Epizody(26)

Shinji Ikari se patnáct let po Druhém dopadu připojuje k otcově skupině NERV a v boji s Anděli slouží jako jeden z nejmladších pilotů mechů. (Netflix)

Tadzi

Musím parafrázovat komentář seppa: Tak psychologicky propracované postavy a působivé příběhy nedokáže normální člověk natočit :) Ale je to každopádně úžasný zážitek, jenže se připravte, že k jeho naprostému vychutnání nepotřebujete pouze čas, který trvá série + 2 filmy (tj. cca 800 minut), ale musíte do něj přidat nespočetné pauzování některých rozhovorů a scén a především to, že NGE není na JEDNO podívání... ()

Cassandra

První čtyří díly mě docela chytly, se zbytkem už to bylo slabší. Kvalita sice nijak zvlášť neklesla, jenom to pak dál bylo pořád tak nějak stejné, gradaci příběhu pokládám za docela důležitou, protože díky ní si ze seriálu zapamatujete když už ne celý děj, tak aspon několik scén - tento seriál si za čas nevybavím, snad bych jen vyzdvihla melodi openingu a endingu. Nad smysluplností děje se pozastavovat nebudu, nějak se nato necítím kompetentní :) Co do dynamiky, zpracování a atmosféry je myslím lepší volbou Rahxephon. ()

D.Snake

Rozhodně se nejedná o přeceňovaný seriál. Spíše valnou většinou nepochopený. Zprvu se zdá, že se jedná o obyčejné mecha-anime, jenže opak je pravdou. Anime je totiž přímo procpané filozofickými otázkami, symboly a důležitou roli tu hraje psychologie všech postav. Body odebírám za to, že jsem se zpočátku nudil a k dalším dílům jsem se tak trochu nutil, za což mohl hlavně hlavní hrdina. Všechno ale nakonec zapadá do sebe a dává smysl. I to, proč je Shinji takový, jaký je. Nutno dodat, že bez shlédnutí EoE přicházíte o to nejdůležitější. Sečteno, podtrženo - EVA je jedno z nejtěžších, nejhlubších a nejpromakanějších anime, co jsem kdy viděl. Není ale tím nejzábavnějším. 7.5/10 ()

Vilem_Dojiva

Zprvu atraktivní schémata jako nekomunikativnost s divákem jsou velice rychle zabita repetitivní strukturou epizod první poloviny seriálu a hloupě polopaticky podanou "psychologií" postav, která se sestává prakticky z jediné myšlenky na postavu, opakované ad nauseam. Svět je zajímavý, ale příběh se mu nevěnuje, zaměřuje se pouze na špatně aplikované psychologické koncepty a celý seriál má všeho všudy jediný dějový zvrat, který ještě k tomu není v syžetu, ale pouze ve fabuli. Naprosto očividné dějové díry jsou už jen poslední hřebík do rakve a celý seriál redukují na nesoudržný bordel. Tl;dr: devět hodin prázdných keců o tom, jak se hlavní postava cítí (pořád stejně), padesát minut znělek (ovšem výborných) a cca hodina solidního, zajímavého fikčního světa. ()

biasim1

Evangelion. Ta série, která světu dokázala, že anime nemusí být jenom pro děti. Navíc ta série, která mě k anime dostala a ukázala mi, že mě anime může opravdu bavit. Co je na Evangelionu to nejlepší? Opravdovost. Na nic si tu nikdo nehraje a divák má pocit, že přesně takhle by to dopadlo, kdybyste malému a navíc deprimovanému klukovi řekli "jdi do toho robota a zachraň svět". No, takové břemeno by opravdu nebylo lehké na ničí psychiku. Dále je tu skvělá propracovanost děje a světa, který vám při každém dalším shlédnutí poodhalí něco nového, čeho jste si nejdříve nevšimli. Potom tu máme skvělou křesťanskou symboliku, úžasně vytvořenou psychologii snad všech postav a skvělý hudební doprovod. Společně s následujícím filmem se jedná o to nejlepší, co nám kdy anime tvorba přinesla. 10/10, TOP 1 na mém listu, očekávám že tomu tak zůstane ještě dlouho. ()

joshuatree

Seriál ktorý ma pritiahol k anime. Bol prvý a stále je na čele môjho osobného rebríčka. Ale tým nevravím, že som pochopil koniec:) Či už pôvodný, alebo v The end of Evangelion oba viac otázok pridávajú ako vysvetľujú. ()

