Záskok

• Německo

Hudsucker - Der Große Sprung

Komedie / Romantický

Velká Británie / Německo / USA, 1994, 111 min

Opět výborná komedie od bratří Coenů, jeden z jejich nejlepších filmů. Nádherná karikatura vysokého managementu, průmyslu vyrábějícího naprosté nesmysly až po masu lidí podléhající módním vlnám. Existuje lepší téma na komedii? Vše je samozřejmě bravurně zrežírováno v Coenovském stylu. Přispělo k tomu také nasnímání u Coenů častou kamerou, kdy není nouze o dlouhé táhlé záběry, zkreslené záběry do rozlehlého prostoru, zabarvení do omšelých nažloutlých barev. Atmosféra filmu výborná, perfektní herecké výkony, především Tim Robbins, Paul Newman i pro mě dosud neznámá Jennifer Jason Leigh. Samozřejmě nemůže chybět průvodce filmem, životem a časem, tentokrát v postavě obsluhy hodin na budově společnosti Hudsucker Industries.(18.3.2010)

• Arius

Netypický výtvor bratov coenových.Áno boli tu síce opäť tragické postavy,irónia celého príbehu,inteligentný humor ich typický nadhľad ale Záskok sa niesol v úplne inom netradičnom duchu. Celé mi to pripadalo ako jedna fantasy rozprávka s predurčeným happyendom,chýbal mi ich alternatívny,hádankový koniec,vadilo mi to fantasy poňatie ale predovšetkým podstatnú časť filmu som sa nudil,nezasmial,nenadchol sa iba som vnímal a to nestačí. Malo to svoje svetlé stránky,malo to skvelého Newmana,Leighovú či "ťuťka" Robbinsna ale celé to bol taký nevydarený experiment a som rád že bratia už viac nenatočili nič tohto druhu. Celkovo ich tvorba z 90tich rokov(aj keď mi ešte dve snímky chýbajú) bola trochu vlažnejšia až na dve veľké individuality-legendárneho Biga Lebowski,či Millerovu križovatku som ich diela z tohto obdobia prijal s nepochopením a veľmi chladne. Snáď sú filmy Záskokovského typu uzavretou kapitolou zamietnutou pod koberec a viac sa pod hlavičkou Coen neobjavia.(11.4.2010)

Jak na houpačce s bratry Coenovými, kteří byli,alespoň pro mne, hlavní motivací podívat se. Místy opravdu doknalé, místy upřímně nudné. Záskok je ve výsledku lehce nadprůměrnou ságou do života jednoho "zkrachovalce", nabízející několik zajímavých poloh a myšlenek, které pozorného diváka donutí k zamyšlení se a nepozorného unudí k "filmové"smrti! Brilantní výkon Robbinse je lahůdkou...(9.7.2012)

piaty celovečerák bratov coenovcov je cvičením ako oživiť filmového ducha zašlých čias starého hollywoodu 50.tych rokov s rapotajúcimi brisknými dialógmi, prepjatým štylizovaným herectvom, pompéznou výpravou a príbehom lavírujúcim na hrane rozprávky a morality... no ako pri najvúčších dielach éry, ktorú kopírujú a dávajú jej hold, aj tu sa podarilo veľmi elegantne milé, pôsobivé, vtipné a dynamické dielo, ktoré sa vyhýba pátosu a klišé, namiesto toho ich nahrádza hravosťou a blablabla... paul newman bol pán herec, tuto som ho žral; potešili ma vedľajšie postavičky v podaní campbella, polita a buscemiho;(7.10.2013)

Snímek podle mě nedosahuje takových kvalit jako např. Barton Fink, ale i tak je to můj nejoblíbenější snímek bratří Coenů. Je to asi tou skvěle ztřeštěnou atmosférou ztělesňující naivní a zároveň těžká padesátá léta. Mám moc ráda představitele hlavní role Tima Robbinse, jehož Norville Barnes je jednou z mých nejoblíbenějších filmových postav - obyčejný kluk z Muncie udělá díru do světa. Film je pro mě asi nejpohádkovějším a nejlyričtějším představením bří Coenů. Asi i proto jsem snímek viděla snad stokrát a ještě jednou tolikrát ho určitě ještě uvidím. Coeni jakoby pustili na plátno všechny ztřeštěnosti, kterými se jejich filmy hemží a vytvořili nádherný příběh s ponaučením.(2.10.2012)

• - Ve filmu bratří Coenů Potíže s Arizonou (1987) nosí pracovníci továrny na triku nápis "Hudsucker Industries". Ve filmu Vlna zločinu (1985), ke kterému psali bratři Coenové scénář, je hlavní hrdina umístěn v Nápravném zařízení Hudsucker. (D3VIL)

• - Smrt Waringa Hudsuckera byla inspirována skutečnou událostí. (D3VIL)

• - John Goodman, který se objeví v cameo roli reportéra zpravodajství, má ve filmu stejné jméno jako v Barton Fink (také od Coenů) - "Karl Mundt". (D3VIL)