Choroba AIDS sa stala východiskom pre skúmanie povrchných vzťahov medzi ľuďmi a symbolom smrteľného ohrozenia, stresovej situácie, ktorá odhaľuje podstatu jednotlivých charakterov. Traja sympatickí tridsiatnici veselo užívajú život, namiesto lásky striedajú sexuálne partnerky a cenu života im pripomenie až ohrozenie AIDS. Film o apatii, nihilizme, nivelizácii hodnôt, epikurejskom egocentrizme so samovražednými dôsledkami. Euforické eskapády ako zúfalá snaha premôcť pocit odcudzenia v spoločnosti.

Významným prínosom sa stala účasť amatérskeho divadla Sklep, ktorá dodáva filmu originálnu poetiku, hravú recesiu a osobité hrecké prejavy T. Hanáka, M. Šteindlera a D. Vávru. Námetom a scenáristickou spoluprácou sa uviedol mladý absolvent FAMU P. Škapík. V chytilovsky hektickom tempe rozprávania upúta rozháraná kompozícia obrazu (farebne sýtej tónine dominuje červená), nervný strih, dekomponovaná hudba, pulzovanie a ostré jazdy p"sobivej kamery, snímajúcej v najnemožnejších uhloch a sklonoch. Dômyselný humor a efektné pózerstvo sú predvádzané natoľko okázalo, až je vlastná amorálna podstata skutkov prehlušovaná a ostrosť pohľadu na zdeformovanú realitu sa rozptyľuje. (oficiální text distributora)

rischa65

Hodně drsná a syrová podívaná, která k nám v tý době skutečně promluvila. A z paní Chantal šel v tom filmu strach. ()

cunicekb

Drné, avšak pravdivé, co bychom mohli jiného čekat od těchto tvůrců, že? Dobře zpracované memento. Jako je na školách povinná četba, tak bych zavedla tento film do povinné koukandy.... ()

macco33

První opravdový průraz party kolem Sklepáků do velkého světa. Charismatický Hanák, démonicky a slizký Vávra, poživačný Šteindler, to vše pod vedením skřřřehotavé paní Věrrry, prostě concerto grosso! A estrádní a havířská vykopávka Josef Kobr taky docela perlí. Gagy převzaté i divadelních vystoupení fungují na plátně také dobře, zvlášť když se to umí podat. Cynismus patřil k bontonu, některé hlášky jsou lepší než od Zdeňka Svěráka. Z dnešního pohledu možná už poněkud mravoučné, ale ve své době to sedlo jako prdel na hrnec. ()

martins

Jeden z vrcholů tvorby Věry Chytilové, hrozba nemoci AIDS, promiskuitní společnost tři mladých mužů(herci divadla Sklep), která se vrhá nezávažně do víru erotických hrátek nechráněného sexu, jak praví přísloví: "Tak dlouho se chodí se džbánek pro vodu, až se ucho utrhne", přesné vystižení povahy filmu.... v roce 1988 obrovskou bomba... ()

jungewolf

Výborný film, už vlastně klasika. Viděl jsem ho už v r. 1989, ještě před listopadovou revolucí. Jednoznačně 5 hvězd a 86 % . ()

Eire

Komedie / Drama / Psychologický.... Komedie 90% - jak tohle soudruzi vubec povolili(?!) Drama - Na mna trosku Pretitrovane do TEATRALNA (60%) - ten AIDS tam bol pridany asi preto aby to SOUDRUZI vubec povolili (???) - Psychologicky aj Umelecky na 85% - Vera je Vera - scenar i rezie (!!!). Podtrzeno secteno **** ()

DonFrolimo

Poctive odvedena psychologie postav se dokonale promitne na promene divacke psychologie - sto chuti pridat se k nekonecnemu flamovani a bezstarostnym jizdam, spasovat a palit, prasit, tropit, saskovat a ...kurva, co tak sedrene posedavas na kolonade? Samozrejme take Sklep, moje gusto. ()

rigby

Já, lymfocyta silná, přicházím vedená radarem srdce z říše stopanginů, abych vám zvěstovala věčnou slávu divadla Sklep, jež zachycena je neméně výjimečnou režií Věry Chytilové v tomto dekadentním filmovém snímku. Chlast - slast! A až do dna! ()

Kontryhelka

Viděno v době vzniku, tenkrát mi film nic moc neříkal, ale určitě to nebylo špatné. Ukázka,že každý jsme jiný a každý vyznáváme jiné hodoty. ()

Kozlowski8

Příběh trojice kamarádů, kteří odmítají řešit složitosti světa a doby a svůj život vezou na vlně bezstarostnosti a tělesných požitků, dokud jejich cestu nezkříží AIDS...Tvorba Věry Chytilové je pro mne svým pojetím většinou těžce stravitelná a to samé platí i pro tvorbu divadla Sklep. Zde se to navíc sešlo, takže... Nalákal jsem se na vysoké hodnocení a zkusil to, ale příjemné překvapení se nekonalo. 25 %. ()

Karja

Na to, že v době natočení tohoto filmu v roce 1988 se o nemoci AIDS příliš nemluvilo, spíše se opatrně začínalo vyslovovat, že taková hrozba začíná už i na český národ útočit, to režisérka Věra Chytilová docela dobře podchytila. Více než dvouhodinový film sice nabírá na dramatu až zhruba dvacet minut od konce, kdy pod hrozbou nemoci všichni utrpí šok, ale dost kvalitně vyjádřený. Do té doby je celý film spíše průměrnou smutnou komedií, ve které Hanák, Šteindler a Vávra panáčkují od ničeho k ničemu. Dobré, i když od konce. 50% ()

mamarw

Sklepáci nikdy nezklamou a ani tentokrát nezklamali, to stejné platí u Věrky Chytilky :-) Krásné pokoukáníčko! Tento film by se mohl pouštět i ve škole jako výchovný ()

Věra Chytilová 1929 - 2014

Věra Chytilová 1929 - 2014