Kriminální fikce z produkce HBO o tom, jak by asi vypadal svět po vítězství Třetí říše. Jedním z míst kde se natáčelo byla i Praha, která v minulosti rovněž trpěla pod nadvládou nacistů, a později komunistů. Píše se rok 1964. Berlín se chystá na oslavu führerových 75-tých narozenin a obnovení diplomatických vztahů se Spojenými státy. Zatímco celý svět s napětím očekává tuto převratnou událost, SS detektiv March (Rutger Hauer) vyšetřuje záhadnou politickou vraždu. Přes naléhání Gestapa, aby pátrání ukončil, je March rozhodnut případ vyřešit. Spojí se proto s americkou novinářkou Cahrlie Maguirovou (Miranda Richardson), která pak náhodně sama rozkrývá své vlastní záhady. Společně odhalují tajemství, které by mohlo vést k pádu Třetí říše. V patách jim je Gestapo, oni však unikají, aby prozradili světu pravdu o ... Otčině.
Jedním z míst, která byla vybrána k natáčení filmu, byla i Praha, která v minulosti rovněž trpěla pod nadvládou nacistů, a později komunistů. Proto provázela natáčení Otčiny řada ironických momentů. Scény velkolepé oslavy Hitlerových narozenin se odehrávaly na Letné, tradičním místě různých shromáždění, vojenských přehlídek a prvomájových průvodů. Na místě, kde kdysi stával největší Stalinův pomník na světě, zdravily tisíce komparzistů převlečených za občany Germánie Hitlera. A kryt v kopci pod památníkem, určený dříve stranické elitě pro případ jaderného útoku, poskytl přístřeší davům komparzistů. Produkční Václav Eisenhamer poznamenal: "Vyrostli jsme ve státě podobném tomu ve filmu. Rozumíme tedy Marchovu příběhu." Celkově probíhalo natáčení v Praze 37 dní, od 5. března do 16. dubna 1994. (HBO Europe)

chicotomas

Zajímavý námět co by kdyby... Většina scén natáčených v Praze na známých místech. Posledních 20 minut je opravdu velmi napínavých, člověk trne, jak to vlastně celé dopadne. Nemám rád dělení na áčkové a béčkové filmy, protože tento je mi milý i přesto, že nemá obrovský hollywoodský rozpočet. Navíc se to natáčelo na Barrandově! ()

tommicek

Takový lehký nadprůměr - nápad výborný, realizace už je horší. Je zajímavé sledovat Prahu, jak "hraje" Berlín (bývalá budova Federálního shromáždění, žižkovská televizní věž, Smíchovské nádraží atd.). ()

Yamatosan

Na TV film celkem dobré zpracování, Hauer solidní, scénář vynikající (knihu ale hodnotím ještě výš). Kdo kritizuje absenci větší akce, jakousi šedivost, pomalost, až nudnost - tohle je "gulášový nacismus", a kdo zná toto stadium socialismu, ví své. ()

P/\/EL

Nezapomínat, že to čerpá z knihy....Robert Harris: Fatherland (1992)...a je to tv produkce HBO........no, rád bych si to někdy přečet... Hm, to zpracování neni uplně extra....angličtina na plakátech a bilboardech, uniformy bych čekal, že se víc zmodernizují, Hitlerův obraz na zdi k 75 narozeninám a socha divné zpracování, prostě autenticita nic extra....no.... ()

kocour22 odpad!

Tohle není béčko, ale céčko. Nejsem proti "historickým sci-fi", mohou být příležitostí k zamyšlení či jiné reflexi, ale tohle je bohužel zpackané. Reálie autorům bohužel nic neříkají - jinak by věděli, že šéf hlavního hrdiny, generál Nebe, byl taktéž účastníkem konference ve Wannsee (a byl popraven za účast na atentátu na Hitlera). Proč se skvadra skalních nácků Stuckart a spol. najednou rozhodne informovat svět o svých zločinech mi nějak uniklo, abysolutně se to nehodí do způsobu jejich myšlení. Navíc Američané informace o plynových komorách, pokud vím, měli už od roku 1944... Celé je to bohužel vycucané z prstu a nevěrohodné, včetně hereckých výkonů. ()

ogy86

Dobrý nápad, zajímavé téma, ale zpracovaní je už horší. Dvě hvězdičky za kvalitu filmu, jedna navíc za Hauera. ()

tiradentes

Vynikajúci námet... ale to spracovanie je viac ako slabé. Strašne mi vadilo, že nacisti medzi sebou rozprávajú plynule anglicky, ale názvy ulíc, staníc a nápisy všade naokolo sú v nemčine. A typické pražské budovy (Muzeum, Svobodná evropa, Žižkovský vysielač, Vítkov ap.) hrajúce Berlín, to tento film úplne dorazilo. Nehovoriac taktiež o slabých hereckých výkonoch. ()

Ferguson

Nečetl jsem předlohu a tak nechápu, jak může být v 60. letech, poté co nacisté "vyhráli" (na východě se stále bojuje) válku, příslušník SS ve skutečnosti antinacista, co své dítě učí křesťanskou modlitbu. Také bych uvítal trochu více ukotvení v "realitě". ()

burg

Poměrně koukatelné na TV film. Prostředek filmu tak nějak hluchý a navíc mi tam oproti knížce chyběla spousta detailů (některé důležité, jiné nikoliv). Takže trochu trpím, z daného tématu by šlo určitě vydojit víc. Na druhou stranu potěšili čeští herci, kteří se sice na obrazovce jen mihli, ale... prostě byli tam :) ()

Falanx

80%.Alternativní historie. Nic proti mému gustu. Rád jsem si připomenul jaké by to bylo pod dohledem vůdců (komoušsko-sociálně-národně-dělnicko-fašounských). Ještě štěstí, že obýváme tuto planetu DNES a jsem potěšen, že tady máme ten bordel demokracie. Opravdu více než potěšen.. :). ()