Bez vynikajícího Bolka Polívky by Kalamita nebyla ani zpola tak dobrá. Z mého pohledu je to jen a jedině on, kdo film neustále žene vpřed a kdo diváka přiměje, aby se zajímal, co se stane dál. Ne spousta podivných postav s všelijakými problémy, ne kritika společnosti... Ale jen a jen sympatický mašinfíra Honza Dostál. Film se mi líbil, to ano, ale nepodařilo se mi ho vnímat jinak než jako Polívkovo vydařené sólo (tedy samozřejmě až do uvíznutí vlaku, pádu laviny a paniky, během níž zase začne perlit děti pohlavkující Bronislav Poloczek).(22.7.2012)

Koukám, že Bolek Polívka řádil už za mlado ve filmech jak ho znám z Kurvahošigutntág. Ještě aby ne. Kalamitu točila stejná režisérka a řekl bych, že film jako takový je to vydařený. Vydařený hlavně proto, že tam je Bolek Polívka, ten tomu dodává šťávu, blbost a grácii umělce, takže jsem se nenudil od začátku až do konce. Je vidět, že Valašský král uměl. Takové postavy hrát prostě uměl. Sice to není tak sprosté a drzé jako právě Kurvahoši, ale bejt to točené v té době, asi by se tvůrci taky nebránili. Každopádně Kalamitu s ním srovnávat rozhodně nechci. Jenom mi obě postavy zahrané Bolkem Polívkou přišli hodně společné a přesto právě zábavné. No a za druhé právě díky Bolkovi jsou oba filmy tak úspěšné a oblíbené. Na to, že je to staré skoro třicet let tak klobouk dolů. --- Jaká je to barva? - Toto? To je taková bordó...(10.5.2008)

No vida, že to jde...Věra Chytilová a její první normální film. Sice je to zase taková moralita (ona to jinak nedovede), ale nadmíru snesitelná, hlavně díky Bolku Polívkovi, kterej je jakožto věčný idealista Hurvínek úplně dokonalý :)))) celej film tak jako mimoděk vypouští neskutečný hlášky a mě bavil jedním slovem furt. To že je to samozřejmě satira a každý druhý žblept se dá vyložit dvojsmyslně, to je zase druhá věc, ale do toho já se nořit nehodlám (beru to pouze jako bonus). "Co je podle Vás tohle.." "Jako barevně?" "Ano." "No, né no..to je podobný, protože tady je karmín, je tam i bordó a objevuje se tam cihlová..." :))) tak takhle se dá popsat červený podsedák. Dobrej filmek.(7.1.2011)

Fajnové a příjemné. Malý český člověk oproštěn od jakýchkoli ambicí, tak trochu mi to imponuje. Líbila se mi Bolkova spontaneita, nad věcmi zbytečně neuvažoval a nechal svůj život plynout naprosto volně. Některé momenty připomínaly pozdější "Kopyto". Herecké počiny bezchybné, hlavně Bolek, Kretschmerka a paní Synková.(10.3.2010)

Vznikl celý film jen kvůli poslední sekvenci ve vlaku? Nedivil bych se tomu, protože doposud poměrně chaotickému a neučesanému ději dává zakončení poměrně silnou pointu, což se mi docela zamlouvá - zvlášť u Chytilové, kde mám leckdy pocit zvláštní roztříštěnosti. Vidět tentokrát, jak její film směřuje k něčemu konkrétnímu, je změna. Příjemná.(22.3.2014)

• - Zdeněk Svěrák převzal roli po Ladislavu Smočkovi, který se druhého natáčení nemohl zúčastnit - měl ale podmínku, že na něj Věra Chytilová nebude křičet. Přeobsadit musela Chytilová i roli babičky cestující s vnukem, protože původní představitelka (mimochodem hospodyně Chytilové) mezitím zemřela. (BoredSeal)

• - Když lyžař (Pavel Zedníček) odhrabe přístup k oknu vlaku, svítí do něj intenzivně slunce. Ovšem o pár chvil později venku zuří opět vánice. (rakovnik)

• - Režisérce v té době nepovolili žádný její scénář, před ní barrandovský ležák jménem Kalamita nikdo nechtěl točit kvůli nutnosti natáčet v zimě a na sněhu. Projekt přijala pod podmínkou, že si ho bude moci přepsat. (BoredSeal)