Riddick: Kronika temna

Černočerná tma 2

The Chronicles of Riddick

Riddick: Kronika temna

Sci-Fi / Akční / Dobrodružný / Thriller

USA, 2004, 119 min (Director's cut: 134 min)

• Lima

Místo lehkosti Černočerné tmy nastoupila těžkopádná pompézní podívaná bez špetky nadhledu. Inspirace Star Wars či Dunou by nevadila, kdyby se aspoň trochu více zapracovalo na scenáři. Některé ty repliky, co herci vypouštěli z úst, až tahaly za uši. Proti mytologii nic nemám, ale ta Twohyho je celkem nezáživná, kdyby jí vyházel (subverzum a podobný kidy) a nechal jenom hláškujícího Riddicka a jeho eskapády na Crematorii a jinde v galaxii, udělal by lépe. Škoda, přeškoda, že to Twohy neudržel v té rovině, v jaké byl Pitch Black. V jednoduchosti je totiž síla. Jsem na pochybách, jestli dojde i na třetí díl, celosvětové tržby byly velmi špatné a film se nezaplatil ani z poloviny.(19.1.2005)

• Pepinec

Kronika temna si o sobě asi myslí, že je krasobruslení. V něm je technika se stylem důležitá, bohužel k filmu patří navíc ještě příběh a ten tady byl na úrovni tančící žížaly, takže výsledná známka zavání reparátem. Pan Nafta je tu sice drsný jako šmirglpapír, ale já ho musím krapet zchladit, protože znám jen jednoho bouráka, který dokáže nosit tílko tak, až máte dojem, že lepší oblečení neexistuje...(21.9.2013)

v porovnání se skvělou Čenočernou tmou a navzdory velkému rozpočtu chaboučké. Děj překombinovaný a přitom o ničem, některé televizní efekty (nikoliv kvalitou ale... ehm...nápadem), a v podstatě naprosto bevýrazní herci (až na Diesela) a k tomu všemu fakt, že SPOILER!!!!! obě přeživší postavy z minulého filmu jsou tu jen proto, aby tu mohly (ne)vesele umřít, což zpětně zhazuje Černočernou tmu, která si to fakt nezaslouží.(12.5.2007)

Vzhledem k tomu, že od sci-fi nečekám nic jiného, než charismatického hrdinu, atmosféru a dobré triky a na nějaké nelogičnosti moc nekoukám, se mi Riddick dost líbil. Černočerná tma je sice lepší, ale tohle bylo pořád dost dobré. Líbí se mi, že to není vůbec průhledné, umřít může kdokoliv a vyhrát také a hlavně motiv vyvoleného, ten mě dostane vždycky spolehlivě.(19.2.2006)

Vinovi byla tahle role ušita na míru brilantní rukou režisérského ševce Davida Twohy. Musím pochválit opravdu velmi impozantní prostředí cizích planet. Určitě nejpůsobivější se pro mě stala jedna z nich s příznačným názvem Krematorium. Moc pěkná role byl element vzduchu. Jen si říkám jaká škoda, že nedostala více prostoru, ale to každý vnímáme různě. Cítím se tak trochu nenasytně. Často se stává, že dvojky, trojky plus další pokračování divácky úspěšných "jedniček" propadávají, ale ne akčností a tempem nabitý Riddick. Tady prostě nemám dost a chci další díly. Rokem 2013 to přece nemůže končit :-)(26.4.2016)

• - V oficiálnej kino-upútavke vidno záber so Shirah, čo je duchovná furyanská bytosť, a taktiež niektoré iné zábery z filmu, ktoré sa nakoniec z finálnej verzie vystrihli. Vyšli iba v rozšírenej edícii (Director's cut) na multimediálnych nosičoch. (Piri)

• - Studio Universal se rozhodlo, že titulem „The Chronicles of Riddick“ (stejně jako název filmu) označí každý film s Riddickem. Stalo se tak u TEMNÉ HROZBY, dokonce i u nového vydání dvd ČERNOČERNÁ TMA. (Malabar)

• - Na palubě vesmírné lodi před přistáním na planetě Crematoria tvrdí členka posádky, že na sluneční straně planety je teplota "700 nad nulou" a na temné straně planety "300 pod nulou". Pokud jde o vyjádření ve stupních Celsia, jde o chybu, neboť nejnižší teplota ve vesmíru, známá prozatím jako Absolutní nula, kdy se teoreticky zastaví tepelný pohyb všech částic, má hodnotu -273,15 °C. Z používaných stupnic by smysl mělo tvrzení jen ve stupnici Farenheita, kde absolutní nula má hodnotu -459,67 °F. (Honzíno)