Legenda o Mulan

• Česko

Legenda o Mulan

Animovaný / Rodinný / Dobrodružný / Drama

USA, 1998, 88 min

Úžasná disneyovka, která jak pobaví, tak zároveň i poučí. Je dobré, že autoři od Disneyho stále hledí nejen na to aby se jejich pohádky líbili, ale také na to aby poučili. Jako každá pohádka i zde vyhrává dobro nad zlem, navíc příběh výborně vyjadřuje myšlenky feministických organizací, což je skvělé protože dívky by měly už od dětství vědět, že jsou si rovni s muži a že ve výběru poslání/zaměstnání by neměly hledět na odvěkké předsudky. Asi nejlepším prvkem celého filmu je hudba, co písnička to hit - přesně v Goldsmithovu stylu. Prostředí historické Číny je také vítanou a velmi unikátní změnou.(19.9.2012)

Moje nejoblíbenější disneyovka, která převedla na plátno čínskou legendu. Dokonce mi ani nevadí český dabing, na který jsem stejně zvyklá od dětství, co jsem Mulan dostala na videokazetě. Teprve nedávno mě napadlo si pořídit soundtrack - všem, co se tahle disneyovka líbí, ho vřele doporučuju (Jerry Goldsmith - dělal hudbu například i k Mumii, jak je vidět, jde mu hudba v egyptském i čínském stylu :D) ~(5,0)~(16.1.2009)

Mulan je vrcholným dielom klasických rozprávok, a pre mňa osobne je osvedčeným liekom na zlú náladu. Tak ako pred rokmi ma aj teraz baví príbeh mladej hrdinky a jej cesta za hrdinstvom, láskou a nájdením samej seba. Nádherné piesne, vizuálne podanie a celkové spracovanie z nej robia klasiku, a nepochybne aj kráľovnú svojho žánru.(4.12.2012)

• mortak

Simone de Beauvoir v knize Deuxieme Sexe přesně vystihla budoucí tragédii ženy. Zatímco mužská role zůstává v moderní době vcelku beze změny, žena k té své příbírá další a další - žena bojovnice, žena vědkyně, žena sexuální dračice... A tak tu máme super-girl Mulan vysoustruženou přesně dle časopisů typu Cosmopolitan či Bravo - zůstává základem rodiny, ale bez nejmenších problémů se transformuje do dalších rolí. Ne že by Mulan byla špatná disneyovka, dráček je ukecaný tak akorát, cvrček je roztomilý, písničky muzikálově propracované, jenže tento obraz superženy vnucovaný přes ženské časopisy a filmy ničí a rozbíjí tisíce vztahů po celém světě, protože je to ideál lživý a nedosažitelný. Mulan je prostě jen prodlouženou rukou ženských magazínů.(8.7.2011)

Konečne disneyovka, pri ktorej sa plnohodnotne pobaví aj starší divák. Príbeh je sám o sebe je o dosť vážnejší než je u disneyho zvykom, ale tiež má pasáže, ktoré sú omnoho vtipnejšie ako u iných jeho filmov. Príjemne ma prekvapili pesničky - nie že by boli nejak úžasné, ale boli znesiteľné a dokonca ma aj bavili. Hudobná zložka sa celkovo veľmi podarila. Naopak mi nesadla animácia, ktorá mi prišla príliš strohá a jednoduchá. Výhrady mám aj k niektorým aspektom deja (podporná armáda číta asi 10 vojakov, záverečný útok na palác nemá logiku), ale v súčte sa aj tak jedná o jeden z najlepších klasicky animovaných filmov čo som videl. 7+/10(19.4.2010)

• - Celkem na filmu pracovalo přes 700 umělců, techniků a animátorů. (D3VIL)

• - Čínský příběh o Mulan je starý více než 1 500 let. (Mr.Critic)

• - Fleky na krku a zadku Shangova koně utvářejí siluetu Mickey Mouse. Ve filmu jsou i další skrytí Mickey Mouseové. (D3VIL)