Rob Roy

Chtěl žít obyčejný, klidný život. Když však zpochybnili jeho čest, začal se bránit... Na skotské Vysočině nebyl ještě nikdy život tak těžký jako teď, v roce 1713. V Angličany porobené zemi vládne hlad a nemoci, odvěká soudržnost rodinných klanů přichází vniveč. Lidé utíkají „za lepším" do Ameriky, z mnoha těch, kteří zůstávají, dělá bída zloděje. Robert Roy MacGregor, pán kousku půdy, dvou set duší a stáda dobytka, to všechno vidí a je odhodlán zachránit alespoň své malé společenství. A ví, jak to udělá. Ne, nechce se stát zbojníkem. I když sní o svobodě své země, ctí panující právo a řád a nehodlá se proti nim bouřit. Jeho plán je prostý a uskutečnitelný. Tedy byl by uskutečnitelný, kdyby se mu do cesty nepostavily hyeny v lidské podobě. Hyeny, které mu berou nejen majetek, ale i čest. A muži, který netoužil po ničem jiném, než žít klidný, obyčejný život se svou rodinou a svým klanem, nezbývá nic jiného, než se bránit... Film, inspirovaný historickým románem sira Waltera Scotta, vypráví o proslulé postavě skotských legend, odbojném šlechtici Robertu Royovi Mac Gregorovi (1671–1734), který se ve své zemi stal vzorem cti a smyslu pro spravedlnost. Režisér Michael Caton-Jones i scenárista Alan Sharp, původem Skoti, nechtěli kopírovat typické hollywoodské historické podívané – jejich snímek vyniká péčí o věrohodnost barvitých detailů, o jemné odstíny atmosféry a o dobře napsané, vícerozměrné charaktery. Důležitou roli v něm hraje i krásná skotská krajina (kamera Karl Walter Lindenlaub). (Česká televize)

tereSKA

Třetí hvězda pouze a výhradně za Tima Rotha, kvůli kterému si ten film někdy pustím znovu. Pokud měl být podle výše uvedeného oficiálního textu distributora Rob Roy takovou legendou, tak to ve filmu poněkud opomněli zmínit. Navíc nechápu, proč se z něj a jemu podobných hrdinů všichni snaží dělat morálně neposkvrněné, dokonalé, s těmi nejčistšími úmysly, oběti zlého světa/systému/nevím čeho . To se dá sežrat snad jen Forrestovi Gumpovi, ale sotva skotskému horalovi, který už nemá moc co ztratit. Na mě málo drsná a bojovná "legenda pro svůj lid i budoucnost". O dějové lince raději pomlčím, čekala jsem přeci jen trochu víc té historie, i kdyby jen fiktivní. Nicméně úžasná příroda, příjemná hudba a neskutečně slizký, prohnaný a dokonalý padouch, pro kterého mám slabost, se postarali o to, že to není jen "jedním uchem dovnitř a druhým ven" a že se k němu budu jednou za pár let vracet. ()

Cyklistka

Perfektní soundtrack a ten "cunning" hajzl Cunningham vyčnívají z příběhu asi nejvíc, navzdory majestátní postavě páně Liama "Roba" Neesona. Jak já jsem toho rtuťovitého Tima Rotha nenáviděla, když jsem film viděla jako puberťačka! Jeden z těch mála filmů, které si pouštím opakovaně. ()

Oxytocin

Řekl bych takový jednoduchý snímeček, který je však koukatelný a rád si jej opakovaně po nějaké době pustím. Liam Neeson jako správný horal s přemírou cti a charisma je zdatně doplňován dalším hereckým obsazením. ()

burg

Jediné, co mi na tomhle filmu paradoxně vadilo, byly ty děsivý paruky a pušky, které (ač se film odehrává v odpovídající době) se tam prostě a jednoduše nehodí :) ()

Sofius

Takhle se hraje velké divadlo s malým kašpárkem. Už dlouho jsem neviděl film takhle relativně přirozený a přitom zajímavý. Film je uvěřitelný a herecké výkony jsou přesvědčivé, přestože nějaká ta autorská licence a přikrášlení legendy se dá pozorovat. Dnes už se filmy takhle netočí a po shlédnutí jsem měl pocit, že ačkoliv to nebylo tak "geniální", jako moje nejoblíbenější díla s historickou látkou typu Rudovouse od Kurosawy nebo Tance s vlky od Costnera, alespoň nějaký zlomek odlesku té úplné špičky to v sobě má. Čím dál více oceňuji historické filmy, které se drží reálií své doby a bojím se, že podobné filmy už spíše nevzniknou, především z důvodu "politické korektnosti" a snahy točit především "masové filmy" pro celou rodinu. ()

Elam

Rozhodně nejde o historický velkofilm, nýbrž o komornější zpracování výpravného příběhu. Obrovským plusem jsou nádherné lokace a obrovským mínusem poněkud přepálená stopáž. ()

DiableBlanc

Nejvíc oceňuju syrovost - na nic se tu nehraje - ať jde o oblečení, křivé a žluté zuby nebo intimní scény ...není to tak uhlazený jako většina filmů s touto tématikou a i tak si z toho člověk hodně odnese ()

CSGoddess

Aneb když horal si jde sjednat pořádek se zasraným urozeným páníčkem který mu zprzní jeho ženušku a on mu to pak v duelu nandá. Toť vše k příběhu, jinak čumět se na to dá ale nejsem fanda těhle retro filmů z historie. ()

Falanx

95% Prostě precizní prácička. Podání úlisného protežé a šlechtického vrahounka,  panem Timem Rothem.  Dokonalé. Realita a skvostný šerm byly tak dobové a sugestivní, že jsem pozměnil své návyky - v rámci noční úlevy  nechodím na WC, leč jsem objednal porculánový nočník a chčíi doň rovnou z lože... ()

vanTrilobit

Hneď na začiatku filmu koštuje jeden z Royovej družiny kravské hovno a vyzerá to, že lupičov dostihnú možno až na druhý deň. Nakoniec to stihnú do večera, ale prepad už nechajú na ráno. Po úspešnom rozprášení prašivej tlupy, sa vracajú naspäť do svojej osady, a Rob Roy býva ešte ďalej. Najprv sa okúpe v mori, potom posexuje svoju ženu. Neskôr idú s deťmi na výlet, kde žene povie, že DNES RÁNO zabil toho a toho. Podľa slnka jej to hovorí tak okolo obeda, no nech je najviac pol tretej. Neuveriteľné, čo tí Škóti stíhali. ()

milos.bradik

Často se zde  srovnává Statečné srdce a tento film. Mám rád oba, ale Rob Roy se mi líbí víc. Liam Neeson je pro roli skotského horala lepší typ než Mel Gibson a Tim Roth zvládl roli odporného padoucha přímo excelentně. Pokud připočtu krásné záběry mé oblíbené skotské Vysočiny, tak je to krásných 80 %. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (více)