Když doráží major Foster (Gene Hackman) v listopadu roku 1918 se svými muži na jedno pařížské nádraží, z 8000 legionářů, kteří s ním šli do boje, zbývá 200 mužů. Už na nádraží probíhá nábor nových vojáků. Jedním z nich je i Marco Segrain (Terence Hill), zatčený zloděj šperků, kterému se podařilo utéci svým strážcům. Sám Foster je Američanem. Po krvavém nasazení na frontě první světové války je jeho jednotka poslána do Maroka, kde má bránit vykopávky proti nepřátelským beduínským kmenům. (Pohrobek)

subic

Já jsem nedávno viděl Pahorek a musím říct, že oba tyto filmy mě už tolik neuchvátily jako kdysi. Ale toho komparsu a ty exteriéry jsou fascinující. ()

worm14

Kvalitně zpracované drama. V hlavních rolích Gene Hackman a Terence Hill. Ani pro jednoho z nich to není typická role. O to větší radost pak udělá to, že si oba ve svých rolích vedli skvěle. Celkově filmu hodně přihrává depresivní atmosféra pouště. Pak uz staci jen párek arabů na velbloudech, kteří vyhlížejí za dunou písku a atmosféra je dokonalá. Absolutní třešnička na dortu je ale až finální bitva. Hrstka proti stovkám arabů, Terence Hill pobihajici s tezkym kulometem... proste lahudka. Muzu jenom doporucit. ()

pafka

Gene Hackman v naprosto skvele forme. Terence Hill neunikl svemu stinu a je stale stejny, at je se Budem, nebo nikoliv. Agitacka proti valce a vmesovani se do cizich chudych statu temi vyspelejsimi a bohatymi. Nic prevratneho, ale pres hodinu a pul poctive filmariny. ()

Blackadder

Zajímavé, ale ukrutně pomalé... Hlavní devizou snímku je to, že se člověk dokáže vcítit do těžkých podmínek v poušti... ()

bertikbar

Když vás nedostane poušť, dostanou vás Arabové, když ne Arabové, dostane vás legie, když vás nedostane legie dostanu vás já! Nevím co je horší! ()

DonFrolimo

Francouzi bývají experti na multižánrové mišlinky, žánrové kočkopsy a stylistické dorty od pejska a kočičky. Pravděpodobně je tahle jejich obdivuhodná ctižádostivost - být najednou nejlepší ve všem - natolik nakažlivá, že samotné téma z jejich kulturního okruhu si vymiňuje podobný přístup i u jinak střízlivých Angličanů. Nevím jestli jsem shlédl romanticky laděnou tragikomedii nebo ironické absurdní drama. Vývoj příběhu, postup scén a motivy postav jsou integrální asi stejně jako vypadají sjednocené arabské kmeny pod velením směšného a patetického sáhiba - tlupa ječících opičáků ženoucích se do kulometné palby. Ačkoli logika pouštního vyhnanství se blíží spíše tangerským halucinacím W. S. Burroughse než nějakému naturalistickému zobrazení bezcitného života v Légion étrangère, má film přeci jen své zvláštní těžko uchopitelné kouzlo. Není to špičkovým obsazením hlavních rolí, protože postavy prostě nejsou napsány uvěřitelně. Je to spíš kus poctivé práce v obyčejném filmařském řemesle a slabá příchuť opravdové melancholie pod tou nesourodou skrumáží formy. ()

Radek273

Dojem, na který tu všichni hrají, sice snímek udělal, avšak celkově to není nic moc. S velkým přehledem zde působí Gene Hackman s Terence Hillem, ovšem jinak se často děj vleče a bez těchto dvou postav by snímek propadl docela. Opět se musí uznat, že historicky má snímek značnou cenu, nicméně poutavostí za zenitem. ()

Sunwheel

Protivojnový, dobrodružný film s národnostne pestrým, skvelým hereckým obsadením. Téma légie je skvelá na vyskúšanie si širokých možností európskej produkcie. Talian Terence Hill mal určite šancu preraziť aj v Hollywoode, ale po takomto skvelom filme neviem prečo nepokračoval aj v západnej produkcii. Postava smelého elegána-zlodeja mu ostala aj v talianskej, komediálnej produkcii, no vo vážnejších polohách nezaostáva. Gene Hackman ako americký veliteľ nasilu ocitnuvší vo francúzskej légii neustále dokazujúci, že jeho život je jedna veľká povinnosť dokonalý. Švéd Max von Sydow ako archeológ-profesor vidiaci len poklady trefný. Brit Ian Holm ako vodca marockej nezávislosti trošku nepochopiteľný, ale hrajúci to akurát. Francúzka Catherine Deneuve to celé tak trošku romantizuje a francúzsky podčiarkuje. Pôsobivá hudba a dotiahnutý scenár v objatí skutočných kulís ukazuje tú pravú filmársku prácu. Ten záver ukazuje hlavnú myšlienku, ale úplne mi nesadol do celkového dojmu. ()

