Snímek NEŽ SE SETMÍ vypráví příběh kubánského básníka a spisovatele Reinalda Arenase (oscarový Javier Bardem). Arenas vyrůstal ve čtyřicátých letech minulého století na Kubě v provincii Oriente, kde se zrodila jeho celoživotní láska k moři a vodě. Coby dospívající mladík odchází z domova a stěhuje se do Havany, kde propadne revolučnímu zápalu a připojí se k okruhu spisovatelů a umělců. Jeho první román "Celestýna před svítáním" je vydán na Kubě, kde však sílí represe Castrova režimu a Arenas začne být coby homosexuál a politický spisovatel tvrdě pronásledován. Poté, co je falešně obviněn ze sexuálního obtěžování, je Arenas zatčen a uvězněn v pevnosti El Morro. Když je po nelidském zacházení z vězení nakonec propuštěn, uprchne Arenas v roce 1980 z Kuby na lodi Mariel Harbor. V New Yorku, kam se uchýlí se svým přítelem Lazarem Gomezem Carillesem, jsou Arenasovy naděje na lepší život rozmetány nemocí AIDS, na kterou v roce 1993 ve věku pětačtyřiceti let zemře. (Cinemax)

cold

Nevyrovnaný scénář schodilo tento film jen na pole průměrný. Johnny Depp byl jen chvíli, ale za to opět skvělý (ten člověk má prostě charisma). Nesmým zapomenout ani na Javiera Bardema, kterého neznám, ale jeho výkon byl ke konci filmu jediný na co se dalo koukat. Jsou lepší životopisy, ale jednou vidět nikomu neuškodí. Když vás více zajímá kubánská literatura, tak jste už tento film viděli a nebo se na něj podíváte, ať napíši cokoli (pro vás to bude lepší zážitek a možná i přehlédnete několik hluchých míst). ()

Radim

Zajímavý životopisný film vypovídající příběh spisovatele drceného totalitním režimem. Scénář bohužel trpí nevyrovnaným tempem, což skvělé herecké výkony a hudba nezachrání. Čtyři hvězdičky, ale tak tak. ()

Ezekiel1

"Mezi komunismem a kapitalismem vidím jeden zásadní rozdíl. V komunismu, když mě kopnou do zadku, tak musim tleskat. V kapitalismu, když mě kopnou, tak si můžu zařvat." Tenhle film má určité poselství. ()

DannyBoy80

Bardem hraje skvěle, ale celkově mi ten film nenabídl žádné emoce, žádné silné okamžiky. Takže jsem to protrpěl, škoda myslím, že se z toho dalo vytřískat mnohem více. Výborné vedlejšáky Deppa a Penna. ()

Alf

film, který ve mně nevyvolal žádné emoce, ať už jde o jeho kvality coby uměleckého díla, ani co do příběhu, prostě vidět, pokrčit rameny a zapomenout.... ()

thunnus

Mám takový pocit, že tenhle film zůstane nepochopený.... a musím pochválit skvělého Bardema. Depp je ve svojí miniroli trapný. ()

RomanHyde

Tenhle film něco do sebe určitě má. Jsou v něm velmi povedené momenty, celkově však působí poněkud rozmázle. Javier Bardem hraje výborně, muzika místy taky pěkně hraje a záběry Kuby jsou parádní. Ovšem to je tak vše. Homosexuální téma mi příliš nesedí a dívat se na tyto scény je mi proti srsti, proto asi dávám o hvězdičku míň než by si zasloužil. Není to film pro každého. ()

jiri.twist

Široká paleta herců od zvučných jmen až po bezejmenné a velmi slušně zahráno, na mě trošku depresivní příběh, pestrá i ponurá Kuba. Film jsem viděl už dvakrát a stále jej nemám dost … doporučuji všem, co ještě neviděli ... 9989 ()

Kochanski

Výborný a poutavý začátek, který oslní poetikou... pouze na začátku máme možnost sledovat postavu jako vyjímečně citlivého básníka/ spisovatele. Zbytek filmu je o všech možných částech Arenasovi osobnosti, ale o jeho díle je zde zoufale málo. Arenase si budu pamatovat jako homosexuála z Kuby, nikoliv spisovatele! ()

Heroine odpad!

Ono se to lidem líbí! Tak já to asi pouze nechápu. Když jsem tenhle film viděla poprvé, bylo mi deset let. Tehdy jsem ho nazvala "jak teplouši jedí vajíčka", a přišlo mi to jako nejnudnější film co jsem kdy viděla. Když jsem ho po osmi letech shlédla znova, názor se mi až tak moc nezměnil. Jediné co je na filmu zajímavé, je neuvěřitelná kombinace nápadu, provedení a obsazení. Proč tenhle film? Proč tenhle název? Proč Johnny Depp? Proč to má přes dvě hodiny? Pro mne zůstane záhadou. ()

strikeman

Po delší době jsem zatoužil vidět něco "oduševnělého", artového, prostě film pro náročnějšího diváka. A byl bych asi více spokojen nebýt nedotaženého konce, ve kterém rejžovi tak trochu došel dech, a očividné touhy filmařů soustředit se v největší míře na "skandální" rovinu Reinaldova života... 70% ()

CliffLee

Javier Bardem v jedné ze svých životních rolí táhne tento snímek stejně jako jeho smutné poetické monology. Reinalda Arenase jsem před tímto filmem neznal. Homosexuální spisovatel se svezl na porevoluční vlně na Kubě, což mu poté za přísného totalitního režimu způsobilo ve své domovině stíhání a vězení a ve světě věhlas a uznaní. Režisérsky barvitý i depresivní film a i když někdy trošku hluchý styl se mi nakonec pro život Arenase dost hodil. Ještě potěší Depp v nezvyklé dvojroli. Mám rád životopisné snímky a i když tohle není čistých 5* tak za výkon Bardema se k nim přikláním.... 9/10 ()

Henry Morgan

To bylo značně ponuré a lehce depresivní, i přes spalující kubánské slunce. Film popisující veškeré zásadní životní útrapy spisovatele Arenase je v podstatě životopisným hraným dokumentem a nijak výrazně neoslní rádoby hollywoodským kořením v podobě sexuálních zážitků a jiných dobrodružství. Nicméně hlavní postava, resp.herec, jenž jí ztvárnil, zahrál přesvědčivě ve všech scénách a za to mu patří obdiv. I když mě zklamala reklama, která líčí film o kontroverzním umělci, sexuální revoluci, homosexuální napětí a johnyho deppa. Všeho tam bylo tak jako v náprstku. Moderní historici by možná byli ze snímku v extázi a humanisti a zastánci lidských práv nepochybně také, ovšem pro mě to bylo poněkud nudnější, popisné dílo, které bylo maximálně podtrženo úryvky z Arenasovi tvorby, která je asi dobrá a inteligentní. ()

Zdenda

Film, ktery me naprosto posadil.... Uznavam, ze zde vitezi sila obsahu nad formou, avsak nejni to taky nekdy na skodu. Vynikajici je slabe slovo pro monstrozni vykon Javiera Bardema v hlavni roli. ()

brabi

Vynikající biografie kubánského spisovatele a disidenta Arenase mě zcela pohltila a jsem rád, že jsme se podobné autokracie zbavili. ()

Tichoza

Nádhera. Na tomhle filmu je vidět jakej je Bardem Pán herec. Jeho kubánskej přiteplenej přízvuk je dokonalej. Film kterej určitě stojí za to vidět. 80% ()