Dějiny násilí

A History of Violence

História násilia

Krimi / Thriller / Drama / Mysteriózní

USA / Německo, 2005, 96 min

Rozpočet $32miliónovTržby USA $31,504,633Tržby Celosvetovo $60,334,064Tržby za predaj DVD v USA $38,631,413 //počet predaných kusov 2,514,583║ Cronenberg ma prekvapil týmto jeho surovým thrillerom, v hlavnej úlohe s výborným Viggom Mortensenom, ktorému úloha moc zapasovala. /90%/(23.6.2007)

Ta tam je hrdiný Aragorn, nynější král Gondoru. Viggo Mortensen teď střílí lidi a bodá jim nože do nohou. Ale to by přece udělal každý otec průměrné americké rodiny, aby ochránil své milované. Jenže tenhle je v tom až podezřele dobrý. Je to náhoda? Nebo je něco shnilého v jeho minulosti... Cronenberg si dokonale hraje s divákem. Nikdy si nejste na sto procent jisti, kde je pravda. A pokud k jejímu zjištění potřebujete vidět jak Viggo zabije hodně lidí, budete se bavit.(24.2.2007)

rozpočet : $32 million tržby celosvetovo : $58,486,946(10.12.2006)

Velká dějová prázdnota. Zcela jednoduchý, až triviální příběh, z toho důvodu mi uniká důvod oscarové nominace. Stručně vzato, jde o pár umně stylizovaných násilných scén, naředěných dvěma vášnivými milostnými akty, to vše s chabou psychologizací v pozadí. Cronenberg naštěstí režíruje tak, že se člověk nemá šanci nudit a těch cca sto minut rychle uteče. Herci odvádějí nadprůměr, Maria Bello je skvělá, ovšem Ed Harris - ten kdykoliv se objeví, "rozzáří" svou přítomností filmové plátno. Lze jen litovat, že má tak málo prostoru, ale pořád větší, než několikaminutový (doslova!!!) štěk Williama Hurta, jehož oscarovou nominaci zcela NECHÁPU! S nadsázkou řečeno, to už fakt zavání komplotem členů akademie :o))(5.3.2006)

,,Měl jsem menší problém s pokojskou, ale už je to v cajku.....“. Od počáteční sekvence čekáte krev, postupem děje máte strach, že dojde k setkání spokojených a šťastných s nespokojenými a zlými. Napětí v tomto směru opravdu nechybí. Ke všemu je nejasná situace kolem Toma. Překvapivé řešení situací je pro Cronenberga samozřejmostí. Nejsem jeho absolutním vyznavačem, ale každý jeho film rád zhlédnu. Jeho drsný (uchylácký) pohled je jedinečný a jiný. A přitom chce jenom říct, že minulost může být nebezpečná a vypořádat se sní může stát litry krve. A že nejdůležitější je vědět, že máte budoucnost! P.S. Viggo Mortensen si mně nijak nezískal, ale určitě se na tento snímek podívejte. Dávám sice jenom tři, ale ... .(21.8.2006)

• - V úvodní scéně má na sobě mladší z lupičů triko s nápisem Night Owl. Staršího lupiče hraje Stephen McHattie (Leland), který si později ve filmu Strážci - Watchman (2009) zahrál Hollise Masona, známého také jako "Nite Owl". (Eterninox)

• - 32-milionová komiksová adaptace vydělala během úvodního víkendu (23. – 25. 9. 2005) ve 14 severoamerických kinech 515 992 dolarů. Později se však dočkala širšího nasazení a po měsíci promítání se výdělek vyšplhal na 26,3 mil. dolarů. (imro)

• - Thomas Jane a Harrison Ford odmítli roli Toma Stalla. (Karlos80)