O pohraničnících, kteří mají pochopení a lásku pro své psy, ale jsou uvědoměle tvrdí vůči zločinným narušitelům hranic a jejich kapitalistickým pomahačům... Pozdní debut dlouholetého pomocného režiséra - specialisty na vojenskou tematiku. Titul byl realizován při příležitosti oslav 20. výročí založení útvaru Pohraniční stráže. (oficiální text distributora)

farmnf odpad!

Opravdová debilita, která se jmenuje černý vlk, protože režisér byl černý a taky velmi blbý. Zanechalo to ve mě pocit, že dement vodí psa, má v ruce zbraň a skolí ho třeba i ženská z cirkusu, nebo on může omylem skolit kohokoliv. ()

pytlik...

První třetinu filmu podržel svým neochvějným výkonem Josef Hajdučík, díky němuž jsem se nasmál, jako už dlouho ne. Myslím, že každého potěší, když je v něčem první, takže můžu pana Hajdučíka potěšit, stojí na prvním místě v mém žebříčku nejhorších českých herců všech dob. Původně jsem se domníval, že to byl nějaký amatér, co šel při "castingu" náhodou kolem a jako jediný projevil ochotu vzít tu roli za nabízený honorář - dvě misky (vojenského!) guláše, ale po nahlédnutí na jeho profil s údivem zjišťuji, že se jednalo o profesionálního herce. No, však taky ale v každém divadle vydržel maximálně dva tři roky. Jeho působení vrcholí scénou přestřelky se záškodnicí, ačkoli se s kolegou oba kryjou za pařezem, ona je vážně zraní pomocí třech výstřelů z pistole (asi v tom cirkusu pracovala jako ostrostřelkyně). Hajdučík ještě chvíli mudruje, než ho napadne, že by mohl použít samopal. Zkrátka, zhruba v jedné třetině filmu se tahle komická figura přestává na plátně objevovat a tím pádem jde celé dílo do háje, neboť se z komedie zvrtlo v tísnivé naturalistické dílo o týrání zvířat. Zejména to štěně usmrcené v železech působilo realisticky, doufám, že to byl jen trik, nějaká vycpaná napodobenina. I když... štěněčí matka - fena Líza - kňučela při tom nálezu doopravdy, a dlouhou dobu, to nevím, jestli by to nějaký pes dokázal na pouhý povel. Ach jo. Hajdučík ji taky nemusel na místě té tragédie držet takovou dobu, mohl s ní poodejít kousek vedle, no jo no, ale když on byl momentálně zaostalý. Lukavský s Haničincem si pak vystřihli typické klišéovité postavy drsných, ale spravedlivých pohraničníků - velitelů, za což by každý zasloužili jednu pořádnou přes tlamec. ()

Svata

Je to teda obsazením šílená agitka, nejuvědomělejší z nejuvědomělejších je Jiří Holý....na poblití...vlk z druhé strany je nepřítel ()

vitekpe

No to byl teda zvlastni zazitek...pejsci si hrajou, pohranicnici cosi resi, jakasi zena strili... na to obsazeni je to teda bizarnost. Jen pro otrle. :-) ()

Slimak

Pár dobrých soubojů ve stylu PES vs. MUŽ.Ale nakonec šlo jenom o přiblblej film o hraničářích, který hravě šoupne do kapsy taková DIVOKÁ PLANINA nebo třeba BOTY PLNÉ VODY.Josef Hajdučík je fakt jako nějakej idiot.Mluví jak když ho někdo vezme lopatkou po kachlích.Navíc tohle je snad první film kde mi přišla černobílá nepatřičná. ()

Bohemák odpad!

Myslel jsem, že když sleduju další bolševikovu srágorkovou agitku, že se potěším pohledem na psy, ale v okamžiku, kdy jedno ze štěňat zahynulo, zmizel v mých očích i poslední náznak jedné hvězdičky. Naprosto neuvěřitelné figury, hloupé dialogy, depresivní hudba. PROČ TO NĚKDO VYHRABAL VE 21. STOLETÍ?! ...důstojník ke svému kamarádovi: "Prosím Tě, podívej se - ten člověk je dočista opilý" Ano, opravdu takhle pitomě a spisovně se ty "zelené mozky" mezi sebou baví. ()

