Kdesi uprostřed Covingtonských lesů leží zapadlá vesnice, jejíž hluboce věřící obyvatelé, nedotčeni moderní civilizací, žijí prostým životem. Jejich život ale není jednoduchý, v okolních lesích totiž žijí stvůry, které zabijí každého, kdo vnikne na jejich území. Vesničané v čele s radou starších z nich mají velký strach, ale když nevstupují do jejich lesů a nosí jim dary, oni se jim na oplátku zase nevtírají do vesnice. Asi jedinými lidmi, kteří se těchto tvorů moc nebojí, jsou mladík Lucius Hunt, slepá Ivy a psychicky narušený Noah. Jednoho dne před radu starších předstoupí Lucius a žádá o povolení opustit vesnici. Lucia trápí nedávná smrt chlapce z vesnice, který zemřel na následky nemoci. Věří, že kdyby měli ve vesnici potřebné léky, chlapec by přežil. Doufá, že stvůry vycítí jeho čisté úmysly a nechají ho projít a donést zásobu léků. Starší jeho žádost zamítnou. Svéhlavý Lucius však vkročí do zakázaného lesa. Reakce "těch, o kterých se nemluví", na sebe nenechá dlouho čekat! (TV Nova)

Iwiiik

Je skutečně zvláštní, jak rozporuplné názory vyvolává tento snímek. Já viděl film, jehož myšlenka je zajímavá a (jak se později ukáže) vcelku jednoduchá, takže by si měl užít prostoduchý divák, nezatížen kritickými brýlemi filmového teoretika, současně však velmi precizně vystavěný scénář, fantastická kamera, výborný podkres J.N.Howarda a v neposlední řadě skvělé herecké výkony (zejména Adrien Brody), ukojí i náročného filmofila. Vesnice obsahuje všechno, co člověk většinou čeká od filmu. Napětí, emoce, překvapivost, zapamatovatelnost a skvělé provedení (jak ze strany herců, tak ze strany štábu). Pro mě zážitek mezi 4 a 5 hvězdičkami. ()

figliar

Je zjavné, že Shyamalanove filmy strácajú postupom času na kvalite, ale The Village na mňa zapôsobil viac než dobre. Atmosféra a napätie sa drží neustále na vysokej úrovni, na čom má zásluhy Adrien Broody a William Hurt. Aj keď sa tu nájde zopár nezmyslov, film určite za zhliadnutie stojí. Avšak po prvom pozretí už stráca svoje čaro. Preto si ponechám v pamäti prvotný mrazivý zážitok z kina. ()

Fujara777

ÁNO: Výborné. Určite nečakané vyvrcholenie. Ktosi tu jednoducho píše o podivných hereckých výkonoch, ale nerozvádza to. Oponovať mu budem tiež jednoducho: herecké výkony dobré. A nie len tie, veď kamera je parádna. Atmosférovo som cítil ponurý anglický vidiek, ktorý v kontraste s romantickou linkou pôsobivo funguje. Nerozumiem, prečo to tu nie je v červenom šate so 75%. NIE: Shyamalanove filmy, ktoré som doteraz videl, stoja hlavne na pointe. Vyvrcholenie ale neprichádza s takou silou, v akú dúfate, respektíve očakávania, ktoré pri sledovaní zvolených filmárskych postupov nadobúdate akosi neprichádzajú. To následne vedie k pocitu sklamania. ()

lemonova

Mňa tento film nadchol.. Pomalé tempo filmu svedčalo, všetko plynulo tak nejak v súlade s pointou, ktorá bola takpovediac "príjemne prekvapivá". Pre mňa bolo veľkým plusom herecké obsadenie, Williamom Hurtom počnúc a Joaquinom Phoenixom končiac. 80% ()

MickeyStuma

Vesnice, kde je úplně jiný svět. Obyvatelé vytvářejí komunitu, která žije svůj spokojený život. Jsou šťastní, nic jim neschází. Ale přeci jen tu je něco děsuplného. Z lesa přicházejí příšery, ze kterých mají strach. Strach tak velký, že se neodváží z vesnice vyjít, tudíž ani netuší, jaký svět je opodál. Tajemný snímek, který ale postrádá nějaké to kouzlo. Něco tu prostě ještě chybí. Tempo je pomalejší a atmosféra jakž takž. Pro někoho je zakončení příběhu překvapivé, ale přiznám se, že tak nějak jsem to očekával. A tak nevím. Je hodně diskutabilní, o jaký žánr se vlastně jedná. Jistá složitost mate, což v divákovi vyvolává rozporuplné reakce. Námětem však je snímek zajímavý a rozhodně stojí za shlédnutí. ()

