Otčina (TV film)

Fatherland

Drama / Thriller / Romantický / Sci-Fi

USA, 1994, 106 min

Hitler vyhrál válku, ale po dvaceti letech vlády přeci jen není situace jeho Germánie natolik růžová, aby nepotřeboval spojence. Tím se mají stát Spojené státy, ale je nutné ututlat vše, co by mělo cokoliv společného s tzv. konečným řešením. Jestli mohu doporučit, pusťte si předtím Konferenci ve Wannsee. Člověku neznalému to dost osvětlí. Jinak na televizní záležitost víc než slušné. 70%(22.7.2012)

Vcelku zapomenutý film, který nám před časem naservírovala v méně atraktivním vysílacím čase, je opravdu zajímavou sondou, která je "co by, kdyby"... škoda toho, že se dostal do kategorie "Smash Movie", přitom v době vzniku to bylo velmi medializováno, neboť takřka 100% se natáčelo na území Prahy... Nutno podoktnout, že herecké výkony obou hlavních aktérů byly velmi přesvědčivé...(23.8.2011)

Dramatická detektivka z 60. let alternativní historie, ve které Německo vyhrálo válku. Podařilo se vcelku zdařile vykreslit totalitní atmosféru strachu, bezmoci, nedůvěry, udavačství, represí... vlastně to dost připomínalo ta naše zlatá, úžasná a bezchybná léta komunismu: každý člověk musel pokorně držet hubu a krok, cokoliv jiného znamenalo sebezničení. Prostředí českých reálií na autenticitě mohlo mít svůj podíl - otřískané, zašlé, špinavé ulice atd. - mně osobně to rozhodně nijak nerušilo při sledování. Rutgerovi to v černé esesácké uniformě fakt seklo a po herecké stránce také odvedl slušnou práci. Ani ostatním hercům není co vytknout, přinejmenším mi nikdo nevadil. Příběh mě zaujal (tedy ve spojení s atmosférou a politickou situací, jinak by šlo o celkem standardní vyšetřování vraždy), líbil se mi i závěr (jakkoliv netuším, nakolik se scénář držel knižní předlohy). Na televizní, tím pádem béčkový film jde opravdu o solidní dílko, které je mi milejší než leckterý mnohamiliónový kinohit. 70%(28.11.2008)

Pribeh stojaci na teorii, ako by vyzeral svet keby Nacisti vyhrali 2. svetovu vojnu. Vyobrazenie tohot sveta je tu zauijmave a samotne pouzitie teorie velmi originalne. Zial cely dojem pada na slabom spracovani kriminalnej zapletky a predovsetkym na nezvladnutom zavere filmu. Bol som trocha sklamany so spracovanim a preto kazdemu koho to ozaj zauijma odporucam radsej knihu, vyhnete sa sklamaniu!(10.1.2010)

Kriminálka z alternativního světa, kde Hitler vyhrál válku a nyní se chystá uzavřít spojenectví s Američany. Jedno hrozné tajemství však dodnes nebylo odhaleno. Škoda, že ve chvílích, kdy hrály velkou roli emoce, to ani Rutger, ani Miranda nezvládali, a dokonce i to poblázněné šílenství Jean Marsch se nedalo věřit. Hezké reálie, Praha a okolí je využito velmi dobře, atmosféra docela ujde, ale přesto mne film nedokázal vtáhnout a pohltit jako dejme tomu Dark City. Některé věci mi přišly nedořešené nebo jen nahozené, dalo se hrát o víc.(8.8.2013)

• - Převážná většina exteriérů Hitlerovy poválečné Germánie se natáčela v Praze. (korbitch22)

• - O tom, že se většina exteriérů natáčela v Praze, svědčí 12. minuta filmu, kdy příslušník SS vstupuje do budovy Reichzicherkomando SS, dnes bývalého sídla Rádia svobodná Evropa, přičemž je vedle budovy na rohu domu vidět logo České spořitelny. (BrianStorker)