Herecké umění Borise Karloffa kulminovalo v roli, která se stala legendou stříbrného plátna. Mumie, Im-Ho-Tep, je po 3,700 letech přivedena zpátky k životu týmem Britských archeologů. Im-Ho-Tep býval veleknězem, jež se pokusil zachránit milovanou panu zaslíbenou bohům, a proto ho zaživa mumifikovali. Obživlá mumie se vydává hledat ztracenou lásku. Dnes, padesát let po svém prvním uvedení do kin, zůstává Mumie obrovským filmovým zážitkem, jedním z nejlepších hororů, které kdy Hollywood stvořil. (oficiální text distributora)

cocrHeLL

Přestože si tenhle snímek zakládá na vynikající, tajemné, mystické atmosféře, tak obsahuje z velké části příliš banální až primitivní dialogy. Co se hlavní role Imothepa týče, tak se přikláním k valné většině, že Boris Karloff je borec, i když tak trochu seschlej. Jeho maskou a mimikou nabyl opravdu silné důvěryhodnosti a svými pohyby divákům dokázal, že v té hrobce byl asi fakt dlouho. 70% ()

Skuby47

Pojďme a vraťme se alespoň ve snu do historie starého Egypta. Tato hororová klasika dnes už neděsí, ale uhrančivý pohled charismatického Borise Karloffa v roli oživené mumie a démonická atmosféra dávného milostného příběhu dokazují, že kouzlo starých časů přetrvává díky filmovému archivu dodnes. Jednoduchý příběh se obejde bez akčních scén a velkolepých efektů. Vytknout můžeme pomalé tempo či nedostatečné zvýraznění atmosféry hudbou, ale to s ohledem na stáří filmu není až tak podstatné. Soudím, že tento snímek přežije své dokonalejší následovníky, protože v sobě nese kus filmové historie. ()

filmmovier

Považoval jsem za výborný nápad prohlédnout si všechna ta "Universal Monsters" konečně trochu zblízka. Začal jsem Draculou s Lugosim (který je naposruhé mnohem lepší, než jak jsem si to pamatoval) a hned potom jsem si pustil jeho dobrého kamaráda Borise Karloffa, jehož Mumie je na tom vlastně o něco lépe. Atmosféra je vážně strhující, nasvícení je luxusní a Karloff je ve všech ohledech skutečně geniální. Minimálně díky těmto věcem bude tahle verze Mumie fungovat snad pořád. Jenomže tenhle film má i dobrý příběh. Jakože fakt super, i příběh dělá Mumii skutečně vynikající a nebojím se říct, že skutečně kvalitní podívanou, díky které ta hodinka a kousek uteče opravdu rychle, protože světe dív se, ono je to fakt i napínavé, zejména v začátku a na konci. Strhující dialogy, strhující všichni ostatní herci a uhrančivý Karloff, který to tam všechno ovládá hlasem, chůzí, skromnými gesty a prostě vším. Mumie je opravdu hororová klasika, kterou musí vidět každý. Jsem nadšen. 90% naprosto objektivně a zbylých deset za Karloffa. ()

Ryuuhei odpad!

Pardon, ale ne. Nemám jeden jediný důvod tomuto snímku udělit cokoliv jiného, než odpad. Tuto prapůvodní Mumii jsem prostě musel vidět, protože její (stále) devadesátkovou inkarnaci mám hodně rád, patří i mezi mé nejoblíbenější snímky. O to víc jsem zklamaný. Máme tu oživlou mumii, která vlastně ani mumií není, jen jakýmsi podivným člověkem, co s kamennou tváří a s až hrobovým klidem pouze vyhrožuje a asi dvakrát někoho zabije pouhou myšlenkou, když se nedejbože pokusí spálit svitek, o nějž mu po celou dobu jde. Proč se o něj taky rvát a děj obohatit o nějakou akční scénu, když může jen koukat do zakouřené vířivky? Celý film se v podstatě jen mluví a mluví a pak pro změnu blbě zírá. Pomalé, rozvláčné, že se i ta hodina zdá nekonečná. A když už se něco děje, má to jen zdaleka co do napětí a hororu. Konec přímo směšný. Ve výsledku jde o naprosto nezajímavý film, jehož nicméně nebýt, nevznikne skvělý reboot, jemuž naopak nechybí nic. Ale dávat hvězdu jen za tohle? Vážně ne. ()

anli

Hororova klasika,ktere vevodi vynikajici Boris Karloff.Dobre napsany a patricne napinavy cernobily horor,budil ve sve dobe vskutku strach a hruzu.A i kdyz ma stale svou atmosferu-samozrejme triky dnes pusobi smesne-je uz trochu vycpely.Dlouho jsem vahal jestli 3 nebo 4 hvezdy,nakonec davam Borisovi 65%. ()

