Čerstvý absolvent university Norville Barnes přijíždí do New Yorku hledat své štěstí v oblasti obchodu a financí. Ve stejnou dobu, kdy Norville získává místo v podatelně velké společnosti Hudsucker Industries, vrhá se její zakladatel Waring z okna 44. poschodí na chodník... Správní rada panikaří. Hudsuckerova smrt znamená, že jeho podíl na majetku firmy bude nabídnut široké veřejnosti. Pouze jeden člověk zůstává chladným - Sidney J. Mussburger. Má totiž plán - nasadit na místo prezidenta společnosti naprostého imbecila a změnit tak zájmy společnosti na zájmy členů správní rady. Ale kde najít takového troubu, který by vše bez otázek přijal? V tom přichází do místnosti Norville Barnes... (Warner Home Video CZ)

Trailer

dobytek

Já některý filmy od Coenů doslova miluju, ale můj šestej smysl mi řikal, že Záskok nebude nic moc. Spoustu let jsem Záskok ignoroval, ale nedávno šel na prima kůl, tak jsem si ho ze zvědavosti nahrál. Teď jsem se na film konečně podíval a musim napsat, že můj šestej smysl se nemýlil. Občas se tam najdou nějaký lepší okamžiky, ale celkově mi to přišlo jako obrovský hovno v hezkym obalu. Tenhle film mě prostě minul. Začátek byl dobrej, ale jinak jsem se více-méně nudil. Navíc jsem se těšil na Buscemiho a Goodmana, ale oba tam maj jenom takový štěky, že by je člověk skoro přehlídnul. Kdyby to nenatočili Coeni, nejspíš bych to ani nedokoukal. Ze sraček to vytahuje Tim Robbins a Paul Newman. Nicméně pro mě to je zatim druhej nejhorší film od Coenů (po Bartonu Finkovi). ()

mat.ilda

Retro vzhled v retro provedení - aneb všechno, co milujete na poválečných amerických filmech, se vší tou parádou - kýčovitými buildingovými panoramaty, sněhovými vločkami, přehnaným verbálním i nonverbálním výrazivem i drama detaily - to vše s přidanou hodnotou humorné nadsázky - žel, poločas rozpadu nastává někde u předváděčky s obručí, kde se bortí iluze hrdinů i diváctva přesně v tom podání, které u poválečných amerických filmů často jen přetrpíte... Překvapivá Jennifer Jason Leigh. ()

petaspur

Waring Hudsucker stoupal 50 let nahoru a pak se jednoho dne překvapivě vydal na procházku po stolech zasedající správní rady, kterou zakončil půl minutovým letem směrovaným gravitací až ke "šťastnému" setkání s chodníkem. O uvolněné prezidentské křeslo by se jistě našel dostatek zájemců, ale dle mocného pana Mussburgera, který umí slovem zastavit i perpetum mobile, je třeba do funkce nominovat úplného pitomce. Těžko by někoho takového hledal, ale Norville Barnes k němu s modrou obálkou a geniálním nápadem přiskotačí sám. Mussburgerovi stačí jediný pohled na nakreslený kruh, který Norville prezentuje s vysvětlením, že na svém nápadu již dva až tři roky pracuje a z Mussburgerova doutníku se okamžitě začne linout spokojený dým. Nový prezident je na světě, ale udržet jeho dravý intelekt na vodítku rozhodně nebude jednoduché. ()

RHK

Mírně nadprůměrná komedie a místy až parodie obří průmyslové společnosti s osobitým stylem od bratrů Coenů. Dobrých nápadů zde pár je (zácvik - "Sníží Ti plat!", samozřejmě skok pana Hudsuckera a později rozplácnutí se jeho následovníka ze správní rady na plexiskle, důležitý modrý dopis, štemplování, představování prezidenta naštvaným akcionářům, obří hodiny řídící čas), ale celek je přes profesionalitu tvůrců spíše nedotažen. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=H_WSCfWIyF0 Schvalování obručí: http://www.youtube.com/watch?v=tgEeNtIDooQ&feature=related A prodej obručí: http://www.youtube.com/watch?v=Ng3XHPdexNM&feature=related ()

lamps

Coeni a jejich komedie, to je zkrátka kapitola sama pro sebe. Můžeme je milovat, můžeme je nenávidět, ale oni stejně vždy přijdou zase s něčím novým, s něčím neotřelým a více bláznivým, s čím oba fanouškovské tábory opět dokážou překvapit. Záskok je pro mě zřejmě jejich nejoblíbenější komedie, u které jsem se skutečně velmi dobře pobavil, byť to zrovna není ten typ filmu, který vyvolává hlasitý smích od začátku až do konce. Příjemná uvolněná atmosféra se táhne celým příběhem, který je sice postavený na hlavu a absurdita z něj neodkapává, nýbrž přímo teče proudem, ale vzhledem ke ztřeštěné postavě Tima Robbinse a také k tomu, jak se Coenové rozhodli děj završit (žádné spoilery!), to tentokráte byla jednoznačně trefa do černého. Všemu nasazují korunu skvělí herci v čele se zmíněným Robbinsem, který je jako nic netušící hlupák neodolatelný, a Paulem Newmanem, který ani špatně zahrát neumí. Opravdu jsem čekal nějakou šílenou slátaninu, ale dostal jsem jen šílenou a inteligentní zábavu. 75% ()

• Zahajující film na FF v Cannes 1994. (D3VIL)
  • Ve skutečnosti Hula Hoop a Frisbee vynalezl Richard Knerr se společností Wham-O. (Listeroman)