Zredigováno

První obětí války bývá obvykle pravda. Stejně jako vietnamský konflikt v šedesátých a sedmdesátých letech minulého století, tak i současné působení amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu budí kontroverzní reakce. Filmová produkce hollywoodských studií a nezávislých tvůrců se ožehavé tematice začíná po počátečním váhání stále častěji a také výmluvněji věnovat, jak o tom např. svědčí nedávné oscarové vavříny pro drama z násilím sužovaného Bagdádu Smrt čeká všude (2008; režie Kathryn Bigelowová). Snímek Zredigováno (2007) natočil známý americký režisér Brian De Palma podle skutečného incidentu, s jehož podrobnostmi se seznámil na internetu. Provedl nezbytné úpravy, aby se vyhnul možným právním důsledkům, a ve spolupráci s málo známými herci realizoval působivý příběh americké jednotky, v němž se prolíná několik zdrojů, tvořících dohromady jednolitý obraz násilí, plodícího další násilí. Jako v bludném kruhu sledujeme nesmyslnou smrt těhotné Iráčanky na kontrolním stanovišti, nevinné oběti nastražených bomb, znásilnění patnáctileté dívky a vyvraždění její rodiny, odvetný únos a popravu amerického vojáka. De Palma, proslulý svým okázalým režijním rukopisem, události neukazuje jako v konvenčním dramatu, ale skládá je dohromady z videodeníku jednoho z vojáků, reportážních záběrů místní televize, záznamů bezpečnostních kamer a dokonce z výseků fiktivního francouzského dokumentu. Film nenabízí žádná řešení, jen upozorňuje na to, co se tu děje. A není to nic veselého. Snímek, který upomíná na starší De Palmovo dílo Oběti války (1989), byl vyznamenán Cenou za režii na MFF v Benátkách. (Česká televize)

ondrula

Tenhle film je z těch válečných filmů z Iráku zdaleka nejslabším kouskem. Hlava mi moc nebrala, že většina filmu je natočená amatérem na ruční kameru a navíc se v těchto záběrech skoro nic neděje. Amíci akorát donekonečna žvatlaj svoje pubertální pindy a prd. Zvrat nastane někde v druhé půlce filmu, kdy skupina vojáků znásilní iráckou holku, ale pak nastoupí zas jen dokumentární nuda a konec je blbě otevřenej, takže se divák ani nedoví, jak to dopadlo. Jinak celkem hezky je ve filmu vidět, jak americká arogance přerůstá v šovinismus a rasismus a Arabové jsou pak pro Amíky jen podlidi. "Zabít písečnýho negra je jako zašlápnout švába". Američani, jak se zdá, jsou novodobí náckové. ()

bloodcountes

Už jsem myslela, že jsem viděla všechny filmy o současných pouštních válkách a pomalu jsem začínala mít absťák, když tu se nebe smilovalo a dalo mi naprostý klenot. Vyjímečný a nad ostatní podobné filmy vysoko čnící. Hlavně první polovinu filmu jsem si užívala jako děcko v cukrárně, úplně jsem nadskakoval nadšením nad obrazy, které mi De Palma předkládal, nad dialogy, hláškami, prostě dokonalost sama, svěže pojaté, nekorektní, živoucí. Živoucí i v momentě, kdy zní fantasticky vybraná pomalá jendotvárná hudba a vy několik dlouhých vteřin sledujete, jak patrola zavírá a otvírá zapalovač, nebo jak kapka potu putuje po tváři. Člověk je přímo tam a cítí to, co cítí voják. Druhá akčnější půlka je paradoxně maličko nudnější, nicméně pořád vysoko nad standardem. Práce s kamerou, s hudbou a herecké výkony jsou naprosto dokonalé, vyladěné. A ta potetovaná slečna na youtube? Nářez:)))) Jsem teď tak nadšená, že mi chyběj hvězdy:)) ()

Mikino00

De Palma natočil silný snímek, který nevidí věci jen černobíle, ale nabízí opomíjený druhý pohled na Americkou účast v Iráku. Zvolený dokumentární styl je naprosto vhodný a opravdu přibližuje lidem každodenost amerických vypatlaných hlav v armádě. Pokud bych měl něco vytknout tak je to nevhodně zvolená hudba, hlavně na začátku filmu. ()

sona123

Je to drama z Iráku, okupovaného (?) Američany, kteří místním "pomáhají." Tak je to kontroverzní, co si budeme říkat. A těchto filmů je i dost...zde natočeno dokumentárním stylem a chvílemi jsem se ztrácela, co "točí" vojáci a co "filmaři." Bravo za herecké výkony, zejména Patrick Carroll (Reno) zahrál svého záporáka famózně. Konec nijak zvlášť nemoralizoval...i když...tak jasně, je to možné vnímat jako propagandu...za mne ale zůstávají pocity někde mezi a nijak zvlášť propagandisticky jsem to nevnímala, a to je u filmů tohoto typu největší devíza. Bylo to víc než dobré, ale ostatně, točil De Palma, co jiného bychom čekali... ()

