Epizody(26)

Shinji Ikari se patnáct let po Druhém dopadu připojuje k otcově skupině NERV a v boji s Anděli slouží jako jeden z nejmladších pilotů mechů. (Netflix)

Monog

Alfa a omega téměř všech psychologických anime. Neuvěřitelně propracované postavy, hutná atmosféra a to vše zabalené v lehce mysteriózním sci-fi hávu. I když se jedná o starší kousek, tak se na něj dá koukat i dnes. Kdo nezkusil, neuvěří. ()

Flatron

Po 13, epizodach 3*. Na to, že to má nálepku "Kult" to zatiaľ až taký masaker nie je. Asi som mal prehnané očakávania a možno ma to ešte prekvapí. EDIT -- Tak pekne od začiatku, seriál som začal pozerať predovšetkým kvôli prepracovanej psychologii postáv a ich postupné hrútenie k záveru to už bol celkom extrém. Ale postupne prvých 16 dielov mi prišli jednotlivé epizody strašne podobné, vždy sa objaví anjel, akurát so zmenenými schopnosťami, Evangeliony po ňom vyštartujú a napokon aj zničia. Čo oceňujem je to, že seriál si postupne chystá diváka, najmä po tej psychologickej stránke, čož som ocenil až po dopozeraní. Okrem toho sa tu objavuje aj náboženská symbolika ( ked sa zničí anjel, tak vybuchne do tvaru kríža, základné látky ADAM a z neho vytvorená EVA ( to mi pripomenulo hru Bioshock), alebo hrania sa na samotného boha v podobne oživenia Evangelionu, najmä ten Berserk mode). Po tom ako sa objaví 4. dieťa seriál začína naberať na obrátkach, jednotlivé boje proti anjelom akoby išli do úzadia a prichádza na rad tá psychologická časť. Postupné odhalovanie tajomstiev o organizácii NERV, takisto o čo ide Ikari Shinjimu seniorovi. Shinji sa začína rútiť ako prvý, ked si myslí, že zabil 4. dieťa, napätie stúpa najmä vtedy, keď zistí že 4. dieťa vlastne pozná. Kvôli prehre nad anjelom a následnej zhoršenej synchronizácii s evangelionom sa začína hrútiť aj Asuka a tú to pohltí asi najviac na čo aj patrične doplatí. Ešte tu máme potom Misato, ktorá zisťuje, že ju opustil Kanji a tiež to zvláda ťažšie. Posledný dvojdiel, je prepchaný filozofiou a psychologiou kde sa dostáva divák do hlavy mladého Shinjiho vrchol ľadovca je na dosah. Naozaj mrazivé zakončenie, ktoré môže mať pre diváka viacero vyústení. Zvyšujem na 4* a idem pozrieť filmy. ()

Rhaegar

Dobré jen pro "pamětníky" a historiky, kteří chtějí vysledovat vývoj anime až k jeho kořenům. Jinak nemá modernímu divákovi co nabídnout. Každý aspekt tohoto anime už byl dnes zpracován lépe. ()

mp5991

Tohle anime má dva pro mě osobně zcela zásadní nedostatky: Téměř nesnesitelnou krávu Asuku a naprosto nepochopitelný závěr. Tohle mu neodpustím i kdyby to jinak byl nejlepší seriál na světě, což ale taky není, dějově spíš průměr (lepší nebo horší, podle toho jestli budu počítat poslední dva díly) ()

Updated_Cake

Obecně si na ČSFD nedávám recenze na anime, ale tohle je výjimka, které by měl dát šanci i člověk, který anime běžně nesleduje. Když jsem to pustil, myslel jsem, že jde o další generické mecha anime a bylo mi jedno, jestli je první nebo kolikáté, které s tím nápadem přišlo, prostě jsem měl ze začátku docela strach. Každopádně po pár epizodách jsem se do toho zakousl a začal chápat pointu toho anime. Vlastně mi to nejvíce připomnělo v jisté rovině knížku Malý Princ, kterou každý chápe trochu jinak a kterou člověk doceňuje jinak i v jiném období života. A řekl bych, že s NGE to je úplně stejné. Zpočátku mecha bojové sci-fi anime se promítne prakticky do velmi povedeného psychologického dramatu, které musí hnout snad s každým. Mimo klasické pojetí motivace a nějakých sociálních vazeb, toto anime zasahuje širší věkovou kategorii, která tímto tohle anime posunuje prakticky někam mezi shonen a seinen kategorie. A je to ve výsledku hodně fajn příběh s hlubší pointou. Je to něco, v čem se může od některých prvků odrazit asi každý divák. Příběh a pointa pracují s prvky jako jsou deprese, samota, motivace, pointa života, radost, povinnost, autorita, etc... Co se týče samotného příběhu, je dobré od toho nečekat závěr nebo se na jednotlivé prvky kolem andělů a mecha strojů moc neupínat. Faktická část příběhu prakticky nemá zakončení. Anime poté pokračuje několika filmy, ze kterých je údajně nejdůležitější hlavně End of Evangelion, který má suplovat poslední 2 díly anime. A ačkoliv jeho oblíbenost je velká, mě ten film neoslovil a spíše bych řekl, že to bylo dost pod úrovní anime. Navíc náročnost toho filmu byla daleko větší a tam už bych to zařadil jednoznačně do seinen kategorie a dal tomu Rko. I tak bych řekl, že celá tahle myšlenka a celé tohle anime vážně stojí za to a měl by tomu dát šanci i člověk, který anime nesleduje. V takovém případě je potřeba asi přetrpět prvních pár dílů a dát šanci starší animaci, která by mohla někoho odradit, ale stojí to za ten čas. ()