Záskok

• Německo

Hudsucker - Der Große Sprung

Komedie / Romantický

Velká Británie / Německo / USA, 1994, 111 min

piaty celovečerák bratov coenovcov je cvičením ako oživiť filmového ducha zašlých čias starého hollywoodu 50.tych rokov s rapotajúcimi brisknými dialógmi, prepjatým štylizovaným herectvom, pompéznou výpravou a príbehom lavírujúcim na hrane rozprávky a morality... no ako pri najvúčších dielach éry, ktorú kopírujú a dávajú jej hold, aj tu sa podarilo veľmi elegantne milé, pôsobivé, vtipné a dynamické dielo, ktoré sa vyhýba pátosu a klišé, namiesto toho ich nahrádza hravosťou a blablabla... paul newman bol pán herec, tuto som ho žral; potešili ma vedľajšie postavičky v podaní campbella, polita a buscemiho;(7.10.2013)

Mírně nadprůměrná komedie a místy až parodie obří průmyslové společnosti s osobitým stylem od bratrů Coenů. Dobrých nápadů zde pár je (zácvik - "Sníží Ti plat!", samozřejmě skok pana Hudsuckera a později rozplácnutí se jeho následovníka ze správní rady na plexiskle, důležitý modrý dopis, štemplování, představování prezidenta naštvaným akcionářům, obří hodiny řídící čas), ale celek je přes profesionalitu tvůrců spíše nedotažen. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=H_WSCfWIyF0 Schvalování obručí: http://www.youtube.com/watch?v=tgEeNtIDooQ&feature=related A prodej obručí: http://www.youtube.com/watch?v=Ng3XHPdexNM&feature=related(10.12.2009)

Bratry Coenovy osvítil duch Franka Capry. A oni si z něj ve vší počestnosti udělali srandu. Žijeme v době příliš cynické, aby v ní obstál film natočený a napsaný „po caprovsku“ a bez jakéhokoliv pomrkávání tvůrců. Coeni mrkají hodně. Mrkají neustále, pročež Záskok není nikdy dost seriózní, aby jej v závěru mohl projasnit onen caprovský humanismus, díky kterému jste uvěřili, že kdejaký Honza Smith dokáže poctivou cestou zvítězit nad prohnilými lumpy. Tim Robbins nehraje sympatického prosťáčka, ale imbecila, který po většinu času nemá páru, co se okolo něj mele. Těžko jít s ním, držet mu pěsti a nebýt lhostejný k tomu, jestli se stane, nebo nestane „kusem abstraktního umění na Madison Avenue“. Ale proč ne, pitomci patří ke coenovkám stejně jako bizarní jména, snové sekvence a camea Steva Buscemiho. Jako komedie film navíc funguje bezvadně. Objektem, na němž skutečně záleží – kameře i scenáristům (bratři + Sam Raimi) – je budova Warren Industries (44 pater + mezipatro). Nepřehlédnutelný symbol ekonomické konjunktury. Monstrum, které vykazuje závratné zisky, ačkoliv není ani naznačeno z čeho. Teprve „vynález“ obruče, jejíž skutečný původ není znám, dává podnikání konkrétnější podobu. Ve vedlejší roli pálí hlášky kulometným tempem Jennifer Jason Leigh, jež svou dravou novinářku vymodelovala dle vzoru Rosalind Russellové v His Girl Friday. 85% Zajímavé komentáře: Vitason, mcleod(15.1.2011)

Snímek podle mě nedosahuje takových kvalit jako např. Barton Fink, ale i tak je to můj nejoblíbenější snímek bratří Coenů. Je to asi tou skvěle ztřeštěnou atmosférou ztělesňující naivní a zároveň těžká padesátá léta. Mám moc ráda představitele hlavní role Tima Robbinse, jehož Norville Barnes je jednou z mých nejoblíbenějších filmových postav - obyčejný kluk z Muncie udělá díru do světa. Film je pro mě asi nejpohádkovějším a nejlyričtějším představením bří Coenů. Asi i proto jsem snímek viděla snad stokrát a ještě jednou tolikrát ho určitě ještě uvidím. Coeni jakoby pustili na plátno všechny ztřeštěnosti, kterými se jejich filmy hemží a vytvořili nádherný příběh s ponaučením.(2.10.2012)

este som nevidel zly film od coenovcov. par priemernych by sa vsak naslo a aj ked nerad aj zaskok sa zaraduje prave do tejto skupiny. kym zaciatok celkom slusne odstartuje aj vdaka vybornemu robbinsovi, v druhej polke sa uz len dohrava a mna to kazdou dalsou minutou prestavalo bavit coraz viac. skoda.(8.10.2007)

• - Smrt Waringa Hudsuckera byla inspirována skutečnou událostí. (D3VIL)

• - John Goodman, který se objeví v cameo roli reportéra zpravodajství, má ve filmu stejné jméno jako v Barton Fink (také od Coenů) - "Karl Mundt". (D3VIL)

• - Ve skutečnosti Hula Hoop a Frisbee vynalezl Richard Knerr se společností Wham-O. (Listeroman)