Asterix a Vikingové

Asterix a Vikingovia

Asterix and the Vikings

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie / Dánsko, 2006, 78 min

Můj maličky francouzský hrdina a jeho velký přítel jsou zpět. Snad bych ještě i někde našel staré komixy, které jsem hltal ve velkém. Nepřekvapí tedy, že jsem rád za každý návrat těhle sentimálních ikon mládí. Trailer však naznačoval opět hranou verzi - no a jsem rád, že se autoři nakonec drželi klasického 2D. Plochý animák jsem delší dobu neviděl takže moje chuť na nového Asterixe byla o to větší. A jak to nakonec dopadlo? Pořád je to zábava, která sice na staré klasické díly nemá, ale koukat se na to dá pořád poměrně sympaticky. Tvůrci šli s dobou a do příběhu vložili pár moderních odkazů, teď se dá jen spekulovat jestli to bylo dobře či špatně - osobně mi to nevadilo, ale ani mě to nějak nenadchlo. Až snad na SMSku :). Čekejte tedy oddechový animák staré školy, podpořený několika povedenými vtípky, klasickým galským příběhem ale hlavně na Asterixe, Obelixe, Panoramixe, Idefixe a další a další ixe. 3* Ooh, is THAT what you call "fantastic", "great" progress? I gave you a mission to make a man of him!(12.5.2008)

Moc Asterixů za sebou nemám, ale nebylo to překážkou. Sada univerzálních gagů poplatných moderní době, vetknuta do zcela pochopitelného příběhu, tvoří stravitelný celek pro neználky i ortodoxní hltače zároveň. V záplavě 3D animovaných leporel navíc strohá 2D animace působí jako zmrzlinový špalek uprostřed parného léta. Příjemnný oldsCOOL.(24.9.2006)

• giovanni3

Asterix a Obelix to je prostě klasika a Vikingy jsem měl vždy rád. Zdálo se to tedy jako ideální koktej, který zaručí pořádnou porci humoru a relaxace. Bohužel výsledek byl o dost slabší. Vikingové byli jen o něco málo tužší než Římané, ale hlavně se tito drsňáci báli. Jejich čaroděj hodně připomínal toho rádoby čaroděje, který v starším díle Asterixe a Obelixe přišel do Galské vesnice, aby Galy využil pro zisk zlata. Tudíž tu probíhá i opakování postupů ze starších dílů. No a celý děj se netočí vlastně ani tak kolem Vikingů, ale spíše kolem mladého rozmazleného fakana. Jeho chování, tanec, gesta atd.. prostě odpad první kategorie. Jako bonus přidáme románek s mladou seveřankou a máme univerzální lákadlo na publikum. Tudíž tento film jde co nejpřímější cetou jak být stále Asterix a Obelix, ale moc se u toho nenadřít, nalákat lidi a vydělat prachy nic víc. Slabota a 2z5 z úcty ke kultovní dvojici a skrze pár dobrých scének. P.S.: Vikingové plují k břehům Francie hledat strach? To je taková krav.na, že to to musel ten scénárista vymyslet když byl na mol...(4.9.2015)

• bouchy

Po zhlédnutí filmu mi bylo dost smutno. Tvůrcům se podařilo zlikvidovat vše, co pro mě - a jsem si jist, že nejen pro mě, ale i pro spoustu dalších fandů, kteří v dětství hltali kresleného Asterixe - tyhle postavičky a příběhy kdy znamenaly. Vražda jedné velké legendy. Rozmašírovali původní nápad, vysekali veškeré kouzlo a charakterům odřezali jejich pravou tvář. A co teprve ta kvanta narážek na moderní dobu? Proč, proboha? Kdyby to bylo alespoň vtipné... takhle jsem měl pocit, že tvůrci nepočítají s tím, že na film se bude dívat také někdo od jedenácti výš. Z dospělého diváka odkojeného na původních příbězích dělají dementa. V porovnání se staršími filmy slabá jedna hvězdička (a to jen za to, že jsou si postavy alespoň podobné). V porovnání s původním příběhem - Asterix a Normané - jasný odpad! Už dlouho se mi nestalo, že bych měl chuť právě přehrávaný film vypnout a potřísnit kyselinou.(21.8.2008)

• Nihlathak

Hnusná a odporná prohnutá animace.... Zničehonix je TAK hroznej! A ta vikingská holka taky! Hrozná disneyovitost! Atmosféra je v kravím lívanci. Jakoby kopírovali filmy, když se tu objevují ty absurdní (tehdy) futurismy, se kterými to opravdu přehánějí. No a červivou třešničkou na zkyslém dortu jsou ty písně.(5.2.2012)

• - Film vznikol klasickým kreslením, počítač použili iba na špeciálne efekty. (Tolf)

• - V dobe uvedenia najdrahší animovaný európsky film. (Tolf)

• - Film vychádza z pôvodného komiksu „Astérix et les Normands“. (Tolf)