Píše se rok 1940. Do Hollywoodu přichází pětadvacetiletý mladík, jemuž se všeobecně říká „zázračný chlapec". Jmenuje se Orson Welles. Má za sebou doslova raketový nástup jako divadelní herec a režisér i jako tvůrce strhující rozhlasové hry Válka světů. Holywood je dalším cílem ambiciózního tvůrce a šéf studia RKO mu nabídne výjimečnou smlouvu. Díky ní bude mít Welles při natáčení svého filmu nevídanou tvůrčí svobodu, i když někteří mocní studioví šéfové pochybují, že arogantní mládenec dokáže takové smlouvy skutečně využít. Orson nejprve přemýšlí o adaptaci Conradova románu Srdce temnoty, ale poté, co se setká s tiskovým magnátem Williamem Randolfem Hearstem a jeho okouzlující milenkou Marion Daviesovou, se rozhodne pro zcela jiný příběh. Příběh o bezohledném, tvrdém muži a jeho vzestupu k moci a bohatství. Předobrazem ústřední postavy filmu, jehož název bude Občan Kane, se stane právě Hearst. Orson požádá o pomoc scénáristu Hermana Mankievicze a pustí se do práce, přestože oba vědí, na jak tenký led se pouštějí. Film se začne natáčet pod výrobním číslem 281 a kromě vedení studia RKO nikdo netuší, čím životem se Welles inspiroval. Teprve když je film hotov, se Hearst dozvídá pravdu a vyvine veškerý svůj vliv, aby zabránil jeho uvedení. Nemilosrdné vydírání šéfů studií má úspěch a zdá se, že osud filmu je zpečetěn. Jenže ani Hearst není úplně všemocný a obrovské dluhy mu zabrání dokonat dílo zkázy. 1. května 1941, v den Wellesových šestadvacátých narozenin, má Občan Kane premiéru. Těsně předtím se mladý autor náhodou setkává v hotelovém výtahu se šestasedmdesátiletým mužem, který se jeho dílo pokusil zničit. Snaží se mu vysvětlit, že Občan Kane je víc než jen životní příběh jednoho muže. „Je to moralita o člověku, který dobyl celý svět, ale ztratil přitom duši..." A Hearst odpovídá: „Já jsem svou bitvu se světem vybojoval dávno předtím, než jste se tu objevil. Ta vaše však teprve začíná..." (HBO Europe)

radektejkal

Zručně a svižně natočený film o bitvě snů a představ s hmotou a realitou. Nicméně mezi Hearstem a Wellesem probíhá boj spíš ve virtuální rovině, oba mají hodně společného, používají podobných prostředů a směřují k podobnému cíli. (Film to nezamlčuje, a proto 4 hvězdy.) Navíc se domnívám, že "Občan Kane" není " „moralitou o člověku, který dobyl celý svět, ale ztratil přitom duši", to by bylo příliš jednoduché, a film by sotva dosáhl takové proslulosti. Má totiž spoustu přesahů, které tomuto filmu chybí. ()

Fanucci

70%...jak nebezpečně blízko byl geniální film Občan Kane k tomu, aby nespatřil světlo světa, mě skutečně překvapilo. ()

Martin741

Perfektne vystihnutie realii, ktore sa diali pred Obcanom Kane-om, v RKO 281 hra kopa kvalitnych hercov /Liev Schreiber ...../ nadhera, odporucam : 89 % ()

danecek24

57. Zlatý Glóbus za rok 1999 - cena (1) - *Nejlepší minisérie / TV film + nominace (2) - Nejlepší herec v minisérii / TV filmu - Liev Schreiber, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Melanie Griffith ()

vesper001

U svých oblíbených herců mám ve zvyku přežvýkat jejich celou, nebo skoro celou filmografii. Tohle šmejdilství má v sobě samozřejmě i kus šmejdství – člověk odhalí začátečnické omyly, lahůdkové škváry, které nejspíš dotyčného strašily ve snech i na vrcholu slávy, ale i vzácné perly, o které vznešená česká distribuce často neráčí zakopnout. Jsem moc ráda, že mě Poirot přivedl na stopu RKO 281 a navnadil na Občana Kanea. Jistě, film o filmu občas předčí film, ale v každém případě zjistím, jestli na aureole „nejlepšího amerického filmu všech dob“ není záblesk pravdy. ()

