Kantonský kmotr

Mr. Canton and Lady Rose

Miracles: The Canton Godfather

Akční / Komedie / Krimi / Drama

Hong Kong, 1989, 127 min

Jackieho velka srdcovka, ktorou sa snazil dokazat, ze je spickovy reziser. Natocene to je paradne. Obrovsky rozpocet zabezpecil velkolepe kulisy, kamera ponuka pôsobive dlhe najazdy a prekrasnu sirokouhlu kompoziciu. Rozhodne sa vyvarujte nasej DVD edicii, ktora ponuka trestuhodny 4:3 orez. Proste po vizualnej stranke je to lahoda. Lenze mojou srdcovkou sa tento film nikdy nestal, lebo mam velky problem s ustrednou premisou v ktorej sa Jackieho postava chudobneho niktosa stane sefom velkeho mafianskeho gangu len preto, ze ho tym nahodne poveri umierajuci sef. Je to podane strasne absurdne az nezmyselne. A po par kecoch to podriadeni prakticky hned akceptuju. Ja viem, ze cely ten pribeh je podany strasne naivne az rozpravkovo, ale tentoraz to bolo na môj vkus prilis. Keby z Jackieho postavy urobili syna umierajuceho sefa, ktory doteraz s gangstermi nemal nic spolocne, tak by to bolo pre mna ovela akceptovatelnejsie. Nevidel som Caprov original Pocketful of Miracles, ale podla obsahu je tam cela situacia rozohrata uveritelnejsie. Nasledne sa rozbehne velke divadielko v ktorom cim dalej tym viac ludi predstiera pred zamoznou rodinou, ze su niecim inym, aby konecne urobili nejaky dobry skutok. Nastastie tato situacia poskytne mnoho zabavnych scen. Akcnych scen tu je na Jackieho pomery menej, ale zato su absolutne spickovo prevedene. Jackie sa v nich snazil predviest aj narocnejsie chvaty. Vrcholom je finale v tovarni v ktorom si konecne pomerí sily s druhym mojim najoblubenejsim predstavitelom zaporakov a to Billy Chowom (to je ten ultraparchant z Fist of Legend, ktory dal poriadne zabrat Jetovi). Velku radost mi spravilo to, ze sa tu niektori moji oblubenci objavia vo väcsich ulohach ako maju zvykom. Naprikla Wu Ma ako Jackieho mentor, Bill Tung ako podvodnik, ktory neustale vymysle nejaku lapaliu a po Jackieho boku konecne v poriadnej ulohe aj Richard Ng ako chamtivy ale naustale nemotorny sefinspektor. Oci potesi nadherna Anita Mui. Pre znalcov HK filmov je tu zase obrovske mnozstvo doslova niekolkosekundovych cameo vystupov, ktore sice nemaju ziadny vyznam pre dej, ale zasväteneho divaka to potesi. Takze keby nebolo tej strasne naivnej premisy, tak by to bola ultimativna retro pecka. Retro na urovni filmom Franka Capry. Bohuzial to nie je uplne môj styl, takze tento film prilis nemusim, ale spickove kvality v mnohych ohladoch mu upriet nemôzem. 8/10.(13.8.2018)

Tak toto sa Jackiemu fakt podarilo. Miestami mi to pripomínalo HARLEM NIGHTS s Eddiem Murphym, ale to bolo asi len zasadením filmu do podobnej doby, ináč spomenutý film prevyšuje o niekoľko poschodí. A nevadí ani dlhá stopáž, čo by pri iných filmoch Jackieho Chana možno znamenalo samovraždu. Akcia, humor...tak ako to Jackie dokaže! 5 stars.(26.7.2010)

No pocity jsou rozporuplné.v první půlce sem si mysle že sleduju Jackieho nejlepší film. Překvapivě dobrý příběh, srandovní vtípky a Jackie v nejlepší formě (Zejména přitom jak při zkoušení v restauraci sejme chlapíka roztočeným trojitým kopem sem opravdu zíral). Jen mi pořád vadila ta vedlejší linie s prodavačkou květin. Takže super. Ale v druhé polovině ubude rvaček na absolutní minimum (navíc svojí kvalitou patří spíš do Jackieho průměru) a z květinářky se stane hlavní dějová linie. Nastupují křečovité vtípky a i kamera, která na začátku krásně klouzala prostorem, je teď taková nijaká. Kdybych hodnotil jen první zhruba hodinku, řadil by se tenhle fim mezi nejlepší Jackieho kousky jako Police Story nebo Mistrův syn apod. Ale díky utahané a nudné druhé půlce nakonec končí někde u Terče nebo Rachotu v Bronxu. Byl to zajímavý pokus o změnu, ale bohužel vyšel na prázdno(14.7.2009)

Jeden z mála Jackieho filmů, který má opravdu skvělý a zajímavý příběh. Na jeho úkor je ve filmu sice o něco méně bojových scén, ale nadruhou stranu všechny jsou výborné. Hlavně závěrečný v továrně na provazy, který rozhodně patří mezi Jackieho nejlepší, i když sám Jackie ho překvapivě ve své Top ten neuvádí. Humor není ztřeštěný, což je jen dobře, protože by to škodilo příběhu, stejně jako nadbytek bojových scén. Jackie sám si tohoto filmu velice váží, jednak kvůli svému hereckému výkonu, ale hlavně kvůli režii a považuje ho za svůj nejoblíbenější (Police Story má nejraději ze všech svých akčních filmů). Jackie podle mě tímto filmem dokázal, že umí mnohem víc než jen bojovat, křenit se a dělat kaskadérské kousky, ale že je i výborný režisér a scénárista.(24.8.2003)

• predators

Řekl bych, že ochutnáte trochu jiné kafe, než jste u Jackieho zvyklí. Ubylo soubojů jeden na deset :-) a přibylo více příběhu. Ten sice není špatný, ale vzhledem k jeho délce jsem se místy nudil. Navíc, to kvůli čemu je Jackie mým oblíbencem, jsou hromady vtipu a ukázek bojového umění. A těch je tu přecejen méně... 40%(4.7.2009)

• - Filmová produkce se musela vypořádat s následky tajfunu, který zničil mnoho kulis, které bylo nutné znovu postavit, aby bylo možné snímek dotočit. (Rominator)

• - Kantonský kmotr je považován za jeden z nejsofistikovanějších Chanových režijních počinů. (Rominator)

• - Celkové náklady na výrobu filmu překročily 9 milionů amerických dolarů, na tehdejší hong kongské poměry obrovskou sumu. Protože si však po uvedení nevedl příliš dobře a studiu se nevyplatil, musel Jackie Chan natočit pokračování úspěšného filmu Božská relikvie (1986), kterým ztrátu vyrovnal. (Raztubyl)