Snímek Za zavřenými dveřmi byl natočen podle úspěšného románu maďarské spisovatelky Magdy Szabó. Film vypráví příběh dvou osamělých žen, které jsou ze svých světů vytržené různými okolnostmi a mezi kterými se, napříč jejich životními drahami, vytváří nepravděpodobné přátelství. Film se odehrává v polovině dvacátého století v Maďarsku, zemi, která je poznamenána následky války a zahalena do přetrvávajících stínů nedůvěry a pochybností. Film Za zavřenými dveřmi pomalu poodkrývá velice spletitý vztah mezi zámožnou, rodící se spisovatelkou Magdou a její tajemnou, stále odměřenou, hospodyní Emerenc. Zatímco Magda míří k profesionálnímu úspěchu a uznání, Emerenc dohánějí hrůzy z minulosti, které vedou k emotivnímu odhalení s tragickými následky. (oficiální text distributora)

Ondracius

LFŠ 2012: Hrozně mi vadilo anglické předabování. Nevím, proč na LFŠ nemohli vysílat v maďarském znění. Možná by to v maďarštině dostalo více bodů. S angličtinou to na mě působilo dosti uměle. ()

DannyBoy80

70%. Zajímavý film o vztahu dvou žen, kdy jedna je domácí panička a druhá šíleně nerudná ženská. Nakonec si k sobě najdou svou vlastní cestu. Mirren hraje excelentně. Ale co služka davala za bomby sve paní, když šla do kostela to byly šlehy :) ()

filipvrbik

Ten film je jakýsi podivný, kdyby běžel v maďarštině, asi bych ani nepoznal rozdíl..... Postava Emerenc (Helen Mirren) mi přišla značně šílená - ne špatně zahraná, jen prostě patřící do ústavu...A chování ostatních k ní mi přišlo jěště šílenější, asi jsem film nepochopil, přišel mi úplně mimo...20% ()

Brylin

Příjemný staromilský film. Istvan Szabo vypráví o střetu dvou rozdílných ženských charakterů velmi laskavě a zjevně nechává i herečkám volnější ruku - Hellen Mirren se této příležitosti zhostila na výbornou a dokázala uplatnit celou paletu emočních přechodů. Na pomezí třech a čtyřech hvězd. ()

Lou_DLy

ta poslední scéna achjo. to je bohužel patos nad patos. jinak celej film je velkej příběh a záchvěvy mystiky a pohádkářství vůbec nevadí. ale ten závěr pfff.. škoda. ()

Vesecký

Tak takovéhle filmy by měly dostat Oskara! Jestli je knižní předloha M. Szabóové stejně čtivá jako je koukavý tenhle film, tak ji budu shánět. Psychologický snímek nejvyšších kvalit. Do ulice se přistěhuje spisovatelka se svým těžce nemocným manželem a aby se mohla věnovat své práci, přizve si na výpomoc starou sousedku. A pak se odvíjí děj, v němž se nám jako skládanka od začátku až do konce přibližují životní osudy samotářské podivínské ženy, která nikoho nepustí přes práh svého domu. Ač je navenek zatvrzelá, postupně v ní poznáváme mnohem vřelejší city a moudrou životní filozofii, než má maloměšťácká rodina, která ji zaměstná. Magda si jen postupně a obtížně nachází cestu k této ženě, ale až pozdě pochopí, že odtržení stařeny od dosavadního způsobu života ji zahubí... Čtyřicet minut jsem si potřeboval odskočit, ale od televizoru jsem se nedokázal ani na ty dvě minuty odtrhnout... ()

Huguette

Po delší době se objevil film, který mě donutil přemýšlet a vnitřně se mě dotkl. Úplný závěr byl asi trochu naivnější, než bych si přála, ale nevadí. Helen Mirren, která pro mě byla lákadlem, byla skvělá (ostatně jako vždy) - jen mě napadlo, jak se z tak sexy dámy stane taková babička. V Love Ranch se tomu mladíkovi vůbec nedivím, že ho Helen přitahovala, a tady dokázala svůj sex-appeal totálně zazdít - pozoruhodné. Charakter Emerenc, který se mě tolik oslovil, si neumím zcela jasně vysvětlit a přijmout, ale nemůžu to jen tak hodit za hlavu a nutí mě to o ní přemýšet a "vykonstruovat" si v hlavě, proč ji přijmout.Taková rozbitá duše, která se sama opravila tak, že vytvořila svá pravidla a zásady, aby mohla co nejlépe existovat. ()

BOURQUE

Film dopredu jednoznačne ťahá dvojica Mirren/Gedeck, ktorá aj z jednoduchých scén spraví niečo výnimočné. Fenomenálna Helen Mirren. Bol by som zvedavý na detaily od Magdy Szabó. Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

