Reklama

Reklama

Velké nesnáze v Malé Číně

  • USA Big Trouble in Little China (více)
Trailer

Obsahy(1)

Jack Burton: užvaněný, velkohubý, umolousaný hejsek a řidič milovaného kamionu, který se neochvějně plouží do náruče San Franciska. Kuriózní spojení toho nejlepšího (a nejhoršího) z Johna Waynea a Indiana Jonese v jedné osobě vyhraje sázku nad restauratérem Wangem. Aby se ujistil, že mu Wang nepláchne, Jack svolí, že jej zaveze na letiště, kam přilétá Wangova snoubenka. Než by vypečená dvojice řekla štandopede, Jackovi ukradnou náklaďák, Wangovi snoubenku a na krku budou mít naráz nejen čínskou mafii, honosící se bohulibým názvem Vládcové smrti, ale také trio čarodějných mordýřů, Bouří, a především – více jak 2000 let starého démona Lo Pana. Ten potřebuje ke svému plnokrevnému vzkříšení právě Wangovu zelenookou snoubenku… Výrazná tvář a veterán amerického žánrového filmu, John Howard Carpenter (Přepadení 13. Okrsku, Halloween, Mlha, Útěk z New Yorku), hudebník, scenárista a režisér, minulý rok oslavil 70. výročí. Při dané příležitosti Česká televize začala výrobu nového, kvalitativně odpovídajícího dabingu, Velké nesnáze v Malé Číně (1986). Hororovou komedií Carpenter utnul období, kdy se věnoval vážnějším (a váženějším) produkcím typu Věc či Starman, a vrátil se ke svým kořenům, datovaným až ke sci-fi komedii Temná Hvězda. Inspirací pro natočení Velkých nesnází v Malé Číně byly vyšinuté hongkongské kung-fu snímky typu Xin shu shan jian ke anebo účelově triviální fantasy a komiksy á la Flash Gordon. Výroba Carpenterova v pořadí devátého – a v té době jeho nejdražšího – kinofilmu se od počátku potýkala s problémy. Studio 20th Century Fox, coby „továrna na sny“, a Carpenter, coby vizionářské individuum, se vzájemně nedokázali sladit. Zároveň se na scénáři podílelo hned několik autorů a text byl ustavičně přepisován. Velikášské natáčení s přemírou speciálních efektů, extravagantních kostýmů a rekvizit pak mimo jiné zápolilo, aby bylo dokončeno dříve než ve stejné době natáčené Zlaté dítě, jimiž Paramount Pictures chtělo Carpenterovu opusu konkurovat... Určitou měrou bezděčně vznikla opalizující „kinematografie atrakcí“, která se publiku předvádí a vábí jeho pohled opojnými lákadly, aniž by se přitom omezovala na logické, soudržné a hodnověrně působící vyprávění, jak je obyčejně u Hollywoodu zvykem. Ačkoli je dnes snímek zařazen do zlatého fondu americké kinematografie a mezinárodně nese pečeť kultovního díla, dobově se toto akční fantasy utržené ze řetězu setkalo s vlažným přijetím. Zisky ze vstupného nadto nedokázaly ani zdaleka dorovnat produkční výdaje a film skončil v hluboké finanční ztrátě. Následující Carpanterovo tvůrčí období proto značilo návrat k nezávislým či minoritním produkcím, z nich vzešly neméně originální horory jako Vládce temnot, Jsou mezi námi a Ve spárech šílenství. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (367)

Wacoslav1 

všechny recenze uživatele

Občas se stane, že nějakej film shlédnu po hodně dlouhý době a pak se jenom divím svýmu původnímu hodnocení a to je přesně tenhle případ. Neskutečně zábavná akční fantasy komedie kterou jsem se prosmál od začátku až do konce, ale užil jsem si i akci a starý dobrý praktický triky. Pan Carpenter věděl jak na to a tady dokazuje, že on nebyl pouze ten co vesměs definoval subžánr slasher, ale dokázal bejt neskutečně kreativní i napříč jinými žánry. Mezi ústřední dvojicí je pak dobrá chemie a hlavně to všechno tak nehorázně odsejpá, že není šance se ani na minutu nudit. Co je super, že Carpenter tady dokázal i spoustu mrtvol a fyzického násilí zabalit do hávu takový tý pohádky pro celou rodinu. Zkrátka něco takovýho mohlo vzniknout jenom v osmdesátkách a já jsem nadšen. Ps ten dabing je možná zlo z hlediska překladu a ne úplně padnoucích hlasů, ale je neskutečně nahláškovanej a tak nějak přispívá k tomu celkovýmu zážitku. To je poprvé co jsi někoho zabil? Samozřejmě, že ne!95% ()

