Asterix a Vikingové

Asterix and the Vikings

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie / Dánsko, 2006, 78 min

• Skejpr

Silné Zklamání. Na Asterixovi sem vyrostl a "Asterix a Normani" je můj velmi oblíbený díl. Potenciál předlohy (a Asterixovský potenciál obecně) však zůstává zcela nevyužit. Trapné taneční scény (zlatá tancující zvířátka!!) a minimum vtipů činí Asterixe zcela nevýrazným, průměrným, a zaměnitelným aniovaným filmem. V záplavě Disneyovské produkce zcela splývajícím.(10.12.2006)

Staré legendárne animované filmy podarených Galov som nevidel, takže nemám s čím zrovnávať. Môžem ale porovnávať s obtlstlým Depardierom a jeho hranými kolegomi, ktorí ma iritovali omnoho viac, ako neškodné 2D animované postavičky. Film som videl náhodou v telke, a nič podobné nepovažujem za nutné ešte niekedy vidieť. Pre deti to bude ale určite fajn zábava, aj keď v dobe digitálnej animácie je aj to diskutabilné....(26.5.2012)

Po fantastických animovaných filmoch prichádza prvý, ktorý sa svojou kvalitou približuje k prvému filmovému. Koho napadla tá sprostosť zmodernizovať klasiku. A nemám na mysli modernizáciu animácie, ktorá je veľmi slušná, ale dejovú, vták , ktorý sa volá sms-ky tak že napíše na nejáky strom I "srdiečko" U? to čo je a keď zaznie skladba Eye of tiger tak som len krútil hlavou ale to nie je všetko dokonca sa v Asterixovi MORALIZUJE. a ja sa pýtam ČOOOOOOOO? Veď to je komiks o hrdinoch???? to je taká sprostosť ako moralizovanie v spider-manovi 3???? jediné preco si to zaslúži tie 3** sú skvelá animácie, hudba a ústredné duo , ktoré ma snaď nikdy neomrzí. Tí vikingovia sú ale blázni(23.3.2008)

Kupodivu poctivá práce a důstojné pokračování tradice. Obrázky klasické, sice barevnější s malinko tvrdšími liniemi, ale nic, na co by se nedalo zvyknout (asi jako když Rychlé šípy převzal po Fischerovi Čermák :-) ); ozvuky současnosti k Astérixovi odjakživa patří a jsou do toho zapasované nehumpolácky, takže s nimi nemám problém; komu nepřipadá vyrovnané soupeření s Vikingy zajímavější než nekonečné šikanování Římanů, může si smlsnout na trápení náčelníkova synovce; děj ani humor netrpí na hluchá místa jako leckteré z původních dílů. Scénky s druidem a bardem působí pravda trochu jako z povinnosti, ale stejně si nejsem jistý, jestli se to náhodou ze všech animovaných Astérixů nejvíc neblíží náladě, kterou si pamatuju z dětství z komiksů, takže všeobecné nevoli (i u mých vlastních ratolestí) nerozumím. Neslyšel jsem český dabing, možná bude pes zakopaný tam. Za mě stejné hodnocení jako u většiny starých dílů.(23.5.2016)

• Trellíno

Hm, fajn. Když si v roce 1994 vzali Asterixe do parády Němci a přivedli na svět příšernost Asterix v Americe, tak jsem si říkal, že už snad ani nemůže být hůř. Po patnácti letech se toho ujali Dánové a podělali to snad ještě víc, než jsem si vůbec dokázal představit (nehledě na moje těšení se po zdejších více než kladných ohlasech). Příběh na úrovni myšlenek pětiletého dítěte (a to přitom předloha Asterix a Normani patří mezi komiksy určitě minimálně do lepší poloviny). Bitky úplně na nic. Humor se jaksi kamsi naprosto vytratil. U moderních a do AsterixoObelixovského vesmíru absolutně se nehodících vložek (téměř taneční party po příjezdu Zničehonixe + hafo dalších hudebních čísel) jsem nevěřícně kroutil hlavou a říkal si, jestli tohle mám vůbec zapotřebí (to se mi přitom druhý hraný maximálně ulítlý celovečerák hodně líbil). Asterix a vikingové je bohužel hodně nedůstojný návrat, který těm nejlepším kouskům (Asterix v Británii, Asterix a překvapení pro Césara) nesahá ani po kotníky. Teď mě napadá otázka, jestli jsem úplně mimo, a nebo vám vážně přijde tenhle paskvil srovnatelný s tím nejlepším, co vzniklo na poli animáků o Asterixovi s Obelixem. Asi by to chtělo trošku soudnosti. Po tomhle zklamání bych si přál, aby snad už ani raději další animáky podle Goscinnyho předloh nikdy nevznikly. Možná jsem hodně přísný, ale za to holt může ta kompletní sbírka všech komiksů, co se tu vedle mě válí v poličce. Uf, maximálně nasr.. odcházím od klávesnice a jdu si pustit jeden ze dvou výše jmenovaných kousků z let osmdesátých a budu se snažit si vsugerovat, že se mi dnešní hodně smutný zážitek jenom zdál.(6.10.2006)

• - Film vznikol klasickým kreslením, počítač použili iba na špeciálne efekty. (Tolf)

• - Film vychádza z pôvodného komiksu „Astérix et les Normands“. (Tolf)

• - V dobe uvedenia najdrahší animovaný európsky film. (Tolf)