No neviem, ja som sa dosť nudil. V niekoľkých okamihoch vskutku spekatakulárna disneyovka pre o čosi odrastenejšieho diváka s celkom podarenými (povinnými?) komickými figúrkami (dráčik a cvrček). Ale neoslovilo ma to atmosférou, tempom, príbehom a ani postavami. A spevácke pasáže mi prišli otravné, nevhodné, brzdili tempo a nebavili ma.(25.12.2005)

• mortak

Simone de Beauvoir v knize Deuxieme Sexe přesně vystihla budoucí tragédii ženy. Zatímco mužská role zůstává v moderní době vcelku beze změny, žena k té své příbírá další a další - žena bojovnice, žena vědkyně, žena sexuální dračice... A tak tu máme super-girl Mulan vysoustruženou přesně dle časopisů typu Cosmopolitan či Bravo - zůstává základem rodiny, ale bez nejmenších problémů se transformuje do dalších rolí. Ne že by Mulan byla špatná disneyovka, dráček je ukecaný tak akorát, cvrček je roztomilý, písničky muzikálově propracované, jenže tento obraz superženy vnucovaný přes ženské časopisy a filmy ničí a rozbíjí tisíce vztahů po celém světě, protože je to ideál lživý a nedosažitelný. Mulan je prostě jen prodlouženou rukou ženských magazínů.(8.7.2011)

Málokterý animovaný film v sobě kloubí povedenou animaci, krásný a ne moc infantilní příběh, vtip i pěknou hudbu. V Mulan se to podařilo, a tak má ode mě 4 hvězdičky, což je maximum vzhledem k tomu, že 5 ode mě má z animáků jen Sněhurka, Toy Story 2 a Kráska a zvíře. Edit 23.6.2016: Viděno před delší dobou znovu a bylo to ještě lepší než na první zhlédnutí. Blu-ray kvalita a originální zvuková stopa dělají svoje. Jeden z nejlepších animáků vůbec, dostatečně vyspělý, aby to bavilo i dospělého diváka. Takové kvality má málokterý animovaný film. (Blu-ray, orig.)(17.7.2012)

Mulan mi tenkráte těsně před miléniem a doby obav, že nepůjdou po roce 2000 díky Y2K počítače nějak unikla. Tak jsem ji viděl až nyní a to jen v rámci ,,escort mission'' s omladinou. A je mi to líto, ale byl jsem zklamán. Ne ani tak příběhem, ale animací. Bylo tam pár úžasných momentů např. když hordy Mongolů se ženou zasněnženou plání... Ale celkově mi to přišlo takové televizní, z hlediska kresby a animace nedysneyovsky chudé. Příliš mnoho velkých barevných ploch a jen jednotlivé kontury postav. Snad to byl záměr, ale řekl bych, že i starší kousky z dílen WD byly detailnější... A nesedl mi ani dabink. Kříž jako vtipný hlas dráčka mi úplně nesedl. Co vyzdvihuji do nebes je překrásný hlas Jany Mařasové, která navíc dokonale zpívá a bez níž by naše dabované pohádky byly jak Hajaja bez hlasu pana Brodského. A radost jsme měl i z česky zpívaných původních písniček. Nicméně co jsem já. Já byl jen doprovod. Omladina se sem tam usmála, ale ,,slabost'' pohádky prozradilo jedno nevyřčené přání. Po každé hezké pohádce slýchám . ,,to chi vidět ještě jednou'' a já se chytám za hlavu, protože z jednou je leckdy i 50x... Tady to naštěstí nezaznělo. Dávám tedy za 3 rachejtle. * * *(18.10.2020)

Typický Disney ako ho mám radi! Skvelé animácie, chytľavé hudby, sympatické postavy (padoušskí Húni paradoxne o niečo viac ako zbytok) a nemalé plus tvorcom za snahu vyvolať v divákoch (asi primárne v deťoch) trochu záujem aj o inú kultúru ako je im vlastná. A ázijskú kultúru ja ľúbim! Tu vidím popri zábave aj nemalé opodstatnenie edukačné, čo v časoch bez internetu bolo na nezaplatenie. A som presvedčený, že eddie murphy si tu ako šibnutý dráčik vystaval svoje neskoršie obsadenie v Shrekovi! :)(3.9.2014)

• - Fleky na krku a zadku Shangova koně utvářejí siluetu Mickey Mouse. Ve filmu jsou i další skrytí Mickey Mouseové. (D3VIL)

• - Chi Fuovo jméno v překladu doslovně znamená "týrat". (D3VIL)

• - Když Mulan zpívá píseň "Reflection", na lesklém povrchu chrámových kamenů se zobrazí odraz jejího obličeje. Nápisy na oněch kamenech jsou pak jména animátorů napsaná Starověkou čínštinou. (D3VIL)