Rob Roy

Chtěl žít obyčejný, klidný život. Když však zpochybnili jeho čest, začal se bránit... Na skotské Vysočině nebyl ještě nikdy život tak těžký jako teď, v roce 1713. V Angličany porobené zemi vládne hlad a nemoci, odvěká soudržnost rodinných klanů přichází vniveč. Lidé utíkají „za lepším" do Ameriky, z mnoha těch, kteří zůstávají, dělá bída zloděje. Robert Roy MacGregor, pán kousku půdy, dvou set duší a stáda dobytka, to všechno vidí a je odhodlán zachránit alespoň své malé společenství. A ví, jak to udělá. Ne, nechce se stát zbojníkem. I když sní o svobodě své země, ctí panující právo a řád a nehodlá se proti nim bouřit. Jeho plán je prostý a uskutečnitelný. Tedy byl by uskutečnitelný, kdyby se mu do cesty nepostavily hyeny v lidské podobě. Hyeny, které mu berou nejen majetek, ale i čest. A muži, který netoužil po ničem jiném, než žít klidný, obyčejný život se svou rodinou a svým klanem, nezbývá nic jiného, než se bránit... Film, inspirovaný historickým románem sira Waltera Scotta, vypráví o proslulé postavě skotských legend, odbojném šlechtici Robertu Royovi Mac Gregorovi (1671–1734), který se ve své zemi stal vzorem cti a smyslu pro spravedlnost. Režisér Michael Caton-Jones i scenárista Alan Sharp, původem Skoti, nechtěli kopírovat typické hollywoodské historické podívané – jejich snímek vyniká péčí o věrohodnost barvitých detailů, o jemné odstíny atmosféry a o dobře napsané, vícerozměrné charaktery. Důležitou roli v něm hraje i krásná skotská krajina (kamera Karl Walter Lindenlaub). (Česká televize)

akcul

Robovi jsem se vyhýbala, protože jsem sama byla přesvědčena o tom, že je to je film parazitující na Statečném srdci. Už si to nemyslím. Snímek se válí v průměru díky americké mlze klišé, kýči, "černobílosti" a délce. Naštěstí se většinu času pohybuje nad zelenými skotskými horami. Zkrátka si myslím, že o legendách by měli točit domácí. Přes zmíněnou průhlednost a předvídatelnost ke mně film promluvil opravdově. Čest hlavních hrdinů není jen v jejich replikách, ona je jejich vduchem. Přičtěte si kameru, střih ("krásný" prostřih vraždy a vesnické slavnosti, resp. naděje kontra její rychlý zánik), příjemnou hudbu a sympaticky smyslný pár v popředí - vyjde vám příjemné pokoukání. Když si to umocníte přítomností Tima Rotha, myslím, že jsme mimo oblast průměrného filmu. Jeho bestiální Cunningham se vám vryje do paměti asi nejvíce. ()

sharka.68

Je málo příběhů na filmovém pásu,do kterých se nechám vtáhnout a jsem tam se všemi, co ten příběh žijí...a tady se nehrálo,tady se žilo...v radosti,v bolesti...a kolem nádherná příroda a prostředí..a já Robovi a Mary tu jejich opravdovou lásku záviděla i přála... ()

Doctord

Tento film měl velkou smůlu ,že vyšel v éře historických filmů typu Statečné srdce,První rytíř,Robin Hood atd. Proto se museli filmaři snažit to trošku pozměnit ,aby se nestal "jen" dalším historickým filmem. Ale je to delší doba,co jsem to viděl,třeba bych změnil po dalším shlédnutí názor.SBOHEm:-( ()

ToxicAli

I když jsem se snažil neporovnávat Rob Roye se Statečným srdcem, nakonec to moje hodnocení přeci jen trochu ovlivnilo. Rozhodně mi nevadí komornější zpracování, méně komparzu a to, že tu necákají hektolitry krve. Spíš příliš jednoduchá zápletka, které vyústí tím, že jeden ze šlechticů se rozhodne horalům pomoct jen tak, mi nepřijde moc uvěřitelná a celkově filmu chybí spád. Liam Neeson nicméně nezklamal a slizký Tim Roth jej možná i překonal. ()

Misterioso

Srovnání se Statečným srdcem se radši budu snažit vyhnout, byť to k tomu svádí (Skotsko, 1995, pomsta). Raději se tak budu soustředit na to, co mě na Rob Royovi (ne)zaujalo. Herci jsou super (záporák, Neeson i Lange ujdou), hudba je fajn a scenérie Skotska jsou překrásné. Toť klady. Ale první hodina filmu je děsně nudná (ne že bych potřeboval bitvu, ale děj mě hned zkraje příliš nezaujal a druhá hodina snímku to už jen horko těžko doháněla, protože to už jsem byl docela otrávený), happyendovský konec mě také nepotěšil a u závěrečné bitvy jsem si říkal spíše WTF. Já mám ale podobné filmy rád, tak uvidíme, jestli mě třeba napodruhé Rob Roy nepobaví o něco více. ()

