New York, 1941. Neurotický scenárista Barton Fink (John Turturro) právě prorazil na Broadwayi. Začínají se o něj zajímat producenti. Když se ozývá Hollywood, aby napsal scénář filmu o wrestlingu, Barton mění městský smog za filmovou slávu. L.A. vítá Bartona Finka s otevřenou náručí. Barton Fink se potýká se scenáristickým blokem. Na pomoc si najímá šikovnou asistentku Audrey (Judy Davis) a také díky přívětivému sousedovi Charlie Meadowsovi (John Goodman) Fink zjišťuje, že inspirace z opravdového života, kterou tolik hledá, pochází pouze z těch nejzlověstnějších zdrojů. Geniální filmaři bratři Coenové (Fargo, Tahle země není pro starý) uvádějí jednomyslně nadšeně přijatý film Barton Fink. Vtipný a neobvyklý komediální příběh o hollywoodském žalu, anonymních filmových magnátech a bezhlavých mrtvolách. (Magic Box)

TomPrusik1

Zde jsem čekal od Coenovců trochu víc, po zkušenostech z předchozími snímky. Děj je totiž poměrně pomalý a táhlý a bohužel to nezachrání ani klasicky dobře napsaný scénář. Divák v podstatě hodinu a čtvrt čeká, než se začne něco dramatického dít a když si řekne: ,,Teď by se to mohlo konečně pořádně rozjet." tak to sice chvíli jede, ale pak to na napětí upadá, nebo to skončí v tom nejzajímavějším, viz otevřený konec s krabicí. Závěr je sice v klasickém Coenovském stylu, že se pokazí vše, co může (podobně jako u Po přečtení spalte, nebo u Farga), ovšem zde mi to přišlo mnohem méně odvázaný a absurdní. Ani černý humor, který je pro bratry Coeny typický mi zde opět nepřišel nějak skvělý, nebo ne alespoň tak dobrý, abych se za břícho popadal. Film vypráví o tvůrčí krizi a troufám si říct, že podobnou tvůrčí krizi měli nejspíš i bratři Coenové. Velmi slabé 3 hvězdy a 55% ()

dr.fish

Tenhle film je z roku 1991. Tak to svou dobu předběhl tak o dvacet let. Skvěle vypravené, kamera dokonalá, příběh psycho. Až na dno své prohnilé duše v hotelu, kde nikdo nechce bydlet, ale pokoje tam jsou na patře všechny plné. 85% ()

moviefilm

Opäť jeden z Coenovských otvorených koncov, ktorý síce dokáže mierne rozprúdiť krv, ale zahreje pri srdci pocit, že to sú praví Coenovci. Už je to dlhá doba, čo som videl nejaký skutočne Coenovský film... ()

StanislachKo

K tomuto filmu som sa dostal náhodou, keď som sliedil po Torturrovi. A dostal som hneď dva bonusy: Coenovci a Goodman! A výsledok kvitujem na výbornú! Cítiť rukopis hlavných tvorcov vo filme a tak aby nenudil,neotravoval, nebol predvídateľný ani po nasledovaní ich ostatných šmakov je snáď dôkaz čistého génia. Vyzdvihol by som pár atribútov: klaustrofóbia, gradácia, krv, zvrat, finále v plameňoch, drobný otáznik na záver (ktorý ale príjemne rezonuje). PS: Goodman a Torturro ďalších pár bodov na mojom/Vašom konte! ()

SoolenJV

Film, který je promyšlený do takového detailu, do poslední tečky na scénáři, do poslední kapky krve v něm prolité. Sevřený příběh i jedinec (Barton) sevřený v malém, rozpadajícím se hotelovým pokojem, jediným únikem je hypnoticky dlouhá chodba, ovládaná dvojicí podivných portýrů. Studie tvůrčí krize, film o psaní, v němž je po většinu času jediným psaným textem první obraz neexistujícího filmu. Pečlivý obraz klasického hollywoodu. Lynchovské finále s krabicí neznámého obsahu. Coeni, co jste to vlastně natočili? Pozn. Repete nutné. ()

Radiq

Stejně jako měl Barton Fink tvůrčí blok, mi přijde, že i ti Coeni to tentokrát nějak nedotáhli. Obzvlášť první polovina mě skoro vůbec nebavila. Pak se tam konečně objeví nějaká ta mrtvola, pak zase chvíli ticho po pěšině a ten závěr by byl dobrej, kdyby dával nějakej smysl. I když Goodman s brokovnicí byl největším nářezem celého filmu, hořící lepidlo na tapety, hořící hotel, podivná krabice, divní týpci ve filmové branži, zakončené ptákem střemhlav do vody, to všechno ve mě zanechalo pocit, že jsem byl o něco ošizen. Vůbec mi to nezapadá do coenovské tvorby, která se mi tak líbí, a proto se nebudu rmoutit, že tomu dávám tolik hvězd, co dávám. Navíc Tonymu Shalhoubovi (kterej tady byl mimochodem uplně skvělej) v úvodních titulcích zkazili jméno (Shaloub). Děvnej felm. PS: Heil Hitler tam bylo proto, že se ten jeden detektiv jmenoval Deutsch? Mělo to celý něco společnýho s 2. světovou válkou? Hotel jako peklo jako válka jako Hitler? Prostě ty metafory si mohli odpustit... ()

