Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Starověká Čína. Ani Velká zeď nedokázala zadržet hordy bojovných Hunů, kteří napadli mírumilovnou Říši středu. Moudrý a mezi lidem oblíbený císař proto vyhlašuje mobilizaci - jeden muž z každé rodiny musí vstoupit do armády, která má v rozhodující bitvě odrazit vojska dobyvatelů. Mezitím se v jedné zapadlé vesničce připravuje poněkud rozjívená dívka Mulan na své první setkání se svatební dohazovačkou. Nejsvatějším úkolem každé mladé ženy jsou totiž vdavky a oddaná služba manželovi. Jedině v této roli přinese Mulan své rodině radost a úctu celé vesnice. Naneštěstí Mulan je na tuctovou nevěstu trochu divoká a tak její setkání s dohazovačkou dopadne zcela katastrofálně. Tuhle holku si nikdo nikdy nevezme! A k dovršení rodinného neštěstí přijíždí do vesničky císařští verbíři. Starý otec Mulan bude muset nastoupit do armády, protože v rodině není žádný jiný muž. Ještě téže noci se Mulan rozhodne. Aby zachránila otce, ostříhá si vlasy, převlékne se za chlapce a narukuje. V nastávajících nebezpečných dobrodružstvích naštěstí nebude sama. S pomocí duchů rodinných předků a rodinného draka strážného zachrání Mulan Čínu před krvelačnými hordami divokých Hunů a pro sebe a svou rodinu získá úctu celé země. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (250)

tron 

všechny recenze uživatele

No neviem, ja som sa dosť nudil. V niekoľkých okamihoch vskutku spekatakulárna disneyovka pre o čosi odrastenejšieho diváka s celkom podarenými (povinnými?) komickými figúrkami (dráčik a cvrček). Ale neoslovilo ma to atmosférou, tempom, príbehom a ani postavami. A spevácke pasáže mi prišli otravné, nevhodné, brzdili tempo a nebavili ma. ()

novoten 

všechny recenze uživatele

Pár let jsem se tomu bránil, ale vyrostla tu klasika. Bitvy překvapují velkolepostí, dráček s cvrčkem pilují všechny hranice humoru a i když se ústřední linka párkrát otře o nějaké profláknuté klišé, napětí a zábavě to neublíží. I tentokrát pak fascinuje písničkový doprovod, kterému vévodí tréninková "I'll make a man out of you". ()

Reklama

Dever 

všechny recenze uživatele

Soundtrack Jerry Goldsmith: 1. Honor to Us All [3:03] ,2. Reflection [2:27] ,3. I'll Make a Man Out of You [3:21] ,4. A Girl Worth Fighting For [2:26] ,5. True to Your Heart [4:16] ,6. Suite from Mulan (score) [7:06] ,7. Attack at the Wall (score) [4:59] ,8. Mulan's Decision (score) [3:23] ,9. Blossoms (score) [6:27] ,10. The Huns Attack (score) [4:30] ,11. The Burned-out Village (score) [5:53] ,12. Reflection [3:36], ()

