Kočka na rozpálené plechové střeše

• USA Cat on a Hot Tin Roof (více)

Podle stejnojmenné divadelní hry Tennesseeho Williamse natočil v roce 1958 Richard Brooks slavný film nominovaný na šest Oscarů. Vypráví o složitých a komplikovaných vztazích uvnitř jedné jižanské rodiny zámožného pěstitele bavlny, jehož oslava narozenin se zvrhne v erupci výčitek a odhalování dlouho skrývaných tajemství a pocitů. Ústřední dvojicí je syn Brick (P. Newman) s ženou Maggie (E. Taylorová), co se utápí v hluboké manželské krizi. Brick neskrývaně opovrhuje svou ženou a celé dny jenom nezřízeně pije a trudomyslně vzpomíná na svou minulost. Frustrovaná Maggie je zase ničena neopětovanou láskou Bricka, stejně jako rodinou svého švagra (J. Carson), jejichž pět malých ratolestí ji neustále vytáčí, ale také jí připomínají, že je bezdětná. Hlava celé rodiny Pollittů, které již nikdo neřekne jinak než Velký šéf (B. Ives), se v tento den vrací z vyšetření přímo na svou oslavu narozenin s vědomím, že je zcela zdráv. Pravda je však taková, že nemá nejmenší šanci na uzdravení a doktor mu úmyslně lhal, aby alespoň svůj poslední čas strávil v poklidu. Blížící se spory o dědictví se tak brzy stanou další rozbuškou na již tak napjaté rodinné oslavě. (Česká televize)

Pavlínka9

Film o jediném dni v hodně významné a bohaté rodině, během kterého se všechno změní a vše se objasní. Je až s podivem, jak se divák dokáže dozvědět za necelé dvě hodiny filmu, který ztvárňuje pouze část dne, vše o této rodině, která skýtá mnoho tajemství. Nejlepším výkonem pro mě byla postava "Velkého taťky", kterého ztvárnil Burl Ives, který zpočátku působí jako přinejlepším "trn v patě", ale pak se ukáže, že je hlavním hybatelem celého filmu a hlavně i rodiny. Různorodost postav pouze dává prostor všem divákům k tomu, aby si určili, kdo bude ta jejich hlavní postava a pro každého je tam podle mého názoru na výběr... ()

sochy.zirafka

Někdy mám prostě jen nutkání napsat nepočitatelně vykřičníků jen proto, abych na film upozornil... Kočka se pro mne stala symbolem časů pro filmové umění dávno zašlých. Nevybavuji si žádný současný výtvor, jenž by sahal kvalitativně tomuto dílu alespoň po podpatek bot, kterými prošlapává mou strnitou cestu dějinami kinematografie. Depresivní, co se týče příběhu, ale také významu pro mne. Chtěl bych soukromého Paula Newmana, který by mi odehrával scény ze všech svých filmů, protože by to prostě bylo cool... Ale když někdo žádá divadlo plné dialogů, které posouvají děj namísto explozivních honiček a svalnatých drsňáků nebo prostoduchých omalovánek, musí si zajít do příslušné budovy a od obrazovky televize nečekat slitování. Smutný to fakt. Kdybych jen mohl, nacpu do okýnka pro hvězdičky celou noční oblohu, ale technika je bohužel nekompromisně restriktivní. Proto toto (hehe) souznění slova, obrazu a pocitu stavím na stupeň slávy nejvyšší - mezi filmy mé top ten. ()

hroubek

Hodně moc dlouho jsem se rozhodoval jaké by bylo správné ohodnocení filmu jestli čtyři hvězdy nebo pět.Nakonec jsem si vybral čtyři, protože závěr filmu přebije všechno ostatní co jsem viděl po celou dobu.Samotné finále je nádherně vygrádované a vrchol filmu je rozhovor Bricka a Velkýho táty.Jinak je ve filmu spousta cilných momentů ,ze kterých srší emoce jako hádky Newmana s Elizabeth Taylor nebo ukázání pravého sobectví a chamtivosti.Je velká škoda, že už se takovýhle filmy moc netočí, protože v dnešní předigitalizovaný době nemají takovéto filmy čím zaujmout krom dialogů. ()

Brain-D

Komorrní drama, které je o jedné rodině, kde jsou jenom lži a nedůvěra. O tom, že láska je ten největší cit a upřímnost ten nejlepší skutek. Nádhera ! Newman a Taylorová tu vytvořili naprosto úžasnou dvojici. ()

fefee

Veľmi podarená psychologická dráma, čo na tom že to bolo ako divadelná hra. Dobre a trefne zahrané, herecké obsadenie vynikajúce, no proste stará filmová škola, Bravo. ()

lucascus

Skvělý Newman v hlavní roli a zdárně mu sekundující Liz Taylor převedli s noblesou oblíbenou divadelní hru na plátno. K dokonalosti sice něco málo chybí (nebo spíše nadbývá, především to zbytečné přeamerikanizováni v líčení, přehrávání, teatrálnosti), ale přesto se jedná o velmi příjemný snímek, s komorním obsazením hvězdného typu. Přestože Liz ztvárnila nespočet dobrý rolí, troufám si říci, že tato patří do top desítky jejich nejlepších. ()

KasparekZabijak

Obcas se stane to, ze vas neco dostane uplne do kolen a presne to se povedlo tomuhle 60 ( ?? ) let starymu konverzacnimu filmu. Elizabeth ( krasna ) a Paul ( snad jeste krasnejsi ) v roli dysfunkcnich manzelu se hadaj spolu, dalsi clenove rodiny s tatou a mezi sebou o pripadny dedictvi, jelikoz velkej tata to ma za par ... no a to je tak vsechno. Min je v tomhle pripade rozhodne vic. 90% ()

