, jindy je málo světla)už lezou na nervy a má jich až pokrk.Né že by to bylo vtipné,ale vtipné je to, jak skvěle je to zahrané.Ed se u toho musel fakt neskutečně bavit a chechtat a celý štáb s ním.Vím to,protože jsem také,kromě zpívání,studoval herectví, jako vedeljší obor,a při nácviku podobných scén,ve kterých se člověk dostává k nepříčetnosti,se vždycky celý tým baví.Scéna na kole- ha ho hi he hu houhau hahu... :-) Bravo,pane ()

007.

Nejlepší byla na celém filmu asi scéna z 69 minuty. Jo jo, když je žízeň, tak to se nedá počkat. 71% ()

caba

Ráda jsem poznala něco o malíři,o kterém jsem nic nevěděla.Zvláštní projev ,nanášení barev,cákance.Šílené... ,ale nakonec našel své obdivovatele.Výborný výkon Ed Harise,který ztvárnil rozervanou a trpící duši tohoto malíře. ()

junxi91

Příběh o jednom nevyrovnaném, násilnickém a složitém malíři jménem Jackson Pollock. Jeho kariéra začala v roce 1941, kdy vystavoval tento abstraktní a expresionistický malíř svá díla na uměleckých výstavách. Pollock žije se svým bratrem Sandem a švagrovou Arloie v malém bytě v New Yorku. Odtud se brzy odstěhuje a setká se s umělkyní jménem Lee Krasner. Pak se dozví, že jeho bratr přijal práci v Connecticutu, aby se vyhnul odvodu do armády. Pollock je těžký alkoholik a Sande s Lee jej najdou v zuboženém stavu. Sande řekne Lee, že Pollock je diagnostikován jako "klinický neurotik". Lee se nad Pollockem slituje a vezme ho k sobě domů. Jednoho dne Pollocka navštíví jeho starý přítel Reuben Kadish a přivede s sebou Howarda Putzela, který pracuje pro bohatou sběratelku umění Peggy Guggenheimovou. Ta navštíví byt Pollocka a Krasnerové a je nasraná, že kvůli nim musela vyjít pět pater. Peggy si prohlédne Pollockovo dílo a dá mu smlouvu na vystavení jeho obrazů a také mu dá zakázku na nástěnnou malbu o rozměrech 8*20 stop do jejího domu. Pollockova první expozice nepřiláká žádné kupce, ale na silvestrovském večírku se vychčije do krbu a pak strčí ptáka na pár šťouchů do staré Peggy. Pak se dozví, že umřel Putzel. Pollock a Krasnerová se vezmou a pak se přestěhují na Long Island. Zde Pollock seká latinu, nepije, věnuje se malování a odmítá komentáře kritika umění Clementa Greenberga a stejně tak odmítá změnit svůj malířský styl. Obrazy se neprodávají, a tak je nutné publikovat o Pollockovi článek v časopisu Life. Pollock na párty otevřeně flirtuje s jinou ženskou a manželství začíná být napjaté. Chce si přivydělat nějaké peníze, ale vždycky selže. Lže o své špatné finanční situaci, která se ale díky článku v časopisu Life zlepší. Pak je zde podivný úsek, kdy Pollock maluje svou technikou kapání a stříkání ze štětce, a u toho jej natáčí kameraman Hans Namuth. Kameramanova přítomnost přerušuje spontánní povahu jeho práce. Pollockova abstinence je prolomena, protože si dá panáka na večeři ke Dni díkuvzdání a udělá scénu, při které převrhne stůl s jídlem. A pak to jde s Pollockem z kopce. Manželství zkrachuje a najde si mladou sexy přítelkyni Ruth Kligman. Vydají se na spanilou jízdu ještě s její přítelkyní Edith a Jackson pořádně šlápne na plyn... Co k tomu dodat? Těžce pochopitelné abstraktní umění jednoho labilního opilce a děvkaře, kterého skvěle zahrál Ed Harris. Doporučuji spíše milovníkům malířství a moderního umění.  ()

GudMen

Není nutné vše slovně komentovat, nejedná se přeci o žádný brak, a tak předpoklad, že se divák bude zuby nehty bránit jakémukoliv přemýšlení, tu nemá co dělat. Ed Harris si zaslouží obdiv za bravurní zvládnutí artistických scén stejně tak, jako za neskonalou přesvědčivost v situacích opileckých. Kolikrát se asi tak natáčela jízda na kole? ()

kuro

Ako milovník výtvarného umenia musím jednoducho zdvihnúť palec nahor....Pollock v podaní Ed Harrisa na mňa pôsobil velmi presvedčivo, a je vidno že sa dôkladne pripravoval na zobrazenie osoby jedného z najvačších amerických maliarov prvej polovice 20. storočia.....4,5* ()

maoc

Film trpí podobnými klady i neduhy jako jiné životopisné filmy (Kinsey, Čistá duše, Hledání Země-nezemě, Důkaz,...). Herecké výkony a atmosféra jsou perfektní, ale v takovýchto snímcích se neubráníte přílišné glorifikaci a alespoň mírně jednostrannému výkladu. ()