Herecké umění Borise Karloffa kulminovalo v roli, která se stala legendou stříbrného plátna. Mumie, Im-Ho-Tep, je po 3,700 letech přivedena zpátky k životu týmem Britských archeologů. Im-Ho-Tep býval veleknězem, jež se pokusil zachránit milovanou panu zaslíbenou bohům, a proto ho zaživa mumifikovali. Obživlá mumie se vydává hledat ztracenou lásku. Dnes, padesát let po svém prvním uvedení do kin, zůstává Mumie obrovským filmovým zážitkem, jedním z nejlepších hororů, které kdy Hollywood stvořil. (oficiální text distributora)

classic

Ak si myslíte, že príde Múmia Imhotepa v podaní Borisa Karloffa, tak to sa pripravte na to, že určite NIE, ak aj áno, tak v úvode, a to len na pár sekúnd- Iná káva je Arnold Wosloo v REMAKU STEPHENA SOMMERSA z roku 1999, ktorý som mimochodom videl i v kine, a to už je nejaká doba a stále si spomeniem na jeho veľkolepé podanie, na geniálny výkon, spektakulárna vec, ktorá vypálila Karloffovi rybník!!!!!! Originál ako stará KLASIKA UNIVERSALU je taká nudná strata času, že si poviete, že to trvá hodinu a 13 minút, i cez to je to neuveriteľné zabíjanie času, kde sa len dookola kecá a kecá, bez akejkoľvek akcie, nechápem ako som sa na to mohol ukecať, pritom MILUJEM KLASIKU JIMA WHALEA Neviditeľný Muž, tak dámy a páni, to je jeden skutočný SKVOST medzi staručkými horormi Universalu!!!! PS: Niektoré staré klasické filmy sú dnes na smiech, neviem, ale vyzerajú tak smiešne, že presne Múmia je ten prípad! ()

Oktavianus

Jedinou nevýhodou tohoto filmu je krátká stopáž, 70 minut uteklo jako voda a už jsem litoval, že je konec. Příběh je poměrně nekomplikovaný a jednoduchý, ale o to jsou tyhle nádherné universalovské perly lepší. Vytáhlá a hubená postava Borise Karloffa s hypnotickým pohledem a pomalou gestikulací je působivá i do dnešních dnů, popravdě na mě jeho mumie působila víc než Frankenstein. Za zmínku rovněž stojí Edward Van Sloan, který si zpočátku třicátých let vystřihl hned několik "lovců příšer", jeho vanhelsingovský doktor Muller je ve stejné poloze jako v Draculovi, Frankensteinovi atd. Totéž se bohužel týká i Davida Mannerse, jehož Jonathan Harker (zde tedy Frank Whemple, ale de facto jde o tutéž roli) je opět na pěst. A zapomenout nejde ani na krásku v nesnázích Zitu Johannovou, jež je v kostýmu egyptské princezny velice sexy. Suma sumárum, tento "Dracula z Egypta" mě okouzlil i svou orientální mystikou a atmosférou a po právu se stal jedním z nejlepších hororů černobílého období. ()

anais

Byl jsem trochu zklamaný z absence mnou očekávané ofačované chodící mumie. Zklamání mi ale nahradil Boris Karloff v roli Imhotepa (v skutečnosti první doložený architekt, konkrétně Džoserovy pyramidy), seschlého živého-mrtvého, který své obvazy sundá dříve než ho kamera stačí zachytit). Hypnotizující výraz, pomalá chůze a vynikající maska však nejsou všechny jeho zbraně v boji o divákovu přízeň. Zatímco ve Frankensteinovi jako by jeho monstrum bylo odkázáno jen na tyto atributy, v Mumii je Karloffovi poskytnut větší prostor pro herectví (i když to se samozřejmě plně podřizuje žánru). Mumie není vrcholný představitel universalovských hororů, ale rozhodně patří mezi ty lepší. ()