Doomedx

Tak jsem si to po skoro 10ti letech pustil znovu a jak me to poprve vetsinu filmu nudilo (vyjma konce, kterej byl podle me hodne povedenej) a cele to pusobilo tak nejak bez barvy jak by rekla Ivy, tak o to víc se mi to na podruhé libilo a uzival jsem si skvelou hudbu, atmosferu a dobre herecke obsazeni potazmo herecke vykony, i kdyz A. Brody mi prisel obcas trochu komickej a moc mi tam nesedel. Takze zvedam na 4% = 75% a jdu si zahrat Banished, protoze jsem na to dostal chut po zkouknuti. ()

burton

Proti gustu žádný dišputát. Alternativní medicína je dobrá věc a já s ní vřele souhlasím. Avšak průřez břicha dranžírákem bylinky nevyléčí. Viděla jsem tenhle film už dvakrát a nic se nezměnilo, nelíbí se mi a neptejte se, proč jsem se na to tedy koukala podruhé. A nebo já vám to řeknu. Občas, třeba po deseti letech, změníte na určité věci názor. Ale tady je to zásadní, prostě se mi to nelíbí. Asi to bude tím, že nemám ráda jakákoliv společenství, kluby, uskupení, soubory, kolektivními sporty počínaje a politickými režimy konče. Navíc, tady je to blbě za zdí i před zdí, takže - co mám jako dělat? Kam mám jít? Kde je to menší zlo? Podívejte se na to sami a uvidíte ()

skeptic

Netvrdím, že "Osada" nemá chyby, ale myslím si, že je dosť podhodnotená...ak to porovnám napríklad s (podľa mňa) dosť preceňovaným "Šiestym zmyslom" (kde som vytušil pointu už asi v polovici filmu). ___ Musím vyzdvihnúť vynikajúce herecké výkony Joaquina Phoenixa, Adriena Brodyho a predovšetkým Bryce Dallas Howard. Vyzdvihnem aj plynulý prechod od - zo začiatku zdanlivo hlavnej postavy - Luciusa Hunta k "skutočnej" hlavnej postave - Ivy. ___ Možno niekomu vadí spojenie melodramy a mysteriozného thrilleru, ja naopak oceňujem funkčnosť oboch zložiek. AJ KEĎ. Čo sa týka vzťahu Ivy a Luciusa prišiel mi možno trochu ukvapený, aj vzhľadom na Luciusovu "nepoddajnosť". Pointy prekvapili, zapôsobili, nebudem ich veľmi rozoberať, jednoducho na mňa zafungovaly. Nebudem veľmi rozoberať (relatívne) dobre dávkované napätie, ktoré na nás Shyamalan skúša už v uvodných tiulkách (nekecám!). Vytkol by som zopár logických a scénaristických prehreškov, ktoré takisto nebudem veľmi rozoberať (kto chce vedieť viac precítať komentár od - kiddo). Nasleduje spoiler. Vyjadrím sa len k "strašidlu", ktoré v lese prenasledovalo Ivy... Na tomto mieste režisér mohol opäť vniesť do filmu mystifikáciu a nechať nás aby sme si domysleli, či je bytosť skutočná, alebo Ivy len klamú zmysly a myseľ zahmlená strachom. Namiesto toho nám Shyamalan ponúkne jasnú odpoveď v (nezmyselnej, na efekt hrajúcej) podobe - a teda - Noaha. Koniec spoileru. Spočiatku som zamýšľal ohodnotiť Osadu najvyššou možnou známkou, ale po zvážení niektorých medostatkov nakoniec hodnotím trochu striedmejšie. 85% ()

KNTRFKT

Náladou je to fakt dobrej film, tempo si drží konstantně stejný a není moc, co vytýkat. Jenže není zas až tak moc věcí, který by šly pochválit. Skvěle jsem se bavil v podstatě celou dobu (ať už ze začátku, kdy jsem netušil, jak to Shyamalan tentokrát myslí, ačkoliv jsem tušil, a nebo ke konci, kdy už bylo všechno zřejmý - tak, jak si to asi většina myslela), ale na konci jsem si prostě řek: "No a co?" To je asi hlavní problém Vesnice - to, proč nemá červený hodnocení. Není v tom prostě nic dechberoucího, nebo nějak zvlášť převratnýho. Naopak na konci už je to zas tak podivně vykonstruovaný, až mi přišlo, že to bylo nepatřičný. Poslat slepou holku do lesa, oukej - měla sice dva průvodce, ale ti nevěděli, jak se věci maj. Ale i kdyby! Co by jako dělali, když by prošli lesem? Co to mělo znamenat? Dovedu si představit děj zasazenej na konci 19. století. Že je za lesem fakt ňáký město, kam můžou dojít na tržiště a pořídit léky a zase se nenápadně vytratit. Jenže Shyamalanův konec obsahuje prostě strašně moc "ale" a "kdyby". Proto tomu nemůžu dát líp jak 3, ačkoliv mě to v podstatě bavilo a považuju Vesnici za jednoho z lepších zástupců žánru. ()