Zíza 

všechny recenze uživatele

Mulan není špatná holka, ale na to, že zachraňuje Čínu se moc chová jako Američanka. Jako dítěti by mi to bylo jedno, ale protože jsem se jako malá bohužel k pohádce nedostala (a pokud se mýlím a dostala, tak mi ani neuvízla v paměti, což o něčem svědčí) a nemohu ji "nadhodnotit" z nostalgie. Asi jsem to chtěla více epic a na začátku o něco méně písní. Co bych taky nechtěla - vždyť je to disneyovka... Pro děti výborné na zabavení, pro dospělé fajn na odreagování. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Asijská kultura mě vždy fascinovala více nežli ta euroamerická. Snad pro její exotičnost, dlouholetou tradici a rozmanitost. Možná ona fascinace souvisí s mnoha přelomovými historickými událostmi. A kdoví, třeba svým očím jenom rád dopřávám pohled na fešné Asiatky. V Legendě o Mulan, nikoliv jenom pokusu o „jinou disneyovku“, se snoubí vše výše uvedené. Snaha o přiblížení některých hluboko zakořeněných tradic, silný a dojemný příběh podloženými hrstí historických faktů (znáte to, legendy) a sexy titulní hrdinka (už dávno mi nepřipadá zvrácené ulpívat pohledem na křivkách animovaných dívek). Skromných osmdesát minut děje je na prostou dějovou linku akorát. Svůj prostor přitom dostanou vsuvky muzikálové, infantilní i akční. Ty první zastupují obstojně zvládnuté písně, ty druhé jenom zřídkakdy otravný dráček (v originále namluvený Eddiem Murphym, který tak mohl natrénovat svůj ostrovtip na shrekovského Oslíka), ty třetí výcvikem a jeho následným užitím v praxi (jedna ženská lest mnohdy vydá za tisíc vojáků). Po pár minutách vám bude jasné, kdo v příběhu sehraje jakou roli, jakou podobu budou mít klacky házené osudem pod nohy hlavní hrdinky, ale nic z toho mi nevadilo. Na filmu je znát podíl čínských tvůrců a snaha tvůrců nečínských čínskou mentalitu pochopit (pravda, na hodně zúženém prostoru). Poupravení některých historických faktů může vzbuzovat smích, jenže o ně zde tolik nejde (jakkoliv je záslužné, že si menší caparti uvědomí „aha, tak v Číně vládl císař, který dal postavit Velkou zeď na obranu proti Hunům“). Jde o emoce. Nevím jak vaše, ale mé duševní spříznění s Mulan bylo skoro stoprocentní. Nejsem žena, nejsem feminista, jenom jsem neměl problém promítnout část svého já na sympatickou fiktivní postavu. Legenda o Mulan je nejlepší z neklasických disneyovek a ve skrytu duše doufám, že se za pár let hrdě zařadí po bok Sněhurky, Alenky či Popelky. 90% Zajímavé komentáře: tron, Němi, Weirdman ()

Galerie (55)

Zajímavosti (28)

  • Chvat, kterým Mulan odzbrojí Shan-Yu s vějířem, patří mezi skutečné bojové techniky. (D3VIL)
  • Jedna z dívek ze salónu pomáhající Mulan s přípravou byla nakreslena podle autorky scénáře Rity Hsiao. (D3VIL)
  • Režiséři zahrnuli postavu cvrčka do příběhu proto, že jsou cvrčci v Číně považováni za nositele štěstí. (D3VIL)

Související novinky

Mulan sehnala záporáka

Mulan sehnala záporáka

27.07.2018

V chystané hrané adaptaci disneyovské pohádky Legenda o Mulan si postavu záporáka Khana zahraje Jason Scott Lee (Dračí život Bruce Lee, Tygr a drak: Meč osudu). Film už nějakou dobu chystá režisérka…

Guy Ritchie chystá Aladina

Guy Ritchie chystá Aladina

11.10.2016

U Disneyho zabodovali s hranou Popelkou i Knihou džunglí a příští rok dostaneme Krásku a zvíře. K tomu se chystají předělávky Mulan, Dumba nebo Lvího krále a teď se celovečerního kříšení dočká i…

Princ Krasoň dostane vlastní film

Princ Krasoň dostane vlastní film

07.07.2015

Minulost i budoucnost patří disneyovským princeznám. Došlo na ně v Popelce i v Čarovném lese, v Krásce a zvířeti nebo v Mulan pak brzy uvidíme další. Mezi filmy o odvážných dívkách ale u Disneyho…

Smršť koncertů filmové hudby se blíží

Smršť koncertů filmové hudby se blíží

24.09.2013

Dobrá zpráva pro všechny příznivce filmové hudby: Pražský filmový orchestr připravuje pro letošní podzim velikou sérii koncertů v celé republice, dvakrát zavítá i do Bratislavy. Orchestr, zaměřený…

Reklama

Reklama