Po Sedmikráskách je tohle od Chytilové celkem zklamání. Mdlá nezábavná komedie, která je první hodinu naprosto o ničem a tak nějak mě zaujala a bavila až asi v posledních dvaceti/třiceti minutách. Výhoda tu jsou samozřejmě skvělí a příjemní herci, ale příběh nestojí opravdu za nic. Ani bych ho nezvládl shrnout do jedné věty. Prostě divné, jako asi většinu filmů Chytilové, ale tohle není to divné, co mi sedí.(22.2.2016)

No vida, že to jde...Věra Chytilová a její první normální film. Sice je to zase taková moralita (ona to jinak nedovede), ale nadmíru snesitelná, hlavně díky Bolku Polívkovi, kterej je jakožto věčný idealista Hurvínek úplně dokonalý :)))) celej film tak jako mimoděk vypouští neskutečný hlášky a mě bavil jedním slovem furt. To že je to samozřejmě satira a každý druhý žblept se dá vyložit dvojsmyslně, to je zase druhá věc, ale do toho já se nořit nehodlám (beru to pouze jako bonus). "Co je podle Vás tohle.." "Jako barevně?" "Ano." "No, né no..to je podobný, protože tady je karmín, je tam i bordó a objevuje se tam cihlová..." :))) tak takhle se dá popsat červený podsedák. Dobrej filmek.(7.1.2011)

Vždycky když sedím v "couráku" z Tábora do Božejovic a jedu vstříc chalupaření, mám krásné mravenčení v podbříšku způsobené tím krásným "kodrcáním" se ve vláčku. Jen škoda, že sem si udělala řidičák, abych měla kam dát své pestré osazenstvo, králíka, kočku a muže a stejně nostalgicky vzpomínám na doby, kdy sem vlakem jezdila pořád. Protože co nás Čechy hřeje více, než pohled na ty naše železnice. Osudů mraky, že klíží se zraky.(6.6.2014)

Vrátil jsem se domů. Venku pršelo, blesky lítaly a já si chtěl nějak zkrátit chvíli. Nakonec jsem se rozhodl, že si pustím nějaký film. Objevil jsem titul "Kalamita" a mnoho nečekaje si jej pustil. A bylo to to pravé, co jsem potřeboval, odpočinková záležitost. Nesmělé trampoty nesmělého začínajícího mašinfíry na malém nádražíčku mě naprosto okouzlily svojí upřímností a opravdovostí. Věra Chytilová dala na nějakou dobu vale feminismu a napříč osmdesátými léty natočila pár skvělých filmů. "Kalamita" mi připomněla Novou vlnu 60. let. Režisérka tak nejspíš vzdává hold tomuto období, ve kterém i ona začínala. Ovšem co mne zasáhlo úplně nejvíc byly naprosto civilní herecké výkony. Všichni herci jakoby byli sami sebou. Rozevlátý mladík Bolek Polívka, energická Dáša Bláhová, praštěná Jaroslava Kretchmerová, uťápnutý učitel Zdeněk Svěrák, bodrý řezník Bronislav Poloczek či nepříjemný pingl Boris Rösner (při jeho scéně jsem si vzpomněl na scénu host vyhazuje vrchního z "Dědictví..."). Do všeho hraje skvělý hudební doprovod Laca Decziho. "Kalamita" je na jednu stranu reálný obraz železnice 80. let, na druhou stranu neuvěřitelně lidský a příjemný film, při kterém se spolehlivě nechají dobít baterky. 95%.(6.5.2008)

Výkon Bolka Polívky v první velké filmové roli je skutečně neodolatelný! Přesně sedl do toho co ztvárnil, jeho gesta, pohledy, pohyby, prostě všechno; klidně bych jeho výkon srovnával s tím, co předvádí v zralém věku, tak dobře to zahrál. Chytilová tentokrát více rozvádí tému milostnou, dokonce bych řekl, že Synková je v tomto filmu jakési režisérčino alter-ego. Jinak opět platí co v jiných jejích filmech: totiž že umí spojit propracovaný a obvykle dvojznačný scénář, který nejen útočil na tehdejší poměry(dobu), ale také vistuhuje lidskou povahu, a to chirurgicky přesně. Teď k hercům, Poloczek klasicky hraje poživačného burana, Synková racionální a osamělou intelektuálku a Svěrák naopak uštěpačného a zklamaného manžela, Bláhová koketu která se snaží přijít o věneček a prouhloubit si znalosti na téma libido, nakonec Kretchmerová ztvárnila ulítlou nánu kterou vlastně nelze nenávidět ani milovat, Laco Deczi to vše dokreslil trubkou a courou v posteli. Mohlo tam být něco jěště navíc...ale vůbec že to dotáhla Věra do konce se musí jenom smeknout.(4.7.2008)

• - Filmovalo se v Jablonci nad Nisou, Kořenově, na Smržovce, Dolní Polubný v nádražní budově a na železniční trati Harrachov - Kořenov. (M.B)

• - Zdeněk Svěrák převzal roli po Ladislavu Smočkovi, který se druhého natáčení nemohl zúčastnit - měl ale podmínku, že na něj Věra Chytilová nebude křičet. Přeobsadit musela Chytilová i roli babičky cestující s vnukem, protože původní představitelka (mimochodem hospodyně Chytilové) mezitím zemřela. (BoredSeal)

• - Interiéry zapadnutého vlaku boli točené na upravenej streche vlaku z 10 komínov pre odvetrávanie osvetľovacích lámp v oddiely pre cestujúcich, pretože žiarovkové svietidlá filmárom nestačili a vo vnútri rozsvietili halogény, ktoré prehrievali vzduch. (Raccoon.city)