poster

O líném Honzovi (TV film)

Pohádka

Československo, 1977, 34 min

 • jatamansi
  ****

  Tímto se řadím k davu fanynek Marka Ebena už od dob Válečka a doufám, že ještě něco zahraje. Ne na hudební nástroj, ale že se ještě někdy odhodlá kromě Ypsilonky vejít na filmové plátno. Ebeny mohu poslouchat vždy a všude, Scholu Gregorianu Pragensispodobně. Plovárny si nahrávám. Ale Marek jen jako moderátor (Vary nevyjímaje) je mi málo. A tak laskavou maminku jako paní Medřická – to je možné opravdu jen v pohádce. Bylo to i díky Ladovi naivní, trošku hloupé, ale krásné. Dnešní pohádkové slepence tomu nesahají ani po kolena.(27.5.2008)

 • lucascus
  **

  Tak tato pohádka nepatří mezi mé oblíbené. Zde se nevyplatila ani sázka na jinak velmi kvalitní herce (Medřická, Sovák), Ladovské kulisy mi v pohádkách (snad s výjimkou filmu "Hrátky s čertem") vadí, připadají mi moc jednoduché, působí silně kýčovitě a prostě nereálně. A písničky zde použité jsou taky nic moc. Až mě udivuje tak vysoké hodnocení pohádky...(5.1.2013)

 • M-arta
  ****

  Nejsem nijak urputný fanda studiových inscenací, ale tahle je naprosto dokonalá :-) Výborní herci zvládají s absolutním nadhledem, šarmem a vnitřním veselím, co jejich jest, stejně jako Ladovy malůvky na kulisách i kostýmech. Optimistická,hravá a malebná jako pytlík kuliček na cvrnkání - a ve svém úletu vlastně nesmírně poetická pohádka...(27.12.2009)

 • kingik
  ***

  I ten největší pecivál na světě nakonec nezůstane na ocet. Alespon podle téhle pohádky ne, ale znáte to, pohádky nám od jisté doby lžou. V prvé řadě je nutno podívat se v jakém roce pohádka vznikla. Bolševik si najal režisérku Vlastu Janečkovou, která chtěla natočit s dobrým úmyslem pohádku, ale přísná televizní komise jí dala podmínku: "jo, natoč si pohádku, soudružko, ale to s tím líným Honzou naší socialistické mládeži nedáváš dobrý příklad. My tam cítíme i drobný příliv kapitalistické morálky. Budeš muset tuhle pohádku natočit s ponaučením, že západní svět je jako zlý Drak a zatočit s ním mocnou silou bolševika, v tomto případě proletáře Honzy. Chceš si ještě přece natočit v budoucnu nějakou pohádku, ne?!" A tak paní Vlasta Janečková, aby se neocitla na "black listu", jala se natočit pohádku a s Markem Ebenem navrch. On nebyl tím nejhorším, co je k vidění, a dokonce byl i zábavný a s ním i první polovina téhle přetrapné studiové pohádky. Ano, přetrapné, protože jakmile došly vtípky ohledně Honzova nic nedělání a obracení se z boku na bok za pomoci chudák obětavé maminky paní Dany Medřické, tak to vázlo a hlavně na řadu přišla vele trapnost. Děsné studiové kulisy se sotva daly přetrpět, ale ono to přesně plnilo účel ke kterému byla natočena. Drak se vyřídil ve světnici, protože přes "kopečky" se tehdy nesmělo. Z povaleče se stal vzorný svazák a dostal přesně to, na co se tehdy lákalo, tedy valuty, příslib a pěknou holku k tomu organizovanou v SSM, akorát ve skutečnosti nedostal nic, ale udělal dobrý skutek a tím pádem nebyl trestně stíhaný za tehdejší příživnictví (viz maminka, která ho tehdy tajně vyživovala a její časté vybíhání z chalupy byl jen strach z udání od sousedů). A pak tady máme ony pověstné buchty. Kdo ví, co do nich maminka Honzovi přidávala, ale o tom lze jen spekulovat. Mé hodnocení: 60%(22.12.2013)

 • rakovnik
  *****

  Honza z pece kouká na přímý přenos z hradu, drak posílá telegramy, král mu posílá gumovou či celuloidovou pannu, až draka nakonec dotáhne k "hrdinovi" sám. Všichni ví, že jsou v pohádce a řídí se pravidly z jiných pohádek... Vtipná a humorná "moderní" pohádka, která si nehraje na nic velkého, ať již milými, i když jednoduchými kulisami, roztomilými kostýmy, plyšovým drakem a jednoduchým příběhem, který podtrhují vynikající herci (Sovák, Medřická, Pehr, Vlach, ale i Eben). A sotva Honza praštil z pece draka, už by ho o pár měsíců později posílali na námluvy. Tolikrát jsem se u pohádky nezasmál ani se nepamatuji :-) Jen nevím, zda pohádka nepodlamuje zásady výchovy mládeže :-)(5.1.2013)

 • - Poslední filmování Josefa Pehra. (M.B)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace