Hospoda Na mýtince

(divadelní záznam)
TV spot
Komedie / Hudební
Česko, 1997, 100 min

Geniální skladatel Jára Cimrman a jeho opereta. U příležitosti zahájení provozu slavného vídeňského "Riesenradu" byla vypsána soutěž o nejlepší operetu. Odeslal ji také Čech - Jára Cimrman, a to rozmáchlým sedmihodinovým dílem "Proso". Díky své snad jediné záporné vlastnosti - drobnému škudlilství - nepodal zásilku s partiturou doporučeně, což umožnilo Franzi Lehárovi, Johannu Straussovi, Oskaru Nedbalovi a dalším členům poroty, aby si geniální operetní fresku doslova rozebrali. Vědecký tým českých cimrmanologů dokazuje po mnoha desetiletích, že autorem světově proslulých melodií z Netopýrů, Polských krví a mnoha dalších operet je zapomenutý Pojizeřan Cimrman. (oficiální text distributora)

Appleboy

Tentokrát operetní dílo z pera českého velikána Járy Cimrmana. Respektive jen jeho část, neboť celá opereta Proso trvala sedm hodin a většinu jí stejně rozkradli jiní autoři. Z hereckých výkonů bych vyzdvihl zejména ten Miloně Čepelky v roli erotomana hraběte Zeppelina ("Děvka!") a též Zdeňka Svěráka alias podivného hostinského ("Tak moment, moment, na takový návaly tady nejsem zařízenej!"). Kromě toho poznáte, že herci DJC jsou velmi zdatní zpěváci. ()

denbrough

Je to chvílemi trochu slabší díl Cimrmanovské ságy, ale přesto - nemůžu dát čtyři hvězdičky. Byla by to urážka zneuznaného génia Járy Cimrmana... Je to směšné CHA CHA CHA, tuze směšné CHA CHA CHA :-) Mimochodem - ta "děvka" mi tam taky moc neseděla, a považuji to za "nepatrný a jediný nehodící se úlet.. ()

bond77

Jediná Cimrmanovka, kterou jsem viděl. Děj nebyl nijak zvášť neobvyklý, ale ty výstupy kde herci zpívají árie se mi velice líbil. ()

Rodin

Poctivost se nakonec vždycky vyplácí. Většině lidí ovšem přesně stejným způsobem, jako Kulhánkovi číslo 21. ()

emjey

Ano, je to Cimrman, má to skvělé okamžiky a inteligentní humor. Nicméně ve srovnání s Dobytím severního pólu je to poloviční. ()

Expertt

Hodnotím divadelní představení. Obsazení bohužel už bez Smoljaka. Náhradní obsazení mi moc nesedělo. 1.část (seminář) - ***, bylo to trochu delší a náročné na poslech + občas jsem je pořádně neslyšel (artikulace, akustika, vzdálenost od jeviště). 2.část (hra) - ****, vybrané části byly super. Situační prupovídky báječné. Občas zdlouhavé a pomalejší. ()

Godhaj

,,Nono, to je spěchu! Mám jen dvě ruce a nejste tady sám.“ Tuto hru řadím mezi ty nejlepší, co se Divadla Járy Cimrmana týče. Úvodní seminář přesně dávkuje porce vtipu, poučení a atmosféry počátku 20. století. Pro mě je nesmírně důležité, že se seminář nesnaží za každou cenu vzbuzovat smích, ale jede si na své vlně, což na DJC opravdu zbožňuji. Samotná hra, to je naprostá exhibice tří nejlepších herců DJC. Svěrák v roli zoufalého hostinského, Čepelka jako svůdný hrabě a Smoljak jako naivní nevinný vězeň jsou typově naprosto přesní a dokonalí a když začnou zpívat a tančit, tak brečím smíchy. Příběh je velmi dobrý v tom, jak lehce plyne, nikde se nezastavuje a má krásnou pointu. A na hercích bylo krásně vidět, jak si tuto hru užívají natolik, že se kolikrát sami téměř rozesmáli. ()

topi80

Není zvykem cimrmanovské hry moc kritizovat. Jenže skutečnost je taková, že vedle skutečně mistrovských kousků mají autoři na svědomí i kusy vyloženě slabé. A Hospoda Na mýtince je jedním z nich. Veškerý humor se vyčerpá již v úvodu hry a její dokoukání je skutečně úkol pro pevnou vůli, protože se v ní mísí nuda s donekonečna přežvykovanými motivy z úvodu. Slabší je i seminář. ()

vitac.

18. 9. 2009 - Dle mého vkusu trošku slabší hra, nicméně i tak velmi nadprůměrná. Ze semináře vyčnívá operetní soutěž a děj opery (asi jen o něco málo kratší než Dallas:)). No a když se v komentářích tolik zminňuje ona "Děvka!", tak mně tam nesedí. ()

amyth

Dnes se budu poprvé u Cimrmana smát se slzami v očích aniž by to byly slzy smíchu ........ Ztráta která se nedá české kultůře nahradit ()

Kajislav89

Jedinečné představení. Jedna z nejlepších her DJC. Přestože nemám moc rád Cimrmana v říši Hudby, tak tenhle pohled na jeho hudební tvorbu mě vždy fascinoval. V semináři se sem tam nějaké hluché místo najde, ale veškerá komika vygraduje ve hře, které tentokrát nevévodí ani jeden z autorů, ale jednoznačně Miloň Čepelka ve své nejlepší roli v DJC. Čili nezbývá než děkovat, že hrabě Zeppelin, kterému ušel plyn, vyvázl z nehody se zdravou koží a může nás tak celou hru bavit nezapomenutelnými hláškami i tanečními kreacemi. ()

niska98

Seminář o mé milované opeře Proso, u které se pořád stejně marně snažím pochopit děj. Úsměv a stálý smích. Prostě se mi trefují do humoru. Hra je bezva, písničky mě baví a hrabě Zeppelin je prostě srdcová záležitost - i když byl prozrazen. Vzlyky vězně a vyprávění hostinského by stačily na pět hvězd. ()

RafaKrakal

Jedná z mých nejoblíbenějších her DJC a kvalitou i jedna z nejlepších. Seminář s dokonalými rýmy, akustickými konstantami a dalšími velmi humornými glosami je prostě brilantní a herecké výkony při samotné hře v podání Miloně Čepelky, Ladislava Smoljaka a Zdeňka Svěráka jsou prostě famózní. Vřele doporučuji. ()