Truchlivé dědictví

• USA Mysterious Skin (více)

Film souběžně vypráví příběhy dvou chlapců, kteří vyrůstali na přelomu 80. a 90. let v malém městečku v americkém Kansasu. Brian věří, že byl v osmi letech unesen mimozemšťany, a proto trpí nočními můrami a není schopen čelit šikaně. Stejné léto byl Neil zneužit svým trenérem. Zlomový zážitek poznamenal život obou, ale zcela odlišně. Relativně jemným a otevřeným způsobem se film dotýká tabuizovaného tématu pedofilie a jejích možných psychosexuálních následků. Ve filmu figurují typické prvky Arakiho filmů - sexualita, mladický vzdor, mimozemšťané... V tomto případě ale enfant terrible americké nezávislé kinematografie ukáznil svůj talent a výsledkem je až netypicky klidný a vyzrálý film. (FebioFest 2006) (oficiální text distributora)

FilmFan24

Dva kluci, kteří měli společný zážitek v dětsví, který je poznamená na celý život...Výborný film s ještě lepším Josephem Gordonem-Levitt,em v hlavní roli. ()

Tygrys

Divák, který nezná Arakiho tvorbu může být po shlédnutí Mysterious Skin dosti znechucen. Na snímek jsem narazil úplně náhodou a Levitta mám rád od doby, kdy jsem shlédnul film Sweet Jane. Mysterious Skin jsem nakonec dokoukal se třema pauzama což je myslím docela úspěch a sexuální scény jsem taky radši vynechával. Přece jenom měl jsem po obědě a nebudu si kazit hezké odpoledne. ()

Eldrick

Gregg Araki zůstal věrný svým kořenům (homosexualita, zneužívání, prostituce), ale tentokrát je vážnější, čistší, uvěřitelnější a emocionálně silný v celku. Nezávislá filmařina nejvyšší kvality. Joseph Gordon-Levitt a Brady Corbet mají hereckou budoucnost zajištěnou. Elisabeth Shue se jen mihne v roli matky, ale překvapilo mě HIV zjevení s lézy, Billy Drago, krále béčkovejch slizounů let zapomenutých bych v tomhle filmu fakt nečekal. Taková Zkrocená hora je proti Mysterious Skin jen laciná hollywoodská sračka. Btw: Gordon-Levitt se rysy v obličeji nehorázně podobá Heathu Ledgerovi (RIP). ()

Sheldra

Silné téma a silné zpracování. Filmů o zneužívaných dětech už bylo natočeno relativně dost, ale nevybavuju si, že bych někdy narazila na takhle přímé a osobní pojetí. Přitom se mi líbí, že se tvůrci nepokoušejí zneužívání nějak paušalizovat, leda snad kromě nevyhnutelného závěru, že je to pěkný svinstvo. Ze dvou hlavních postav se s tímhle bezva zážitkem z dětství každá vypořádává po svém: z jednoho se stal "skaut v civilu", co si radši namlouvá, že ho uneslo UFO, druhý si přivydělává obzvlášť pro maloměsto velmi svérázným způsobem a sere na všechno a na všechny. Na první pohled tihle dva nemají naprosto nic společného, a přitom se nakonec dostanou z bryndy, až když najdou jeden druhého. Na toho Gordon-Levitta si teda budu muset dávat bacha... ()

Petfruf

Mysterious Skin je přesně ten styl filmu, který vám nahodí depku a budete na něj myslet ještě hodně dlouho. Je to velice citlivý a silný příběh, který se otevřeně dotýká pedofilie a homosexuality. Co se týče obsazení, tak jsem maximálně spokojená, hlavně dětští herci jsou neuvěřitelně přesvědčiví. ()

kagemush

Trauma jako jing jang v Arakiho nahnědlém světě + skvělé herecké obsazení.-Zatímco má Nejdražší se poněkud rozpálila,mě se stáhli půlky. ()

GrungeChild

Devadesátková óda na divnost. Prý to mělo být o sexualitě, tabu a tak, já už ani nevím. Za tu hodinu a půl mě stihli třikát unést mimozemšťani. Jestli máte chuť, pusťte si z walkmana Pixies a koukejte na lidi, co dělají fuj, fuj věci. Dělají je totiž celkem hezky. 4* ()

easaque

zajímavě stavěný příběh o dospívání dvou chlapců, které zásadně ovlivnilo setkání s jedním mužem, každého to však vyprovokovalo k jiným životním událostem. Psychologicky laděné drama svým zpracováním odhaluje příčiny životních traumat, které si mnozí uvědomí až v dospělosti. Režisér Araki zvládl téma pedofilie zobrazit velmi vnímavě, názorně i v drsných sexuálních scénách, kde se však vyhnul explicitních záběrů, což nebyl určitě lehký úkol. Za to všechno ode mně dostane 4 hvězdičky a doporučuji zvídavým divákům. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Marqta

