Ripleyho hra

Tom Ripley je bohatý Američan, který žije v nádherné vile na italském venkově. Za maskou kultivovaného znalce umění a milovníka života se však skrývá nebezpečný zločinec, který nezná emoce a neví, co jsou to výčitky svědomí. Jeho jedinou zlidšťující vlastností je slabost pro studium lidského chování. Když za ním do Itálie přijede bývalý společník z podsvětí s žádostí, aby ho zbavil nepohodlného konkurenta, vycítí Ripley příležitost k rozehrání smrtící hry. Její obětí se má stát chudý rámař Jonathan, umírající na leukémii, který byl tak neprozřetelný, že Toma nedávno urazil. Tom Ripley je hrdinou celkem pěti knih americké spisovatelky Patricie Highsmithové, který svou čirou amorálností nepřestává fascinovat čtenáře po celém světě již od roku 1955, kdy se poprvé objevil v románu Talentovaný pan Ripley. A nepřestává fascinovat ani filmaře. Vždyť jen samotná Ripleyho hra se dočkala již dvou filmových zpracování. Poprvé ji pod názvem Americký přítel zfilmoval v roce 1977 Wim Wenders s Dennisem Hopperem a Brunem Ganzem v hlavních rolích. Ve filmové verzi italské režisérky Liliany Cavaniové exceluje v roli Ripleyho John Malkovich, jemuž v roli Jonathana velmi dobře sekunduje nepříliš známý britský herec Dougray Scott. K působivosti snímku, který je stejně kultivovaný a chladný jako jeho hrdina, přispívá hudba legendárního Ennia Morriconeho a vytříbená kamera Alfia Continiho. (oficiální text distributora)

Morholt

Průměrné, blbě napsané, dílko, které je z mého pohledu částečně inspirované provařenými Nebezpečnými známostmi. Vadil mi i neripleyovský konec a vůbec ta spojitost s původním Ripleym mi přišla zbytečná, ačkoliv chápu, že na něco ty lidi přitáhnout museli. Nicméně k tomu by stačilo pouhé herecké obsazení v čele s jako vždy výtečným Malkovichem, jemuž zdatně sekundovala trojice Ray Winstone-Dougray Scott-Lena Headey. Právě herci zvedají obyčejný průměr na průměr lepší. 60% ()

BoPo

Ripley si užíva dôchodok v Taliansku. Hráč však zostáva hráčom. A tak keď okolnosti nedajú inak, musí znova oprášiť svoj talent. Malkovich aj ostatný herci ma bavili. Nie však natoľko, aby som túto Ripleyho verziu dokázal ohodnotiť vyššie ako 3*. ()

Tommassi3

"I pachanti maj kámoše !! Dokonce i ti mrtví !!" ;) Na neuvěřitelně vychvalovanou Ripleyho hru jsem se těšil velmi dlouho, když už jsem k ní však dostal, nestačil jsem se divit svému zklamání z podivně slabého filmu !! Johna Malkoviche, bez něhož by po Ripley´s Game ani pes neštěkl, mám moc rád, jistě mu ani zde neupřete gloriolu velkého herce, nicméně ta snaha italské režisérky Liliany Cavani, aby Tom Ripley vyzněl jako dokonale chladná bytost bez schopnosti empatie, což se jí až tak úplně nepovedlo, se přenesla na celý film, který ačkoliv se velmi slušně rozjede a naplno vás vtáhne do děje, aby vás zase po půlhodině nevděčně vyplivl, působí nesmírně studeně a odtažitě, a tak v divákovi nakonec zcela zákonitě nezanechá hlubší dojmy a prostě jen plyne.. Jistě, nabízí pár velmi povedených scén, jinak však spíš nudí a působí velmi laciným až televizním dojmem.. ()

F.man

Pomalá gangsterka rádoby evropského stylu, která by bez Malkoviche byla jen obrovskou nudnou. Ona je to vlastně nuda i tak, ale Malkovich to "jakžtakž" zachnaňuje a s jeho pomocí se Ripleyho hra nakonec dá dodívat a to dokonce s přívlastkem příjemný thriller. Tři hvězdy ale z toho jedna čistě za Johna. Hold my watch, because if it breaks I'll kill everyone on this train. ()