noriaki

Jeden z lepších universalovských hororů. Výtky už jsou čtvrtý film v řadě pořád stejné, čili naivita, krátká stopáž, nedostatek strašidelné atmosféry a plytký příběh. Mumie má ale něco, co tyhle nedostatky kompenzovalo. A to je starověký Egypt. Co na tom že děj je v podstatě kopie Draculy. Hieroglyfy a několik stylových doplňků navodily atmosféru tajemna, která mi třeba ve Frankensteinovi tak chyběla. Díky ní se film nebojím označit jako horor a taky proto jsem režisérovi rád odpustil i to že Imhotep nepobíhá po světě zafačovaný. Dobře, přiznám se že až tak úplně jsem mu to neodpustil, ale přimhouřil jsem oči kvůli výbornému Karloffovi. Skvělý film, kterému neublížila ani myšlenková prázdnota a zoufalá neoriginalita. ()

Compadre

Nejstarší ze starých mumií mě nějak extra nenadchla. Měl jsem z ní hodně podobnej pocit jako z Draculy s Belou Lugossim. Dobrodružnej, takřka milostnej snímek s mumií, nic víc, nic míň. Holt 80 se na snímku podepsalo, tenkrát se asi lidi báli všeho. Karloff je sice charismatickej až na půdu, ale tady to nějak nefunguje...NEMÁ ŽÁDNÝ OBVAZY! Těšil jsem se na klasickou podobu zafáčované belhající se mumie a on tam lítal v hábitu, hypnotizoval a nepředváděl vůbec niz zajímavýho. Je to škoda, no ()

Dreadd

Úplně první snímek o Mumii se jistě nemusí hanbit před svým prozatím posledním remakem. A to především díky přítomnosti Borise Karloffa v roli Imhotepa a skvělým lokacím, na kterých se točilo. Komu vadí, že se ve filmu prakticky neukáže zafáčovaný, měl by si uvědomit, že kdyby lítal po Egyptě zamotaný v obvazech, možná by mohl působit trochu nápadně. Příběh se dá vnímat jako určitá paralela k Drákulovi, tomu napomáhá i fakt, že "egyptského Van Helsinga" hraje opět Edward Van Sloan. Tempo je velice rozvážné, rozhodně se nedá mluvit o nějaké akci a to nemusí všem vyhovovat. Úsměvně působí navození starobylosti záběrů pomocí němých sekvencí, přestože se jedná o příběh situovaný několik tisíc let zpátky a filmové řemeslo bylo v té době staré pouze pár desítek let. ()

fiLLthe3DD

Sice jsem se málem unudil k smrti, ale přišlo mi to mnohem lepší než „jakože" remake s Cruisem, který byl opravdu zoufalý... Navíc úvodní titulky s miniaturou sfingy a pyramid vypadají moc hezky :) EDIT: Měním na slabší 4 hvězdičky, přišlo mi to o dost záživnější než Mumie s Cruisem, a to tyhle černobílé filmy moc nemusím :D ()

Smileface

Klaska stribrneho platna,i kdyz dnska asi nikoho nevydesi urcite se vam vyplati se na Mumii podivat.Rezijni debut Karla Freunda v Hollywoodu patril k nejoblibenejsim a i dnes po neuveritelnych 71 letech ma neco do sebe. ()

Babous

Zpočátku slibný začátek, ale pak to začíná být zdlouhavé a mám zpětně pocit, že tam ani nebyla žádná hudba na podkreslení atmosféry - což nebylo tehdy až tak výjimečné, ale filmu to škodí. Boris Karloff hraje svou tradiční nestvůru, pouze tentokrát háv Frankensteina vyměnil za obvazy. Hlavní hrdinka nic extra, ale líbila se mi atmosféra koloniálního Egypta. ()

Sdoom

Tahle klasika mi hodně připomínala svým stylem Draculu. Boris Karloff je výborný, podobně jako Bela Lugosi, ale jinak film hodně zestárnul, o nějaké nadčasovosti nemůže být vůbec řeč. Ale pokud se na film člověk dívá očima 30. let (pokud je to vůbec moné), není to až tak špatné. Minimálně dějově je to inteligentnější než Sommersova předělávka. Spíš slabší 3 hvězdičky. (Blu-ray, orig.) ()

