Na ranči v opuštěných kopcích Montany žije plukovník Ludlow se svými třemi syny a vychovává je daleko od krutosti indiánských válek. Alfred je racionální a klidný, Samuel je romantický idealista a Tristan, kterého od dětství vychovává plukovníkův indiánský přítel, má zase divokou a vášnivou povahu. Samuel se během studií zasnoubí se Susannah a přiveze si ji na otcův ranč, protože se s ní chce oženit. V Evropě ale zrovna zuří válka a Samuel přes otcův odpor přesvědčí oba bratry, že je jejich povinností narukovat. Samuel padne a plukovník požádá Susannah, aby u nich zůstala. Alfred se jí brzy přizná, že ji od prvního okamžiku miluje, ale Susannah je zamilovaná do Tristana a taky mu brzy podlehne. Zklamaný Alfred se odstěhuje do města a začne podnikat. Tristan se ale brzy cítí nespokojený a odjede do světa. Susannah mu slíbí, že na něj bude čekat. Z Tristana se stane dobrodruh a brzy jí napíše, aby na něj nečekala a vdala se za jiného. Dívka si nakonec vezme za muže Alfreda, který zbohatnul a chce se stát kongresmanem. Když se Tristan vrátí, otec je po mrtvici a ranč upadá. Rozhodne se ho postavit na nohy. Při setkání se Susannah si uvědomí, že už nemá právo zasahovat jí do života. (TV Nova)

danny_21

Romantický epos o nenaplněných vztazích, sourozeneckých nepochopení a nezkrotnosti. Na můj vkus příliš mnoho tragédií, chování postavy Tristana rozporuplné, stejně jako Zuzky. Nicméně díky krásné přírodě Skalistých Hor a opravdu výbornému siru Anthonymu si u mě zasloužil 65 % ()

Kotsour

Zwickovy filmy na mě nějakým zvláštním způsobem fungují, i když se občas pohybuje na tenkém ledě klišé. Tenhle obrovsky silný příběh o lásce mezi otcem a syny, o vztazích mezi nimi a jejich láskách, ve mně zanechal hluboký zážitek. Především postava Tristana byla dobře vykreslená a Pitt ji skvěle zvládl, stejně tak jako Hopkins tu svou. Charaktery obecně, především synů, zde hrají velkou roli a mění se společně s časem a událostmi, které jim zasahují do životů. Pro mě je tohle opravdu precizně natočený film v nádherném prostředí, drsné době, navíc se skvělou hudbou od Hornera a dobrými herci. ()

ZnalecH

Možná si těch 79% film zaslouží, ale já jako romantik i milovník boje musím nějaké to procento ubrat. Nechytlo mě to a potom jsem u toho usínal... ()

bono22vox

Jeden z mých nejoblíbenějších filmů v dětství. Byl jsem kluk kolem 5-6 třídy když jsem ho v roce 1995 poprvé viděl na půjčené VHS, ale už tenkrát ve mě E. Zwick probudil VÁŠEŇ pro dobrý film a hlavně filmovou hudbu. Herci tu jsou samozřejmě výborní a své role si do poslední klapky užívají. Ale skvělá režie a hudba, tyhle dvě partie, ty mi tento film na dlouhá léta uložila do hlavy. A velmi rád se k němu vracím i dnes. ()

boni

Fádněji natočenou romanci - která ale zároveň měla velký potenciál - by bylo opravdu těžké najít. Mimořádně ubíjející „zážitek“, jenž navíc trvá přes dvě hodiny, je naštěstí vyvážen výjimečně zdařilou výpravou, příjemnou hudbou a skvělými herci. Takže na jedno podívání ještě stravitelné, čili ty tři hvězdy tomu patří právem, ale na druhou stranu sledovat to ještě jednou? Tak to už si radši střihnu nějakou příjemnější činnost - třeba mozkovou příhodu. ()

darjeeling

Není to dokonalý film, ale postupem času a po opakovaných zhlédnutích mi stále více přirůstá k srdci. Navíc herecké obsazení je dokonalé a soundtrack Jamese Hornera nebudu ani komentovat. P.S Brad Pitt je tady hodně velkej sekáč, ale já mám větší slabost pro Aidana Quinna. A Anthony Hopkins je klasicky pan charisma. ()

Lenart

Poctivá filmárčina deväťdesiatych rokov a krásna rodinná sága o odpustení balansujúca na hrane gýča, podobne ako Návrat do Could Mountain.         85 % ()