ArthasKarfa

Drsné drama z války v Iráku, které opravdu popisuje skutečné příběhy a opravdové zážitky vojáků, kteří se nechali dobrovolně vyslat do pusté země, kde vládnou povstalci a vláda teprve upevňuje svoje pozice. Naturalistické záběry, drsné skutečnosti jejich služby dávají celému filmu velmi opravdovou linii. Film není vhodný pro slabé nebo pacifistické povahy, na které by mohl film působit příliš drsně a drasticky. Válka taková asi skutečně je a pro nás všechny, kteří v ní nebyli je to jedna velká neznámá, podobné filmy ukazují, že to rozhodně není pohádka a rozhodně není taková, jak by si jí člověk v míru namaloval. ()

kubyno

Fikce (jak je na začátku psané), která vypadá, jak kdyby se snažila a co nejdůvěryhodnější dokumentární vzhled. V tom tkví hlavní "divnost", protože film není ani zábavný, ani poutavý, nic takového. Takhle většinou vypadají pouze autentické dokumenty, u kterých poutá ta "reálnost". Většina filmu je nuda, ale o co tu de, je to téma. Druhý pohled na válku v Iráku, než na jaký jsme ve filmu zvyklí. Je dobře, že Brian De Palma něco takového natočil, je to provokace, kontroverze, ale také účelné - jakýsi protipól hrdinských amerických filmů (proto je to Američany prakticky zameteno pod koberec). Jenže můj názor na tyhle věci (i když je negativní a klidně bych věřil, že se to stalo) bude pořád stejný a žádný film mi ho nezmění. Takže až na pár momentů (většinou ve druhé půlce) jsem se nudil a moc mě to nebavilo. ()

RomeroIsGod

Poctivý Handy-Cam válečný drámo. Morální poselství je celkem jasný, válka dělá z lidí (minimálně z těch primitivnějších, kterejch je tu víc než dost) dobytek. Tyhle americký okupační výlety do suverénních zemí jsou hrozná zmrdovina. 70% ()

jerenymo

Šokující a závažné téma, které je bohužel velmi špatně podané. Někdy se mi zdálo jako by aktéři mluvili naprostý hlouposti, který ani nesouviseli se scénáře (např. bratr Vegas a bratr Reno). Věřil jsem v bravůrnější podání :( ()

Ramone11

Vcelku zajimave natoceny dokumentarni snimek od meho oblibeneho rezisera, ktery mne ovsem vubec nicim neuchvatil ve srovnani s jeho drivejsim snimkem na podobne tema Casualties of War, ktery se odehraval ve Vietnamu. Celkovym dejem a autentickymi fotografiemi zabitych irackych civilistu ze zaveru filmu jsem si jen potvrdil, ze valka je svinstvo a ti zasrani Americani nemaji v Iraku co delat. Tot vse. ()

Petrus1

Hlídaní checkpointů a prohledávání nebezpečných míst je v Iráku v podstatě rutinní práce. Teda dokud pod vámi nevybuchne bomba. To maj amíci z toho, že se všude serou. Měli by si udělat pořádek napřed u sebe doma. Na druhé straně každej, i negramotnej člověk snad pochopí, že pokud se mu na cestě objeví překážka, navíc v podobě tanků, humveeček, drátů a ozbrojených vojáků, že má zastavit. Říká se tomu snad pud sebezáchovy, ne? „Moje kláda chce štěrbinu, nejpozději hned. Jasný? Honit si ho do fusekle už mi nestačí, kámo. Toho chudáčka to bolí. Je celej rudej, vodřenej a rozpraskanej, ty vole. A není nad sladkou, přičmoudlou prdelku. Jedině ta mi dá moje náčiní do kupy.“ Už sem kdysi v nějakým komentu psala, že by vojáci na misích a ve válkách měli mít k dispozici nějaký děvky, aby nedocházelo k takovým incidentům jako tady. Evidentně honění ptáka je málo. Navíc, když jste magor, kterej je posilněnej nějakou iráckou samohonkou, hovado a vylízanej americkej mozek, kterej si myslí, že mu to snad může projít (a ještě to srovnává s Vegas), k tomu, co jinýho taky očekávat. Zřejmě se do americké armády dostane kde jakej psychopat. „…Pak tady po nás nezbude nic, jenom zkurvená, spálená zem. Vy kokoti!“ Tohle už ani rozebírat nebudu…prostě hnus. Člověk by z toho mohl ztratil hlavu. :-) Vlastně celej tenhle snímek složenej z různých jakoby dokumentárních záběrů (ani si nejsem jistá, že by tam byla nějaká část z kamery „filmové“) je hnus. I když nejsem moc zastáncem takto točených filmů, musím uznat, že to opravdu působí tak autenticky, že občas zapomenete, že je to film. A nejsilnější na celým tomto dokumentu je úplnej závěr. Miluju válečný filmy, masakry, ale jak jde o děti, nezůstávám klidná…fuj, je mi z toho zle a chce se mi někoho praštit…ale násilí plodí další násilí, že… De Palma mě docela nasral...ale nééé, kecám…aspoň nám ukázal, co se všechno na válečných misích děje. Ale po tomhle se budu muset podívat na něco míň emotivního… ()

