Stáhnou vás s sebou až na dno orlické přehrady! V roce 2005 byl tento film uveden v českých kinech. Inspirován skutečnými událostmi zdál se být reflexí své doby. V hlavní roli s Michalem Dlouhým a Janem Dolanským natočil Sametové vrahy režisér Jiří Svoboda. Mezi aktéry filmu uvidíme i další známé tváře, např. Alici Bendovou, Lucii Benešovou, Jana Vondráčka, Richarda Krajča, Dušana Urbana aj. Režisér Jiří Svoboda o práci na tomto díle napsal: „Události, které se nám staly bezprostřední inspirací pro námět našeho filmu, mají časové ohraničení let 1990–1995. Jsou fascinující a strhující nejen objemem zla (nebo možná přesněji: úplnou absencí čehokoli, co souvisí s dobrem a vědomím hodnot), nýbrž i objemem banality, kterou prorůstá jako živel fantaskní grotesknost. A právě tím jsou osudy orlických vrahů v jejich autentické podobě tak dráždivé a inspirativní. Přírodní skutečnost je mnohorozměrná a ve své přirozené podstatě se vymyká kategoriím dobra a zla, kterými člověk přírodní děje poměřuje v nutkavém pokušení je pochopit." Orlické vraždy, následný soudní proces a další osudy pachatelů, z nichž dnes už někteří nežijí, vyvolaly svého času řetězce mediálních reakcí. Jejich filmová podoba rozkrývá motivace aktérů rozsáhlé trestné činnosti, jejich soukromí a provázanost se společenskými strukturami. V další linii vyprávění se odehrává policejní vyšetřování až směrem k zadržení všech pachatelů. (Česká televize)

Trailer

Big Bear

Brrr z těch barelů a hlavně Dolanského se mi dělalo fakt blbě. Dolanský to podal tak skvěle, že bych jej pro jistotu nechal někde vyšetřit. Normální jedinec přeci nemůže sériového vraha zahrát tak bravurně... Odhaduji, že Dolanský už musel někoho odkráglovat :-)) Dlouhý byl také super... !!! Ty jeho ledově modré oči... Brrr úplně cejtím jak na mně sype louh. Tohle je krimi, které vás udrží v napětí celou dobu a nejhorší na tom je, že se film inspiroval skutečnými vraždami... Skoro až severské drama! Čtyři nábojnice. * * * * ()

Galadriel

Obdivuju tvůrce, že měli odvahu pustit se do natočení kriminálního dramatu v době, kdy všichni ostatní točí samé milé komedie, nebo současné příběhy. Oceňuji i celkovou syrovost, originalitu a naturalističnost (na naše poměry, samozřejmě), nicméně film na mě místy svým zpracováním působí spíš jako televizní počin (hlavně po technické stránce - kamera, zvuk, atd.), stejně tak herci občas působili nevěrohodně a toporně, do velké míry možná "zásluhou" mizerných dialogů a slabého scénáře. ()

zputnik

Velmi milé překvapení - není to sice žádná extra pecka, ale věřte mi: už jsem překrmen všemi těmi psychologickými tragikomickými dramaty české provenience, všemi těmi osvědčenými hláškami... prostě mi tu v ČR dlouho chyběl prachobyčejný film s nějakou ucházející zápletkou, scénářem, pokud možno solidními hereckými výkony etc. A SAMETOVÍ VRAZI mi toto dali. Shrnuto a podtrženo: Není to sice žádná suprpecka, ale na příjemně strávený večer a dobrý pocit z filmu to bohatě stačilo. Poznámka: Až budete i Vy uvažovat, kde se na počátku 90. let (Orlické vraždy se odehrávaly v období 1991 - 1993) vzala Škoda Octávie, moderní typy mobilů a podobně, tak se tím netrapte. Jak již říká sám obsah k tomuto filmu - film pouze volně vychází z této skutečné události. ()

larelay

No, musim povedat, ze som cakala od tohto filmu tak malo, ze som si pred PC sadala s nechutou, ale nieco cez dve hodiny som sedela ako prikovana. Zhltla som to aj s navijakom. Musim uprimne prznat, ze ma to dostalo. ma to sice velke trhliny, nelogicke veci, ale po neskutocne trapnom Boleru bol toto zazitok. ()

Dellamorte

...čakám a čakám, no zatiaľ žiaden snímok nenabúral Orlickú priehradu s jej sudičkami(!). Jirka vo forme a Dlouhej Míša je můj maznáček. Foremně aktuálni i dnes( za jiných podmínek ) Beru to jako základ cz filmárskyho i tematicky v jakýkoli formě zabetónovaného subžánru. Že co? Jasně EXPOZITUR-NOVA ODDELENÍ- / ANDĚLSKÁ PRIMA SRAJDA CLONA typu na všech oddeleních a všechny ty mutace sou pod dozorem. Ale tak jo -Jirka rulezzzzzz ! ()

• Ve snaze přiblížit se co možná nejreálnější a nejautentičtější výpovědi a vykreslit příběh co nejsyrověji zvolil režisér snímání ruční filmovou kamerou. (hippyman)
  • Po prvním týdnu promítání v českých kinech vidělo film celkem 31 498 diváků. Pět týdnů po premiéře se mohl snímek pyšnit stotisícovou návštěvností. Od premiéry až do 6. března 2005 jej vidělo celkem 105 921 diváků. (hippyman)
  • Projekt byl původně připravován s Luxor Filmem Přemysla Pražského, ale nebyl zdárně dotažen do konce. (hippyman)