anais 

všechny recenze uživatele

Skvělá parodie. Carpenter baví, ale dokáže i vyděsit – ač to je možná můj malý přežitek z dětství, kdy jsem se u „velkých nesnází“ bál poměrně dost. Kurt Russel si tu utahuje v podstatě ze svých vlastních filmů (mj. i hlavně s Carpenterem). Tvář a hlášky tvrdého řidiče kamionu jsou (mírně řečeno) shazovány jeho nepoužitelností v jakékoliv dramatické chvíli. Skvělý (nemrtvý) záporák a jeho tři poskoci ovládající asijská bojová umění, typická Carpenterova elektronická hudba, atmosféra 80.let! Must see! ()

Reklama

Superpero 

všechny recenze uživatele

Tohleto měl točit někdo jinej, než Carpenter, protože ten nemá šajn co je to pravá oddychová zábava. Už jen ta fakt blbá hudba je toho důkazem. Navíc Kurt Russell tu fakt hláškuje a je hustej, jenže za celej film prostě nedal nikomu do držky (až na hodně vtipnej buranskej způsob jak zabije hlavního padoucha) a všechnu akci obstarává ten jeho asiat. Jsou tu jako zábavný části, ale často jsem se i nudil a taky jsem se těšil jak se Kurt Russell popere s tou obří gorilou, nebo co to bylo, a ona ten film nakonec přežila, aniž by jí někdo nějak zvlášť setřel. Fakt škoda, mohl to bejt fakt hodně mazáckej filmek. ()

Petrucci 

všechny recenze uživatele

What the hell does that mean? China is here, I don't even know what the hell that means, all I know is this "Lo Pan" character comes out of thin air in the middle of a goddamn alley while his buddies are flying around on wires cutting everybody to shreds, and he just stands there waiting for me to drive my truck straight through him, with light coming out of his mouth! ()

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele

"Lo Pan? Kterej Lo Pan? Ta stará popelnice na kolečkách nebo ten deset stop vysokej zátaras?" I já jsem byl v době otevření prvních videopůjčoven hladový po snímcích, ve kterých se akce mísila s humorem a kouzly. Velké nesnáze v Malé Číně tato náročná kritéria vždy splňovaly, i když se jednalo jen o osvobozovací akci dvou slečen, kterou Burton skvěle odhláškoval, Wang snaživě odbojoval, Gracie s Miao Jin prokrásněly, Hrom s Bleskem i Deštěm pročarovali a Lo Pan rentgenově prokoukal. Mé hodnocení je samozřejmě ovlivněno nostalgií, ale ve svých nejlepších letech Nesnáze na čtyři hvězdy určitě měly. ()

Galerie (99)

Zajímavosti (25)

  • Úvodní melodie, kdy Jack jede náklaďákem a je na asijském trhu se jmenuje Porcho exspres (v překladu Vepřový exspres) a stejně se jmenuje i jeho náklaďák. (LION-MR.T)
  • Kurt Russell měl během natáčení těžkou chřipku. Pot na jeho těle je proto v některých scénách skutečný, postarala se o něj horečka. (c.tucker)
  • Carter Wong, který hraje Hrom, ve skutečnosti pracoval jako instruktor bojových umění u Hongkongské policie. (c.tucker)

Související novinky

John Carpenter chystá návrat

John Carpenter chystá návrat

03.08.2008

Hororová legenda John Carpenter, tvůrce filmů jako Halloween, Věc nebo Velké nesnáze v Malé Číně, poslední dobou pracuje především pro televizi (jeho příspěvky do série Mistři hororu patřily k těm… (více)

Reklama

Reklama