Výborně natočený drsný příběh podle skutečné události. Je moc dobře, že se podařilo zrealizovat tenhle snímek, protože na české poměry hodně nečekaná záležitost. Herci jsou obsazeni výborně, hlavně Dlouhý a Dolanský, který psychopata zahrál skvěle. Určitě jeden z těch povedenějších českých snímků nového tisíciletí.....(27.6.2007)

Jestli jsem svého času napsal o Pravidlech lži, že je to nejsympatičtější pokus o žánrový film v českých podmínkách, pak o Sametových vrazích napíšu, že je to asi pokus nejprofesionálnější, který široko daleko nemá srovnatelnou konkurenci. Ne Hranaři vážně žádnou renesanci české kriminálky nepředstavují a dokonce ani ne přeceňovaný thriller Ve stínu. Nicméně napsat, že Sametoví vrazi jsou nejlepší polistopadovou českou kriminálkou je totéž, jako o jiném snímku napsat, že je to nejlepší rakouské sci-fi nebo mongolský horor. Prostě je tady slabá konkurence a ve světovém měřítku by tento kousek znamenal jen čistokrevný průměr. Věty v některých komentářích, které vytýkají Svobodovi, jak může někdejší předseda KSČM točit film o kritice kapitalismu, ponechávám zcela stranou. Jde o to, že Sametoví vrazi mají podivně roztříštěný scénář, kde se přeskakuje z postavy na postavu a z jednoho motivu ke druhému, kde např. policisté a průběh vyšetřování mají ryze podružnou roli. Problematický je i obsazení některých vedlejších rolí, za všechny bych jmenoval Alici Bendovou, která ke špičkovému herectví má ale hodně daleko. Celkový dojem: 60 %.(20.1.2013)

Myslím, že Jiří Svoboda pojal Sametové vrahy velmi osobitě. Tak především, všichni tu po celý film neustále p*chají:) Michal Dlouhý s Alicí Bendovou, Jan Dolanský s Andreou Kulasovou a Lucie Benešová téměř s každým. Film má výborné obsazení, zejména Michal Dlouhý dokáže zahrát parádní hajzly. Snímek jsem zhlédla v ČT, rozdělen na dvě části. Druhá část mi přišla o hodně lepší, zejména gradující závěr je skvělý. Jinak scéna, v níž rodí přítelkyně Dolanského, mě jistým způsobem docela šokovala. Mám dojem, že tak naturalistické zobrazení porodu jsem v českém filmu ještě neviděla.(18.1.2013)

Jedno je zřejmé již na první pohled - Sametoví vrazi skutečně vypadají zcela originálně a v kontextu tuzemské kinematografie po vizuální stránce naprosto ojediněle. Se šedesátiletým klasikem Svobodou do projektu totiž šla i sugestivní barevná kamera Martina Šáchy. Spletitý děj vyžaduje stoprocentní pozornost. Logika naštěstí tvůrce neminula, když si navíc vzpomeneme na otřesné (rovněž kriminální) Bolero, tak si jen zhluboka oddychneme. Po herecké stránce film jen těší, pokud tedy mluvíme o ústředních partech (tam se znamenitě ukázalo, že to jde i bez "provařených" tváří) - Alice Bendová hrát jednoduše neumí, herecké kreace vyšetřovatelů svojí triviálností bijí do očí. Dialogy nejsou špatné, křečovitost některých však až zamrazí. Důležité aspekty se ovšem topí pod tíhou nepodstatných detailů, které se tak vyšplhaly až na stopáž přes 160 minut. Příjemná renesance české kriminálky - změna už byla třeba!! Do vyšších sfér má ale přece jenom daleko!!(9.11.2006)

výborná česká kriminálka, ( pro mě ) nejlepší polistopadová vůbec! Už téma samo o sobě je dosti zajímavé! Volně inspirované příběhem orlických vražd. Výborné vykreslení psychologie jednotlivých postav a tehdejších " podnikatelských praktik ". Výborné herecké výkony, jak Michala Dlouhého,tak ještě lepší byl Jan Dolanský( na jeho: inu nejsem já, ale čtverák a nepil pane policisto, ještě bych někoho zabil a jeho následující smích jentak nezapomenu:o) Po technické stránce řemeslně odvedená práce, výborná kamera i střih. Můžeme pouze tajně doufat ve vícero takovýchto snímků! Hodně poctivé 4*!(6.1.2007)

• - Film vznikl za 35 natáčecích dnů. (hippyman)

• - Projekt byl původně připravován s Luxor Filmem Přemysla Pražského, ale nebyl zdárně dotažen do konce. (hippyman)

• - Petr Vychodil byl odsouzen k 14. letům odnětí svobody. (Lucas87)