Snímek NEŽ SE SETMÍ vypráví příběh kubánského básníka a spisovatele Reinalda Arenase (oscarový Javier Bardem). Arenas vyrůstal ve čtyřicátých letech minulého století na Kubě v provincii Oriente, kde se zrodila jeho celoživotní láska k moři a vodě. Coby dospívající mladík odchází z domova a stěhuje se do Havany, kde propadne revolučnímu zápalu a připojí se k okruhu spisovatelů a umělců. Jeho první román "Celestýna před svítáním" je vydán na Kubě, kde však sílí represe Castrova režimu a Arenas začne být coby homosexuál a politický spisovatel tvrdě pronásledován. Poté, co je falešně obviněn ze sexuálního obtěžování, je Arenas zatčen a uvězněn v pevnosti El Morro. Když je po nelidském zacházení z vězení nakonec propuštěn, uprchne Arenas v roce 1980 z Kuby na lodi Mariel Harbor. V New Yorku, kam se uchýlí se svým přítelem Lazarem Gomezem Carillesem, jsou Arenasovy naděje na lepší život rozmetány nemocí AIDS, na kterou v roce 1993 ve věku pětačtyřiceti let zemře. (Cinemax)

Martin741

Takze pochopil som tomu spravne, ked tvrdim, ze Fidela Castra prenasledoval Reinaldo Arenas alebo to bolo naopak? Neviem, ale jedno, co viem, ze tam boli uchylarny a tie ja neznasam. 5 % ()

bogomira

Určitě zajímavý téma, ale je to hrozně dlouhý, půl hodiny míň by bylo lepší. A taky tý homosexuality tam bylo snad až moc, jeden by z toho měl pocit, že každej koho na Kubě potkáte je přihřátej. ()

Fallen_One

Film o homosexuálním spisovateli co se zprotivil kubánskému režimu. Mno, filmy o homosexuálech jsem nikdy nemusel. Celý film, a zvláště ke konci jsem se docela suverénně nudil. Fakt bída. Ovšem potěšil mě skvěle jetý Bon Bon a vyšetřovací důstojník v jedné herecké osobě - Johnny Depp. Díky němu tři hvězdy, jinak bych s klidem dal dvě. ()

ic

Zdlouhavý nudný film, který je však okořeněn spoustou zajímavých záběrů se nám snaží naznačit, že na Kubě není horko, ale jen teplo. Jinak představoval jsem si, že takový film bude plný zajímavé latinsko-americké hudby a taky prd acho jo. ()

gabin(a)

Prosím, přečtěte si knihu, je výborná!!!Rozhodně lepší než film, i když ten je taky dobrý. Knížka je chytrá, tragická i komická, moc dobře se čte a dá Vám nahlédnout do jiného světa. ()

spygirl

Nemám slov... jen pokaždé s úžasem sleduji... A opravdu nikdy nepochopím, proč Javier Bardem za tuto úplně geniálně zahranou postavu nezískal Oscara... 100% ()

Juto

Zamyslený, horkosladký filmový životopis kubánskeho spisovateľa, ktorý zachytáva jeho nepotlačiteľného ducha a niekedy aj zdrvujúcu melanchóliu. 7/10 ()

Saraswati

Moje prvé stretnutie s hereckým majstrovstvom Javiera Bardema nasadilo latku pomerne vysoko a vrylo jeho meno hlboko do mojej pamäti ešte skôr, než sa stal presláveným oscarovým zabijakom. Tento film si ma zvláštnym spôsobom získal a musím povedať, že po prečítaní dlho zháňanej literárnej predlohy som názor na film nezmenila. Filmový Reinaldo mi bol dokonca o čosi sympatickejší než ten skutočný (či povedzme literárny), čo sa mi často nestáva! ()

danliofer

Už pro úryvky z díla a dvojroli Johnnyho Deppa je dobře vidět tento film dřív, než se setmí... nejlépe za teplého letního soumraku, aby ta kubánská "vládní buzerace buzerantů" zapůsobila ještě silněji, než ve filmech, kde je toto téma už naopak až módně profanováno. Javier Bardem byl pro mě příjemným hereckým objevem. Od tohoto filmu už jeho filmovou dráhu sleduji mnohem pozorněji, i když v dalších filmech s výjimkou Hlasu moře již pro mě nedosáhl na kvality ztvárnění kubánského spisovatele Arenase... Než se setmí mi evokovalo též vzpomínky na Jahody a čokoládu... Nevím, jak to, ale tyto dva filmy o kubánských gayích se mi líbily svou autenticitou - sorry Pedro, u tebe až Špatná výchova a hlavně Mluv s ní, i když tam už to bylo o "hetero":-) ()

farmnf

Musím uznat skvělý film, Bardem velice uvěřitelný, jen ta propagace buzerantů mě vadila. Skvělá stylová hudba, skvělá kamera. I s dabingem ZdeŇka Mahdala jsem se sžil. Závěrečný monolog je úžasný. ()