----"Přál jsem si aby byl nějaký způsob,jak se vrátit zpět a změnit minulost. Ale žádný nebyl. Nemohli jsme udělat vůbec nic. Tak jsem zůstal zticha a snažil se telepaticky říct...jak mi je líto všeho co se stalo. Myslel jsem na všechen žal a smutek...a všechno marné utrpení na světě až se mi zachtělo utéct.Z celého srdce jsem si přál,abychom mohli opustit tento svět. Vznést se jako dva andělé za soumraku a jako kouzlem...zmizet."---- Silný zajímavý snímek zabývající se něčím co není zrovna filmovým oblíbeným tématem- zajímavá je tam i ta část s UFO i když mi to tam trochu nesedlo. Tenhle film patří k těm u kterých se nemůžu rozhodnout v hodnocení (mezi 3 a 4 hvězdičkami). Do těch čtyř mi tam prostě něco chybí- i když na druhou stranu J.G. Levitt je skvělý jako vždy a líbí se mi i zajímavé syrové pojetí kamery a hudba. Takže nakonec dám slabé 4 hvězdičky. ()

Aljak

Tak tento film mi vôbec, ale vôbec nezapasoval. Nepoznám Arakiho filmy, ale ak toto má byť jeho vrchol, tak to tie ostatné radšej ani nechcem vidieť. OK, uznávam, že zobrazil dosť tabuizovanú tému pedofílie, ale nemôžem si pomôcť - vo mne to celé vyvolávalo znechutenie. Nielen začiatok filmu, ale aj Neilova "kariéra" gigola, alebo ako to nazvať. Možno som príliš konzervatívny, ale toto proste Nie. Naposledy som bol podobne znechutený pri filme Shame, aj keď v Mysterious Skin som si našiel aspoň čosi hodné obdivu. Joseph Gordon-Levitt patrí medzi mojich najobľúbenejších hercov - a zahral skvelo aj takúto zvrátenú rolu, ale radšej by som bol keby do tohto filmu nebol ani len obsadený. No a Michelle Trachtenberg mohla dostať aj viacej priestoru, ten film si to doslova žiadal, aby tam zasiahla o čosi viac aj ženská postava. ()

Abes

Když tak po pár dnech koukám do galerie, mám nutkání jednu hvězdu přidat. Ve prospěch filmu hovoří kvalita všeho co dobrý film tvoří, ovšem množství nechutných scén mi ve zvýšení hodnocení trochu brání. Nicméně... ve zmíněné galerii nic takového nevídím, jediné co z těch obrázků vyčtu je silná atmosféra, jasný příběh, znamenitě poskládané postavy a v neposlední řadě suverénní výkony jejich představitelů. Přidám rovnou dvě. ()

sulimo

Tohle mě dostalo. Úžasně natočená a hlavně zahraná zvrhlost, kterou než si v hlavě uvědomit, je daleko lepší přesvědčit sebe sama, že jste byli uneseni UFO. ()

zette

I kdyz je Mysterious skin dobre natoceny, s dobrymi hereckymi vykony, kterym dominuje mlady Gordon-Levitt, tak me film nijak zvlast neoslovil a nechal me chladnym od zacatku do konce. Nejvice jsem postradal atmosferu... ()

Riley

Skvělý film, který se dotýká citlivého a málo diskutovaného tématu. Film po jehož skončení jsem ještě dlouho zírala na prázdnou obrazovku a který mě dostal svýma nepřikrášlenýma a skutečnýma scénama, při kterých mi občas bylo i špatně. Dojem to na mě zanechalo prvotřídní a pět hvězdiček je snad i málo! ()

Immortal17

Nikdo by si nikdy nechtěl projít tím, čím si prochází hlavní hrdinové v tomto filmu. Strnule jsem seděla na gauči a sledovala dění ve filmu. Když se člověk zamyslí a uvědomí si, že tohle se děje i ve skutečnosti, přepadne ho jakási "hrůza" z toho, co se děje, co naše oči ještě nikdy nespatřili či nespatříme, ale přitom je to všude kolem nás. Po světě se pohybuje spoustu dětí a dospělých lidí, co již od raného dětství na srdci nosí obrovské břímě a snaží se zatlačit vzpomínky co nejhlouběji do sebe, až jednoho dne se vše vyvalí na povrch a nikdy byste nevěřili jak zdrcující minulostí si museli projít. ()

dr.fish

Asi se nedá dát méně než 70%, i když to bylo hodně těžkopádné vyprávění. Když ale vezmu všecka pro a proti, stálo to za vidění. ()

Sokkk_y

Mysterious Skin je perfektní věc o dvou chlapcích, kteří mají absolutně jinou povahu, ale přesto mají jedno společné. Minulost. A té nemohou uniknout, ať se snaží jak se snaží. Strhující příběh o tom, jak se jeden chlapec snaží najít odpovědi na své zdánlivě nesmyslné otázky, zatímco ten druhý si vydělává prostitucí, je doplněn úžasnými hereckými výkony všech přítomných - od malých dětí až po pedofilního trenéra baseballu. Povětšinou temné prostředí se snaží jakýmsi způsobem proniknout do lidské psychiky a zcela podtrhuje už tak tajemnou atmosféru celého snímku. Tenhle film byla moje premiéra Arakiho tvorby a doufám, že bude následovat i nějaká repríza. ()