40 dnů a 40 nocí

40 dní a 40 nocí

Komedie / Romantický / Drama

USA / Velká Británie / Francie, 2002, 90 min

• cross

Nemůžu si pomoci, ale tohle jako měla být komedie??? Slušný nápad (i když mi připadne přece jen trochu nadnesený) se ztrácí v moři beznadějných a ohraných dialogů, místy až přehnané vážnosti a zcela "nevtipných" rádobyvtipů. Hartnett nedokáže rozesmát, scénář je načrtnut v rysech standardní romantické podívané... No, prostě, nedrží to vůbec pohromadě a i když se nedá říct, že to byl zrovna děs, není důvod s tímto filmem ztrácet čas.(26.6.2003)

Další z mnoha příkladů komedií, které jsou chvílemi vtipné a chvílemi romantické. Od okamžiku, kdy se Josh Hartnett zamiluje, kdykoli se na plátně objeví Shannyn Sossamon, jde okamžitě veškerá legrace stranou. Proč? Vždyť existují mraky snímků, ve kterých se romantika a vtip nevylučují. 50%, nahoru jdu s bodováním za květinovou erotickou scénu bez sexu.(17.11.2007)

Měl bych uvést svůj komentář nějakou výmluvou, proč jsem na to koukal, ale žádná věrohodná mě nenapadá - snad jen, že téma celibátu je pro teenagerskou komedii docela netradiční téma. Tím samozřejmě originalita ve filmu začíná i končí. S chudákem Harnettem se rozešla kočka a on to léčí nestříkáním. Jistou logiku to má... Ale v tomhle filmu ji nehledejte. Co lze u tohoto typu filmů hodnotit? Vtipy (málo), herecké výkony (Harnett má jisté charisma, ale o herectví mluvit dost dobře nejde ...alespoň zatím), jak, kolik a jak moc oblečený jsou v tom holky (množství a vzhled celého zástupu koz - za pět). Nejpřínosnější pro mě celých 90 minut byla vkrádající se představa filmu, který by se jmenoval "40 dní a 40 nocí dlouhá noc" a příležitost pozorovat, jak moc, moc, moc tyhle filmy (často s nimi neobcuji) stárnou - kdybych si na základě četných repríz nepamatoval, že vypadal Harnett ve Fakultě podstatně mladší, byl bych film umístil na základě jiných indicií (hadry, vtipy, žertovné odkazy na vzmáhající se kulturu sociálních sítí („na internetu je dnes všechno" ha ha ha) hluboko do 90-tých let. Sice vyloženě neurážející, ale ultimátní výmaz.(27.2.2012)

• Chasida

Moc jsem nepochopil důvod vzniku tohoto filmu. Rádoby poselství - v podstatě nic, co by vám neřekl průměrný člověk od teenagera po důchodce. 40 atd. se řadí do kategorie filmů, které jsou zcela jistě sponzorovány výrobci popcornu. A jsem si jistý, že se ho u něj hodně snědlo. Je to také asi ta nejzajímavější činnost, co se dá u tohoto filmu dělat (včetně jeho sledování). (30%)(3.4.2012)

Problémem filmu je, že nedokázal využít potenciál námětu a utopil ho v rádobyvtipných scénkách a občasné nudě. Navíc i ten námět je trochu pochybný - nechápu proč to řekl spolubydlícímu a neřekl Erice. A přitom stačilo, aby to udělal naopak, jenže to by zas ten film byl o ničem :-). Hartnett místy dost přehrává, stejně tak jeho bývalka Nicol (ta je naprosto děsná), ještě že to zachraňuje Shannyn (a to rozhodně nemyslím jen její vzhled!!!!!), její taneční scéna v prádelně je asi nejlepší z celého filmu, Hartnettův spolubydlící a jeho rodiče. Závěr filmu už pak je jen naprosto prvoplánovitě a předvídatelně nastavovaná kaše. Je tady až moc náhod, který děj poposouvají dopředu a Erika je asi jedna z mála žen, co znám, která chce sex hned na začátku vztahu a vadí jí, že ho nedostane (což mi připadá trochu dost přehnaný). Asi bych měl dát 2*, ale vydržel jsem ten film už několikrát celej a vždycky jsem se u něj párkrát zasmál, tak dám průměr.(29.11.2008)

• - Všimli jste si kameramana v odrazu ve skle autobusu, když hlavní představitelé seděli na zadních sedadlech? (don corleone)

• - Stejně tak v brýlích Nicole hned v úvodní scéně se odráží mikrofon. (don corleone)

• - Původně se měli v hlavních rolích objevit Ashton Kutcher a Katie Holmes. Oba odmítnuli kvůli jiným projektům. (don corleone)