GOREGASM

Od začátku velmi opatrně tajuplná atmosféra, která dokáže napínat diváka až do chvíle než odhalí tajemství, které... a teď se podržte... tentokrát nikoho neposadí na zadek a ani není zajímavé a to i díky tomu, že celé odkryté tajemno, není vysvětleno doslovně. Vím, že to není Shyamalanův styl, ale tady by sakra pomohlo, kdyby nám obnažil do plné nahoty motivaci vesničanů a hlavně jejich propojení s okolním světem. Deakinsova kamera, Nightova režie a topnotch herci drží zhruba hodinu napětí a očekávání diváka na absolutní hraně myšlenkové ejakulace, pak to ale příjde, divák zvadne a tak to zůstane až do konce. Škoda, tak zase příště eM Nighte Šejmelene :-). 60% ()

skleboun

je to někde na rozhraní *** a *** a půl :) pěkný film, s krásnou hudbou a dobrou atmosférou, ale nějak jsem nemohla překousnout tu pointu - prostě jsem čekala něco úplně jiného a tenhle závěr se mi tam moc nehodil, i když uznávám, že je opravdu originální :) nejvíc se mi líbila tak první půlhodina, kdy se děj teprve rozjíždí a postupně odhaluje různé charaktery...Adrien Brody je super, tejně tak i Bryce Dallas Howard :) ()

Ivo

Úchvatná filmová báseň. Nádherné spojení dechberoucích obrazů a překrásné hudby. ... Pokud v tom ale někdo hledá "horor", bude velmi zklamán ... ()

Yomega

Nechápu, opravdu nechápu tak nízké hodnocení a tolik kritiky na tento film. Samozřejmě, každý má plné právo na svůj názor, ale některé komentáře jsou opravdu ubohé (KevSpa). To že Shyamalan natočil něco trošku jiného ještě neznamená, že to je špatné. Naopak atmosféra snímku je prvotřídní a herecké výkony jsou ve většině případů velice dobré stejně jako hudba. Je sice pravda, že „ti o kterých se nemluví“ vypadají poněkud divně, film obsahuje i dost nelogičností a cesta slepé a samotné Ivy lesem je také poněkud nereálná.to ale nic nemění na tom, že jsem seděl přikován, sledoval každý záběr a vychutnával si úžasně mrazivou atmosféru tohoto mimořádného snímku. Mistr Shyamalan opět natočil výborný film ()

mutace

Pro mne byl tento film dosti zklamáním. Čeakl jsem nějaký jedlý démony a ono nic. Navíc jsem postrádal osobu, která by mi byla alespoň troch sympatická. V lepším případě my byli všichni tak nějak ukradení. ()

Pingu

Když jsem koukal v kině na tenhle film, říkal jsem si: "to si snad Shyami dělá kozy...!!! Vždyť tohle už jsem k...a viděl !!! Jen tam místo strašáka kolem vesnice běhali mimozemšťani kolem domu !!!" Ani dnes jsem se toho pocitu nezbavil. Na druhou stranu - film to špatný nebyl a kdybych ho viděl dřív než ZNAMENÍ kdo ví. Ale viděl jsem ho až pak, takže bohužel - ale dnes to na lepší nevidím... ()

pravo

Pozitíva : 1.) prekvapivé zvraty 2.) tí, o ktorých nehovoríme 3.) sympatický hrdina, ktorému divák proste musí fandiť. Negatívum : využitie, že účel svätí prostriedky a že ľudské bytosti nepotrebujú vedieť všetko, aby ich život bol harmonický. ()

Torgal

Čakal som od tohoto filmu viac. Pointu som uhádol už pred začiatkom filmu a tak ma film nemal moc čím prekvapiť a potešiť. Celý dej je strašne roztiahnutý a v podstate o ničom, jednoducho je strašne nudný a ku koncu sa navyše začnú diať také neskutočné blbosti až to v riti štípe. Vyvoleného síce milujem a Znamenia sa mi tiež celkom pozdávali, ale toto vážne nie. 4-/10 ()

Étienne

Nech si každý hovorí čo chce a ako chce, ale pre mňa osobne je to to najlepšie zo Shyamalanových filmov, úžasná a podmanivá hudba, očarujúca Bryce, kvalitný William Hurt a krásne dialógy medzi Ivy a Luciusom... ()

asfalt

Shyamalan dal v tejto snímke prednosť forme pred obsahom, čo mi prišlo dosť nelogické a zbytočné. Nevidieť predchádzajúce zdary tohto inak veľmi šikovného režiséra, priklonil by som sa k vyššiemu hodnoteniu, takto je to len slabší odvar toho čo nám už ponúknuté bolo. ()

Shymalan se vrací k hororům

08.10.2008

Vivat manga

Vivat manga

04.10.2006

Otevřete láhev saké, Hayao Miyazaki chystá další projekt! A když jeho filmy tvoří spolu s automobily a špičkovou elektronikou nejvýznamnější japonský vývozní artikl, nemůžeme se divit, že očekávání… (více)