DEXTER099

Johnu Malkovichovi a jeho psychopatickému výrazu evidentně sedla role zabijáka,který se jen tak z ničeho nerozklepe.Jinak příběh o tom jak se jeden obyčejný člověk dostane k nabídce vraždy za velké peníze,ale přeroste mu to přes hlavu a tak musí jít na pomoc právě John je docela dobrá podívaná.Takže za mě celkově 75% a čtyři hvězdy. ()

curunir

,,V ŠKOLE CHLAPCOM VŠETKO PREŠLO. MNE NIE. MŇA VŽDYCKY CHYTILI." ,,NO, A VIEŠ PREČO ŤA CHYTILI?" ,,PREČO?" ,,PRETOŽE ŤA NENAPADLO ZABIŤ UČITEĽA." __ Na filme ma zaujala najmä jeho vizuálna stránka. Napriek tomu, že v tej dobe stál pomerne slušných 30 miliónov, pôsobil na mňa skôr ako taliansko-nemecký televízny krimi triler z počiatku 90, rokov, ktoré voľakedy často vysielali na TV Prima. Ani sa nedivím, že išlo o komerčný prepadák. Film má teda svoje muchy a ani zďaleka sa nepribližuje predchádzajúcim filmom s Tomom Ripley, napriek svojej priamočiarosti a istej predvídateľnosti vie udržať pozornosť diváka a nevďačí zato iba Malkovichovi a Winstonemu. Nepochybne najpamätnejšou je pasáž vrážd na WC vo vlaku, ktorá vyniká svojou chladnokrvnosťou, zároveň však postupne pripomína minimálne čiernu komédiu, ak nie priamo paródiu. Morricone zložil skvelú minimalistickú hudbu; je však veľmi nenápadná a treba počúvať s nastraženými ušami. (2063. hodnotenie, 91. komentár k filmu) ()

slunicko2

Velmi pomalé a proto dost nudné. 1) Spoiler. Nepochopil jsem Ripleyovu motivaci - chtěl si hrát? Nevím, na to se chová přinejmenším k objektu své hry Jonathanovi dost férově._____ 2) Spoiler. Rovněž nechápu, proč zabijáci pokračují ve své misi i po smrti svých šéfů._____ 3) Spoiler. A co už vůbec nechápu - co má společného Ripley z dřívějších filmových verzí (Delon, Damon) s tímto Ripleym předdůchodového věku. Nedostatek svědomí? ()

kombajn

pomezi 3 a 4 hvězdiček... Kdyby byl film kratsi, mozna by dostal 4. Prece jen jsem cekal trochu vic akce. Na druhou stranu premitani nad tim, proc se ta postava chova tak, jak se chova a o co ji vlastne sakra jde, taky docela uslo, ale prece jen bych se radeji v tom filmu ztracel mene. Bylo tezke udrzet pozornost... ()

Hennes

Tak pan Ripley v podání Malkoviche mi seděl asi nejlíp. Ona i ta atmosféra syrového italského venkova, dodává filmu správnou šťávu. Pomalejší rozjed filmu je dokončen povedeným koncem. Filmu nechybí napětí, vtip ani zápletka, neměl by nikoho zklamat. ()

peiton

TOM RIPLEY v koži JOHNa MALKOVICHa alebo naopak.Rozpačito vlažná snímka na jej začiatku sa postupom minút mení na nebezpečnú hru (ale stále slabšou ako jeho príbuzný predchodca),ktorá vykresľuje muža-obyč.otca rodiny lapeného do siete a zahnaného do slepej uličky,z ktorej niet úniku.Pretože odmietnuť 2 ,,fušku" sa nevypláca.Postava TOMa RIPLEYho sa tu prezentuje ako charakterná,ochotná až ľudsky úslužná.A toto mi nevyhovuje.No vie byť svojím spôsobom inteligentnou snímkou v tom v čom treba a zaslúži si Vašu pozornosť.Rozhodne z nej neohlúpnete. ()