MickeyStuma

Bezpochyby máme všichni nějaká svá tajemství, která chceme stůj co stůj skrývat před ostatními. U nevrlé a uzavřené postarší ženy Emerenc, je něco takového potřeba brát přímo do slova. Do svého domu a do nitra svého života nepustí prostě nikoho. O její minulosti, a vůbec co je vlastně zač, tak neví nikdo vůbec nic. To se však pomaloučku začne měnit ode dne, kdy nastoupí jako služebna k bohaté mladé spisovatelce Magdě. Počáteční nedůvěra se záhy změní k pomalému přibližování, odkrývající minulost jakou snad nikdo ani nečekal. Režisér István Szabó je prezentován jako výborný režisér na takovéto příběhy lidských osudů, ale tady se bohužel nějak utnul. Rozvíjející se chemie mezi oběma ženami v rámci hmatatelného vztahu a jeho vývoje se nějak ve své snaze rozplývá do ztracena. Prostě to nějak nefunguje jak by mělo. Dalo by se to přisuzovat také herečkám, které své role neuchopili správně, což by bylo na takové silné herecké osobnosti až podivné, ale chyba může být také ve scénáři, který nedosahuje žádaných kvalit literární předlohy. Patřičná úzkost filmového příběhu nezanechává žádný citový podíl v rámci porozumění. Poetiku, citový přesah, či artový podíl není potřeba na tomto počinu hledat. Nic takového tu dosaženo není. Dramatizace? No to už vůbec ne. O poklidné vyprávění se však také nejedná. Vzniku přílišného patosu nic nezabránilo. Snímek má svůj potenciál k zamyšlení. Ucelený dojem o hlavní postavě přináší, ale jako celek to prostě nedopadlo tak jak mělo. Hluboký divácký dojem bohužel nezanechá. ()

fraktal

scénář: István Szabó, Andrea Vészitsová kamera: Elemér Ragályi „Dnes už vím, že náklonnost se nedá vždy vyjádřit klidným, vyrovnaným způsobem a že není vždy pod kontrolou. Přátelství (a lásce) nemůžeme vnutit tvar a formu, jakou bychom si sami přáli." Román jedné z nejznámějších maďarských spisovatelek Magdy Szabóové, který posloužil Istvánu Szabóovi jako předloha pro nový film, vyšel v roce 1987 a ihned se stal bestsellerem přeloženým do více než třiceti jazyků. Szabóová (s režisérem není spřízněná) tematizuje mimo jiné konflikt mezi různými společenskými třídami, oboustrannou touhu pomoci druhému navzdory společenské bariéře a v neposlední řadě i solidaritu mezi ženami. Spoluautorkou scénáře je Andrea Vészitsová, jež se také podílela na scénáři ke snímku Milá Emo, drahá Bětko (1992). Částečně autobiografický příběh Szabóové se odehrává v Maďarsku v 60. letech minulého století. Začíná ve chvíli, kdy se do Budapešti přistěhuje slavná spisovatelka Magda s manželem Tiborem. Magda je plně zaměstnaná psaním nové knihy, a proto si na úklid a vaření najme chudou postarší služebnou Emerenc, žijící v sousedství. Její odtažitá a chladná disciplinovanost je pro Magdu záhadou, ale zároveň ji fascinuje. Snaží se nalézt k Emerenc cestu, i navzdory její nepřístupnosti a odmítavému postoji. Jak se blíže seznamují, stará žena se spisovatelce otevírá stále více a ta z jejího vyprávění poznává, jaké tragické zážitky stojí za Emerencinou zvláštní osobností. Zjišťuje, že Emerenc je přes vnější tvrdost a zarputilost loajální a obětavá. Mezi ženami se sice utvoří silné pouto, ale stále existuje místo, kam se Magdě nedaří proniknout. Jedná se o Emerencin byt, jenž je už desítky let zapovězen všem lidem včetně nejbližších přátel. Co ukrývají tajemné dveře, které zůstávají stále zavřené? Dokáže je Magda někdy otevřít? Jejich přátelství se ocitne v krizi, když Magda odjede převzít literární cenu a Emerenc mezitím vážně onemocní. Dojde mezi nimi nakonec k usmíření? Už úvodní titulková sekvence slibuje silný vizuální zážitek se skvělou kamerou Eleméra Ragályie a výborným střihem a zároveň odhaluje symboliku přírodních sil, která je systematicky využívána v průběhu celého filmu. Příběh je postaven na naprosté odlišnosti protagonistek - Emerenc s přímočarým a praktickým uvažováním oproti Magdě, nepraktické intelektuálce z vyšší společnosti - přičemž jejich sbližování provázejí scény tichého vítězství i hlučných bouřek. István Szabó opět dokazuje, že je skvělý vypravěč a opravdový mistr ve vedení herců a hereček. Mezinárodnímu obsazení dominuje německá herečka Martina Gedecková, známá např. z filmu Životy těch druhých (Das Leben der Anderen, 2006), v roli Magdy, a samozřejmě také britská hvězda Helen Mirrenová, ztělesňující excentrickou starou hospodyni Emerenc (obě podávají výborné herecké výkony). Za zmínku stojí cameo role Jiřího Menzela. Eva Chlumská (LFŠ 2012) ()

Darckol

Prekvapivo zaujímavý pohľad do života jednej veľmi razantnej a nevrlej ženy - Mirren hrá vynikajúco. Hodnotenie však výrazne oslabuje rýchly strih, ktorý diváka nenechá si vychutnať danú scénu. Osobne mi veľmi nesadla ani predstaviteľka spisovateľky a pofidérny koniec. 6,5/10 dej je zaujímavý, no mal som pocit, akoby sa zaň režisér hanbil a náročky sa snažil film čo najrýchlejšie uštvať až k záverečným titulkám :-/ ()

MirkaP

Ráda bych dala 4*, už kvůli Heleně, která si celý film ukradla pro sebe. Jenže na to mi to připadalo, jakože to běží po povrchu. ()