Melios

Múmia patrí rovnako ako jej predchodcovia ( napríklad Dracula, Frankenstein ,alebo Fantóm Opery ) do takzvaného Universal Classic Monsters Univerza a o to som radšej ,že som si to rozhodol rozpozerať. O zábavu na tento týždeň mám postarané. Múmia je pre mňa príkladom toho ,že keď nemáte techniku ani financie spraviť niečo ,čo vám vo vašej dobe príde nedosiahnuteľné ,nie je nikdy na škodu to aspoň vyskúšať. Tento film dokázal perfektne vyrozprávať príbeh s napätím a so stále dobrou a neopozeranou 80-ročnou zápletkou. Príbeh o zakliatom faraónovi Imothepovi asi všetci poznajú z remaku z 90. rokov ,no len málo ľudí videlo tento naozajstný zabudnutý a poriadne starý klenot so strašidelným Borisom Karloffom v hlavnej úlohe. Gratulujem maskérom ,že dokázali toľkokrát dobre zamaskovať Borisa ,že som ho spoznal len vďaka castingu :D. Mimochodom remake sa na moje prekvapenie v niektorých ohľadoch celkom dosť drží originálu. Snímok sa od slávnej dvojici Dracula - Frankenstein rozlišuje hlavne tým ,že zo všetkého najviac spolieha na výpravu ( vizuál Egyptu je na svoju dobu nadpriemerný a rekvizity vyzerajú veľmi reálne ) a je už konečne sprevádzaný hudbou. Takže nie ,nedočkáte sa tu statického ticha ako u iných filmov z tejto doby. Tým ,že je príbeh o trochu viac komplexnejší ako predtým tak sa tu začína riešiť už skoršie ( asi tak 10 minút od začiatku ) ako bolo predtým zvykom ,ale rýchly a stručný koniec ostal ,čo je len dobre ,vďaka čomu film nevyzerá naťahovane a má svižné tempo. Takže aby som to zhrnul prvý sfilmovaný príbeh o nemŕtvej múmii je aj po takmer 100 rokoch stále inovatívny a veľmi zaujímavý projekt ,ktorým by zastáncovia čierno-bieleho filmu nemali pohŕdnuť. Ak ste videli z tohoto univerza všetko a nejak sa vám Egypt prieči dajte mu šancu, myslím si ,že neoľutujete. Prinajhoršom si užijete hustú Hitschcockovskú atmosféru s nečakanými šokmi a medzizápletkami. Preto si film u mňa zabalzamoval 75% a Známku: B ...Neviditeľný Muž ,tras sa! Ďalší si na rade ty!.. ()

Han22

Působivý horor, který mě celkem překvapil. Místo ofáčované příšery tady máme normálního, jen děsivě působícího velekněze Imphotepa, který chce oživit svoji lásku Ank-Sun-Amon a pod svůj vliv dostává mladou Helen. Příběh připomíná v pár základních rysech moderní dobrodružnou Mumii z 90. let. A zbytek? Není špatný. Herci jsou prkenní, ale nelezou na nervy, pořád je to saloní konverzačka, ale naštěstí jsou zde i působivé scény z Egypta. Samotný Karloff má charisma a táhne to ďábelsky vpřed, v 30. letech z něj museli být lidi pěkně vyklepaní. A nakonec je tu i celkem napínavé a zajímavé finále, čili zaokrouhlím na 4*. Horor roku 1932. ()

Daewiik

Mumie jako příběh je skvělý, děsivý, mystický, ovšem jsem ovlivněna různými novými zpracováními, čili tohle už mě ani nepřekvapilo, ani moc nezaujalo. Avšak na svou dobu jo, proč ne. A také se musím přidat ke chvále Borise Karloffa, jeho pohled byl vražedný! ()

Hopper

Dnes už skôr humorná ako strašidelná záležitosť, ale Karloff je stále skvelý a ako ilustrácia k dejinám filmu určite za zhliadnutie stojí. ()

Paldiny

Civilne poňatý Múmiovský debut sa zaoberá reinkarnáciou a do istej mieri aj telepatiou. Klasický ľúbostný trojuholník v nej nemôže chýbať rovnako ako Karloffova pokrová charizma. Škoda len absencie hudby vo vyhrotených scénach čím je ich efekt sotva polovičný. Práve v nich si uvedomíte aký má pre tento žáner veľký význam. Svojho času desivá Múmia má dnes už síce iba archaický význam, pre doplnenie filmového vzdelania, ale za zhliadnutie stojí. ()

Spectre

Klasická Múmia s Borisom Karloffom je už trochu nahlodaná zubom času, avšak práve vďaka hlavnému predstaviteľovi sú niektoré scény nezabudnuteľné. Chýba mi tam to isté, čo v ostatných filmoch z toho obdobia - hudba, ktorá by podfarbovala atmosféru. ()

Mikino00

Těžké porovnávat s moderní verzi, tato je více dramatická, hororovější, sázející na napětí. Což je jenom dobře, každá verze má něco do sebe. Určitě je to jeden z nejlepších hororů 30. let, ne-li nejlepší. Jen mi není jasné jak mohl Imhotep vědět i o věcech, které se staly až po jeho smrti. Musím snížit hodnocení kvůli uspěchanému a hloupému konci. ()

lukasd

Tenhle horor už dnes nemá co nabídnout. Vyděsit může málokoho a dějově je to bohužel taky celkem slabé. 50% ()

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum