Riddick: Kronika temna

Černočerná tma 2

Riddick: Kronika temna

• Nový Zéland

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2004, 119 min (Director's cut: 134 min)

v porovnání se skvělou Čenočernou tmou a navzdory velkému rozpočtu chaboučké. Děj překombinovaný a přitom o ničem, některé televizní efekty (nikoliv kvalitou ale... ehm...nápadem), a v podstatě naprosto bevýrazní herci (až na Diesela) a k tomu všemu fakt, že SPOILER!!!!! obě přeživší postavy z minulého filmu jsou tu jen proto, aby tu mohly (ne)vesele umřít, což zpětně zhazuje Černočernou tmu, která si to fakt nezaslouží.(12.5.2007)

V tomto případě je hodnocení filmu velmi težké a to nejen kvůli konci (Twohy si prý věřil na celou troligii a podle toho konec taky tak vypadá). Nelze říci, že jde o bombu. Jako protiklad k Hvězdným válkám by možná obstál propracovaností (je pravda, že Lucas toho má opravdu hodně, ale za kratký čas vymyslet to co Twohy to asi nedokázal). Architektura Necromongerů je opravdu zajímavá a celková rozmanitost planet na kterých se Riddick proběhne je velká. Naprosto celý film stojí na postavě cool hláškovacího stroje na mlácení lidí Riddicka(a jeho očích :o)). Jeho postava je opravdu všechno pro tento film. Naštěstí to Twohy věděl a proto hlášky tohoto drsnáka jsou opravdu cool. Co se týče hudby hodně zaostává za velkolepostí a krásou ost Hvězdných válek. Efektů v tomto filmu je opravdu hodně a některé nejsou zrovna nejpovedenější. Nejsem si jist hodnocenním, uvažuju o 2*. Jedině co my v tomto brání je Riddick a odvaha dát proti sobě zlo a .... zlo :o). Na film kde prakticky dobro není jsem čekal a dočkal se ...... Dyt víte, že co zabiju patří mě :o))(14.8.2004)

Vysoskorozpočtovú produkciu zvláda Twohy na výbornú - po vizuálnej stránke je film úchvatný, kamera krásne rozpohybovaná a kompozícia do detailu vypiplaná. Tie peniaze sú na tom rozhodne vidieť. Horšie je to však s postavami a príbehom, ktorý svojou prostoduchosťou a klišovitosťou núti zrovnávať skôr s filmami ako SOLDIER, než PITCH BLACK. Našťastie ale Diesel nie je až taký "čaják" ako Russell a Twohy až taký retard ako Anderson. I keď sa tentoraz nechutne zapredal, z čoho sa v scenári márne snaží očistiť replikou: "Každý sme začínali ako niekto iný."(8.9.2004)

• kleopatra

Vin Dieselův biceps ani triceps ani jinej "ceps" nebude pro mě ten správnej hák a neustále podhledy a nadhledy opěvující jeho figuru otravovaly fest. A když už nemůže zvítězit dobro nad zlem, ať klidně nezvítězí, ale boj zla a jiného zla? Jsem stará škola a tak dávám jednu hvězdičku za výtvarnou složku, ale to je tak všechno, co jsem ochotna tomuto pseudoposlání obětovat.(21.7.2005)

Efekty mi ve filmu nevadí, ani ve větším než potřebném množství. Mnohdy se na ně dokonce těším. To co jsem však dostal u Riddicka se vymyká veškerému slušnému vkusu. Film sám o sobě není špatný (předchozí Černočernou tmu jsem ještě neviděl), příběh se dá zkousnout, herci předvádějí jen to, co se od nich čeká. Avšak vše zabíjí přehršel efektů v každičkém záběru, což by samo o sobě nevadilo, nebýt ty efekty podprůměrné a neuvěřitelně umělé. Kdyby se Riddick natočil v trochu komornějším pojetí, vůbec bych se nezlobil a asi i tu hvězdičku přihodil. Na kdyby se ale nehraje.(6.8.2008)

• - Na výrobě Kroniky temna se podílela i Dieselova společnost One Rade Production. (imro)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 187. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Autorem scénáře je nakonec sám režisér, i když mezi původně zamýšlenými byl David Hayter a oscarový Akiva Goldsman. (imro)