Kovaja

Další z filmů kde můžeme vidět F.Peterku ve vrcholné formě.Samorost jako prase,nezalekl se zvlčilého psa a pěkně mu naložil:-))) ()

F.W.Colqhoun

Prosím vás, nedojímejte se nad jednou zastřelenou ženskou... Peterka překračuje hory tentokrát nikoliv na severu, nýbrž na jihu, v životní velikosti a bez čarodějných propriet. Pro propagandistické filmy mám jistou slabost a jako dítě osmdesátých let též stovky hodin divácké zkušenosti. Mohu tedy s poučeným nadhledem tvrdit, že největším hříchem žánru není tendenčnost, nýbrž hloupost a nuda. Černý vlk oplývá obojím. Místo rafinovaného ovlivňování světonázoru, charismatických postav a zábavy v podobě kontrarevolučních rejdů dostane divák blekotání, polo-debilního Josefa Hajdučíka v roli viditelně slaboduchého psovoda, k němuž zvířata tíhnou pravděpodobně proto, že v něm cítí víc než jen bližního. A polovina filmu vypadá se všemi těmi čokly jako černobílá verze 'přestávky' ve vysílání ČT. Jedinými světlými body filmu jsou panoramata, dokumentující drsnou idylu hor před devastací turismem, a některé společné scény Radovana Lukavského s Františkem Peterkou - první že byl počertu dobrý herec a druhý k popukání v sebevážnější roli. ()

kebom

Celkom podarený "náborový" film do pohraničnej stráže. Milovníci psov si prídu na svoje. Niektoré dialógy sú vskutku vtipné, ako napríklad rozhovor o tlstých šťeňatách... František Peterka zahral svoju rolu výborne. Škoda, že celkovo príbehu chýba väčšia dramatičnosť. ()

KM Phoenix odpad!

Zkombinujte Krále Šumavy s nějakým dojemným zvířecím filmem typu "Lassie se vrací" a máte tento kousek. Respektive si k tomu ještě musíte přidat chaotický střih, zmatené flashbacky, bizarní dialogy, podivný hudební doprovod a jednu až komickou přestřelku mezi jednou blonďatou absolutní neherečkou a dvojicí pohraničníků z nichž jeden je všem dobře známý Jirka Hradec z Majora Zemana (který to koupí první ranou) a druhý je obtloustlý další absolutní neherec, který je zároveň i jednou z hlavních postav. Nejlepší výkon podává František Peterka jako démony stíhaný dřevorubec, jeho až divadelní podání nemůže nechat diváka na pochybách, že on je opravdu tím hlavním záporákem. Už kvůli tomu není jasné, proč za ním chodí Lukavský opakovaně na skleničku, možná že v knižní předloze je to vysvětleno, ve filmu však nikoli. Avšak jakákoliv pozitiva, která tento film má (kromě Peterky se jedná třeba o zajímavou kameru) nestačí vyvážít negativa a tudíž jediné možné hodnocení je odpad (pokud se tedy nenecháte citově vydírat výjevy na skotačící pejsky). ()

papyrosaurus

Nízké hodnocení dávám pro celkově nezáživnou atmosféru (pejsci a vlk běhající po šumavských pláních mě fakt nebaví) a docela odfláknuté zpracování, protože jinak herecké obsazení nebylo zase špatné. Králi Šumavy to však samozřejmě nesahá ani po kotníky. Holt snímek vznikl v určité době a za určitým účelem. Komu nejde přes srdce kus naší (jakkoliv pokřivené a temné) historie a "práce pohraničníků" tak ať se raději podívá na něco ze života a boje "dobrotivých amerických obránců demokracie". Komentáře operující se slovy jako "bolševický škvár" a "agitka" jsou jen jedno velké klišé. ()

Vesecký

Velice dobře udělaný film o záslužné práci našich ochránců hranic, kterému porozumí ti, kteří u hraničářů strávili svoji vojenskou službu a nikdy mu neporozumí ti, kteří rozumět nechtějí. Výborné herecké obsazení, příběh, který by se měl líbit alespoň těm, kteří milují psy, když nic jiného. O tom byl ten příběh především, kriminální zápletka s tajemným balíčkem a smrtí bývalé krotitelky tygrů byl jen vedlejším. ()

