Reklama

Reklama

Animovaný film Asterix a Vikingové je adaptací původního komiksu Asterix a Normané. Příběh začíná, když náčelník vesnice obdrží zoufalou žádost o pomoc od svého bratra v Lutecii. Ten potřebuje, aby se z jeho syna stal pořádný muž a tak jej poslal do galské vesničky. Mladík je nejprve znuděný ze strohosti venkova, tato nuda se však velmi rychle změní, když připlují vikingské Drakkary. Vikingové však nepřišli plundrovat a ničit, ale naučit se novým věcem, jako je například strach. A toho má mladík v sobě dost a tak jej unesou. (SPI Film)

(více)

Recenze (244)

Isherwood 

všechny recenze uživatele

Základní premisa celé série s Asterixem a Obelixem spočívající v heslu „Dej římskému legionáři do držťky!“ je pryč a s ní se vytratilo i ono kouzlo, jímž oplývali předchůdci tohoto díla (o hrané verzi raději taktně pomlčím). Celé schéma příběhu se zeštíhlilo na bojový výcvik náčelníkova metrosexuálního synovce a na protější straně stojící partu Vikingů, kteří se chtějí naučit strachu. Celá zápletka však postrádá ráznější náboj, který by ji opravdu vynesl na Olymp zábavy. Vršení gagů představuje nekontrolovanou dávku neinvenční beznaděje, jakou vůbec jde vyplodit. O tom, že Obelix má rád divočáky každý ví, že kouzelný lektvar dělá divy i se staříky taky, tak proč se tím tvůrci vůbec zaobírají? Respektive jde spíše o to, že právě tohle jsou jediné „frky“, kterých se dočkáme. Zbytek je zoufalá vata, který je dneska k vidění v každém druhém animáku. Snaha o modernizaci (trance party a vůbec celá písničková intermezza jsou otravná) má přesně opačný efekt a shazuje snímek za hranice trapnosti, z níž se už ničím jiným nevyhrabe. Legenda se sice pohřbila už před lety hranou verzí, ale kreslíři jí zdatně sázejí na hrob macešky… ()

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Kdo by se netěšil na nejnovější díl Asterixe, kterého jsem jako malého přiznám se miloval. Pak už jen zamrzí, jak člověk stárne a začne lámat nad opěvovanými komixy hůl a nad animáči taktéž. Asterix a Vikingové tak pro mě byly překvapením, že se do nich rozhodl někdo s vervou opřít. Po nepodařeném německém Dobytí Ameriky jsem tedy čekal dost, a svým způsobem jsem dostal. Jsem rád, že se tvůrci vrátili k oněm vtipům kombinace současnosti a tehdejší Gálie, například taková "esemeska" vyšla řekl bych na výbornou, o to mi víc bylo líto, jak si to tvůrci zkazili úděsnou muzikou a hlavně tím, že se vykašlali na to, na čem byl Obelix tolik stavěný/bitky, Římani a spousta jiných maličkostí, kterých si člověk na první pohled ihned všimne/. Koneckonců je fakt, že tohle je naprosto jiný Asterix bez toho, čeho ho máme tak rádi. Je prostě jiný, ale i tak není natolik špatný, aby se mezi ostatními ztratil, je prostě nad očekávání slabší. --- Tak to u nás chodí. Vybereš si děvče a odtáhneš si ho za vlasy do své nory. Zeptej se své matky. Na starých zvycích není nic špatného, že Vikeo? - No to víš sice mě málem skalpoval a jak mě vlekl odřela jsem si záda, ale byl to nejštastnější den v mém životě ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Jsou-li na scéně Vikingové, tak je nový Asterix zábavný. Jsou-li na scéně Galové, pak je alespoň průměný. Je-li však na scéně Zničehonix, tak je nesnesitelný. V detailech a některých scénách umí Asterix spolu s Vikingy pobavit, ale celkově to žádná velká výhra není. Tvůrci mají ovšem štěstí, jelikož díky suchu na poli klasicky animovaných filmů se Asterix výjimá. Potěší i rozmáchle "výpravná" hudba. Relativní krátkost a dobré tempo vám nedovolí se nudit čili snímek svůj účel plní. Pobaví totiž nejen děti, ale i dospělé, byť ani jednu z těchto skupin nijak zvláště. ()

kOCOUR 

všechny recenze uživatele

Moc Asterixů za sebou nemám, ale nebylo to překážkou. Sada univerzálních gagů poplatných moderní době, vetknuta do zcela pochopitelného příběhu, tvoří stravitelný celek pro neználky i ortodoxní hltače zároveň. V záplavě 3D animovaných leporel navíc strohá 2D animace působí jako zmrzlinový špalek uprostřed parného léta. Příjemnný oldsCOOL. ()

Galadriel 

všechny recenze uživatele

Z nostalgie ke starším kresleným Asterixům musím dát takhle nízké hodnocení. "Astérix dobývá Ameriku" se mi zdál málo francouzský, málo Goscinovský, málo všechno, ale Vikingové předčili moje nejhorší očekávání. Mám doma všechny komixy, které kdy u nás vyšly, včetně dílu s UFOuny, který mě nenadchnul ani v komiksové podobě, takže mám k Asterixovi hodně vřelý vztah, ale odpustit něco takovéhohle prostě nedokážu. Nevadí mi "modernizace" (holubice esemeska, disko tance z Lutécie atd.), vadí mi ztráta ducha, téměř nulový výskyt Římanů, pitomé moralizování jako v té nejameričtějsí disneyovce a podivná animace (všimli jste si, jak zvláštně vypadají mraky na nebi?). ()

Galerie (47)

Zajímavosti (3)

  • Film vychádza z pôvodného komiksu „Astérix et les Normands“. (Tolf)
  • Film vznikol klasickým kreslením, počítač použili iba na špeciálne efekty. (Tolf)
  • V dobe uvedenia najdrahší animovaný európsky film. (Tolf)

Související novinky

Rudý Baron, Geronimo a Zlatý Míč

Rudý Baron, Geronimo a Zlatý Míč

28.05.2006

Tomu se říká zajímavá sešlost, pravda? No a to ještě vůbec není všecko (ale o tom později). Když se řekne francouzský animovaný film, napadne vás pravděpodobně nejdřív Tintinova dobrodružství, Byl… (více)

Reklama

Reklama