Polívka ako strojvodca? Nuž, proti gustu, žiaden dišputát. Veľmi neobyčajný film s dejom, ktorý by som vážne nečakal. Je to aj mierne pochmúrny film, zimný film s určitou romantikou, ale ako komédia aj trošku suché, skôr by som to nazval tragikomédiou. Myslím, že celkom dobré a vystihujúce vtedajšie Československo.(6.9.2012)

Vzacny pripad, kdy se shodnu s panem Jirim "nesnasim ten komercni brak" K. (Nic ve zlem, plne respektuji nazory ostatnich :-) Kdyby mi ted nekdo rek, ze v 8 vecer davaj Kalamitu, udelal bych si cas a dival se. Tenhle film je v podstate minimalisticky: zadne velke drama, jednoducha zapletka a civilni herecke vykony. Ale je to proste tak nejak.. atmosfericke, roztomile, oddechove obycejne. Zkratka v jednoduchosti je obcas sila (a magie). A navic mam rad vlaky a snih :-)(22.7.2005)

Některým filmům čas ubere, jiným přidá. A stejně tak to platí o divácích. Například já jsem v 15-ti letech na Formanovu Hoří, má panenko, jen nevěřícně zíral a smějící se rodiče považoval za paka. O dvacet let později jsem se u tohoto filmu královsky bavil. A něco podobného se mi stalo u Kalamity. Dozrál jsem já, ale i film samotný. Přitom se toho za těch 30 let zase tak moc nezměnilo( u ČD téměř nic). Lidi stále chtějí a hledají to, co nemají, nebo mít nemohou a samozřejmě stále dělají špatná rozhodnutí i navzdory tomu, že následky vidí všude kolem sebe. Kalamita není nijak zvlášť dobře natočená, ale je skvěla napsaná a zahraná. I díky tomu si uvědomíte, že i po kolena v socialismu, si lidi uvědomovali v čem žijí a dokázali se tomu zasmát. A já se smál u Kalamity, přestože na tom nejsem o nic lépe než její protagonisté. Polívka byl vynikající a ostatní mu skvěle sekundovali. Tedy až na přehrávajícího doktora. Komedii plnou situačního humoru, přetavil čas v absurdní grotesku, která vás pobaví a nenápadně vás donutí se zamyslet nad tím, jak si v životě vedete vy sami.(1.7.2011)

Pěkně s nadhledem zachycené trápení mladého Honzy Dostála (dobře naivní Bolek Polívka) v poznávání prostých krás i strastí normálního života. Nerozumí smyslu života a snaží se nalézt své místo ve společnosti a samozřejmě se snaží najít lásku svého srdce, leč nachází jen sex a to ještě ne v tak vzrušující podobě, jak by si přál. Lehce ironická a lehce naivní komedie, kde mládí se nedaří nalézt smyslu světa a života v pokrytecké společnosti, protože mládí je vždy plné ideálů.(9.11.2009)

Vznikl celý film jen kvůli poslední sekvenci ve vlaku? Nedivil bych se tomu, protože doposud poměrně chaotickému a neučesanému ději dává zakončení poměrně silnou pointu, což se mi docela zamlouvá - zvlášť u Chytilové, kde mám leckdy pocit zvláštní roztříštěnosti. Vidět tentokrát, jak její film směřuje k něčemu konkrétnímu, je změna. Příjemná.(22.3.2014)

• - Přestože je v závěrečných titulcích filmu uveden Jiří Pecha, ve filmu se neobjeví. Při schvalování filmu bylo vystřiženo okolo třiceti scén nebo situací a Pechova sedmiminutová role byla jednou z nich. Vystřižený materiál se nedochoval, poslední části filmového pásu byly vyhozeny počátkem 90.let při privatizaci Barrandova. (BoredSeal)

• - Pôvodný scenár filmu pojednával o nezrelom mladom mužovi, ktorý predčasne odíde z vysokoškolských štúdií a hľadá svoje miesto v spoločnosti, ktoré nakoniec nájde ako rušňovodič na železnici. (Raccoon.city)

• - Cenzoři nejprve udělali četné škrty ve scénáři, nicméně pak nebyli pokojeni ani s natočeným materiálem. Nelíbilo se jim, že voják hraje karty, místo toho, aby odhazoval sníh a provokovala je slova a slovní spojení jako "myslet", "perspektivy" nebo "jenom se nepředposrat". (Silencia90)