Plán 9

• Česko Plán 9 z vesmíru (více)

Sawy

Dneska je zatraceně těžké Plán 9 hodnotit,protože filmy Eda Wooda už vytvořili v podstatě samostatnou žánrovou kategorii.V té je tento film zaručeně mistrovské dílo a je dost snadné podlehnout nadšenecké snaze všech zůčastněných a nasolit filmu pět hvězd.Ale ty si bohužel zaslouží jen za svou první část,u které jsem se prakticky nepřetržitě řehtal nad střídáním dne a noci v jedné scéně,nad geniálně papundeklovými létajícími talíři a dalšími "geniálními" tahy nejhoršího režiséra všech dob.Ovšem s postupem času mě přestalo bavit všímat si dalších a dalších zásadních filmařských pochybení a zmocnila se mě značná nuda.A když se nudíte u filmu,který vás má bavit svou špatností,je to špatně.Takže nakonec sahám po té jedné hvězdičce,která je ještě k celkovým kvalitám tohoto díla docela mírná.Nedivím se,čím si tahle perla získala svůj kultovní status a musím říct,že nadšení Wooda pro filmové řemeslo bylo až nakažlivé,ale to samo o sobě prostě lepší hodnocení nezajistí.Ovšem ke zhlédnutí doporučuji naprosto všem! :-) ()

Katullka odpad!

člověk musí dát 5 a nebo odpad! Protože se bojím o to, aby mě někde nehonila mrtvola poháněná vesmírným lidem, dám raději odpad! ()

ladylucifer

Je to tak milý, že prostě nemam srdce tomu dát odpad :o) Ed Wood tak hrozně moc chtěl točit filmy...tu snahu oceňuju. A navíc je to sranda :o) ()

bouncer

Přiznám se, že jsem o Edu Woodovi slyšel (a i o jeho pověsti), ale nějak mě to nezajímalo, dokud jsem nenarazil na snímek Ed Wood od mého oblíbence Tima Burtona. A to mě donutilo shlédnout alespoň jedno z Woodových "mistrovských" děl a narazil jsem právě na Plan 9 From Outer Space a ano je to hrozný film pravděpodobně nejhoršího režiséra všech dob (i když Uwe Boll mu špale na paty). Ale co, právě proto se na to díváme, ne? :-) Má pro mě takový kultovní status a nevím jak ho ohodnotit. Objektivně je to odpad!, ale právě z hlediska kultovnosti a zábavnosti historek kolem (podívejte se na Burtonův snímek) by to byla jasná pětka. Takže nakonec smírný průměr... ()

erl

To je prdel panečku! Škoda že si film neudrží pekelné tempo až do konce. Nejlepší z celého filmu jsou ty hlášky , nemrtvá monstra a létající talíře. Spokojenost. 80% ()

BigDeal

Je jasné, že tento film je nehodnotiteľný a veľmi, veľmi zlý. Na druhú stranu ale nie je zlý ako Disaster movie a im podobné, tie sú nechutné, odporné, neznesiteľné. Plán 9 je zasa lacný, naivný a trochu hlúpy. Mal som z Wooda taký pocit, akoby je malé dieťa, ktoré chce svetu ponúknuť zaujímavú myšlienku, no keďže ešte nezarába a nevie rozmýšľať ako dospelý človek, dopadne to takto. A mne nezostáva nič iné, ako sa pri sledovaní usmievať (niekedy až smiať) ako mamičky, ktoré sledujú hrozné, no úprimné predstavenie svojich detičiek, zasmejú sa vždy keď sa im niečo nepodarí a aj napriek slabej kvalite si to užijú viac ako nejakú operu. ()

Baxt odpad!

Hrstka odvážlivců pronáší neuvěřitelná rádoby hollywoodská klišé, dokážou za půl minuty pětkrát odskočit od tématu, ale udělat krok dozadu a uhnout pomalému sápajícímu se zombíkovi, jim dělá potíže. A když nefungují kulky, rána do hlavy zabere. Zmiňovat ubohé kulisy, laciné efekty a neexistující režii, je nošení Wooda do lesa. Respektive hřbitova. ()

adamo_znk

velice mě pobavila scéna, kdy se mimozemšťanka snaží zastřelit zombíka a zasekne se jí elektronická pistole, nacož jí upustí a její soukmenovec konsatuje: "Pád tu zbraň spravil" ! ()

