Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Honza (M. Eben) je už pěkně urostlý mládenec, přesto leží na peci a nechá se od své matičky (D. Medřická) převracet z boku na bok. A zrovna tomuhle mládenci sudička předpověděla, že zabije draka a za ženu dostane princeznu! Když se to Honza dozví, ani ho nenapadne, aby se kvůli tomu zvedl z pece. Drak tedy musí za ním do světnice. Ale ani pak není vyhráno! Nakonec vše musí vzít pěkně do ruky samotná princezna (J. Švehlová), jinak by se snad vůbec nevdala… (Česká televize)

(více)

Recenze (52)

Sir-Filip 

všechny recenze uživatele

Skvělá a nedoceněná pohádka s Markem Ebenem. Jedna z mála u kterých se člověk opravdu upřímně zasměje a pobaví. A když pak Honzovi dovedli draka až do okna a on po něm jenom klepl mečem, tak už jsem měl vážně dost. Prostě jedna z mála nízkorozpočtových pohádek, které opravdu stojí za to vidět! "ENJOY IT !!!" ()

SOLOM. 

všechny recenze uživatele

Ach jo, taky bych se chtěl jen tak válet doma…Každopádně vcelku vydařená ladovská pohádka, která byla nejen založená na vtipnosti, ale především kvalitních hereckých výkonech. Dana Medřická – Jiří Sovák však museli poněkud ustoupit do pozadí „peciválovi“ mladému Ebenovi, který byl sice takříkajíc „na přesdržku…“, ale své si splnil s grácií. No a půvabná Jarmila Švehlová – kvůli nich bych v té době taky hned z té pece slezl. Každopádně pohádka, kde mají televizi – draka dovedou až do chalupy a král vozí na trakaři trůn – to se jen tak nevidí… ()

Reklama

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Pohádky Josefa Lady nejsou vůbec špatné. K tomu ty nádherné ladovské kulisy. Kvalitní obsazení. Do Jarmily Švehlové jsem se zamiloval už jako mládenec sledující pohádky a dnes svému mladšímu já musím dát za pravdu. Pohádka není dlouhá, takže děti nenudí a zároveň pobaví i dospělé. Je to vlastně parodie na klasickou pohádku, ale proč ne. Jen mi přišlo zvláštní, když kamera byla označena nápisem Československá televize, což je teda v pohádce nesmysl. Druhá kamera už zakrytá byla. ()

kingik 

všechny recenze uživatele

I ten největší pecivál na světě nakonec nezůstane na ocet. Alespon podle téhle pohádky ne, ale znáte to, pohádky nám od jisté doby lžou. V prvé řadě je nutno podívat se v jakém roce pohádka vznikla. Bolševik si najal režisérku Vlastu Janečkovou, která chtěla natočit s dobrým úmyslem pohádku, ale přísná televizní komise jí dala podmínku: "jo, natoč si pohádku, soudružko, ale to s tím líným Honzou naší socialistické mládeži nedáváš dobrý příklad. My tam cítíme i drobný příliv kapitalistické morálky. Budeš muset tuhle pohádku natočit s ponaučením, že západní svět je jako zlý Drak a zatočit s ním mocnou silou bolševika, v tomto případě proletáře Honzy. Chceš si ještě přece natočit v budoucnu nějakou pohádku, ne?!" A tak paní Vlasta Janečková, aby se neocitla na "black listu", jala se natočit pohádku a s Markem Ebenem navrch. On nebyl tím nejhorším, co je k vidění, a dokonce byl i zábavný a s ním i první polovina téhle přetrapné studiové pohádky. Ano, přetrapné, protože jakmile došly vtípky ohledně Honzova nic nedělání a obracení se z boku na bok za pomoci chudák obětavé maminky paní Dany Medřické, tak to vázlo a hlavně na řadu přišla vele trapnost. Děsné studiové kulisy se sotva daly přetrpět, ale ono to přesně plnilo účel ke kterému byla natočena. Drak se vyřídil ve světnici, protože přes "kopečky" se tehdy nesmělo. Z povaleče se stal vzorný svazák a dostal přesně to, na co se tehdy lákalo, tedy valuty, příslib a pěknou holku k tomu organizovanou v SSM, akorát ve skutečnosti nedostal nic, ale udělal dobrý skutek a tím pádem nebyl trestně stíhaný za tehdejší příživnictví (viz maminka, která ho tehdy tajně vyživovala a její časté vybíhání z chalupy byl jen strach z udání od sousedů). A pak tady máme ony pověstné buchty. Kdo ví, co do nich maminka Honzovi přidávala, ale o tom lze jen spekulovat. Mé hodnocení: 60% ()

lucascus 

všechny recenze uživatele

Tak tato pohádka nepatří mezi mé oblíbené. Zde se nevyplatila ani sázka na jinak velmi kvalitní herce (Medřická, Sovák), Ladovské kulisy mi v pohádkách (snad s výjimkou filmu "Hrátky s čertem") vadí, připadají mi moc jednoduché, působí silně kýčovitě a prostě nereálně. A písničky zde použité jsou taky nic moc. Až mě udivuje tak vysoké hodnocení pohádky... ()

Galerie (4)

Zajímavosti (1)

  • Poslední filmování Josefa Pehra. (M.B)

Reklama

Reklama