Streeper

Nudilo mě to stejně tak jako Talentovaný pan Ripley, přeci jen se mi ale Tom Ripley líbil více v podání Johna Malkoviche. Tyhle role mu prostě sedí na tělo, ale příběh je o ničem, nezajímavý a nudný. ()

C0r0ner

Už od začátku se mi to nelíbilo a jak čas postupoval, uvědomoval jsem si stále víc, že se jedná spíš o sebeparodii, než o cokoli jiného. Malkovichovi jsem roli nevěřil vůbec a i celý zbytek ansámblu byl k smíchu. Proč nakonec dvě hvězdičky? Protože jednu dávám ještě větším sračkám, i když tady moc nechybělo. 30% ()

Juto

Musím vás varovať, že tento film má niekoľko veľmi brutálnych a živých vrážd. Ale je to tiež veľmi dobre napísané, zahrané a veľmi pútavé a je to dôvtipný pohľad na to, čo sú sociopati schopní urobiť. 7/10 ()

tom88

Zo začiatku nudné, ale po chvíli sa to celé pekne rozbehlo. Dobrý námet, slušne natočený, chvíľami napínavý, trochu vtipný, Malkovich dobrý, ostatní taktiež ušli. Nieje to čisté 4*, ale predsa. Myslím, že sa poteší väčšina divákov. 70%. ()

Cushing

Artový thriller -- má někdo zájem? Tady jeden je. A v něm metodický ďábel bez emocí a bez skrupulí, zato nikoli bez charismatu či uměleckého vkusu. Řezničina, řezničina, práce jako každá jiná. Talentovaných adeptů je na světě víc, než by se zdálo? Snad. A čtenář mezi diváky si řekne: jedna z postav se jmenovala Trevani. Není tu kromě Highsmithové i jiný inspirátor? Trevanian třeba? Nikoaj Hel, protagonista práskaného románu Šibumi, jako by stárnoucímu Ripleymu z oka vypadl. Vlastně naopak. PS. Doufám, že POMO od dob svého komentáře L.P.05 už trochu vyzrál. "Film bez myšlienky"? Uff. Chucpe. ()

klima777

Vražda jako krásné umění. Filmu sce chybí mnohovrstevnatost, archetypální dráždivost a výtvarná podmanivost Hannibala, ale atmosféra je místy podobná – magická a starosvětská. Velmi vydařené. ()

jenik71

John Malkovich je nepochybně výborný herec a i tady mu role sedla. Ale i když zde předvedl solidní výkon, na můj vkus jde o průměrný thriller. Abych dal ještě o hvězdičku víc, musel by mě tento film dát ještě něco víc. Nějaký překvapivý moment, zvrat nebo nečekané rozuzlení. A to se nestalo, proto tedy 50%. ()

Markussis

Tento film má jeden velký problém. Je to především chabý a hloupoučký scénář, který je ještě navíc plný nelogičností a velikánských mezer. Dnes je trendy název Thriller, ale pokud to má nějak vypadat, tak by to chtělo také nějaký pořádný děj a především pořádnou zápletku, následnou gradaci a pořádné vyvrcholení, abych tomu mohl vůbec uvěřit. Možná i inspirace od starých dobrých kriminálek by v tomto smyslu nebyla na škodu, co říkáte? Na to je ovšem film tohoto typu příliš arogantní, což je mi velmi nesympatické. Film má samozřejmě i momenty, ve kterých se objevují zajímavé, sympatické myšlenky. John Malkovich jako starý Tom Ripley určitě je zajímavá alternativa, ovšem v celkovém kontextu děje jeho chování a působnost na diváka vyznívají spíše malicherně , než aby právě divák měl pocit nějaké hloubky Tomova charakteru vyplývajícího z jeho počínání. Námět tohoto filmu byl v každém případě skvělý nápad-oživit po letech tuto postavu a vdechnout jí tedy alespoň filmové pokračování. Bohužel tomuto se doopravdy říká promarněná příležitost, byť začátek vypadal docela slibně. Johne Malkovichi alias Tome Ripley, co by tomu řekl asi tak Philip? Chtělo by to větší odvaz a daleko větší psychologické sado maso. Jinak se prosím na plátně s touto tuctovostí už raději neobjevuj. Tohle postrádá smysl. ()