Heavyman

Variace na Krále Šumavy. Důraz kladený na psy, se mi líbil, ale bohužel tvůrcům vůbec nevyšel. Hajdučík je opravdu "herec" k popukání a jeho akční scéna je opravdu originální, to nevymyslíš. Peterka a Lukavský zachraňují co se dají, jenže bolševický zfušovaný blábol by nezachránil ani Bílý Tesák. ()

Schlierkamp

Československý film natočený podle stejnojmenné předlohy K. Fabiána vyprávějící o pohraničních střežící hranice na Šumavě. Svým tématem, lokalizací a překvapivě i kvalitou je tento zapomenutý snímek srovnatelný se starším a nepoměrně slavnějším Kachyňovým Králem Šumavy. Přímé propojení mezi těmito dvěma filmy prezentuje osoba R. Lukavského, jenž v tomto filmu ztvárnil kapitána Hájka. Klid na hranici je narušen noční střelbou, pří níž je zabita žena, jejíž úmysly a komplici zůstávají utajeny. Pozornost se nyní obrací na lesního dělníka Fraňka, jehož vskutku lahůdkovým způsobem ztvárnil nedostatečně doceněný umělec, skvělý i v charakterních rolích, F. Peterka. Tento prudký muž s vyzřením primitiva a opilce v zajímavé scéně holýma rukama ochočí zdivočelého černého psa, k němuž se poté chová nepříliš pěkně a tento pes je později příčinou jeho konce. Do poloviny filmu snese snímek S. Černého, údajného odborníka na socialistické vojenské filmy, přísná měřítka a opravdu může ve všech aspektech konkurovat Králi Šumavy. Ve zbývající části však začíná úroveň filmu pozvolna upadat a závěr se mi jeví jako ne úplně věrohodný. Do rolí vojáků střežící hranice byli obsazeni P. Haničinec, R. Jelínek, M. Willig, J. Pohan či neznámý J. Hajdučík, jenž se prezentoval pomalým, až ospalým a nepříliš inteligentním vystupováním. V roli ženy, která byla zastřelena při pokusu o překročení hranice a která měla s Fraňkem společnou minulost, se objevila D. Landsmanová. Poměrně zajímavý snímek, v němž je dostatek prostoru věnován práci pohraničníků s jejich psy, se z celkového pohledu může měřit s Králem Šumavy jen zčásti, avšak stále se jedná o film, který může nabídnout mnoho zajímavého, a to nejzajímavější spatřuji v dechberoucím výkonu pana Peterky. ()

xenopus

Proč vůbec vznikl tento film? O psech to není, o statečnosti pohraničníků také ne, když hlavní postava je takový ňouma. Všechno působí tak nějak hraně a nepřirozeně... O smyslu dialogů raději nemluvit... Psí scény nezapadly do krimi zápletky a herectví některých představitelů nezapadlo nikam... leda do propadliště filmových dějin. A troufám si tvrdit, že i diváckého povědomí. Téměř odpad! ()

offlineman

Jedna hvězda za psy, protože tohle není film k poctě PS, ale k jeho urážce, byť zřejmě nechtěné! Nedivím se, že Josefa Hajdučíka skoro ve všech filmech předabovávali. Navíc takhle blbě hned v zárodku prozradit, že hlavní padouch bude František Peterka, to se hned tak nevidí! ()

MutantMarana odpad!

Josef Hajdučík co to je za kretena to se fakt nevidi, ten je tak blbej, ze to ani nemusi hrat, neuveritelny. Pepiku, Pepikuuuu! Kvuli tomuhle voloj to je na odpad. ()

Richie1

Když jsem to viděl jako kluk, tak se mi samozřejmě film líbil kvůli záběrům se psy. To mi také zůstalo v hlavě a tak jsem se po 40 letech na film podíval znovu. Zjistil jsem, že to je neskutečná pitomost. Ty dialogy jsou úděsné a některé herecké výkony - viz psovod Štencl - to je kapitola sama o sobě. Nicméně je tam několik světlých chvilek (aspoň na jednu hvězdičku), a to především díky známým hercům. Zajímavá je záporná role F. Peterky, slušný výkon podal charakterní Lukavský či Petr Haničinec. Když si odmyslím nesmyslný příběh a některé postavy, tak to nebylo zase tak úplně hrozné - díky přírodě a mé oblíbené rase německých ovčáků přidám ještě jednu hvězdičku. ()