honajz

I po letech působivě natočené. ----- Třetím filmem v kolekci klasických hororů Universalu je právě Mumie, podle níž před pár lety natočil režisér Stephen Sommers, obdivovatel těchto černobílých perel, akčnější a počítačovými triky nabitý remake.   Počítačové triky u filmu z roku 1932 samozřejmě těžko hledat, ale režisér Karl Freund měl dva velké trumfy v hercích: Boris Karloff se ujal role oživlého Imhotepa, Zita Johann jakési neurčité dvojrole jeho dřívější lásky, kněžky bohyně Isis, a současné mladé ženy, která je lákána jeho voláním.   Britská expedice objeví v Egyptě mumii Imhotepa, a nešťastnou náhodou ho oživí. Ten se pak pokusí oživit i svou družku a zničit všechny, kteří jeho tajemství znají. Jak se dozvíme v komentáři, film režíroval původně německý kameraman, pro něhož šlo o první režijní dílo, a tak se dočkáme zajímavých nájezdů kamery, hry se stínem a světlem. A nutno dodat, že se tento experiment vydařil a dodává snímku zajímavou atmosféru.   Stejně jako ostatní filmy kolekce, i zde má obraz formát 1,33:1 (4:3 a zvuk v Dolby Digital 2.0. Komentář k filmu obstarává filmový historik Paul M. Jensen, ale moc mu to nejde – jeho výklad je příliš těžký a suchopárný, i když řekne samozřejmě různé historické souvislosti, biografie herců, ale pokud jde o obraz nebo právě promítané scény, spíše je jen popisuje, když už o nich vůbec mluví.   Stejně tak následující půlhodinový dokument Mumie má nejdražší nepatří k nejživějším. Pokud však jde o strohá fakta, užijeme si jich poměrně hodně – od informací o scenáristovi a autorovi předlohy, o režisérovi, o hlavních hercích, dozvíme, jak se připravovala maska mumie a její obtočení fáči, dojde také na spory při natáčení mezi režisérem a herečkou Zitou Johann. Samozřejmě nesmějí chybět ani informace o dalších filmech, v nichž oživlá mumie hraje svou roli.   A pokud by vám toho bylo, máme zde obsáhlou fotogalerii plakátů a snímků z filmu a natáčení, a pak také historický trailer na tento film. ()

MM11

Ono je to asi takhle - Boris Karloff byl vývěstní štít zářící na míle daleko a téma Egyptských pyramid a s ním spojených záhad a tajemných bytostí zase v kurzu. Proto vznikl právě tento film, oproti Frankensteinovi bytostně dobrosrdečnější, na druhou stranu zase méně děsivý. Karloff si vyjma začátku a konce masek neužil, milostná linka určovala vše ostatní a člověku v hlavě zůstane jen několik parádně řešených záběrů. Děs nečekejte, ovšem Karloff je ďábel. Narozdíl od remaku mimochodem inteligentní.... ()

SOLOM.

Už jsem si prostě potřeboval od všech těch „NOVINEK“ odpočinout a tak jsem se rozhodl, že dnešní den věnuji starých kouskům, které dnes sice už mladé generace moc nezaujmou, ale já miluju tu jejich vůni a neokoukanost, kdy ještě tvůrci hýřili originální zápletkou. Navíc tu hraje můj oblíbenec s ďábelským pohledem Boris Karloff. Jeden z nejlepších herců všech dob. Díky studiu Universal tak vznikla další „hororová postava“, která se vedle Drákulů, Vlkodlaků a Frankensteinů stala oblíbeným námětem „staré doby“. Film nám nabídne slušnou ponurou atmosféru, která sice už asi nikoho nevyděsí, ovšem dodnes neutratila nic ze svého půvabu a kouzla. ()

ambron

Kamenný výraz, hypnotické oči, strnulý postoj.... a láska pretrvávajúca stáročia. Freund zvečnil tento klasický hrôzostrašný príbeh o večnej láske dôstojne a aj keď v tejto dobe dokáže vystrašiť len málokoho, filmu nemožno uprieť znepokojivú atmosféru vyšperkovanú desivo presným výkonom Karloffa. Hororová klasika, ktorá pretrvá stáročia ako láska Imhotepa. ()

