Sci-Fi / Akční / Dobrodružný

USA / Lucembursko, 1999, 100 min

• Petike

Ako si Chris Roberts chcel silou-mocou splniť sen o sfilmovaní jeho úspešnej hernej série, ale v dôsledku neskúsenosti, neustáleho prepisovania scenára (z Droneyho prvého scenára neostalo takmer nič), nedostatku dohľadu a neskúsenosti svojich producentov, pochybného obsadenia vydrankaného distribujúcimi štúdiami, nedotiahnutím Kilrathiov do poslednej chvíle, a nakrúcaním za pár šupov kdesi vo veľkosklade v Luxembursku, sa nakoniec dopracoval k tomuto... čudu. Nie som žiaden WC fanda, ale keď jednotlivé hry v sérii, vrátane ich videosekvencií, boli spracované presvedčivejšie a mali dokonca väčšie hviezdne obsadenie (je mi ľúto, ale taký Prinze Jr. charizmou na Marka Hamilla v roli Blaira nikdy mať nebude), viete, že tento film varí z vody, a ani to mu nejde. Je to čosi zúfalé. Spomedzi hereckého obsadenia tohto zaslúženého prepadáku s dôstojnosťou vychádzajú možno tak Burrowsová a niektorí starší hereckí veteráni (Warner, Suchet, povedzme aj Prochnow a Káryo). Inak je to taký nepodarok, že to nefunguje ani ako nechcená komédia. Celý film je dobrým varovaním o tom, prečo sa aj úspešní autori nemôžu nechať uniesť prehnanými ambíciami a vlastným egom.(20.6.2020)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $11,578,059Tržby Celosvetovo $11,900,000║ v celku v pohode sci-fi, herci to utiahnu, plus je tam sympatická Saffron Burrows, nenudil som sa, vytíkať nie je čo, občasné zjednodušené alebo poslabšie triky sa dajú prepáčiť, lebo prevažne trikovo je to solídne zvládnuté /60%/(16.5.2010)

• Caszidy

Hm, tak tohle se bohužel opravdu nepodařilo. Film má 96 minut, přičemž v první hodině se v podstatě naprosto nic nestane a první souboj vidíme až právě téměř po hodině. Tohle že má být převedení strhujících vesmírných soubojů z počítačové hry na velké plátno?! Kiletarové se navíc více než hrozivým "emzákům" podobají záměrně směšným Voggům ze Stopařova průvodce po galaxii. Vrcholem všeho, co Vás na tomhle snímku může iritovat, je pak neskutečně afektované "herectví" Matthew Lillarda. Tuhle podívanou tak nezachrání ani Tchéky Karyo, sympaťák Freddie Prinze Jr., nebo sem tam, nějaký povedený vizuální efekt.(7.8.2010)

Rozhodně bych to neviděl tak tragicky jak někteří zde, ano bylo to rozhodně SCI-FI Béčko, ale poctivé Béčko. Akce, na svou dobu velice slušné efekty , docela přijemné herecké výkony a hudební doprovod . Ano byla zde opravdu veliká spousta logických chyb a ano mimozemská rasa vypadala spíš na to, že utekla z nějakáho sci-fi z šedesátých leta a ano interiéry hvězdných lodí a stíhačky byly asi postavené ze zbytku vojenských ponorek a migů 21 ( ale docela to sem pasovalo :D ) ale kdo by to mohl mít takovémuto filmu za zlé. Navíc na mě velice sympaticky zapůsobila Saffron Burrows alias "Angel" :D . Upřímně řečeno chvílemi jsem se i docela slušně bavil... 65%(23.1.2009)

• K.O.vi

To nerežíroval Uwe Boll? Těžko tomu uvěřit.... Kdo hrál hru Wing Commander III a IV (1994 a 1996), musí brečet. Film bez atmosféry, scénář asi někdo stačil napsat v době, kdy seděl na velké... David Suchet a sci-fi? To ne. Jediné a naprosto zanedbatelné plus pro tento film je výborná hudba a pár kvalitních vesmírných bojových scén (trošku připomínající ty ze hry...)(23.11.2006)

• - Ve filmu učinkuje i Mark Hamill, ač není uveden v titulcích. Daboval palubní počítač Merlin ve stíhači hlavního hrdiny Christophera Blaira (Freddie Prinze Jr.). Tuto postavu si mimochodem zahrál v animacích samotné počítačové hry. (Caszidy)

• - Natáčelo se od 5. února do 14. července 1998 v Lucembursku. (BMW12)

• - Režisér Chris Roberts se na okamžik objevil ve filmu. Zahrál si cameo roli pilota, který na konci filmu vyzvedává hlavní postavu Blaira. (Caszidy)