IvyH

Téměř dvouhodinové drama, které jsem však sledovala naprosto bez dechu. Absolutní herecký koncert dovedený dokonalosti vypointovanými dialogy. Ano, to je TEN film, kde hraje Liz Taylor a Paul Newman. ()

strelenaL

Krásná Elizabeth Taylor spolu s uhrančivýma očima Paula Newmana. Milostná rošáda s prvky ženských intrik. Tohoto filmu si opravdu cením. ()

TheRoller

"Sometimes I wish I had a pill to make people disappear." Začiatkom som nevedel, prečo je Paul taký blbec k Liz. Teda vedel som, že je farboslepý, ale že by bol aj slepý? Veď Liz bola neuveriteľná šupa... Od prvotného vrazenia torty do xichtu tomu decku až po záver film prešiel takým prerodom, že sa mi až nechcelo veriť a nedokázal som odtrhnúť oči ani na sekundu. Napriek tomu, že film bežal akoby v jednom kuse, bez nejakej prestávky na odľahčenie, v jednej línii, sa v ňom nachádzalo strašne veľa zmien, vecí a myšlienok, na ktorých bolo najlepšie to, že ani nemuseli byť dopovedané a všetko je jasné (zásluha hercov). Na odľahčenie nebol čas, ono to len pridávalo a pridávalo, hustlo a hustlo. Na malom priestore sa udialo až neuveriteľne veľa. Taká umiernenejšia Liziná Virginia Woolf pojednávacia o rodine... o rodine?. Obsahuje to strašne veľa vecí na zamyslenie, paradox, výsmech, opovrhnutie, rozpor, chamtivosť, egoizmus, nesúcit, zomknutie ľudí a veľa iného, na ktoré nenachádzam vhodné slová, ale je úžasné si ich uvedomiť/pripomenúť. Burl Ives fenomenálny, Paul Newman perfektný (pri niektorých situáciách je až ťažko uveriť, aký pocit, myšlienku, reakciu,... dokáže zahrať) a Liz nielen herecky dokonalá, ale aj prenádherná "kočka". Jedna z najlepších konverzačiek vôbec, ktorá toho má v sebe toľko, že raz nestačí - jednak na pochytenie všetkého, čo to v sebe má, jednak na popísanie emócii a jednak je radosť pozerať na tých hercov, akých dnes už niet. A možno to ani opísať nejde, možno to treba len vidieť a cítiť. Najlepší moment: Herecký megakoncert tria Liz-Paul-Burl objasňujúc, ako to bolo so Skipperom. ()

Mr.KarlAdler

Tenhle zážitek by se dal jednoduše popsat jako skvěle vystavené divadelní drama, kdyby ale nebyl ještě něčím mnohem lepším a vrstevnatějším. Ačkoliv to měl Brooks právě kvůli té divadelnosti složité, protože děj začne a pak se bez časových skoků reálně odvíjí až do konce, dokázal být neustále o skok před divákem. Účinně mě mátl od prvních minut a přesvědčoval, že vývoj se může přesunout kamkoliv a stát se může cokoliv, a tak bylo zatraceně těžké dopředu něco odhadovat. Nepochybuji o tom, že efekt režie by byl mnohem menší, kdyby nebylo úžasných výkonů Liz Taylor, Paula Newmana a Burla Ivese. Ještě teď se mi dusná a neustále se měnící atmosféra plná vybroušeně zvládnutých dialogů v podání těchhle hvězd stříbrného plátna odehrává před očima. A to jsem si myslel, že kecat dvě hodiny na takové úrovni jde jen ve filmech Billyho Wildera. Odor of mendacity. Reklama na řešení rodinné krize, které čas neubral ani ň. ()

Autogram

Nádherná rodinná sešlost, kde sa majú veci vyjasniť. Veľa vecí a sakramentsky dôležitých veci. Neprebehne to vôbec jednoducho a je to naozaj skvelo natočené a zahrané. Pretvárka a klamstvo nebolo asi nikde lepšie stelesnené do filmových postáv. –––– Když žiješ s tím, koho miluješ, tak jsi opuštěnější, než když jsi sám, pokud tĕ ten druhý nemiluje. –––– Víš, jak si já připadám? Jak kočka na rozpálené plechové střeše! –––– Jak by mohl zachránit tonoucího ten, kdo tone? –––– Já tĕ přežiju. Já tě pohřbím! Já ti koupím rakev!!! ... Vždyťs' to řekl: Prolhanost je systém, ve kterém žijeme. ()

Pecival

Po tramvaji moje druhá Williamsova hra a opět dokonale zahraná porce pořádného psycha o lidské hamižnosti, přetvářce a ubohosti. Nějaké to poselství k tomu, ale podáno velmi decentně. Možná se mi to jenom zdálo, ale všechny ty ženské mi přišli dost nemožné. Paul Newman sice jako moc ožrala nevypadal (a že by mu to šlo ukazuje třeba v Hustlerovi), ale je to asi nejvetší švihák co se kdy motal před kamerou. ()

latvar

Dětský hudební doprovod na začátku filmu byl excelentní. Samé lhaní, přetvářky, alkoholismus a Velký šéf, kterému nikdo nechce říct, že umírá, pro mě hodně povedený film, který si zaslouží 90% a 5 hvězd. ()

MaxipesFik

Člověk si neustále myslí, že už přišel vrchol, ale za chvilku si uvědomí, jak moc se mýlil. Od začátku až do konce, bez slabýho místa. ()