Marla Singer

Utrpení mladého Šindžiho pro devadesátkové rozervance. Někdejší modla z hlediska animace prakticky nezestárla a nově zrestaurovaná verze se krásně vpaluje do sítnic. Ani si nevzpomínám, kdy jsem naposledy viděla tak čistou práci s formátem 4:3 – a to je taky to jediné, co mě donutilo sérii dokoukat. Příběh apokalypsy, linie hlavních postav i jednotlivé epizody jsou rozlámané na nespojité kusy a skoro pokaždé se dovlečou ke konci stopáže dřív, než dokončí byť jedinou širší myšlenku. Pohromadě sotva drží už první třetina dílů, sešitých z teenage soap opery a ultimátního boje proti antropoholokaustu, což se omílá každou epizodu. Následující díly zvolní tempo útoků a nasadí flashbacky, jež docela slibně otvírají motivy (an)organiky, nadnárodního komplotu a osobních traumat… dokud je nespláchne do kanálu projekt instrumentality. A pak už se rozjede jen stroboskopická montáž s voiceoverem citujícího Freuda/Kanta/Junga 101. Vlastně je to hrozná škoda, protože jednotlivé prvky a detaily nepůsobí nabubřele ani tak prázdně, až jejich nedořečenost a rozháranost z nich dělá afektovanou plejádu, kde je každá postava archetyp nebo chodící diagnóza. ()

Terezinka198

Existuje nějaká příručka na tenhle "skvost"? Nebo to lidi musejí sledovat, když jsou opilí? Řekněme, že první půlka se ještě dala, pak to začalo být otravné, Shinji pořád řval, to "problikávání" bylo tak akorát na záchvat a posledních pár dílů bylo moc i na moje myšlenkové pochody. Hodně si rozmyslím, zda se pustím do filmů či nikoliv. Spíš nikoliv. Velké zklamání z něčeho, co je opět opěvováno všemi (jen já na to zase kydám hnůj hahaha) ()

Oralfabet

Pokud jde o anime, jsem zatím pořád neostřílený nováček, ale dlouhodobě chci tenhle svět pořádně prozkoumat, a tak jsem se rozhodl dát šanci jedné z těch největších klasik. NGE mě chytlo od prvního dílu, hned od absolutně dokonalé úvodní znělky, a i přes různá drobná zaškobrtnutí a nejasnosti, které se po cestě vyskytly, můžu rozhodně říct, že na mě jako celek udělal tenhle seriál hodně silný dojem. O tom, jak se z dětské show o obřích robotech seriál postupně přesune do temného, hlubokého existenciálního dramatu, jsem slyšel už před shlédnutím (byl to hlavní důvod. proč jsem se začal dívat), takže mě tenhle vývoj nepřekvapil, ale některé epizody a momenty mi stejně celkem vyrazily dech, a plynulost, s níž k tomuto přerodu dojde, mi přišla celkem obdivuhodná. Úplný závěr ve mě ale zanechal trochu rozpačité pocity - jsem vždycky pro důkladný ponor do psychiky postav i psychedelické hrátky s formou, ale zdejší provedení mi přišlo trochu repetitivní a mdlé, navíc to celé působilo dost uspěchaně a nějak antiklimaticky, hodně věcí zůstalo nevysvětlených atd... Uvidíme, jak se budu cítit po shlédnutí filmu End of Evangelion, který má asi fungovat jako alternativní verze konce, pokud jsem to správně pochopil... PS: Pen Pen je cool. 8/10 ()

KubykF

Je docela otázka jak tento seriál ohodnotit. Naprosto chápu proč to pro někoho může být absolutní kult. No, já jsem se tak na střídačku bavil, občas nudil, někdy jsem si to užíval a někdy to byl jen "meh". Zajímavé to bylo ve chvílích kdy to začalo celé temnět a tlačit trochu na pilu. Po shlédnutí včetně původního konce (který nastolí více otázek než odpovědí a je stylisticky i příběhově úplně mimo zápletku, trochu mi to přišlo jako by si tvůrci před psaním finále střelili herák a takhle to chtěli připodobnit publiku), je to za lepší průměr, nebyl jsem z toho úplně uchvácený ale nebylo to nezajímavé. Jestli mi něco ustřelilo dekl, tak alternativní konec End of Evangelion, ale to už je na jiné hodnocení. :-) ()