Mrkvič

Snad užitečné nahlédnutí do zákulisí slavného Občana Kanea, kterého si chci v blízké době pustit. Sám o sobě film ale dost o ničem. Kratičké sklouznutí po povrchu tehdejších okolností. ()

plechulka

Protože se o historii kinematografie trochu zajímám, nic zásadně nového jsem se sice nedozvěděla, ale brala jsem to jako hezkou ilustraci dění okolo natáčení filmu "Občan Kane". Samozřejmě, že dost věcí bylo asi dost jinak, ale historka se slovem "rosebud" je roztomilá.... ()

Pavlínka9

Jsem moc ráda, že se v hodince a půl dokázal natočit skvělý film, který vypráví o něčem, co ve filmovém průmyslu znamenalo tolik! Miluji filmy o filmovém průmyslu :) Tudíž tento mě nejen dostal, ale zaujal i stvojí metráží :) Lieva mám moc ráda a zahrál to za mě bravurně. Celkově - herci za mě skvělý, výprava vynikající a téma, které vypovídá nejen o společenském postavení, ale i odvaze a kuráží! ()

dANo

Občan Kane je pre mňa jeden veľký filmový zážitok a tak som bol veľmi zvedavý, čo chcel autor tohto TV filmu povedať... A veru povedal! Dozvedel som sa viacero zaujímavých faktov o Wellesovi, o tom, aké problémy sprevádzali natáčanie a hlavne samotnú distribúciu a tiež, koho vlastne občan Kane mal stvárniť. Prekvapilo ma množstvo známych hereckých osobností vo filme a aj ich kvalitné herecké výkony. ()

zigíš

Velkorysá televizní produkce -hlavně ty opulentní interiéry berou dech- zákulisí natáčení ´největšího amerického filmu všech dob´. Snímek, kterému málo co vytknout, má tempo, příjemný soundtrack, sympatické herce a snaživého i když nikterak osobitého režiséra. Musím přiznat, že mě bavil víc než samotný Občan Kane. ()

Babous

Nic není černobílé, a tak i my znalí filmové historie a příběhů ze zákulisí víme, že Hearst nebyl jenom ten zlý a Welles ten hodný. Tenhle film se to snaží taky naznačit. Jenže co když je hlavní hrdina méně sympatický než jeho protivník? ()

DannyBoy80

Zajímavý film o vzniku slavného filmu Občan Kane, který jsem neviděl. Je to natočeno velmi dobře, není na tom moc vidět, že se jedná o TV film. zahráno dobře. Téma je zajímavé. Doporučuju. ()

Disease

V kdysi viděném Mankovi mi přišlo, že forma uatápí obsah. Tady je sice trochu televizní, ale obsahově naprosto parádní, i když asi trochu přepáleno oproti skutečnosti. ()

serioga

Vôbec som netušil,že mal Orson Welles po natočení Občana Kane také problémy.Skvelý pohlad do zakulisia natáčania asi najlešpšieho amerického filmu v histórii.Film ukazuje čo všetko bolo treba urobit aby sa film natočil i to že Welles opakoval jeden zaber aj 50 krát.Na televízny film velmi dobré.HBO si dalo záležať. ()

Boomstick

Tento film je jeden podivný prípad.Ako samotný film absolútne nefunguje,ale ako určitý "doprovodný" materiál ku Kaneovi je vynikajúci. ()

TomasRichtr

Velice kvalitní film, který i lidem bez filmového vzdělání dokáže přiblížit okolnosti vzniku jednoho z nejvýznačnějších filmových děl historie. Snímek se sice nevyhne různým osudovým až klišovitým monologům a prohlášením, zveličováním běžných činů protagonistů a tak dále, ale to vzhledem ke kvalitě zpracování (na to, že se jedná o TV film) jsem ochotný tvůrcům odpustit. ()

rivah

Rekonstrukce vzniku filmu OBČAN KANE. Zajímavá, leč nedokonalá, chyběl v ní pravý Orson Welles -:)  (70%). ()

jirkaslava

Televizní drama o vzniku jedné klasiky se špičkovými herci. Po shlédnutí tohoto filmu se člověk musí podívat i na film Občan Kane. ()