Vládce temnot

• USA Prince of Darkness (více)

Kněz Loomis objeví ve sklepě opuštěného kostela v Los Angeles nádobu obsahující podivnou zelenou kapalinu. Profesor Birack, přizvaný k objasnění této záhady, zjistí, že tekutina je esencí samotného Satana, který se připravuje na ovládnutí celého světa. (oficiální text distributora)

Astaroth12

Hudba bola taka na akú som u Carpentera navyknutý.Atmosféra každou jednou scénou silnela a bola tu neuveriteľne hustá.Či tými ľudmi ktorý stali v tme a kamennými tvárami pozerali na jeden smer alebo chovaním hmyzu a v neposlednej rade veľmi dobre mienenými lakačkami.Napätie bolo v silných dávkach.Niektoré postavy sa chovali otrasne,niektoré scény boli nedomyslene a celkový príbeh bol docela absurdný.Aj keď tých negatív bolo viacero ale aj tak ma film bavil,lebo pozitív som tu našiel tiež dosť. ()

ledzepfan

Není to vůbec špatný horror..Carpenter nám tady servíruje svým osobitým B rukopisem pěknou dávku atmosféry,která ale doplácí na velké množství postav a slabší scénář,který jakoby se nemohl rozhodnout jestli z něj bude obyčejná vyvražďovačka,satan-horror,pořádné gore nebo film s myšlenkou......škoda 65%...........PS:Alice Cooper pobavil :D ()

fcreading

Ďalši skvelý horor od Carpentera a s dobrou atmosférou. Najlepší horor po Veci a Halloweenu. Zahral si tu aj Donald Pleasence v hlavnej úlohe a odvádza skvelý výkon. ()

GodComplex

"This is not a dream... not a dream." John Carpenter je oficialne buh. Neni jiny reziser, ktery by delal tak uzasne, tematicky seriozne temne filmy (ne jako dnesni trapne pokusy o temnotu) a k nim tak neskutecne dokonalou music. Hudba dela film a takhle dokonaly soundtrack uz jsem neslysel hodne dlouho (pri finalnich credits jsem z te hudby nemel daleko k orgasmu), takze uz to by stacilo na maximalni hodnoceni. Kdyz k tomu navic pridate Tesarovu briliantne natocenou temnou vizualni lahudku s anti-bozskym tematem, jeden zapomenuty kostel s esenci samotneho prince temnot, fantasticke audio/vizualni dream sekvence zasilane do podvedomi z budoucnosti, non-stop napeti a plejadu kvalitnich hercu v cele s ultra-stylovym knezem v podani Donalda Pleasance, mame zde nejlepsi kousek Carpenterovy filmografie a zaroven jeden horor, ktery si titul kultovni privlastnuje s totalni gracii a samozrejmosti. Vitej v me reziserske topce, Johne! "Faith is a hard thing to come by these days." 10/10 ()

PKD

Alice Cooperovic, probodávající člověka kostrou jizdního kola (to není vtip!) ve své skoro životní roli. Ne teď vážně. V tom správném rozpoložení, je to paráda. Jinak nuda. Nedá se prostě na to koukat kdykoli. Tak. Hudba 95% ()

iolaos

jen jednou Carpenter skloubil vsechny atributy dobreho horroru tak, aby vse fungovalo jako sui hodinky (narazim na "doslovne" mrazivy The Thing*****) ... jeho dlouhodoba tvorba je totiz (az na jmenovanou vyjimku) postavena na ignoraci horrorovych prvku jako agresivita, brutalita, violence (emo,....), gore efekty - pres ktere se nezmohl v jeho dlouholetem entrtejmentu vubec preklenout.. A prave tato skutecnost me utvrzuje v nazoru (---sezerte me---), ze i pres nesporne kvality Prince of Darkness jsou tri hvezdy strop a jakasi statisticka USL pres kterou s vyssim hodnocenim nejdu.... ()

topi

Další Carpiho kousek, kde hraje hlavní roli budování atmosféry a to tak houstnoucí, že z toho mrazí po těle. Hodně to umocňuje i jeho hudba, která s celým příběhem tvoří nedílný celek. Prostě klasika Carpenterovy tvorby. ()

Gorehound

80s dokonalosť, vymazlená po režijnej stránke. To nasvietenie, svetlo a tiene, civilné herecké výkony... Druhou dokonalosťou sú samozrejme praktické FX, dočkáme sa aj gore, krásne stupňujucej atmosféry, klasicky pôsobivej synťákovej hudby. Miestami som sa v tej vedeckej hantýrke a proroctvách strácal, ale nijako to neuberalo na pôsobivosti, a naozaj creepy závere. ()

Vampireman

Donald Pleasance ve svých "klasických" letech vypadá cool s požárnickou sekeou i s biblí, Lisa Blountová je mi nesmírně přitažlivá a mohl jsem na ní oči nechat, kromě zmínky o tekutém heliu jsem ještě neviděl kapalinu, která teče nahoru a vrství se směrem dolů a čtení/snění zpráv z budoucnosti je hodně dobrá záležitost. Nicméně tenhle film má strašně zvláštní způsob jak se vysmívá hlavně satanismu a i jiným trademarkům -> Materiál pro vyvolání satana je neskutečná kapalina co útočí stylem megózního "cumshotu" přímo do pusy. Atmosféra tohoto filmu je podivná a osobně mi moc nedávala smysl. ()