Taffey

Už už jsem chtěl dát o jednu hvězdičku víc, když tu jsem si vzpomněl na hudbu. Nesouhlasil by vůbec s Galadrielem. Zdálo se mi, že hudebních témat a stylů bylo ve filmu zbytečně hodně, až přeplácaně. Chvíli hrál symfoňák jakousi slaďárnu, chvíli poté jakousi pseudo irskou muziku a la Enya, aby v momentě přestřelky ve skladu alkoholu, kam se Pitt přišel pomstít Henry Thomasovi, zazněl jakýsi téměř industriál, za který by se nemuseli stydět ani Earth Nation. To mě celkem vyvádělo z rytmu jinak úžasného filmu. Julia Ormond byla k sežrání jako obvykle, Pitt byl taky skvělý, stejně, jako banda černých dodavatelů chlastu. O Hopkinsovi ani nemluvě. Pokud bych měl vyzvednout některý za soundtracků, vytvořených Jamesem Hornerem, jednoznačně bych preferoval The Pelican Brief, daleko nejhorší pak byl Titanic. ()

keane

9/10 Jeden z mých nejoblíbenějších filmů. Jedno od jaké chvíle ho začnu sledovat, mám problémy s tím nedokoukat ho:-) ()

Shredder

Tak konecne som opat po dlhej dobe narazil na zaujimavy filmovy zazitok. Velmi dobre remeselne zvladnuta drama s ocarujucou kamerou a dobrymi hereckymi vykonmi. Maestro Hopkins zaucany samotnym Laurencom Olivierom snad este nikdy nesklamal a spolu s najcharizmatickejsim hercom Hollywoodu vytvaraju skvele duo (ktore sa neskor osvedcilo aj v Meet Joe Black). Silne emocie pretrvavaju az do samotneho zaveru a aj ked sa Zwick nevyhol niektorym klise, obratne ich spracoval takze nie su pre divaka ako past oko. Rovnako dobre je odvedena aj akcna cast, odohravajuca sa na fronte pocas prvej svetovej vojny, ktora je sice relativne dost kratka no zapise sa do pamati silnejsie nez nekonecne dlhe pasaze v inych filmoch. Romanticke sceny sa striedaju s tymi tragickymi, hold stastie je aj v realnom svete vrtkave a o to viac si ho clovek vazi ked nakoniec sadne aj nanho. Najvacsim prekvapenim pre mna bolo, kolko emocii dokaze vycarovat jeden stary muz so svojou tabulkou a kriedou. 90% ()

Petike

Ja viem, že to točil Zwick... Ale toto je aj v rámci jeho tvorby tak neuveriteľne melodramatické, že som väčšinu času len vyvaľoval oči stĺpkom a vzdychal od rozčúlenia. A zvyšok času som sa smial. Z Pittom hraného "nepochopeného titanského divocha" Tristana by od zlosti obchádzali mrákoty aj Lorda Byrona... :-)) Pozitívum je éra a prostredie a dobré obsadenie. Inak tam vidím len klišé a klišé. Zaujímavé komentáre : tron ()

alldo.raine

Vše, co dle mého má mít romantické drama.... Silný romantický příběh, skvěla vykreslené postavy, kterou jsou velmi dobře zahrány, poutavá kamera, podmanivá hudba od Jamese Hornera, krásná příroda..... Film o rodině, která si toho zažije víc, než v jiné se stane za mnoho generací, a ženě, která tuto rodinu ovlivnila více, než by si asi kterýkoli člen této rodiny zprvu myslel.... Velmi silný, krásný film, ve kterém exceluje především Anthony Hopkins..... ()

melekos

Pitt ani Hopkins nezklamali, stejně tak jako zbytek hereckého ansámblu. Přestože měl film celých 127 minut a dal by se rozhodně v mnoha místech ještě zkrátit, nenudil jsem se. Filmu prakticky nemám co vytknout, protože jak po herecké, výpravné i hudební stránce je skvělý. ()

Desdinova

V peknom prostredí na neohrozený Pitt preháňa na koni ako divoký lámač ženských sŕdc, čo by sa mu hodilo viac. Hopkins si zahral svoje, spokojne. No napriek tomu najviac sa mi páčil asi Aiden Quinn. A celkovo som čakal, že film bude romantickejší a tak, ale nakoniec boli tieto moje obavy vyvrátené, čomu som veľmi rád. ()

papadoce

Legendu totálne žeriem. Napriek tomu, že sa dívame prakticky po celý čas na tragický osud jednej rodiny, kde všetok život zmenil príchod jednej ženy, napriek tomu mám na konci vždy pozitívne pocity. Zbožňujem Tristana, plukovníka, Ostrú dýku, či Izabelu 2. Veľmi vierohodne bolo natočené alebo skôr znázornené puto medzi bratmi. Filmu dominujú skvelí herci, dokonalá ústredná melódia znejúca počas celého priebehu, mrazivá panenská príroda, sila lásky, rodinného puta, či dokonca priateľstva. Neprestane ma baviť čaro Legendy o vášni, páde aj jeseni. Bola to dobrá smrť. Povedal Ostrá dýka. Hmmm. ()

Amonasr

Zručně natočený americky romantický kýč s příšerně přeslazenou hudbou, která z toho dělala ještě utahanější melodram. ()

OL@F

Skvělé herecké výkony,nádherná krajina,úžasná kamera a snad nejlepší soundtrack Jamese Hornera! ()