PTuranyi

Seriózna dráma z pôsobenia cudzineckej légie v Maroku, ktoré okrem hodnotovej otázky či sa oplatí obetovať ľudské životy kvôli umeleckým artefaktom aj otázku priateľstva, vzájomnej pomoci a postavenia jednotlivca v skupine. Produkcia je výborná a herecké obsadenie nečakane hviezdne. Gene Hackman výborne stelesňuje tvrdého veliteľa z ktorého jednotky nikto neodíde ani neujde, lebo ho dostane púšť, Arabi, légia alebo on. Terence Hill netradične vo vážnej roli gentlemanského trickstera, ktorý ide proti prúdu. Tretím mužom je Max von Sydow v roli ambiciozneho archeológa bezohľadne idúceho za pokladom ukrytým v púšti. Protivníkom im je El Kirim, ktorého výborne hrá Ian Holm. Catherine Deneuve svoju rolu femme fatale hrá tiež skvele. Scenárista našťastie odmietol ponúkaný šťastný koniec a ponechal koniec filmu otvorený. ()

Agnostik

Stará dobrá oldschoolová jízda z Gene Hackmanem a Terence Hillem/tak jak ho neznáte mimo komedie/.Příjemně ubíhájící dobrodružně-válečná podívaná,v které jim v roli nepřítele a vůdce beduínů skvěle sekunduje vynikající Ian Holm.Ve své podstatě netypický a poutavý film na 70-tá léta,ale bez zbytečných klišé. ()

jizvoun

Na začátek mě film navnadil takovou svou tesknou atmosférou, kterou ostatní filmy z té doby nemívají. A už od začátku naprosto parádním výkonem táhne film Gene Hackman. Nevěděl jsem, jestli je to záporák nebo vlastně klaďas, ale po celou dobu to bravurně táhnul a já mu až do konce fandil. ()

gizi

Průměrný film, kterého nezachrání ani slavní a dobří herci. Oceňuji aspoň pro závěrečnou bitvu. 60%. ()

whip_67

Původně jsem chtěl dát dokonce pět hvězd, ale bohužel, Hill, vzhledem k jeho pozdější, řekněme nevyrovnané filmografii, mi hodnocení srazil na čtyři. A popravdě Ian Holm jako arabský šejk... ehm. Nicméně! jen pro ten pohled, kterým se Hackman podívá na svého seržanta, když mu vojáci zpívají v hospodě, jen pro něj stojí ten film za vidění. Nic podobného si už totiž dneska nikdo nedovolí natočit. U filmů jako je tento si totiž divák musí sám učinit závěr, proč postavy jednají tak, jak jednají, nedočkáme se žádných složitých retrospektiv, vše je vyjádřeno několika větami či slovy. Dobrý film. ()

Kowl3r

Aké patetické teda aspoň na dnešnú dobu, podľa mňa si tento film nezaslúži viac ako 2* od modrookého cigána , až dva týždne výcviku v légii po nadržanú bloncku čo nosí trestaným vodu. Film postráda akúkoľvek autencititu(o to sa ale asi ani nesnažili) Chystajú sa na to celú dobu ako chudobný kráľ do boja a nakoniec bez výmeny zásobníku terence postriela pol arabskej populácie a ešte odíde po svojich ...na roky v ktorých to bolo natočené možno, dnes určite nie , hudba ok... ()

PORTER44

Komediální herec T.Hill tentokrát ve vážnější roli neposlušného legionáře a G.Hackman v roli nekompromisního velitele legionářů.Dobrá bojová scéna na konci jinak průměrná podíváná. ()

Udet

....sonda do života vojáků cizinecké legie, válečnické elity.. .tato jednotka se stává ůtočištěm různých dobrodruhů, zkrachovanců, odpadlíků bez iluzí i těch co vlastně nemají kam jít.. ..v mnoha případech ůtočištěm posledním. ..železná disciplína, vražedné podnebí, pevnost v poušti utopená v moři nepřátel a téměř každodenní boj o život.. .přesto neuvěřitelná odvaha, vůle, soudržnost a kamarádství .. Přestože je film místy zbytečně zdlouhavý tak podívaná nenudí, v neposlední řadě i kvůli dobré kameře a zdárně dospěje k dechberoucímu finále. Terence Hill zde dokázal že není pouhý komik a Gene Hackmann je voják každým coulem. ..v konfrontaci Hackmann- Holm je zde dobře znázorněna přímost a čest versus špinavá podlost a přetvářka vůdce beduínů. ()