Až mě docela překvapilo, jak se Disneyho studiu podařilo vytvořit film, který doslova čpí východní kulturou a krásou, ale stejně tak se nejedná jen o nudnou pohádku pro děti, ale místy pořádně akční a hlavně také vtipnou záležitost. Tohle je další krásná ukázka toho, jak moc jsou Disneyho filmy rodinné, jak dokážou zaujmout skutečně každého člena. Bavil jsem se a to jsem od filmu vlastně nic nečekal.(1.7.2014)

Pár let jsem se tomu bránil, ale vyrostla tu klasika. Bitvy překvapují velkolepostí, dráček s cvrčkem pilují všechny hranice humoru a i když se ústřední linka párkrát otře o nějaké profláknuté klišé, napětí a zábavě to neublíží. I tentokrát pak fascinuje písničkový doprovod, kterému vévodí tréninková "I'll make a man out of you".(7.5.2005)

*MALÝ PLAMIENOK* Mulan je bezpochyby krásna (i keď Pocahontas má so svojimi krivkami mierne navrch), ale jej postava ma do príbehu príliš nevtiahla, čo je zvláštne, keďže rozprávka obsahuje všetko to, čo moderné rozprávky v povinnej výbave obsahovať "musia": príťažlivé postavy konkurujúce modelkám (modelom), ktoré nie len dobre vyzerajú, ale taktiež aj spievajú, vtipné vedľajšie postavy dráčika Mushu a cvrčka pre šťastie, hrozivého antagonistu Shan-Yu a klasickú zápletku boja dobra proti zlu. A možno práve až prílišná šablónovitosť bola príčinou toho, že filmu chýbala iskrička, ktorá by vo mne zapálila potrebné nadšenie. Verdikt v 1 vete: O čínskych tradíciách a zvykoch prostredníctvom krásnych a spravodlivých hrdinov. 06.05.11(6.5.2011)

Hodnotiť Mulan len ako animovanú rozprávku by bolo veľkou chybou. Je totiž aj veľmi vtipná, viaceré výroky výnimočne kvalitného slovenského dabingu sa u nás doma stali priam legendárne ("Videla si tých Hunov ? Vyrástli zo snehu ! Ako jahody! "). Nechýba v nej veľká dávka akcie a dobrodružstva, za ktorú by sa nemusel hanbiť žiadny hraný film. Na Oscara nominovanú hudbu netypicky nezložil mierne opotrebovaný Alan Menken, ale zaslúžilý filmový veterán Jerry Goldsmith a pohybuje sa s ňou v rozmedzí čínskych motívov až po výborné dramatické pasáže. Odvaha a bystrý um, hlava plná nápadov a srdce plné odhodlania vytvárajú z historickej postavy Mulan výnimočnú osobu, ktorá sa stala hrdinkou a záchrankyňou celej starej Číny, napriek tomu, že v jej dobe mali ženy len pramalú šancu získať také zásluhy a dosiahnuť to, čo ona.(30.10.2011)

Tak už vím, kde se vzal oslík ze Shreka :-) Sice jsem si musel chvíli zvykat na disneyouvskou animaci lidí, ale po pár minutách to je prostě tak úžasně zábavný, že není co vytknout. Pes roznášející zrní, rakety bombardující vlastní tábor, prostě příjemná podívaná. Jen bych si rýpl do těch tradic, připadá mi poněkud hloupé zanechat dívku uprostřed ledové pláně a chovat se nabubřele, že jsem milostivě ušetřil její život. To je asi jedna z věcí která to kazí, i přes to si zaslouží 5*.(9.4.2009)

• - Režiséři zahrnuli postavu cvrčka do příběhu proto, že jsou cvrčci v Číně považováni za nositele štěstí. (D3VIL)

• - Jackie Chan dabuje Shanga v Čínské verzi. (D3VIL)

• - Píseň "Reflection", která ve filmu zazní, byla vůbec první skladbou Christiny Aguilery vydanou v USA. Zalíbila se natolik, že Christině zajistila nahrávací smlouvu s RCA Records. (D3VIL)