Asijská kultura mě vždy fascinovala více nežli ta euroamerická. Snad pro její exotičnost, dlouholetou tradici a rozmanitost. Možná ona fascinace souvisí s mnoha přelomovými historickými událostmi. A kdoví, třeba svým očím jenom rád dopřávám pohled na fešné Asiatky. V Legendě o Mulan, nikoliv jenom pokusu o „jinou disneyovku“, se snoubí vše výše uvedené. Snaha o přiblížení některých hluboko zakořeněných tradic, silný a dojemný příběh podloženými hrstí historických faktů (znáte to, legendy) a sexy titulní hrdinka (už dávno mi nepřipadá zvrácené ulpívat pohledem na křivkách animovaných dívek). Skromných osmdesát minut děje je na prostou dějovou linku akorát. Svůj prostor přitom dostanou vsuvky muzikálové, infantilní i akční. Ty první zastupují obstojně zvládnuté písně, ty druhé jenom zřídkakdy otravný dráček (v originále namluvený Eddiem Murphym, který tak mohl natrénovat svůj ostrovtip na shrekovského Oslíka), ty třetí výcvikem a jeho následným užitím v praxi (jedna ženská lest mnohdy vydá za tisíc vojáků). Po pár minutách vám bude jasné, kdo v příběhu sehraje jakou roli, jakou podobu budou mít klacky házené osudem pod nohy hlavní hrdinky, ale nic z toho mi nevadilo. Na filmu je znát podíl čínských tvůrců a snaha tvůrců nečínských čínskou mentalitu pochopit (pravda, na hodně zúženém prostoru). Poupravení některých historických faktů může vzbuzovat smích, jenže o ně zde tolik nejde (jakkoliv je záslužné, že si menší caparti uvědomí „aha, tak v Číně vládl císař, který dal postavit Velkou zeď na obranu proti Hunům“). Jde o emoce. Nevím jak vaše, ale mé duševní spříznění s Mulan bylo skoro stoprocentní. Nejsem žena, nejsem feminista, jenom jsem neměl problém promítnout část svého já na sympatickou fiktivní postavu. Legenda o Mulan je nejlepší z neklasických disneyovek a ve skrytu duše doufám, že se za pár let hrdě zařadí po bok Sněhurky, Alenky či Popelky. 90% Zajímavé komentáře: tron, Němi, Weirdman(23.1.2009)

Pár let jsem se tomu bránil, ale vyrostla tu klasika. Bitvy překvapují velkolepostí, dráček s cvrčkem pilují všechny hranice humoru a i když se ústřední linka párkrát otře o nějaké profláknuté klišé, napětí a zábavě to neublíží. I tentokrát pak fascinuje písničkový doprovod, kterému vévodí tréninková "I'll make a man out of you".(7.5.2005)

Po návštěvě malých neteří, u kterých se to jen hemžilo všelijakými růžovými jednorožci, růžovými koňmi, růžovými koňmi s křídly a růžovými koňmi bez křídel, zato barevně blikajícími (zajímavý, v Brehmovi žádný takový ani vzdáleně podobný tvor není) musím zvolat pánbů nastokrát zaplať každému filmu, který dá holčičkám trochu aktivnější hrdinku, která se jen neválí a jen pasivně nečeká, kdy si pro ni přijde nějaký ten princ. A že Mulan byla aktivní pořádně. Závěrečný souboj na mě působil nerealisticky, nadbytečně... protože každého správného Huna by klepla pepka už v okamžiku, kdy by zjistil, že jeho armádu porazila žena.(30.12.2013)

Až mě docela překvapilo, jak se Disneyho studiu podařilo vytvořit film, který doslova čpí východní kulturou a krásou, ale stejně tak se nejedná jen o nudnou pohádku pro děti, ale místy pořádně akční a hlavně také vtipnou záležitost. Tohle je další krásná ukázka toho, jak moc jsou Disneyho filmy rodinné, jak dokážou zaujmout skutečně každého člena. Bavil jsem se a to jsem od filmu vlastně nic nečekal.(1.7.2014)

Trochu se mě nelíbilo tempo, kterým film plyne, jako by se vše vzalo hopem, ale není se čemu divit, proč to autoři udělali takto. Však Legenda o Mulan není žádná Princezna Mononoke od vážného tvůrce Hajao Mijazakiho, ale spíš podívaná pro celou rodinu. .... HODNOCENÍ: 75% (4*)(21.2.2016)

• - Když Mulan zpívá píseň "Reflection", na lesklém povrchu chrámových kamenů se zobrazí odraz jejího obličeje. Nápisy na oněch kamenech jsou pak jména animátorů napsaná Starověkou čínštinou. (D3VIL)

• - Čínský příběh o Mulan je starý více než 1 500 let. (Mr.Critic)

• - O animaci postavy Mushua se postaral bratr-dvojče režiséra Tonyho Bancrofta Tom. (D3VIL)