Plán 9

• Česko Plán 9 z vesmíru (více)

mat.ilda

Hmm, tak takto rozporuplné hodnocení, kdy odpady střídají plný počet, je zde vzácně k vidění :-). Vypadá to, že si Ed Wood svůj nelichotivý přídomek opravdu zaslouží, zvlášť, když pomyslím, že ve stejném roce byl uveden "Ben Hur" a "Někdo to rád horké", přičemž "Plán 9 z vesmíru" budí dojem, že osciluje na pomezí konce němé a začátku mluvené éry a prvky sci-fi mu fakt nepomůžou. Jenže, je tu jedno jenže - vidět film Tima Burtona a s úsměvem nevzpomenout na natáčení scén s B. Lugosim a na nezměrnou touhu E. Wooda točit filmy a věřit v úspěch a uznání (kterého se mu paradoxně nakonec dostalo, i když asi ne přímo to, v které doufal), pak odkopnout tento návod "jak se to opravdu nemá dělat" do odpadu prostě nelze, na druhou stranu zase nejsem až takový fajnšmekr, abych hodnotila výš. ()

Stanislaus

Podle mnohých "worst movie ever made". Podle mě existují ještě horší filmové splašky patřící právem do odpadu. Filmu škodí hlavně scénář, v němž se objevují úplně zbytečné a samozřejmé repliky, což působí ve výsledku hodně hloupě. Dále je zde mnoho logických nesmyslů - viz scéna na hřbitově, kde je stále noc, zatímco mimo něj je vždy světlo, a to ve stejnou dobu (nejspíš mix záběrů z exteriérů a ze studia). Herecké výkony jsou opravdu hodně slabé - obzvlášť u "zombie". Film, který má své odpůrce i příznivce, přičemž obě strany chápu. Jedna hvězda za vyřčené poselství proti násilí na naší planetě. ()

Oktavianus odpad!

Stačí se podívat na hvězdné obsazení a je to jasné od začátku: Tor Johnson, Vampira, sám Ed, Criswell a chudák stařičký Bela Lugosi, kterýho mi bylo líto v každým záběru, protože jeho "kariéra" v 50. letech jasně naznačovala, že se zbláznil, když lezl do podniků, jako byly Mother Riley Meets the Vampire, Atomic Bride, Bela Lugosi Meets a Brooklyn Gorilla - a právě tohle. A pak ho ještě místy dubluje herec, kterej nejenom nemá stejně málo vlasů na hlavě, ale ani postavu či výšku. Děj, triky, všechno příšerné, jak se na Wooda sluší: a jako extra nepovedený bych vyzdvihl střih, respektive doporučil Woodovi najmout na stříhání filmu někoho příčetného nebo alespoň střízlivého, protože ty orgie při střídání záběru, které na sebe nenavazují, jsou rozdílné (pohříchu doslova!) jako noc a den, to nikdo se špetkou zdravého rozumu nemohl udělat. Ale nikdo takový se předpokládám na Woodově natáčení nevyskytoval. Přesto: nemůžu si pomoct, uniká mi ten kultovní status této blbosti. Ano, je to extrémně špatné. Ano, je to po právu možná jeden z nejhorších filmů všech dob. Ale proti Robot-monstru, Prince of Space nebo skoro čemukoli od Berta Gordona je Plán 9 celkem nudný a vůbec ne zábavný. ()

evulienka3

Skutočne úchvatné dielko po mnohých stránkach. Pri sledovaní tohto filmu som sa nevedela rozhodnúť či sa mám smiať či plakať. Jednoduché insitné umenie prenesené na filmové plátno. Láska k filmu a nadšenie pre ich tvorbu, však z neho priam sála. Ostatne ako zo všetkých filmov Eda Wooda. Takže jedna hviezdička za to nadšenie a tá druhá za neodškriepiteľnú originalitu jeho filmov. Videné v rámci Season Challange tour vol 2. ()

Flego odpad!