Muel

| GAINAX | Tónovo nekonzistentné, ale kultúrne takmer kultové anime menom Evangelion ma zmiatlo. Spočiatku sci-fi mecha rezba so sexuálnymi vtípkami, s občasnými politickými vnemami, neskôr existenciálny horor s elementami psychologickej drámy. A predsa to tak nejak funguje, ale stolička odpálená nebola. Najmä dialógy a celkový storytelling mi prišiel nedotiahnutý, miestami veľmi skratkovitý a vo výsledku emocionálne neuspokojúci. Ale zas je pravda, že sa na to pozeralo pomerne príjemne. Viac TU. | Hodnotenie: 6/10 | ()

Horak

Souhlasim s ostatnimi, ze pokud jde o holy serial, tak zvesti skutecne predci realitu. Pribeh se zda zpocatku jednoduchy, ale postupem doby je nutne ho pozorne sledovat, ovsem soude podle ostatnich reakci, ani to nemusi vest k pochopeni a jednotnemu vstrebani celku. Posledni dva "headfuck" dily, ktere resi klasickou hamletovskou "tobeornottobe" otazku k tomu zmatku jen prispivaji. NGE se snazi sdelit hodne tezko uchopitelne poselstvi slozene z mixu ruznych nabozensko-filozofickych myslenek a jakesi pseudokrestanske mytologie. Ale zabyva se take nalezenim boha a jeho novym stvorenim lidmi. Ovsem tohle vsechno se obcas dostava do kolize s psychicky nevyrovnanymi pubertalnimi hrdiny, kdy ma clovek obcas pocit, ze to vsechno je jen kvuli tomu, aby si to srovnali v hlave a sli do zivota s vztycenou hlavou. Takze mozna zalezi na uhlu pohledu. Celkove lehke zklamani. 90%. ()

Naushika.

Geniální. Promyšlené a vygradované jako nic jiného. Duchovně nesmírně hluboké. Ponořit se do děje a ztotožnit se s postavami znamená totální psychologický očistec, který téměř fyzicky bolí, ale člověk nemůže přestat. Dokonalý závěr. Katarze jako blázen. ()

Radek.SCH

Rád bych řekl, že je to to nejlepší anime, jaké jsem ve svém životě viděl, ale brání mi v tom pár maličkostí. Jednak je NGE seriál. Posledních pět let se seriálům vyhýbám jako farář pornu, a najednou se po Dexterovi po hlavě pustím i do dalšího desetihodinového příběhu, který zkouknu během dvou dnů. Miluju stříbrné plátno, vůni popcornu (i když mám anosmii :-) úvodní trailery a TMU v sále. Prostě to k tomu patří. Seriály jsou oproti tomu příběhy bez pointy, kde dojde k rozuzlení (snad) na konci. To mě přivádí k druhému faktu a tím je samotný KONEC. Zhruba od 16. dílu se to postupně přeměňuje z akčního mecha, které se může líbit i desetiletým děckám v opus biblických rozměrů. Odkloní se to od akce a mnohem víc se to zaměří na psychologii. Což by mi ani nevadilo (dokonce naopak), ale kdyby předpředposlední díl aspoň nabídl nějaké rozuzlení. Proč byl andělem zrovna ON, kdo ho poslal (a proč) a odkud pochází, to jsem taky nepobral. (Možná za to mohli jenom špatně načasované titulky [PEKLO!], nebo fakt že ve tři ráno, a po šesti hodinách sledování animovaných obrázků v japonštině a s českými titulky mi to už prostě tak moc nezapalovalo.) A poslední dva díly jsou už kapitola sama o sobě. JÁ, jako příznivec Dogme 95, narativního vyprávění, minimalismu, realismu a racionalismu; minima slov, Expozice/Kolize/Krize/Peripetie/Katastrofy se mi to prostě NEMOHLO líbit, i když jsem se o to vážně snažil. Nicméně: nejlepší mecha-anime-seriál všech dob? Bezpochyby. - 90% [UPDATE] Tak dobře. Po pročtení místních komentářů a proklikání odkazů na C. G. Junga a spol. musím konstantovat, že to zas až tak geniální a byzchybné nebylo. Asi bych si měl dát delší čas pauzu, a zamyslet se nad tím. Ale jak říkal Subjektiv: hodnotím subjektivně. A JÁ (tzn. středobod mého vesmíru) to mám stále pod kůží. - 90% ()