Quint

Vládce temnot je v podstatě Carpenterova lovecraftovská variace na jeho druhý film Přepadení 13. okrsku. Postavy jsou tentokrát obléhané okolní hrozbou v kostele místo policejní stanice. A zatímco Přepadení bylo moderní verzí westernu Rio Bravo Howarda Hawske, tak Vládce temnot vzdává hold nejen Lovecraftovi, ale i scenáristovi Nigelu Knealovi, především jeho filmu Quatermass and the Pit. V obou filmech vědci objeví v podzemí mimozemský objekt, který má psychický účinek na lidi. Zde skupina vědců prozkoumává prastarý kanystr s tekutou mimozemskou formou života, objevený ve sklepě kostela. Film neotřelým způsobem kombinuje prvky sci-fi a hororu s náboženskými tématy a teoriemi kvantové fyziky (kterými byl Carpenter tou dobou fascinovaný) a stírá hranice mezi vědou a duchovnem. Jedna z hlavních postav prohlašuje: „ve vesmíru sice existuje řád, ale ne takový, jaký jsme si představovali.“ Dobro a zlo je tu spojováno s konceptem hmoty a antihmoty a Satan je zdejším vědeckým týmem popisovaný jako „antibůh“, který je kosmickou silou mimozemského původu, což je docela neobvyklý nápad. Celý film je mistrovská lekce v budování atmosféry a očekávání blížící se zkázy, ale bohužel nedokáže udržet diváckou pozornost po celou dobu. Snaží se nás děsit z velké části intelektuálně a vytvářet pocit existenciálního strachu, ale po nějaké době začne trochu nudit zdlouhavými monotónními scénami, v nichž skupina nevýrazných postav jen zírá do počítačových monitorů a hloubá nad tím, co se děje. Vždycky, když se něco dramatického stane, tak film dokáže oslnit lacinými, ale imaginativními efekty popírajícími zákony newtonovské fyziky, ale pak se zase vrátí k suchým dialogům. Za mě nejslabší část Carpenterovy apokalyptické trilogie, ale pro režisérovy fandy povinnost. ()

JohnMiller

Johnov Carpenterov klasický rukopis. Parádna atmosféra s fantasticky pútavou hudbou ktorá správne navnadí aj túto po deji možno trocha slabšiu snímku. Po stránke technickej je to zvládnuté perfektne to Carpenterovy uznám začiatok teda cca prvá pól hodina sa zaoberá diskutovaním vedy a náboženstva. Je pravda že niektoré uvedené fakty sú trocha prehnané ale dá sa to prežiť (satan a diferenciálne rovnice atď) keď toto divák prehltne tak zistí že je to celkom podarený film. čo mi trochu vadilo boli nesympatický herci (Donald Pleasence sa k nim neráta hral aj vo filme Halloween) a prakticky žiadne gore ktoré by sa konkrétne k tejto satanistickej snímke náramne hodilo. Pri niektorých záberoch ako keby Carpenter naschvál otáčal kameru do uhľov aby nemusel použiť ani len kvapku červenej farby to ma pri takomto režisérovi priam nahnevalo. Cameo Alica Coopera ako bezdomovca posadnutého diablom potešilo. ()

Colonist

Nejen název je v případě "Vládce temnot" temný. Tento film je totiž temný celý, ať už svou hudbou, atmosférou nebo závěrem. Chápu kritické reakce, tohle plno lidem sednout nemusí, narozdíl třeba od Věci, která dostane snad každého. Ale mně to zatraceně sedlo a poslední půlhodinku jsem byl nalepený na obrazovku a ani jsem nedýchal. Vlastně jsem plno věcí ani tak úplně nepochopil, takový to byl mindfuck. I přes nic moc herce (až na DP) a občas hodně béčkový look dávám 5 hvězdiček. Tohle prostě stálo za to a líbilo se mi to víc, než třeba Carpenterův Halloween, který se atmosférou s tímto filmem absolutně nemůže rovnat. EDIT: Ta hudba je vážně perfektní, hned jsem si musel opatřit soundtrack. ()

Dexter1

Carpenter nasúkal toľko rozdielnych hororových subžánrov do jedného filmu, že vytvoril skvelý celok. Všetko to zvládol zaobaliť do stiesňujúcej atmosféry, ktorú podfarbil svojimi typickými hudobnými motívmi podtrhávajúc temnotu. Veľmi netradičný horor, ktorý svojím znepokojivým koncom len podtrhol originálnosť celého filmu. ()

Laurent

Po vizuální stránce skvělé. Docela mě zaujalo, jak strašně jednoduše Carpenter točil všechny efekty z "jiného světa". Stačilo mu otočit kameru o 90° nebo úplně vzhůru nohama a dokonalý efekt byl na světě. Myslím, že s dnešními počítačovými technologiemi by to nebylo vůbec lepší. Bohužel musím ale taky uznat, že většina mladých herců (neherců) ve vedlejších rolích hrála opravdu velmi špatně a nakonec jak už tady někdo poznamenal se nechovala ani moc přirozeně. Ještě mi vadil příliš rozvleklý rozjezd, ale v závěru zase Carpenter divákovi všechno vynahradí vysokým napětím a tak jako v jiných jeho hororech velmi dobrou úplně závěrečnou scénou. ()

Fanucci

Začínám mít Carpentara čím dál více v oblibě. Opět výtečná atmosféra, slušný příběh...jen výběr herců mohl být o mnoho lepší. Konec byl super:-) ()

honajz2

Carpenter zde chtěl pomalu budovat napětí, jenže se mu to moc nepovedlo a tak mě spíš nudil. A to ne zrovna málo. Sice nápad má Vládce temnot zajímavý, natočený je taky dobře a některé scény má povedené, ale celkově jako horor (až na těch pár scén) moc nezaujme. Hlavně je to teda tím, že trvá déle, než by měl. Není špatný, ale prostě mě nedostal. 3* ()