Toto predsa nikto nemohol myslieť vážne ani pred 50- timi rokmi. Nemám na mysli natočenie tohto "skvostu", ale premietať to ľuďom. Toto je urážka kinematografie. ()

anais

Tento film není dobře naročený, zahraný, ozvučený, nemá kvalitní triky, má stupidní dialogy... má všechny atributy, které očekáváme od opravdu špatného snímku. Ale co dělá špatný film špatným filmem? Viděl jsem mnoho televizních snímků, ale i kinofilmů, ze kterých čišela rutinnost. jako by si tvůrci řekli, že to dotočí, aby to měli z krku. Takový film může být správně zpracovaný, ale je to dost? Znamená to, že se budu bavit? NE! P9FOS je špatně natočený film, ale z každé jeho vteřiny čiší nadšení, cosi jako potřeba, touha, natočit film tak, aby se v všichni bavili. Nejraději mám postavu mimozemšťana Erose, protože právě z něj tato radost, snaha zahrát svou roli co nejdramatičtěji, nejpůsobivěji, přímo čiší. Je mnoho filmů, u kterých se člověk nudí, u tohoto ne. A to není jen proto že by se divák smál, když se objeví něco trapného... je to proto že za celým dílkem je vidět obrovská snaha, dotáhnout ho do konce. Kdyby každý "špatný"film vapadal takto, nebylo by špatných filmů. ()

poz3n

Ed Wood ve svý vrcholný formě. Tenhle film je tak děsnej, až jsem se náramně bavil. Stupidní dialogy, odpadový efekty a dvojník Bela Lugosiho, kterýho bych mohl hrát já a bylo by to věrohodnější. Kvalita jde holt občas stranou. Ed Wood je vážně třída. ()

honajz odpad!

Naprostý souhlas s Radek99. Dalo by se to brát jako parodie, kolik kiksů filmařských tam je, ale u těch dlouhých, nezáživných dialogů to vážně nudí. A koukat, jak holka běží přes hřbitov metr krát metr asi pět minut všemi směry aspoň pětkrát, už posléze také není zábavné. Vsadím se, že nebýt Burtonova filmu, tak tenhle film tady nikdy víc jak hvězdičku neposbírá. ()

jonyyy

Mimozemšťané příchází se stejným poselstvím jako ve filmu Den, kdy se zastavila Země. Jestli jste ani jeden neviděli a zajímá vás o co jde, doporučuju ten druhý. První setkání s EDem Woodem. Robot monster bylo lepší 20% ()

MM11

Prakticky okamžitě přijdete s tímhle filmem do konfrontace přijde-li na Vás chvilka okusit film, co si zaslouží jen posměch a potupu. Zdá se, že diváci už postupně zapomněli, co je opravdu špatné a haní chlapíka s úchylkou jménem Ed Wood. Plan 9 From Outer Space je třeba hlavně brát jako tragickou ukázkou čeho je vůle schopna, když jde za svým snem a mám pocit, že většina diváků režisérovi i fandí (zvlášť po dojemném Burtonově filmu), protože cítí jeho lásku k filmu a snahu cosi vytvořit. Dnešní špatné filmy si libují v plagiátorství a zakrývání bezmocnosti, odvaha typu Wooda, který nezakrývá nic, chybí. A proto film, který pojednává o invazi z vesmíru a zombie zabijácích a přitom nemá ani na kopii létajícího talíře či herce umějící Anglicky, dnes už nevznikne. Film je samozřejmě děsně špatnej a smích nezadržíte, ale budete se bavit. Johnson, Vampira i další jsou dojemní a děj "závažný", takže do toho jděte a buďte další fanoušci člověka, co neměl peníze ani talent. I Vám pak dojde, že Ed Wood si za svoji snahu a neúnavnost zaslouží spíš obdiv a respekt než posměch a potupu. Vždyť čí odkaz vydržel v dějinách filmu s tak málem? Měřit se to nedá, ale odpověď je jasná, tohle je kult. ()

Pítrs85

Ede, Ede, copak se ti to tenkrát v té hlavičce honilo? Ty jsi měl milion nápadů, viď, a nevěděl jsi, co si s nima se všema počít. Poor little Ed... A vy všichni odpadáři, co jste nedokázali docenit tento filmový milník, fuj, styďte se, vy hloupé pokleslé existence, nemohoucí pochytit Woodovu genialitu (co na tom, že Ed ukradl záběry americké armády z nějakýho dokumentu, co na tom, že se denní doba mění po asi pěti vteřinách, co na tom, že je u stropu vidět ruchový mikrofon, co na tom, že létající talíře jsou evidentně zavěšené na šňůrkách, co na tom, že... ehm :-). Ten film má všechno! Má emzáky, co chtěli být hodní, ale protože na ně střílíme prskavkama, už být hodní nechtějí. Má Belu Lugosiho (Bela Lugosi!) ve své poslední roli. Má Vampiru (Vampira!), hrající, ehm, vampíru. A hlavně má krásné kulisy vesmírné stanice (mně se líbily ty závěsy, moc pěkný odstín). Takhle malinkej! Takhle malinkej je v porovnání s vizionářem Woodem jak Cameron tak Emmerich, o Nolanovi ani nemluvím. (Oukej, oukej, ten film je vážně blbost, ovšem i blbé věci slavnými stát se mohou. Jako Bieber. Nebo Gaga). ()