LeoH

Mladý muž s ideály bloudící v labyrintu existence s dalšími, o něco zorientovanějšími ztracenci – obyčejný pojišťovák, hotelový poslíček, excentričtí producenti, múza vypůjčená od obdivovaného kolegy – do tohohle světa jsem divácky vplul hodně snadno. Detaily nejen působivé, ale hlavně dějotvorné (vůbec mi připadá, že ve starších coenovkách je jejich styl jaksi míň samoúčelný, i když ho později dovedli k větší formální dokonalosti), dovedně poschovávaný thriller, velmi hořký černý humor, zrcadlo nastavené hollywoodské scenáristické mašinerii (celá tvorba se nakonec redukuje do otázky Orphan, or dame?), jízlivě absurdní vyznění toho všeho – u mě coenovská Top 5. ()

jedna_vrana

Barton Fink: „Ne, Bill... Domnívám se, že psaní vzniká z velké vnitřní bolesti. Možná ta bolest vychází z vědomí, že člověk musí něco udělat pro bližního, aby mu ulehčil jeho utrpení. Možná je to osobní bolest.“ Film samotný nemožno hodnotiť podľa jeho príbehu – ten je pomerne strohý a dal by sa napísať jednou vetou. Podľa mňa je tento film plný alegórií – či už hotel Earle (pôsobil trochu strašidelne a podľa niektorých mal navodiť predstavu pekla, ku ktorej vedú rôzne ďalšie odkazy), niektorí vo filme vidia bahno Hollywoodu. Alebo ide len o obyčajnú tvorivú krízu, ktorá sa môže prihodiť hocikomu. Aj Coenovcom? ()

KanjiVital

Coenovský tvůrčí princip je prostě nenapodobitelný a tak originální, že z něho vždycky musím uchcávat ve velkých dávkách. Příběh o introvertním Bartonovi Finkovi a jeho velmi zvláštním sousedovi. Turturo s Goodmanem podávají velmi dobré herecké výkony. Závěrečná scéna, ve které Goodman kráčí zapálenou uličkou hotelu a zlikviduje detektivy (při čemž zvolí orginální způsob rozloučení s jedním z nich:o))) je exceletní! ()

danoo

Čierny humor bratov Coenovcov mi je veľmi blízky a preto iné, ako plné hodnotenie tomuto malému veľdielu, ktoré získalo 3 zlaté palmy v Cannes, dať ani nemôžem. ()

Cushing

Pro mě nejlepší coenovský film. krásný příklad filmové postmoderny, zcizující příběhovou fikci, a přesto ji nabízející v jiné rovině. Když jsem to viděl poprvé, byl jsem z toho zklamaný jelen. Napodruhé a napotřetí jsem si to náležitě užil. ()

noriaki

Tak trochu Lynch, tak trochu Kafka, tak trochu bezradnost a především úkrok stranou v tvorbě bratří Coenů. V preview je formální stránka Bartona Finka popsána dostatečně, a tomuto rozboru se nedá vytknout vůbec nic. Snad bych jen doplnil že stěžejní podíl na zážitku z filmu má na svědomí perfektně vyladěná atmosféra hotelu Earle, který doopravdy působí jako strašidelná loď duchů, nebo samo Peklo. Za sebe musím říct, že mi tenhle symbolismus a surrealismus ke Coenům moc nesedl, a jsem rád, že ostatní filmy z jejich produkce, i navzdory absurdnosti a bizarnosti, přece jen stojí na zemi mnohem pevněji. Celkový dojem u mě o dost vylepšila zvuková stránka. Scéna u dveří bungalovu W.P. Mayhewa je vážně výborná. ()

creeper

o "kafkovské" atmosféře tohoto filmu není třeba spekulovat. bři coenové "finkem" vytvořili studii odcizení, skepse a prázdnoty. ()

dANo

Vizulálna a zvuková hračka bratov Coenovcov s výborným stupňovaním príbehu až do otvoreného záveru, ktorý vtiahnutému divákovi kladie hneď niekoľko otázok na zamyslenie... Jedno z vrcholných diel amerického nezávislého filmu s úžasným obsadením a parádnou atmosférou. ()

zaseprd

A kurňa, poslední film, co mi od Coenů zbýval, výborné hodnocení zde na databázi, těšil jsem se jak malej na vánoční lití olova a ejhle, těžce jsem narazil. První polovina nuda, ke konci to snad chytne jakýsi spád, nicméně hořící chodba hotelu, to je na mě nějak moc. ()

hroubek

Tady velké zklamání.Od Barton Fink jsem čekal něco víc extra po tom co jsem všude četl.John Turturro působí jako by si vůbec nevěřil,John Goodman je skvělí a potom ta postava produventa je nejlepší postava filmu vnáší aspon trochu zábavy do filmu.Zatím jsou to tři třeba až to uvidím podruhé změním názor a pochopím tvůrce. ()

H.Gordon

Můj druhý nejoblíbenější film od br. Coenů. První je Big Lebowski a pak tento. Začátek byl malinko slabší, ale pak se to rozjelo a nezastavilo se to až do konce! Musím říct, že kdyby nehrál Charliho John Goodman, tak tomu nejspíš 5 hvězdiček nedám. Podle mě táhl celý film. Byl nehorázně vtipný a kdykoliv byl na scéně, tak jsem se trhala smíchy. Mnohdy nemusel ani nic říct. Film se povedl hlavně po psychologické stránce. ()

VanTom

První větší úspěch zavane povýšeneckého, intelektuálského newyorského divadelního autora (jenž píše "o obyčejných lidech", přestože jim zásadně nenaslouchá) do Hollywoodu, kde přebývá v groteskním ošoupaném hotelu s komáry a odlepujícími se tapetami a zatěžkán tvůrčím blokem neví, jak pohnout se scénářem béčkového zápasnického filmu. Coeni se blýskli nepříliš přístupnou, sugestivní ujetostí, která mě svým způsobem fascinuje, přestože jí nemohu přijít na kloub. ()