liquido26

Jeden z nejlepších černobílých hororů společnosti Universal. Příběh je lehkou variací na Drákulovské téma, pouze přenesené do Egypta. Prvků společných s o rok starším Drákulou to má opravdu dost, roli profesora si zopakoval Edward Van Sloan a roli klaďase David Manners. Nemrtvého padoucha si zahrál Lugosiho největší filmový rival Boris Karloff a je třeba poznamenat, že jeho výkon je nepřekonatelný a jeho make-up naprosto úžasný. ()

corpsy

Ďalšia hororvá lahôdka štúdia Universal, ktorá sa po úspechu DRACULU či FRANKENSTEINA pustila do veľkolepej série, dnes klasických filmových hororov. Karloff je istota, rovnako ako Jack Pierce, tvorca masiek. ()

kaylin

Americký snímek „Mumie“ v roce 1932 naznačil, že mumie by mohla být další skvělým monstrem Universalu, ale další díly ukázaly, že to tak prostě nebude, že ta postava nefunguje, hlavně protože se neustále recyklovalo jedno téma. Ale původní film je i po dlouhé době skvělý, funguje a nelze mu mnoho vyčítat. Boris Karloff zde naplno ukazuje svoje herecké schopnosti. ()

Trevor

Napriek tomu, že som nadšeným fanúšikom starých filmov tak prvá Múmia ma neohúrila až tak, ako tomu býva pri iných starších filmoch. Možno za to mohli prázdne koše, ktoré si robotníci pri vykopávkach podávali, možno dejový fail v podobe toho, prečo by Imhotep v podaní inak skvelého Karloffa zanechal v múzeu a následne sa vo vybral hľadať k badáteľom alebo prirýchle šialenstvo chlapíka, čo otvoril truhlicu na začiatku filmu. Alebo to, že bádateľov takmer vôbecnetrápilo, kam sa múmia na začiatku filmu stratila. Ak by niekto natočil takýto film teraz balansoval by na hrane medzi jednou a dvomi hviezdami, vďaka tomu, že vznikol v počiatkoch kinematografiu mu dávam 65%. ()

dyfur

......absolútna klasika - iste naivná z dnešného pohľadu,ale aj auto vyrobené Fordom pôsobi v porovnaní s terajšími hoodne zastarale - ale stále má svoje čaro a to platí preneseno aj na tento film..... ()

M.i.k.e

Boris Karloff to svým charismatem v pohodě utáhne i po devadesáti letech, ale jinak je tahle Mumie už přeci jen lehce vyčpělá a na rozdíl od jiných filmů z tohoto monsterversa nezestárla úplně nejlépe...60% ()

Vyhy

Jelikož máme srovnání s jinými filmy z té doby, tak Mumie si nestojí moc dobře. Je to spíše konverzační příběh, který nemá napětí, žádné drama se neodehrává a více méně si pár lidí povídá o Egyptu a mumii. Má to hodně jednoduchý scénář, dokonce i na tu dobu. Ale z úcty ke "stáří" by to v červených číslech mělo být. ()

zette

Pravda, scenar neni uplne dokonaly a Imhotep se v soucasnosti pohybuje, jako by se v te dobe narodil. Tajemna atmosfera, uzasny Boris Karloff v roli mumie, masky a namet delaji z tohoto filmu nesmrtelny pocin. Slusna podivana i dnes, je az s podivem, kolik hororovych a mysterioznich filmu zacatkem 30. let vzniklo... ()

WolfR

Tento film s Mumií je ze všech těch monster z Universalu, asi tím nejméně povedeným. Máme tu skvělý námět, démonického Borise Karloffa i skvěle použitelnou egyptskou mytologii, avšak kamenem úrazu je chybějící atmosféra a občasná nuda. Myslím si, že ta mumie v obvazech, jako taková, mohla dostat více prostoru, 3 hvězdy. ()

hans500

Ve srovnání s jinými universalskými horrory je film slabší, ale přesto se jedná o dost dobrý film se skvělým Karloffem. Scénář je průměrný, režie je dobrá a celkové zpracování filmu také dobré. Lepší 4*. ()

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum