Dějiny násilí

A History of Violence

História násilia

Krimi / Thriller / Drama / Mysteriózní

USA / Německo / Kanada, 2005, 96 min

Dávam veľmi silné štyri - Cronenberg - ten podivínsky Kanaďan s chútkami v bizarných ohavnostiach a témach deformácie ľudskej mysle a tela mi je sympatický už dávno. V posledných rokoch trochu presedlal - no len veľmi mierne - stopové prvky jeho kmeňových tém sú tu odčítateľné veľmi jasne (prepojenie sexu a násilia, brutalita vo svojej neskrývanej podobe, manipulácia a dvojitá identita), len je to akosi "miernejšie" či menej bizarnejšie vyobrazené, no možno práve preto je potom ten kontrast silnejší a diváka to šokuje viac, ako keby to bol klasický Cronenberg. A veľmi sympaticky David pri budovaní scenára manipuluje s nami divákmi. Dokáže prekvapiť a rozohrať pomerne neoriginálny a jednoduchý príbeh na viacerých rovinách, takže sa jednoduchosť a neoriginalita stráca v druhom pláne. Viggo Mortensen svoju (myslím si) ťažkú rolu (dvojrolu?) zvládol (myslím si) na svoje pomery dobre. Teším sa na "Eastern promises", ktoré som ja blbec premeškal na festivale (MFF). Takže asi tak . . . A ešte som zabudol - Maria Bello sa mi páči (a nielen v tej scéne na schodoch) a Harris je ukážkový slizniak-záporák, lež prekvapil ma Hurt, že ten dobrácky ksicht zahral slizniaka-záporáka ešte väčšieho kalibru a veril som mu to.(10.1.2008)

Od Cronenberga bych tak komorní, tak mainstreamové a tak rodinné drama nečekala. Mám ten film ráda z mnoha důvodů, mimo jiné jsem v něm poprvé uviděla Vigga Mortensena Herce, což Východní přísliby potvrdily. Ušlechtilého Aragorna mi v Jacksonově trilogii zastiňovali Boromir s Gandalfem, a ve spoustě jiných filmů byl pak často nahraditelný. Jeho Tom mi ani na chvíli nepřipadal nejistý, a přestože zatížil své blízké krvavou minulostí i současným zločinem, přála jsem tomu muži, aby vyřídil co je třeba a vrátil se tam, kam patří.(6.11.2007)

Dobrý film, ale tak nějak mě nechytnul. První polovina byla hodně zajímavá, ale pak to celé poněkud vyšumělo. I když se všechno odhalilo, příběh správně vygradoval a tak dále, stejně to na konci nějak nepůsobilo a film mě pomalu přestal zajímat. Vlastně tomu nemám co konkrétního vytknout, ale výsledný pocit je lehce rozpačitý.(10.6.2007)

Dost obehraný příběh podaný takovou trochu brutálnější formou. Když Viggo Mortensen někoho střelí do hlavy, vždy následuje detailní záběr na to jak je rozmašírovaná. Popřípadě rozmlácenej nos či dupání na krk (to pak všichni začnou hezky realisticky bublat). Z předchozích mých vět by se dalo usoudit, že je tento film pouze o násilí, ale to zase ne. Velkou důležitost tam má i rodina hlavního hrdiny a jejich proměňující se rodinná situace. Skvěle zahrané opravdu v tohmle filmu není herec, který by hrál hůře než ostatní. A skvěle zrežírované. Akorát bych chtěl vidět nějaké scény s Joeyho minulostí, protože vidět Viggo Mortensena jako magora co vybodává lidem oči rezavym drátem je lákavé.(12.11.2005)

Cronenberg chytře pracuje s příběhem a celou dobu číhá někde vzadu, aby ho karabáčem popostrkával do překvapivých rovin. Možná po filmu vše zacvakne, ale při sledování se nedá předvídat zhola nic. Taky proto obdržel scénář nominačku na Oscara. Nejvíc mě však dostal ten rozklad americký rodiny na elementy, když se střetne s násilím - animální existenciální panika v čirým tvaru.(16.12.2007)

• - Mickův příběh o jeho přítelkyni, která ho bodla kusem rozbitého zrcadla, je zážitkem samotného režiséra. Během natáčení snímku Shivers (1975) ho totiž herečka Lynn Lowry bodla do zad vidličkou. (imro)

• - Po natočení erotické scény na starém dřevěném schodišti byli Maria Bello a Viggo Mortensen nuceni navštívit lékaře. (Olík)

• - William Hurt natočil svojí roli za úctihodných pět dní, ve filmu se objeví jen v jedné scéně a přesto byl nominován na Oscara za vedlejší roli. (Karlos80)