kubka4

Právě jsem viděl něco neskutečného... Něco, co snad nikdo kromě samotného tvůrce nemůže pochopit ve svém plném rozsahu. Neon Genesis Evangelion má tolik rovin, tolik možných úhlů pohledu, ze kterých je možné vysvětlit, co jste právě viděli, ale nikdy to nebude zcela přesné a kompletní. A to je právě jedna z hlavních věcí, které dělají toto "anime s velkým A" tak výjimečným. Další jsou charaktery, z nichž někteří jsou mými naprostými oblíbenci (hlavně Rei). Krom skvělého mecha tu najdete i rozsáhlé filozofické a psychologické pasáže o smyslu bytí, života, o podstatě člověka a mnoho dalšího. Pozadu nezůstane ani náboženství a otázky ohledně vzniku světa a vesmíru. Nenechte se však mým komentářem odradit, vše zde má své místo. Ale musím uznat, že přece jen tohle není anime pro všechny, někteří ho budou zbožňovat (viz já) a někteří zatracovat. Každopádně každý správný fanoušek anime by měl to měl alespoň zkusit. Já to zkusil a nelituji toho... "Největší nepřítel lidstva je lidstvo samo." - 100 % ()

massdonfel

Vůbec nechápu proč je tohle tak "kultovní" anime.. Mladší publikum vůbec pointu nemůže pochopit a mě konkrétně to začínalo na konci dost lést na nervy.. Hned asi od 5dílu bylo jasné, že tam půjde o nějaký "podvodů od vedení NERVU. Ale to co se tam ty poslední asi 4 dily řešilo wtf... 4/10. ()

JimiH

Vynikající anime, jenž si status kultu zaslouží. Práce s charaktery se tu podobá dokonalé psychoanalýze a výstavba děje připomíná alegorii k bibli. Strhující, velmi emotivní, ale nic pro slabší povahy. ()

foundation

Neon Genesis Evangelion je serial pre ktory si treba najst cas a tych 26 dielov plus alternate ending v podobe dalsich dvoch ,,prepracovanejsich,, casti treba pozriet za co najkratsie casove obdobie inak sa v tom absolutne stratite. Ku akcnemu, drama, scifi zanru by som rozhodne v pripade Evangelionu pripisal aj psychologicky. A to tak ze dost. Nenadarmo ma NGE totiz povest serialu s najprepracovanejsimi charaktermi v ramci svojho zanru. Zaciatok je jednoznacny a su definovane urcite zaklade pravidla ktorych sa potom cela hlavna kostra drzi ale s pribudajucimi dielmi coraz viac prichadza rada na divaka aby zapojil sedu koru a zacal intenzivne rozmyslat nad tym co sa to vlastne deje. MIERNY SPOILER. Tato nejednoznacnost samozrejme vrcholi v poslednych 2 dieloch ktore su absolutny psychologicko psychedelicky masaker, pricom kto ale daval pozor a dokaze si spojit aj veci zdanlivo nesuviciace a hlavne nenaservirovane divakovi na striebornom tanieri s vysvetlivkami, najde v tom konci zmysel. A co je na tom najkrajsie? Ze kazdy jeden alebo aspon vacsina bude ten zmysel vidiet v inych veciach a inak :). KONIEC SPOILERU.Posledne dva diely boli neskor pretocene resp. natocene znova tak ako si ich tvorcovia predstavovali pred tym nez im dosli financie a ano aj ked tieto dva diely neriesia situaciu o nic definitivnejsie ako dva povodne, dokazu v divakovi navodit o nieco lepsi a silnejsi pocit ze to cele pochopil. Vsetci ktory sa este len chystate pozerat. POZOR. Neuveritelne tazky ale pritom vynikajuci serial. Neon Genesis Evangelion je pre mna myslienkou, spracovanim, psychologiou a postavami a aj originalitou pribehu jedno z TOP anime ktore boli vytvorene. ()