Terva

CITÁT - Jste připraveni vyslechnout si pravdivý příběh o vykradačích hrobů z Vesmíru?............ No, co na to říci? Je to z roku 1959 !!!! Je to odvážný, leč příšerně natočený a se spoustou trhlin a nedostatků. Ale představte si, že jsem se u toho bavil, pozorně to sledoval, smál se divným situacím, no prostě si to užíval. Mimozemšťané, upíři, zombie a to vše v jednom čase. CITÁT - V životě přijdou chvíle, kdy člověk nechce věřit svým očím.......... Je to bomba, perfektní hudební doprovod, geniální kamera, úžasně vytříbené dialogy, nebeské bitvy, mimozemská apocalypsa, upíři, gotika, zombie a do toho jeden nešťastnej hřbitov. Parádní akce, švih, střih, ty kulisy, sakra lepší vzdálený hřbitov než procházka v Růžové zahradě. CITÁT - Talíře lítají vysoko a hřbitov je daleko........... ()

Torision

V novinách jsem se dočetl, že je Edward D. Wood Jr. je považovanej na nejhoršího režiséra všech dob, tak jsem si tohle nemohl nechat ujít. Ani na minutu jsem nečekal, že by mě to mohlo pobavit, takže o nějakým zklamání u mě nemůže bejt řeč. Technická stránka je k smíchu, dialogy demetní. Co víc si přát? :D A fakt mě zaráží, že někdo s naprostou vážností dá tomuhle 5*. Mno jo, fajnšmekři. ()

Revanx odpad!

Sú filmy zlé a sú filmy ZLÉ. Plan 9 from outer space druhú z menovaných kategórií necháva ďaleko za horizontom a prepadáva sa svojou nekvalitou hlboko do priepasti na konci sveta. Plan 9 from outer space je považovaný za najhorší film najhoršieho režiséra všetkých čias- Edwarda D. Wooda Jr. ktorého život majstrovsky vyobrazil Tim Burton v jednom zo svojich najlepších filmov. Samotný Plan 9 by pravdepodobne skončil v prepadlisku dejín, podobne ako mnohé iné béčkové ( a často rovnako zlé) filmy toho obdobia, nebyť ocenenia, ktoré Wooda označilo za najhoršieho režiséra všetkých čias a urobilo z jeho filmov doslova kult. A tak sú Edwardove filmy dodnes analyzované, sledované a mnohými milované. Príbeh Plan 9 from outer space je- ako to povedať čo najjemnejšie- dosť nekvalitný. Zahŕňa mimozemšťanov, živé mŕtvoly a hrozbu totálneho zničenia celého vesmíru. Viac o ňom skutočne nechcem prezradiť, pretože by Vám to mohlo pokaziť vychutnanie si tejto skvelej zápletky. Za kvalitou príbehu vôbec nezaostávajú ani ostatné súčasti tohto “filmu“. Kamera je hrozná a neuveriteľne statická, strih chaotický a v niektorých momentoch tak hlúpo urobený, že máte pocit, že by ho lepšie urobil obyčajný amatér, ktorý práve natočil svoje prvé domáce porno. Najzaujímavejšie je zaradenie niekoľkých scén, ktoré nasledujú časovo tesne po sebe, avšak kým pri jednej je tma, v druhej už svieti slnko. Dialógy písal pravdepodobne absolvent nejakej špeciálnej školy (písal ich Wood), pretože tie nemajú žiaden náboj a niekedy sú vyslovene nelogické a nekorešpondujú ani s danou scénou. Skutočne, logických chýb je v tomto filme požehnane. Herecké obsadenie je “neuveriteľné“. Wood obsadil do svojho “veľkofilmu“ celú plejádu zvláštnych hereckých osobností. Vampira, Tor Johnson či The Amazing Criswell, to všetko sú ľudia, ktorých osudy sú zaujímavejšie ako tento samotný film. Vrcholom všetkého je obsadenie Belu Lugosiho, legendárneho to predstaviteľa grófa Draculu, ktorý však už bol počas nakrúcania filmu mŕtvy. Wood preto použil niektoré Lugosiho zábery zo svojej domácej filmotéky a vložil ich do filmu. To však samozrejme nestačilo a tak Ed obsadil do jeho úlohy Doktora Toma Masona, ktorý si, aby ho nikto nespoznal, počas väčšiny svojich výstupov drží pred tvárou plášť. Treba poznamenať, že ten mu príliš nepomáha ukryť jeho pravú identitu. Herecké výkony sú jednoducho strašné. Niekedy má človek pocit, že aj taká pani Boučková by daný part odohrala lepšie. Väčšina dialógov sa skutočne najviac podobá na moderovanie televízneho spravodajstva. Totiž, herci veľmi často iba odprezentujú svoj text a to bez akejkoľvek intonácie, mimiky alebo aspoň pokusu vyjadriť svoje psychické rozpoloženie. Smutné je, že to “moderátorské“ hranie predstavuje tú lepšiu časť hereckých výkonov, pretože, keď sa herci snažia skutočne hrať, tak to vyzerá prinajmenšom smiešne. Čerešničku na neuveriteľne grotesknej torte predstavujú špeciálne efekty a rôzne chybičky, ktoré sa udiali počas natáčania. Či už uvidíte v zábere vankúš, ktorý by ste nemali, alebo si všimnete pohybovať sa látku, za ktorou netrpezlivo čaká herečka čakajúca na svoj vystúp, vždy Vás takáto chybičky rozosmejú. A špeciálne efekty Vás rozosmejú hádam ešte viac, pretože tie sú slabé hádam aj na dobu, v ktorej film vznikol. Skutočne, skúste si pozrieť pred týmto filmom nejaké moderné sci-fi s mimozemskými loďami. Verte, že potom budete pri scénach s lietajúcimi taniermi visiacimi na celkom viditeľných lankách iba neveriaco otvárať oči a ústa. Tento film jednoducho zmení Váš pohľad na špeciálne efekty a ich technickú úroveň. Samozrejme tento film zmení vo Vás omnoho viac. On totiž zmení úplne Váš pohľad na pojem “nekvalitný film.“ Plan 9 from outer space je jednoducho výnimočné dielo, ktoré zďaleka prekračuje stupnicu hodnotenia, ktorú táto stránka poskytuje. Plan 9 je jednoducho tak zlý film, až je niekde vo svojej podstate absolútne geniálny. Preto, ak máte voľných sedemdesiatpäť minút, pozrite si ho sami a vstúpte vďaka nemu do úžasného sveta Edwarda D. Wooda Jr. . () (méně) (více)