Derny

Hodně alarmující názorová výpověď. Zapamatujete si ji o tolik víc, především díky formě, kterou právě z tohoto důvodu režisér zvolil - několik různorodých videí natočených autentickým stylem složených za sebe způsobem dokumentujícím fiktivní události založené na skutečných. Problém osvobozování, zajišťování, okupace nebo jakkoliv to nazveme, je ovšem velice komplexní a smrtelník nedokáže natočit film, aby zachytil byť jenom část nebo jednu událost v celé její komplexnosti. Nicméně je třeba nesmírně ocenit každý takový pokus, každý film jako je tento, který takové události přiblíží, rozplete některé souvislosti a pobídne diváka k dalšímu přemýšlení a honbě za poznáním více subjektivních pravd, respektive k hlubší reflexi důvodů, průběhu a důsledků válečných konfliktů. ()

PDcz

3*** hvězdičky Jak hodnotit toto dílo? Jako film ne, byl to spíše pseudo-dokument. U "dokumentu" nejde hodnotit herecké obsazení, ale téma, myšlenku a zpracování. [X] Minus 1* hvězdička Za téma. Může být sebeaktuálnější, může ukazovat co se děje, šahat nám na svědomí, nutit nás přemýšlet nad tím co ovlivňujeme, nad čím zavíráme oči a co nechceme vědět. Ano, toto téma bychom raději nechali skryté našim očím, myšlenkám. Pokrytectví? Možná, možná ale jen lidská slabost, kdy se dokážeme vcítit do strachu obětí. A stejně jako nemáme rádi horory, nemáme rádi toto téma. [X] Minus 1* hvězdička Nezamlouval se nám zcela styl natočení. Přenosná kamera šla, ale záběry ze dvora nám přišli jako rušivé. Naopak originální bylo prokládat záběry z internetu. Přesto všechno, hvězdička dolu. [X] Dejte někomu zbraň, moc a sílu a je z něj obyčejné zvíře bez morálky. ()

Radek.SCH

Trochu nechutná politická agitka. Aspoň tak mi to přišlo. Od Moorea a Stonea bych to čekal. Ale De Palma? Zvolený narativní styl tomu navíc hodně škodí. - 60% ()

NikaLango

I když film zrovna neoplývá krásnými záběry, skvělou hudbou, či jinými líbivými aspekty, které většinou dělají "pěkný film pěkným filmem", má skvělý koncept. Většinu režisérů podobných snímků zaujme děsivá událost a ztvární událost a následky. Řekla bych, že největší předností tohoto filmu je, že řeší nejdřív prostředí, tedy každodenní život vojáka ve válce, a potom teprve následek - naprosto nelidský čin, bohužel celkem logicky plynoucí z místa, charakterů lidí a vůbec všech okolností. ()

sadlokan

Jsem si myslel,chvíli,že to je dokument...Tady někdo píše,že akce nulová.To tak jako bejvá většinu života,natož smrti.Strážní služba neni družba! ()

agassi68

De Palma nesklamal a podarilo sa mu natočiť v podstate pravdivú výpoveď o hrôze vojny aj bez dlhých minút streľby. Nezideologizovaný pohľad na vyčíňanie niektorých rádobyvojakov, ktorí by v civile dávno sedeli za mrežami a vojenská služba im umožnila páchať ďaľšie zlo v inej krajine. Čudujem sa, že sa to vôbec podarilo natočiť.. ()

GOREGASM

Konečně opět snímek a režisér, který zcela bezostyšně dešifruje a reformuluje pojem válečného hrdiny/oběti. DePalma nabízí přímou výpověď o mnohokrát viděné deformaci vojákovy psychiky a absolutním zkratu lidskosti, vše podáno až bolestivě věrohodně a reálně. Při žertování vojáků na úkor "písečných negrů" inteligentnímu divákovi rozhodně do smíchu není a spíše mu tuhne cokoliv mu na tváři zbylo. Z hlediska obsahu logicky upozaděný film, z hlediska kvality nepochopitelně. Tento úhel pohledu Američany hodně bolí a paralela s Vietnamem se začíná nabízet stále zřetelněji. 100% P.S. Jméno režiséra bych neuhádl ani tisící pokus. Brian DePalma jako nikdy předtím!!! ()

owwidius

Znamy reziser, zaujimava tema, dobre hodnotenia, doku-style... Ale u mna sklamanie, vo vela vaciach podobne ako toto. Pricom zacina to dobre, je to taky mix dokumentu a vlastnorucne toceneho materialu. Ale jak dalej film pokracoval tym menej a menej sa mi pacil. Mix zaberov je uz v dnesnej dobe otrepany, ale uznavam, ze na dobu ked bol film natoceny to mohol byt super napad. Lenze najviac mi asi vadilo, ze to je strasne zle zahrane zo strany vojakov, ku koncu ma to uz uplne vytacalo. Tema silna, ale prevedenie u mna podpriemer. [#51/2014] ()