unclejack

Rob Roy nedosahuje technických kvalít, akých by historický veľkofilm mal. Aj keby samotná postava takmer neznámeho Rob Roya mala možno potenciál stať sa novým Braveheartom, takéto uchopenie danej témy je nanajvýš tak zúfalé. Liam Neeson nie je sympaťák, ktorému chceme fandiť, jeho manželka Jessica Lange je však ešte nesympatickejšia. Neustále vedú dialógy typu Nie je to tvoja starosť a Je to moja starosť... Už po asi pol hodine je jasné, že príbeh sa nerozbehne a ťahavé tempo skôr zachová. Jednoduchý scenár s veľmi plochým vykreslením postáv, viaceré nedôveryhodne nakrútené scény, ktoré vyznievajú umelo, to všetko narúša len výnimočný a jediný skutočne presvedčivý výkon filmu - Tim Roth. Rob Roy by zrejme chcel byť chápaný ako závažný veľkofilm, lenže laksne odvedená filmárčina zapríčinila, že ho môžeme s kľudným srdcom odsúdiť do kategórie oddychovka na utorkový večer, ked všade inde bežia seriály a vám sa už nechce dívať na Forgáča a Juniora v Nikto nieje dokonalý. ()

KorenGeorge

Poctivě zpracované historické drama z nádherného prostředí skotské vysočiny. Skutečný říběh charakterního horala McGregora, který se za cenu velkých ztrát postavil zkorumpované aristokracii. Film má pomalejší tempo a chvílemi působí lehce spacím dojmem, což mi zde ale vůbec nevadilo; k tomu zamlženému drsnému prostředí mi to sedělo. Charaktery postav byly vykresleny výborně, herecké výkony velmi dobré (excelují především Tim Roth a Jessica Lange), řemeslná stránka také nadprůměr, kultivovaná precizní hudba Cartera Burwella krásně dokreslovala celkový pozitivní dojem z filmu. Dílo rozhodně menší a méně rozmáchlé než podobné Statečné srdce, zato však historicky věrnější a celkově poctivější. Závěrečná scéna, ke které film od půlky směřuje, představuje smysluplnou tečku a dává nám naději, že určité spravedlnosti bylo a je možno dosáhnout i na tomto světě. ()

Scaevola

Další omámení nádhernou skotskou přírodou se tentokrát zaměřuje na osobnější rovinu a vedení rebelie v rodinnějším kruhu, což na jednu stranu neznamená menší míru násilí, na stranu druhou ani nižší intenzitu emocí, přičemž na obojím mají velký podíl především výteční představitelé hlavních rolí. Nevýhodou jsou tak pouze nečetné bojové sekvence a nad míru romanticky typizovaný předěl mezi hrdinou a jeho protivníkem. ()

zigy

jak z pera karla maye - správňáci horalové bojují proti hnusákům šlechtě. Liamovi a jeho rodině prostě musíte fandit. trochu naivní a romantizující, ale fajn a napínavé. Tim Roth je jeden z největších padouchů filmového plátna. ()

LencaN

Liam Neeson možná v nejlepších letech. Příběh byl hezky postavený. Na citovou notu brnkal většinu času. Dostalo mě, jak silnou postavou byla žena Rob Roye a jak se herečka tohoto úkolu zhostila. Zahráno bravurně na všech hereckých postech. Příroda drsná, Skotové v kiltech sympatičtí, praktiky šlechty nechutné a zvrácené, hlavně mít na hlavě bílou paruku. Aneb nic moc se vlastně za ta století nezměnilo, lidská nátura zůstává rozličná, šejdíři a křiváci tady byli a budou pořád. ()

PTuranyi

Výborne natočený rozprávkovo priamočiary príbeh o cti a zrade s výbornými hercami. Liam Neeson hrá svoju úlohu dobre ale Tim Roth je v svoje úlohe slizkého podliaka skvelý. 70% ()

Werewolf2

Kdyz ja tho Neesona vidim porad v tom SZ a muzu ho ve vsem, kde hraje. Takze vlastne ani nevim, jestli ten film je dobrej, nebo ne. Ale asi urcite jo. Za pet to ale nebude. ()

Texas

V tejto historickej nude zaujme akurát Tim Roth ktorý si úlohu psychopatického sadistu Archibalda Cunninghama zjavne užil. Neesonov horal však pôsobí tak tupo so svojim neustále opakujúcim sa táraním, že by vám bolo jedno aj keby mu Cunningham pred naozaj škaredou smrťou ešte doprial rovnaký zážitok ako jeho "krásnej" žene. ()

Olivier

Liam Neeson běhá po kopcích, koulí očima a brání svou čest, Tim Roth je slizký, nosí gay paruku a znásilňuje Jessicu Lange. To je zhruba vše, co tento film nabízí. Nedočkáte se velkolepých bitev, nesžijete se s postavami (Neeson se do své role moc nehodí) a vše se bude vyvíjet přesně tak, jak bude čekat každý divák, který viděl alespoň jednu pohádku. Průměrné hodnocení dávám za Skotsko a kvalitní herce (Cox, Roth). ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (více)