liquido26

Asi jako většina lidí jsem si Plan 9 pustil po shlédnutí Burtonova snímku Ed Wood. Rozhodně bych ho nepovažoval za nejhorší film všech dob. Ze všech tří filmů zobrazených v Burtonově již zmiňovaném díle se mi zdál nejlepší (nebo spíš mě nejvíc bavil). Rozhodně by to nebyl tak špatný film, jak se o něm tvrdí, kdyby Eddie vychytal takový věci jako střídání dne a noci během jedné scény (to šlo asi těžko, když neměl rozpošet na ztmavení posledních záběrů s Lugosim), eliminoval zbytečné a hloupé dialogy (A:„Podej mi baterku.“ B:„ Ne, tady máš radši sirky.“) a zabránil tomu, aby se mu tam kývaly kamenné kříže a náhrobky. Rozhodně se ale u filmu pobavíte, i když asi jinak než by Edward D. Wood jr. chtěl. Mimochodem, teď jsem se dočetl na imdb, že se chystá remake na rok 2009. Tak jsem zvědav, jak bude pojatý. Jestli stejně názkorozpočtově a odfláknutě nebo seriózně a divák se konečně bude orientovat, jestli je den nebo noc. ()

corpsy

Pre mňa podobný prípad ako BOJISKO ZEM, film tak strašný, až je úžasný. Medzi týmito filmami je rozdiel len v rozpočte a dobe natočenia. Klasika medzi ´´hrôzostrašnými´´ filmami ( a tým nemyslím, že vyvoláva strach ). ()

Astaroth12

Dianie vo filme môžem nazvať jednoducho totálnym chaosom, nesúrodosťou a bordelom. Herci, niektorí už svoje filmové roky mali dávno za sebou, iný zas ani hercami neboli. Scenár, réžia, kamera, všetko veľmi pofiderné, tak toto nieje bečkový film, ale pri mojej zhovievavosti aspon déčkový. Vobec žiadny súvislý dej a prázdne reči o ničom. Triky, taký King Kong z roku 1930 disponuje úžasnou štruktúrou trikov, ale tu prakticky ani žiadne neboli a to je o 29 rokov mladší film a určite mi dá každý za pravdu, že sci-fi bez trikov, je zlé sci-fi, ako aj toto, tanieriky na nitke ma dostať určite nemôžu. Aspoň za snahu dávam 1*, lebo v niektorých častiach v tej špatnosti je aspoň zábavný. ()

ledzepfan

Woodfanďáci všech zemí(s Burtonem v čele)vyližte si prdel..Tohle je prostě jenom hloupý a blbý pokus o masovou vraždu nudou..a ani nechtěně vtipné to není......Jedna rudá, jen za Woodovu odvahu a slepé nadšení. ()