Xeelee

[Festival otrlého diváka 2008] Přátelé, zvažte, jestli vaše srdce vydrží šokující fakta o tajemných vykradačích hrobů z dalekého vesmíru. Kultovní počin, předznamenávající nástup zombie filmů. Zajímavé komentáře: Divočák ()

eraserhead666

Průkopník rčení "film tak špatný, hrozný a blbý, až je vlastně dobrý" aka "to je tak strašné, že to musíte vidět". Opravdu nevím, jak hodnotit, ani rozdělení rozum/srdce nepomáhá. protože tahle kombinace padesátkového brakového sci-fi s gotickým horrorem je tak zvláštní a natolik podivná, že to z jedné strany trhá bránici smíchem a z druhé strany chytá za fandovské srdce. Postavy šílené, dialogy tragické, hnací vyprávěcí hlas tupý, úvodní a závěrečný komentář zajímavý. Sci-fi linie mimozemských kolonizátorů pozemských luhů a hájů vcelku nudná, mělká, dětinská, ovšem gotická linie oživlých mrtvol s úchvatným triem Vampira (všimli jste si jejího brutálně štíhlého pasu? To snad není ani fyzicky možné), velmi působivý Tor a Lugosi je opravdu zajímavá a působivá (navzdory své jednoduchosti, teatrálnosti až směšnosti). Asi jediný a první film v historii mého hodnocení a komentování, který se mi nechce hodnotit, protože opravdu nevím jak, a zlatá střední cesta je jen pouhá z nouze ctnost. ()

Karamanlis

Mnohí považujú Plan 9 za najhorší film všetkých čias a nehádal by som sa s nimi, že nemajú pravdu... Nikdy by ma nenapadlo, že šéf mimozemšťanov môže mať v materskej vesmírnej lodi kanceláriu, ktorej interiér tvoria hrubé závesy, rozheganý drevený stolík, stolička a rádio. Ale falošný Bela Lugosi, zakrývajúci si tvár čiernym vampírskym plášťom (originálne) ma celkom pobavil. ()

Exkvizitor

Ano, pověst nelhala: je to až dojemně pitomé. Jenže mě nikdy nepřestane fascinovat jedna věc. Když slátaninu natočí Ed Wood, TEN "nejhorší režisér na světě" (což je stejně poněkud odvážné tvrzení), všichni se mu po právu vysmějí. Když ale slátaninu natočí třeba takový Pasolini, TEN genius, bouřlivák a prokletý filosof, napíše se o tom, že i když se jeho film může hlupákům zdát jako vulgární hysterický blábol, ve skutečnosti je samozřejmě tradičně mnohoznačný, plný symbolických jinotajů - a zdánlivá režisérská nezručnost a špatné herecké vedení byly pochopitelně záměrné (jen prosťáček by si mohl myslet něco jiného), šlo totiž o pokrokové experimentování s formou. - Proti tomuhle falešnému škatulkování nikdy nepřestanu bojovat, i kdybych měl být do smrti považován za nekulturního barbara a pitomce. Maucta! ()

Ištván87

Je zvláštní, jak nepatřičně v tom působí Bela Lugosi. Nemyslím jen tím, že má kamera úplně jiný obraz a že to do toho filmu původně vůbec nepatřilo, ale taky tím, jak skvělý herecký výkon tam na těch svých dvou minutách prostoru podal. Já vážně nevím jak to hodnotit. Konečně jsem našel to, co jsem hledal: Nejhorší film všech dob (to nemyslím proto že se to říká, ona je to zkrátka pravda), ale na druhou stranu jsem po prvních něolika větách vypávěče začal padat pod stůl, během scény pohřbu jsem na chvilku povylez, ale nakonec jsem si musel vzít velkou řádk kapesníků a inhalátor, abych tohle veledílo trapnosti a neumětelství vůbec ve zdraví přežil. Měl jsem krásný, životadárný, zhruba pětasedmdesát minut trvající záchvat smíchu. Takže jediné smutné je, že teď dám buď odpad, nebo čtyři hvězdičky, protože něco mezi tím prostě dát nejde. Tak fajn, když to vezmu podle hodnoty, tak to je asi trojnásobný odpad. K tomu ovšem připočtu, jak strašně mě ta ptákovina bavila, takže tomu nakonec dám tu 1 hvězdičku (ačkoliv jsem místy trpěl jako zvíře). ()

