Asterix a Vikingové

Asterix a Vikingovia

Asterix and the Vikings

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie / Dánsko, 2006, 78 min

Můj maličky francouzský hrdina a jeho velký přítel jsou zpět. Snad bych ještě i někde našel staré komixy, které jsem hltal ve velkém. Nepřekvapí tedy, že jsem rád za každý návrat těhle sentimálních ikon mládí. Trailer však naznačoval opět hranou verzi - no a jsem rád, že se autoři nakonec drželi klasického 2D. Plochý animák jsem delší dobu neviděl takže moje chuť na nového Asterixe byla o to větší. A jak to nakonec dopadlo? Pořád je to zábava, která sice na staré klasické díly nemá, ale koukat se na to dá pořád poměrně sympaticky. Tvůrci šli s dobou a do příběhu vložili pár moderních odkazů, teď se dá jen spekulovat jestli to bylo dobře či špatně - osobně mi to nevadilo, ale ani mě to nějak nenadchlo. Až snad na SMSku :). Čekejte tedy oddechový animák staré školy, podpořený několika povedenými vtípky, klasickým galským příběhem ale hlavně na Asterixe, Obelixe, Panoramixe, Idefixe a další a další ixe. 3* Ooh, is THAT what you call "fantastic", "great" progress? I gave you a mission to make a man of him!(12.5.2008)

Jsou-li na scéně Vikingové, tak je nový Asterix zábavný. Jsou-li na scéně Galové, pak je alespoň průměný. Je-li však na scéně Zničehonix, tak je nesnesitelný. V detailech a některých scénách umí Asterix spolu s Vikingy pobavit, ale celkově to žádná velká výhra není. Tvůrci mají ovšem štěstí, jelikož díky suchu na poli klasicky animovaných filmů se Asterix výjimá. Potěší i rozmáchle "výpravná" hudba. Relativní krátkost a dobré tempo vám nedovolí se nudit čili snímek svůj účel plní. Pobaví totiž nejen děti, ale i dospělé, byť ani jednu z těchto skupin nijak zvláště.(23.12.2007)

Modernizace je občas úsměvná, občas stydlivě trapná, ale jinak se příběh drží klasických asterixovských schémat, která na mě vždy fungovala. Chybí ale nějaká legendární scéna, kterých bylo ve starších dílech požehnaně a celé vyznění je tak příliš romanticko-dobrodružno-dramatické. Chtělo by to ještě víc shazovacích hlášek, aby se dostavila potřebná odlehčenost.(15.8.2007)

Videl jsem sice zatim jen ukazky, ale uz ted tusim, ze to bude spica. 2D animace je zpatky s temi nejuzasnejsimi francouzskymi hrdiny vsech dob... Miluju Obelixe :))))) Tak, aktualizace. Jednoznacne nejvtipnejsi Asterix, co se dostal na platna. Tvurci se drzeli klasiky, i kdyz komixovou predlohu Asterix a Normane prizpusobili momentalnim trendum. Urcite se nebojte na to zajit, me boli branice jeste ted. A davejte si bacha na Esemesku ;). Jinak co se zpracovani tyce, za pouziti nejnovejsich technologii dobre zpracovana 2D animace, vsimnete si toho hlavne pri hre stinu, treba kdyz Asterix sedi s Obelixem pred domem a jsou ve stinu strechy, jen jim presahuji nosy, ktere jsou nasvetleny. Proste parada...opravdu pastva pro oci. A dabing je taky skvele zvladnuty, Pavel Travnicek a Ota Jirak se sesli skvele. Kdybych mohl, dam jeste premiovou hvezdicku.(31.7.2006)

• Galadriel

Z nostalgie ke starším kresleným Asterixům musím dát takhle nízké hodnocení. "Astérix dobývá Ameriku" se mi zdál málo francouzský, málo Goscinovský, málo všechno, ale Vikingové předčili moje nejhorší očekávání. Mám doma všechny komixy, které kdy u nás vyšly, včetně dílu s UFOuny, který mě nenadchnul ani v komiksové podobě, takže mám k Asterixovi hodně vřelý vztah, ale odpustit něco takovéhohle prostě nedokážu. Nevadí mi "modernizace" (holubice esemeska, disko tance z Lutécie atd.), vadí mi ztráta ducha, téměř nulový výskyt Římanů, pitomé moralizování jako v té nejameričtějsí disneyovce a podivná animace (všimli jste si, jak zvláštně vypadají mraky na nebi?).(17.5.2007)

• - V dobe uvedenia najdrahší animovaný európsky film. (Tolf)

• - Film vychádza z pôvodného komiksu „Astérix et les Normands“. (Tolf)

• - Film vznikol klasickým kreslením, počítač použili iba na špeciálne efekty. (Tolf)