Otčina (TV film)

Fatherland

Drama / Thriller / Romantický / Sci-Fi

USA, 1994, 106 min

Námětem k tomuhle filmu byla stejnojmenná kniha Roberta Harrise, která rozhodně není špatná (imho je nejméně o hvězdičku lepší než film). Je to napůl alternativně historická sci-fi, napůl krimi film a kdyby to mělo o něco promakanější scénář a nápaditější režii, byl by to hodně dobrý kousek. Takhle je to televizní nadprůměr.(14.4.2007)

• Psycho.R

Bohužel, velmi chaboučké. Za prvé mě dost rušila všudypřítomná Praha, která spíš v našinci vyvolá pousmání, než tíži a za druhé jsem četl Muže z vysokého zámku, který měl, dle mě lepší pointu i postavení příběhu, že to vypadalo věrohodně. Otčinu si klidně zkoukněte, žádné trvalé následky nenadělá, snaha je tam vidět, avšak stejně je zřejmá i televizní kvalita. Škoda.(30.9.2016)

• Rex Mundi

S knihou to veľa spoločné nemá, teda obsahovú kostru áno, ale pozmenených bolo toľko detailov, zjednodušených toľko zápletiek (ktoré by sa boli dali sfilmovať verne, keby sa bolo chcelo) a tak katastrofálne zidealizovaný záver, že ako náhradu Harrisovej predlohy to určite neodporúčam. Ale po stránke atmosférickej sa fakt snažili a chutnučká Miranda Richardson potešila. Bonus - mladého Mareka Vašuta som zaregistrovala aj za ten kratulinký moment, bez toho, aby som vedela, že si tu zahral :-) Moja recenzia knihy tu.(11.2.2014)

Jedná se sice o béčko, ale myslím, že je docela povedené. Původní knižní předloha mi byla sice sympatičtější, ale film je také docela koukatelný, už kvůli tomu utopickému námětu. Rutger Hauer hraje takový svůj standart, ani víc, ani míň. Je trochu škoda, že oproti knížce doznal filmový děj menších úprav, mohlo to být ještě o něco zajímavější.(6.8.2002)

• B!shop

No je to televizni film a je to na tom znat. Knizni predlohu neznam, ale tohle bylo takovy nemastny, neslany. Namet je hodne dobrej, ale proste to zpracovani dost pokulhava. Herci se sice snazi, ale nepredvadej zadny uzasny vykony. Teda ne ze by to hrali spatne, jen mi tam proste chybeli emoce. Navic mi to prislo takovy silene levny, film nema skoro zadne napeti, takze se skoro celou dobu vlece, a i kdyz je to na konci lepsi tak porad nic extra, a navic kdyz vidite prazske realie a ve filmu to predstavujou jako Berlin, tak je to takovy divny. Samotnej pribeh je dobrej, jenze tak blbe natocenej, ze to je jak obycejna detektivka s gestapem, fasistama a "finalnim resenim". Ale jelikoz je to prece jen televizni film, tak budu trosku shovivavejsi, i kdyz jsem se prevaznou cast filmu nudil.(24.6.2005)

• - Převážná většina exteriérů Hitlerovy poválečné Germánie se natáčela v Praze. (korbitch22)

• - O tom, že se většina exteriérů natáčela v Praze, svědčí 12. minuta filmu, kdy příslušník SS vstupuje do budovy Reichzicherkomando SS, dnes bývalého sídla Rádia svobodná Evropa, přičemž je vedle budovy na rohu domu vidět logo České spořitelny. (BrianStorker)