becki_tu

Jako parodie je to perfektní. K vážnosti má tenhle filmek opravdu hodně daleko, ikdyž samotný příběh zas tak stupidní není. Docela by mě i zajímalo, co by se s podobným námětem dalo udělat dnes. Možná měl Wood trochu smůlu v tom, že se tenkrát podobné filmy dělali takzvaně na koleně v garáži a tak nejlepším trikem ve filmu je nejspíš hořící létající talíř (rozuměj zapálená poklice od auta na provázku). Ze začátku to bylo docela zábavné, ale těch 79 minut je opravdu moc na to, že se prakticky mění jen asi tři nebo čytři scény pořád dokola. S hodnocením si tak trochu nevím rady, nakonec dávám jednu hvězdu, a to hlavně z úcty k nejhoršímu režisérovi všech dob a zárověn nadšenému filmaři - Edwardovi D. Woodovi Jr. ()

evapetra

Nepobavilo mě to zase tolik, jak jsem od filmu E. Wooda čekala po zhlédnutí životopisného snímku o mistrovi od Tima Burtona. To byla větší sranda. Zasmála jsem se asi dvakrát, jinak jsem mě ta šílenost spíše nudila. ()

ancientone

„Čo čakáte že nájdete?“ „Na to mám len jedinú odpoveď – to zistím, keď to nájdeme.“......... Takáto banálna „paktovačka“ lacného sci-fi a umelého hororu musí pohnúť úplne každým srdcom alebo žalúdkom. Mimozemšťania odfláknutejší než v Invaders from Mars, cintorín s pomiešanými židovskými a kresťanskými náhrobnými kameňmi nad ktorým sa preháňajú lietajúce taniere a ich posádka oživujúca pozemské mŕtvoly, nesmierne detinské kulisy a úbohé herecké výkony... Ojedinele naivné, nenáročné a prisprosté, pozliepané, lacno povrchné, milé, zlaté a nakoniec rozkošné dielo vypľuté sladkou úpadkovosťou. ........ Opovážlivosť okupuje vo Woodovej „čudohre“ veľmi dôležitý post, pretože TOTO si nedovolí hocikto. Počin, ku ktorému dochádza najskôr následkom nedostatku sebakritickosti a uvedomelosti. Film provokujúci k expresívnym verdiktom a vyhláseniam tak, že v súvislosti s ním nikdy nevyznejú nijak prežrato alebo preexponovane – sám film si ich také priam vyžaduje, nemožno sa k nemu postaviť inak, než nadnesene, hyperbolizovane a hlavne s nadhľadom. ......... Svojrázne deformovaná (ne)estetika filmu ponúka obrazy rovnako ojedinelé, ako aj dementné, nízkorozpočtový triumf praktizovaného (a naozaj fungujúceho) oxymoronu, o ktorom je ťažké povedať, či je viac drzý, smiešny alebo len priblblý. Každopádne, pri aplikovaní každej jednej z troch alternatív, v sebe nachádza dostatok síl na vzmohnutie sa k prvoplánovej „spoločenskej kritike“, čo vyčnieva v celkovom, plytkom, kontexte filmu najviac šialene. ......... Je zaujímavé, že Plan 9 from outer space vzhľadom k svojej častej nezáživnosti vyvolá všelijaké reakcie, okrem pocitu sterilnosti či nudnosti - Je to obdivuhodne braková záležitosť, zakladajúca si na svojej vlastnej nekvalite a triviálnosti, logická medzera doslova prikrášlená toľkými negatívami až sa z nich stáva absurdná, (nie na škodu) povrchná a netaktne pôsobivá zábava ......... Plan 9 from outer space atakuje diváka podobne ako nadšené sledovanie písomného prejavu analfabeta – trápna, otrasná a taktiež (pre časť divákov) riadne humorná príležitosť k anormálnemu zážitku, či rovno pôžitku. Russ Meyer, John Waters, H.G. Lewis a ešte pred nimi stojí meno Ed Wood Jr. ()