Otčina (TV film)

Fatherland

Drama / Thriller / Romantický / Sci-Fi

USA, 1994, 106 min

Námětem k tomuhle filmu byla stejnojmenná kniha Roberta Harrise, která rozhodně není špatná (imho je nejméně o hvězdičku lepší než film). Je to napůl alternativně historická sci-fi, napůl krimi film a kdyby to mělo o něco promakanější scénář a nápaditější režii, byl by to hodně dobrý kousek. Takhle je to televizní nadprůměr.(14.4.2007)

• dopitak

Skvělá a mnohokrát zpracovávaná myšlenka dokonale zabitá provedením. Čili jak píše kolega Radek99, naopak nesouhlasím s kolegou monologem, protože existují i lepší fikce Hitlerova triumfu, přinejmenším musím jmenovat It Happened Here. Kdyby se Menaul více zaměřil na prostředí a situaci než na hlavní postavu, dalo se s tím něco dělat, vždyť tenhle námět si křiklavými nadpisy bulváru přímo říká o trhák.(17.9.2012)

Alternativní historie s odlišnym výsledkem 2. světový války je celkem zajímavej nápad. Nevzpomínám si na žádnej jinej film, kde bych něco podobnýho viděl. Bohužel, všechno ostatní ve filmu je pouze průměrný až podprůměrný. Navíc jsem měl trochu problém s tim, že jsem měl vidět Berlín v roce 1964, ale viděl jsem Prahu. Hákový kříže na zdech a černý Wartburgy a Mercedesy v ulicích prostě z Prahy Berlín neudělaj. A těch pár triků s nějakejma monumentálníma budovama na pozadí, vypadalo jako pěst na oko. 60%(27.8.2012)

Jedná se sice o béčko, ale myslím, že je docela povedené. Původní knižní předloha mi byla sice sympatičtější, ale film je také docela koukatelný, už kvůli tomu utopickému námětu. Rutger Hauer hraje takový svůj standart, ani víc, ani míň. Je trochu škoda, že oproti knížce doznal filmový děj menších úprav, mohlo to být ještě o něco zajímavější.(6.8.2002)

Hitler vyhrál válku, ale po dvaceti letech vlády přeci jen není situace jeho Germánie natolik růžová, aby nepotřeboval spojence. Tím se mají stát Spojené státy, ale je nutné ututlat vše, co by mělo cokoliv společného s tzv. konečným řešením. Jestli mohu doporučit, pusťte si předtím Konferenci ve Wannsee. Člověku neznalému to dost osvětlí. Jinak na televizní záležitost víc než slušné. 70%(22.7.2012)

• - Převážná většina exteriérů Hitlerovy poválečné Germánie se natáčela v Praze. (korbitch22)

• - O tom, že se většina exteriérů natáčela v Praze, svědčí 12. minuta filmu, kdy příslušník SS vstupuje do budovy Reichzicherkomando SS, dnes bývalého sídla Rádia svobodná Evropa, přičemž je vedle budovy na rohu domu vidět logo České spořitelny. (BrianStorker)