Tomasso001

Bez příkras a naostro podaný osud spisovatele Reinalda Arenase. Ukázka jakým způsobem byla determinována jeho tvorba životem v nepříliš jednoduchých podmínkách Kubánského režimu. Pro někoho drsný, pro někoho odpudivý, pro mě tak jak bych si představoval pravdu. Úžasně zahraný a dobrá volba herců, jsem rád, že Depp měl jen dvě menší role, bojim se, že by do příběhu i přes jeho veliké kvality nezapadl. Se Schnabelovým Basquiattem (o životě malíře) 2 výborné filmy přirozeně podané a zajímavě natočené a zahrané. ()

lennyd

Reinald Arenas, kubánský básník a spisovatel, neměl věru jednoduchý život. Kromě svého díla dráždil místní úřady i svou neskrývanou homosexualitou. Několikráte byl ve vězení, než se mu v roce 1980 podařilo vycestovat do USA. Zde ale brzy umírá na zákeřnou nemoc ... Už jsem psal několikrát, že životopisné filmy moc rád nemám - většinou se u nich dokážu uzívat nudou, a leckdy i skoro usnout. Ale někdy mne i tento druh filmů mile překvapí - nedávno třebas Basquiat, a nyní zas Before Night Falls. Oba filmy mají hodně společného - např. jsem o hlavním hrdinovi až do shlédnutí filmu nikdy neslyšel (jojo, jsem holt hotentot), umění produkované ústřední postavou jde úplně mimo mne (taky jsem ajťák, a obrazy, básničky a podobné nejsou moje hobby) a i stylově mi filmy přišly podobné (ha, až teďka jsem si všiml, že je má na krku stejnej režisér - to leccos vysvětluje). A taky mne v obou zaujal nelehký život hlavního hrdinu (fakt to maj ti umělci těžký, kdyby se tak naučili programovat). Javier Bardem, jak ho moc nemusím, tak bych řekl že zde předvedl svůj životní výkon - asi není moc lehké zahrát homosexuálního kubánského básníka. Škoda jen malých rolí Johnnyho Deppa, a ostatních známějších tváří... ()

PetrPan2

Homosexuálové to mají těžké v každé diktatuře a Fidelova Kuba nebyla vyjímkou... Johny Depp ukazuje, že není malých rolí... a v té velké si slušně vede Javier Bardem. ()

Mishqo

film s veľkou dušou a krásnym posolstvom...Javier stvárňuje hlavného hrdinu tak presvedčivo a tak prirodzene že s ním takmer okamžite začnete sympatizovať..škoda že Johnny Depp sa neohrial vo filme ani len 10 minút ()

cross

Slušný životopisný film, ve kterém se není zas až tak těžké se trochu ztratit, ale který díky svému pojetí a hereckým výkonům vždy dokáže naklonit diváka na svou stranu... Příjemná podívaná.. Trochu divná a zmatená, ale příjemná.... ***1/2 ()

Josefin

Režisér spíše malíř Julian Schnabel je už takový má svůj styl točení, i když v určitých pasážích mě to děsně nudilo, pak naopak následovala kaskáda napětí. Ale on už jiný nebude, takhle život kubánského básníka a spisovatele Reinalda Arenase pojal takový jaký byl včetně nudných míst ,které máme v životě všichni. Tam mohl pomocí svého expresionisnu trochu zakouzlit, pro diváky by to bylo mnohem zajimavější. Javier Bardem bezkonkurenční perfektní výkon, jen smekám. Autentický, vášnivý, živelný tohle byla jeho role. PS: nekoukejte na to utahaní jako koťata, ale vyspalí a odpočinutí:) .Má své kouzlo. ()

xaver

A ani nemohl. Prudérní USA, přes proklamované svobody, nikdy nebyly a ještě dloho nebudou (zdali někdy vůbec) nakloneny homosexuálům. Jinak průměrně zajímavý snímek o cestě revolucionáře za vysněným světem. ()