40 dnů a 40 nocí

40 jours et 40 nuits

40 dní a 40 nocí

Komedie / Romantický / Drama

USA / Velká Británie / Francie, 2002, 90 min

Další z mnoha příkladů komedií, které jsou chvílemi vtipné a chvílemi romantické. Od okamžiku, kdy se Josh Hartnett zamiluje, kdykoli se na plátně objeví Shannyn Sossamon, jde okamžitě veškerá legrace stranou. Proč? Vždyť existují mraky snímků, ve kterých se romantika a vtip nevylučují. 50%, nahoru jdu s bodováním za květinovou erotickou scénu bez sexu.(17.11.2007)

Přesvědčení hlavního hrdiny, že se zbaví 40 dennim sexuálnim půstem myšlenek na svou bejvalku, působilo při nejmenšim jako výplod člověka v inteligenčnim útlumu. Naštěstí ale bylo na takhle chatrnej a nelogickej příběh našroubovanejch pár zábavnejch scének a navíc se podařilo sympaticky obsadit hlavní role. Takže nakonec vznikla jen lehce podprůměrná komedie, u který se nesmí vůbec přemejšlet. Za přehlídku koziček, co se objevila v mysli hlavního hrdiny během závěrečný fáze půstu, přidávám jako správnej zastydlej puberťák třetí slabší hvězdu. A znova tohle vidět nemusim ani za 4 000 dnů a 4 000 nocí.(3.4.2012)

Měl bych uvést svůj komentář nějakou výmluvou, proč jsem na to koukal, ale žádná věrohodná mě nenapadá - snad jen, že téma celibátu je pro teenagerskou komedii docela netradiční téma. Tím samozřejmě originalita ve filmu začíná i končí. S chudákem Harnettem se rozešla kočka a on to léčí nestříkáním. Jistou logiku to má... Ale v tomhle filmu ji nehledejte. Co lze u tohoto typu filmů hodnotit? Vtipy (málo), herecké výkony (Harnett má jisté charisma, ale o herectví mluvit dost dobře nejde ...alespoň zatím), jak, kolik a jak moc oblečený jsou v tom holky (množství a vzhled celého zástupu koz - za pět). Nejpřínosnější pro mě celých 90 minut byla vkrádající se představa filmu, který by se jmenoval "40 dní a 40 nocí dlouhá noc" a příležitost pozorovat, jak moc, moc, moc tyhle filmy (často s nimi neobcuji) stárnou - kdybych si na základě četných repríz nepamatoval, že vypadal Harnett ve Fakultě podstatně mladší, byl bych film umístil na základě jiných indicií (hadry, vtipy, žertovné odkazy na vzmáhající se kulturu sociálních sítí („na internetu je dnes všechno" ha ha ha) hluboko do 90-tých let. Sice vyloženě neurážející, ale ultimátní výmaz.(27.2.2012)

• slunicko2

Komedie pro teenagery - pro nikoho jiného. 1) Film jako sníh z bílků - svižná klipová forma obaluje hloupé a ještě hloupější dialogy, všude se to lepí, ale vypadá to efektně, vlastně stačí jen párkrát zatočit šlehačem a "dílo" je hotovo, všichni si líznou, ale nikdo se nenají. 2) Takže to bude jedna hvězdička za pěkné a přitažlivé kluky a další za hezké pohledy na ulice San Franciska a další americké reálie. Zcela určitě je to víc, než si dílo zaslouží, ale nejsem škrob a dávám vysoké zpropitné.(12.1.2009)

• Heroine

Nechápu se, proč to vůbec sleduju! Ale hnusilo se mi to, naštvalo mně to, a urazilo. Co to je za ideu?? Proč by to jako mělo být 40 dní tak nemožné?? Protože vaši "kamarádi" jsou takoví s**či, že vám dělají ve všem naschvály, a nikdo, včetně bratra, nebo "té pravé" nedokáže ani trochu podpořit něčí -i když krátkodobý- styl života? Hnusí se mi, jak tenhle film staví sex na nejvyšší místo v lidských životech. O nic víc přeci nejde, že?!(1.11.2015)

• - Původně se měli v hlavních rolích objevit Ashton Kutcher a Katie Holmes. Oba odmítnuli kvůli jiným projektům. (don corleone)

• - Všimli jste si kameramana v odrazu ve skle autobusu, když hlavní představitelé seděli na zadních sedadlech? (don corleone)

• - Stejně tak v brýlích Nicole hned v úvodní scéně se odráží mikrofon. (don corleone)